Teren narciarski Bormio

13/07/2018 - SnowTrex

Teren narciarski Bormio położony jest na północy włoskiej Lombardii u podnóża Stilfser Jochs. Urozmaicona oferta dla początkujących i zaawansowanych obejmuje tu 50 km tras, wraz ze słynnym odcinkiem Pucharu Swiata „Stelvio”. Niemal 80% tras jest sztucznie naśnieżanych, co gwarantuje białe szaleństwo aż do wiosny.

Ośnieżone stoki na terenie narciarskim Bormio.

1) Teren narciarski Bormio – ogólne informacje

  • 50 km tras i 15 wyciągów
  • Imponujące trasy „Betulle” i „Stelvio”
  • karnet „Alta Valtellina“ z dostępem do 230 km tras

Teren narciarski Bormio leży we włoskiej Lombardii i rozciąga się na wysokości od 1225 m w dolinie aż do 3012 m na szczycie Cima Bianca. Teren oferuje dostęp do 50 km tras, połączonych 15 wyciągami. Bormio jest znanym miejscem rozgrywek zawodów Pucharu Swiata i był już dwukrotnie gospodarzem Mistrzostwa Swiata w narciarstwie alpejskim. Wyzwaniem dla wielu narciarzy jest wymagająca trasa „Stelvio”, na której regularnie rozgrywane są zawody mężczyzn. Łącznie można tu szusować po 14 km tras niebieskich, 34 km tras czerwonych dla zaawansowanych oraz czarnej trasie „Betulle” o długości 2 km. Należy ona do technicznie najtrudniejszych zjazdów w całym regionie. 15 wyciągów na terenie narciarskim zadba o bezproblemowy transport – w tej kategorii nasi eksperci przyznali 4 gwiazdki.

Trasy narciarskie w Bormio są idealne do jazdy carvingowej.

Na pełne 5 gwiazdek zasłużyły natomiast warunki narciarskie: dzięki wysokiemu położeniu w Alpach oraz dostępowi do terenu narciarskiego na lodowcu Stilfser Joch sezon trwa tu od końca listopada aż do końca kwietnia. Srednia grubość pokrywy śnieżnej wynosi 5 cm w dolinie oraz 81 cm w górnych partiach. Szczególnie śnieżnym miesiącem jest marzec, kiedy to grubość pokrywy na górnej stacji dochodzi do 95 cm. W razie niewystarczającej ilości opadów, pomocne będą armatki śnieżne: niemal 80% stoków może być sztucznie naśnieżana.

99 dni słonecznych w sezonie to nieco mniej niż wynosi średnia we Włoszech (101 dni). Słońca nie brakuje tu przede wszystkim w styczniu: ilość dni słonecznych dochodzi w tym miesiącu do 23.

Bormio jesz częścią połączonego terenu narciarskiego Alta Valtellina, na którym z jednym karnetem można szusować po 230 km tras na sąsiednich terenach Livigno, Valdidentro w Parku Narodowym Stilfser Joch oraz Santa Caterina Valfurva.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Bormio

Teren narciarski Bormio w regionie Alta Valtellina znany jest przede wszystkim z licznych zawodów Pucharu Swiata. Wiele wymagających czerwonych i czarnych tras, jak np. „Betulle”, czerwono-czarna „Valbella” i czerwona trasa „Stelvio” przyciąga tu corocznie licznych narciarzy i snowboardzistów. Na 3,2-kilometrowej trasie „Stelvio” narciarze pokonują różnicę wysokości niemal 986 m. Po drodze można się jednak zdecydować na łatwiejszy wariant – trasę „Bosco-Basso”. Szusowanie z widokiem na oszałamiającą górską panoramę gwarantują natomiast trasy „Stella Alpina” oraz „Bimbi al Sole”, prowadzące ze szczytu Cima Bianca na wysokości 3012 m. Ta bogata oferta tras dla zaawansowanych została wyróżniona przez naszych ekspertów 4 gwiazdkami.

Widok z góry na trasę Pucharu Świata w Bormio.

Mniej doświadczeni narciarze mogą szlifować swoje umiejętności przy stacji Bormio 2000, gdzie nie zabraknie niebieskich tras oraz specjalnej strefy dla dzieci z czarodziejskim dywanem. „Gormiti Park” w dolinie bezpośrednio na obrzeżach Bormio oferuje ponadto kursy narciarskie stosowne do wieku, plac zabaw oraz tor saneczkowy. Oferta skierowana do rodzin z dziećmi na terenie narciarskim Bormio zyskała 4 gwiazdki, podczas gdy oferta dla początkujących została wyróżniona 3 gwiazdkami.  Na sąsiednich terenach narciarskich nie brakuje jednak kolejnych tras do ćwiczeń dla początkujących.

Poza wyznaczonymi trasami wokół Cima Bianca dostępne są tereny do jazdy w głębokim śniegu, jak np. teren Vallone przy Monte Vallecetta na wysokości 3000 m oraz teren Sciatori w pobliżu trasy „San Ambrogio”: odcinek ten prowadzi przez ośnieżony las.

Kicker w snowparku Bormio.

