Arosa-Lenzerheide – urlopowe perełki w Gryzonii

18/12/2017 - Katarzyna Staniszewska

Arosa-Lenzerheide zaliczana jest do najlepszych terenów narciarskich w Szwajcarii. Dostęp do 225 km tras stawia ją na czele największych połączonych terenów narciarskich w Gryzonii, rozwiniętych w kwestii nowoczesności i oferty dla rodzin. Ośrodki narciarskie Arosa i Lenzerheide mają ponadto w zanadrzu wiele trakcji.

Widok ze szczytu Weisshorn na terenie narciarskim Arosa-Lenzerheide.

Region Arosa-Lenzerheide to idealna destynacja na urlop zimowy. Arosa położona jest na wysokości 1775 m na obrzeżach słonecznej Doliny Schanfigger. Ze względu na ograniczony ruch pojazdów, ten alpejski kurort wyróżnia się wyjątkowo czystym powietrzem. Zaledwie dolinę dalej, na wysokości 1500 m znajduje się równie urokliwa wioska Lenzerheide. Oba ośrodki zostały wyróżnione znakiem jakości „Familien willkommen“ („Rodziny mile widziane”), dzięki niezwykle różnorodnej ofercie w czasie wolnym dla starszych i młodszych.

Największy połączony teren narciarski Gryzonii

Dzięki połączeniu terenu Arosa (70 km tras) z Lenzerheide (155 km tras) w zimie 2014 powstał teren narciarski z dostępem do 225 km tras. W ten sposób dwa atrakcyjne tereny narciarskie utworzyły największy region narciarski w Gryzonii, a jednocześnie jeden z dziesięciu regionów w Szwajcarii. Teren narciarski Arosa-Lenzerheide oferuje wszystko, czego można by oczekiwać od zimowej destynacji: szerokie trasy o różnych poziomach trudności, liczne parki dla dzieci, junior-club, opiekę dla najmłodszych, dwa snowparki z elementami typu half pipe, odcinek do pomiaru prędkości, jazdę na nartach w blasku księżyca, liczne trasy do doliny, niemal 40 górskich chatek i wiele więcej.

Gondola wznosząca się ponad Doliną Urdental.

W trzy minuty z Arosa do Lenzerheide

Ta wyjątkowa różnorodność możliwa jest dzięki otwartej w 2014 roku kolejce górskiej Urdenbahn. Ta nowoczesna gondola dla maks. 150 osób pokonuje 1,7-kilometrowy odcinek z Aroser Hörnli do Lenzerheidner Urdenfüggli w trzy minuty. Także piesi bez sprzętu narciarskiego mogą się w ten sposób przemieszczać między tamtejszymi terenami. Począwszy od sezonu 2015/2016 nowy wyciąg panoramiczny Heidbüel umożliwia ponadto dostęp do terenu narciarskiego Churwalden.

Widok jak z bajki

Restauracja panoramiczna na szczycie Weisshorn (2653 m) gwarantuje zapierające dech w piersiach widoki na niemal 400 szczytów, nie tylko w Szwajcarii, ale także poza jej granicami. Przy dobrej widoczności można podziwiać widok na stolicę kantonu Gryzonia, miasteczko Chur.

Wyjątkowe oferty

Poza urzekającymi widokami i nowoczesnymi terenami narciarskimi te szwajcarskie ośrodki mają do zaoferowania wiele innych atrakcji. Obie wioski zostały wyróżnione znakiem jakości „Familien willkommen“ („Rodziny mile widziane“). Wyróżnienie to zawdzięczają wyjątkowo bogatej ofercie dla rodzin oraz wzorowej opiece nad najmłodszymi – także na terenie narciarskim. Oferta obejmuje m.in. darmowe szkółki narciarskie – w przypadku rezerwacji co najmniej dwóch noclegów w jednym z partnerskich hoteli lub apartamentów, dzieci (do 17. roku życia) otrzymują bezpłatny kurs narciarski.

Różnorodna oferta przyciąga co roku rzesze turystów.

Lenzerheide przyciąga turystów różnego rodzaju atrakcjami na stoku, jak np. nocna jazda na nartach „SnowNights“ przy Alp Stäzt, comiesięczny zjazd przy pełni księżyca na szczycie Rothorn i wiele więcej. Szczególnie godna polecenie jest również jazda na nartach dla rannych ptaszków o wschodzie słońca, połączona ze śniadaniem w górskiej restauracji.

Atrakcje w Arosa

Wokół ośrodka Arosa skorzystać można z niezwykle bogatej oferty w dziedzinie sportów zimowych. 140 km spreparowanych szlaków do spacerów i wędrówek, 30 km tras do narciarstwa biegowego, szlaki do wędrówek w rakietach śnieżnych, przejażdżki zaprzęgiem konnym i nocna jazda na sankach to tylko niektóre z atrakcji. Obok narciarstwa dużą popularnością cieszą się również dyscypliny związane z lodowiskiem, jak jazda na łyżwach, hokej i curling, regularnie jest również organizowana dyskoteka na lodzie. Jeżeli Jezioro Obersee jest zamarznięte można dodatkowo skorzystać z naturalnego lodowiska z malowniczą panoramą w tle. Dla wszystkich, którzy nie czują się do końca pewnie na lodzie, organizowane są dodatkowe lekcje na sztucznym lodowisku.

