Napięcie rośnie – już wkrótce odbędzie się 74. wyścig Hahnenkammrennen

19/12/2013 - SnowTrex

Hahnenkammrennen to niewątpliwie narciarskie wydarzenie o międzynarodowej sławie i długiej tradycji. Zawody odbyły się po raz pierwszy w Kitzbühel w 1931 roku. Natomiast w roku 1967 wyścig Hahnenkammrennen został ujęty jako Konkurencja Pucharowa FIS-u (Fédération Internationale de Ski). Już za 5 tygodni, w terminie od 24. do 26. stycznia odbędzie się 74. edycja Hahnenkammrennen (w skrócie HKR). W popularnym Kitzbühel spotkają się międzynarodowe gwiazdy sportów narciarskich oraz prominenci. Organizatorem imprezy jest klub narciarski Kitzbüheler Ski Club (K.S.C.), jeden z najstarszych i odnoszących sukcesy klubów narciarskich w Austrii.

© medialounge

Nowość w tym roku: konkurs rozpocznie się kombinacją rozgrywaną w piątek, 24. stycznia. O godz. 11:30 w konkurencji Super-G zmierzą się panowie. O godz. 15-stej odbędzie się slalom kombi. Goście, którzy przyjadą odpowiednio wcześnie mogą zobaczyć również otwarcie zawodów, które poprowadzą młodzi narciarze. Mają oni okazję już w środę (22. stycznia) zmierzyć się podczas Junior Race w kategorii wiekowej od 16. roku życia i zaprezentować swoje umiejętności w slalomie gigancie i slalomie.

Poza nartostradami warto śledzić w Kitzbühel także inne atrakcje: np. imprezy z udziałem znanych osobistości oraz akcję charytatywną „KitzCharity Trophy”. W sobotę natomiast na deskach staną prominenci. Jak co roku gwiazdy areny międzynarodowej spróbują swoich sił na nartostradzie Hahnenkamm. Ale bez obaw, trasa przejazdowa to nie cały, legendarny „Strief”, ale tylko jego dolna część. W akcji, podczas której organizowana będzie zbiórka charytatywna dla potrzebujących dzieci wezmą udział m.in. David Coulthard, Sebastian Vettel, Wladimir Klitschko, Thomas Gottschalk oraz Nadja Auermann.

Zjazd legendarną nartostradą „Streif”

Punkt kulminacyjny tegorocznych wyścigów przypada na sobotę. Zjazd na legendarnej trasie Streif należy do najbardziej ryzykownych konkurencji całych zawodów. Długość trasy to 3312 m, a różnica wysokości wynosi 860 m. Maksymalne nachylenie trasy wynosi 85%, a średnie nachylenie 26%. Na odcinku końcowym umieszczone są specjalne ekrany dla publiczności. Również punkt startowy oraz tzw. „Mausefalle“ należą do ulubionych miejsc dla widzów. „Mausefalle“ czyli pułapka na myszy znajduje się zaraz za spadzistym odcinkiem startowym i uchodzi za najtrudniejszy oraz najbardziej szaleńczy odcinek na całej trasie zjazdowej i zmusza uczestników do skoków o długości od 50 do 80 m.

Jednak nie wszystkie konkursy odbywają się na trasie Streif. Odbywająca się w piątek kombinacja rozgrywana jest na tzw. Streifalm, natomiast niedzielny slalom na trasie Ganslernhang. Pierwszy bieg rozpoczyna się o godz. 10:15, natomiast drugi o 13:30.

Wręczenie medali odbywa się w sobotę oraz w niedzielę o godzinie 18:30 zaraz po drugim slalomie. Sobotnie uhonorowanie zwycięzców jest wstępem do prawdziwego maratonu imprez odbywających się w lokalnych klubach i barach. Organizowany jest także pokaz sztucznych ogni. Warto wspomnieć również o imprezach zarezerwowanych tylko dla „VIP-ów” i zaproszonych gości oraz takich legendach jak ” Stanglwirt-Weißwurstparty”, która w roku 2014 odbędzie się po raz 23. Impreza organizowana jest przez rodzinę Stanglwirt oraz Toniego Holnburgera. Co roku udział w wydarzeniu bierze 2000 gości. Do ekskluzywnych imprez należy również „Kitz’n Glamour“-Party w Grand Tirolia Golf & Ski Resort. W tym roku odbędzie się jego 10. edycja.

© medialounge

Zwykli śmiertelnicy mogą przyglądać się międzynarodowym gwiazdom z bezpiecznej odległości podczas zawodów. Bilety można zakupić w przedsprzedaży albo na miejscu. Jeżeli nie zależy Państwu na miejscach dla VIP-ów, można nabyć miejscówki z przystępnych cenach: wstęp dla dorosłych w piątek kosztuje 19 Euro, w sobotę – 26 euro, a w niedzielę – 22 euro. Dla dzieci i młodzieży urodzonych do roku 1997 włącznie wstęp jest bezpłatny.

W zeszłym roku na najwyższym podium stanęli: Austriak Marcel Hirscher (slalom), Włoch Dominik Paris (konkurencja zjazdowa), Chorwat Ivica Kostelic (kombinacja) oraz Norweg Aleks Lund Svindal (Super-G). Nasz Trexperte Felix Neureuther zdobył 2. miejsce w slalomie. Jesteśmy ciekawi, jaki wynik uda mu się wywalczyć w nadchodzących zawodach!

www.hahnenkamm.com

  • czwartek, 19. Grudzień 2013
  • Autor: SnowTrex
  • Kategorie: Eventy
Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

Najpiękniejsze trasy w lesie – wskazówki dla fanów natury

Jazda na nartach poniżej linii drzewa ma swój urok. Leśne zjazdy to bajkowe trasy ...