Jazda na sankach to jedna z wielu atrakcji na terenie Arosa.

Arosa spełnia wysokie wymagania nie tylko pod względem jakości nartostrad. Oferta gastronomiczna w miejscowości i na terenie narciarskim również robi wrażenie. Po aktywnym dniu na stoku można natomiast wybrać się do jednego z licznych barów i klubów. W ciągu roku nie brakuje również ciekawych eventów, jak np. znany festiwal muzyczny, festiwal humoru oraz liczne imprezy sportowe – Swiss Snow Run & Walk, IceSnowFootball lub wyścigi konne na śniegu.

Atrakcje w Lenzerheide

Sąsiednia wioska Lenzerheide również nie pozostaje w tyle pod względem atrakcji sportowych. Do dyspozycji jest tu 56 km tras do narciarstwa biegowego, z których część przebiega przez zamarznięte Jezioro Heidesee. Dla urozmaicenia można skorzystać z oświetlonej trasy nocnej.

W Lenzerheide znajduje się ponadto pierwsza w Szwajcarii arena biathlonowa. Otwarty w roku 2013 stadion gwarantuje doskonałe warunki do treningu i rozgrywania zawodów. Warto polecić tamtejszy kurs dla początkujących od 16. roku życia i analogiczny kurs dla młodzieży pomiędzy 10. a 15. rokiem życia.

Dla amatorów wędrówek przygotowano wokół Lenzerheide sieć oznaczonych tras. Na wyśmienicie przygotowanych trasach skorzystać można zimą również z nordic walking. Ponad miasteczkiem przebiega oznakowana na pomarańczowo 12-kilometrowa trasa, która z pewnością zachwyci wszystkich łasuchów – po drodze można bowiem spróbować lokalnych przysmaków w licznych górskich chatkach.

Frajda na dwóch kółkach

Rowerzyści, którzy lubią skoki adrenaliny, powinni koniecznie spróbować swoich sił na fatbike-tour. Specjalnie przystosowane rowery na wyjątkowo grubych kołach umożliwiają jazdę nawet po śliskim, ośnieżonym podłożu. Ponad 2-godzinna wyprawa z przewodnikiem prowadzi przez ośnieżone krajobrazy. Nowością od marca 2017 jest także snowbike-park, na którym miłośnicy dwóch kółek mogą się wyszaleć na zamkniętych trasach z ostrymi zakrętami i nie tylko.

Wycieczki po okolicy

Dolina Schanfigg, w której znajduje się miasteczko Arosa, urzeka spektakularną górską panoramą, ośnieżonymi lasami i przytulnymi górskimi chatkami. Nie tylko sam ośrodek i należący do niego teren narciarski są warte poznania – najbliższa okolica z pewnością zachwyci każdego. Zaledwie pół godziny jazdy od Arosy położona jest tradycyjna wioska Strassberg, gdzie z bliska można się przyjrzeć produkcji sera i posłuchać ciekawostek na temat regionu. Również alpejskie miasteczko Chur przyciąga licznymi atrakcjami. Jedno z najstarszych miast w Szwajcarii wyróżnia się malowniczą Starówką, wyłączoną z ruchu kołowego, a tym samym wyjątkowo przyjazną dla zwiedzających.

Kultowe napoje z regionu

Kto spędza urlop w miasteczku Arosa powinien koniecznie spróbować lokalnych specjałów. Pierwszym z nich jest Hüttenkafi – kultowy gorący napój, który najlepiej smakuje podczas après-ski. Bazą napoju jest kawa z wkładką (najczęściej likier lub sznaps) oraz bitą śmietaną.

Nieodłącznym elementem après-ski jest przerwa w górskiej chatce.

Równie popularnym napojem jest warzone na miejscu piwo, którego trzy rodzaje – Schanfigger Häx, 1800m IPA oraz Kirchlibräu – serwowane są w wielu hotelach i bacówkach.

Na liście kultowych napojów nie może również zabraknąć Huustee. Ten herbaciany napój przypomina w smaku mrożoną herbatę, nie zawiera jednak ani zielonej, ani czarnej herbaty, więc jest bezkofeinowy.

Zatem na zdrowie!

Najwyżej, najdłużej, najbardziej stromo: 20 spektakularnych rekordów w Alpach

Najwyższa góra, najbardziej stromy stok lub najwyżej położony hotel w Alpach ...

Powrót do jazdy na nartach: 7 powodów dla ponownego szusowania na nartach

Długa przerwa od jazdy na nartach? To nie problem, wystarczy tylko trochę odwagi! ...