Miłośnicy snowboardu i freestyle mogą w snowparku Bormio przy wyciągu Bormio 2000 – Pian dei Larici wybierać spośród elementów o różnych stopniach trudności.

Amatorzy narciarstwa biegowego mają na skraju Bormio dostęp do łącznie 5 km tras. Dodatkowo można się natomiast wybrać do ośrodka Santa Caterina z 18 km wymagających tras, na których odbywały się już zawody Pucharu Swiata oraz Valdidentro z dostępem do 25 km tras. Wyjątkową atrakcją jest tu 15-kilometrowa trasa „Viola”.

4) Ocena ekspertów

Popularny teren narciarski Bormio we włoskiej Lombardii został ogólnie dobrze oceniony przez naszych ekspertów. Szczególnie wysoką notę zyskała gwarancja śniegu – pełne 5 gwiazdek. W kategoriach „Zaawansowani & miłośnicy freeride”, „Rodziny & dzieci” oraz „Gondole & wyciągi” zasłużył on w opinii ekspertów na 4 gwiazdki. Łącznie teren narciarski Bormio uzyskał notę 3,5 gwiazdki.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Oferta gastronomiczna na terenie narciarskim Bormio wyróżnia się połączniem tradycyjnych potraw z regionu z typową włoską kuchnią z makaronem i pizzą. Warto wybrać się tu przykładowo do „Ristorante Heaven 3000”, gdzie nazwa mówi sama za siebie: na szczycie Cima Bianca na wysokości 3000 m można podziwiać oszałamiającą górską panoramę. Nieco niżej przy stacji Bormio 2000 znajdują się kolejne restauracje, w których można spróbować tradycyjnych przysmaków. W „Chalet die Rododendri” serwowane są specjały regionu Alta Valtellina. Nieco na uboczu położona jest natomiast restauracja „La Rocca” z dużym tarasem słonecznym.

Oferta après-ski w Bormio nie jest spektakularna. Największą popularnością po całym dniu na stoku cieszy się bar „Be White” przy dolnej stacji w Bormio. W późniejszych godzinach zabawa przenosi się natomiast do barów w centrum, jak np. „The Clem Pub”, „Braulio Wine Bar” i „Sunrise”, gdzie często grana jest muzyka na żywo. Kto ma ochotę na spokojny wieczór może się natomiast udać do tradycyjnych lokali „La Rasiga”, „Kuerc” oraz „Al Filo”. Kategorie après-ski oraz gastronomia zostały wyróżnione przez naszych ekspertów 3 gwiazdkami.

W Bormio można się delektować włoskim Dolce Vita.

W Bormio nie zabraknie atrakcji również w ciągu dnia bez nart. Rodziny z dziećmi mogą się wyszaleć w „Gormiti Park” na placu zabaw lub torze saneczkowym, a także na lodowisku w hali. Wyjątkowym przeżyciem jest również przejażdżka psim zaprzęgiem wokół ośrodka.

W Parku Narodowym Stilfser Joch nie zabraknie atrakcji dla fanów wędrówek zimowych i wypraw w rakietach śnieżnych: na miejscu można liczyć na liczne dobrze oznakowane szlaki, ponadto miejscowi przewodnicy oferują wyprawy na okoliczne szczyty Cima Piazzi oraz Monte Sobretta.

Godne uwagi jest również miejskie muzeum w Bormio w historycznym Palazzo de Simoni oraz muzeum naturalistyczne, w którym bliżej wyjaśniona została budowa geologiczna Alp. Kolejne perełki dla amatorów kultury to kościół San Lorenzo w Chiavenna oraz historyczne muzeum Valtellinese di Storia e Arte w Sondrio.

Wymarzoną destynacją na całodzienną wyprawę jest znany szwajcarski ośrodek St. Moritz: lokalna kolej łączy St. Moritz z Tirano (ok. 40 km od Bormio) na malowniczym odcinku prowadzącym przez przełęcz Bernina.

6) Ośrodki na terenie Bormio

Przytulna wioska Bormio jest jednym z najpopularniejszych zimowych destynacji we Włoszech. Położone w regionie Alta Valtellina w Lombardii na wysokości 1225 m, wyróżnia się wyjątkowo przyjaznym klimatem. Zrodła termalne w ośrodku były wykorzystywane już przez starożytnych Rzymian. Dzisiaj natomiast przyciągają one corocznie dziesiątki turystów. Także miłośnicy sportów zimowych chętnie relaksują się w termach „Bagni Vecchi” w wodzie o temperaturze 37 do 41 °C.

Widok z lotu ptaka na kościół w Bormio.

Przytulne uliczki na starym mieście wokół Piazza Cavour i Castello Alberti zachęcają do spacerów. Małe sklepiki oferują lokalne specjały, jak np. pikantne sery Bitto i Valtellina Casera, a także gorzki likier Amaro Braulio.

7) Dojazd do terenu Bormio

Do terenu narciarskiego Bormio można bez problemu dotrzeć samochodem, warto jednak pamiętać o tym, że zimą górskie drogi prowadzące przez Stilfser Joch są zamknięte. Dlatego zalecany jest dojazd z Innsbrucka przez Brenner, aż do Bozen, stamtąd natomiast SS42 do samego ośrodka.

Najbliższy dworzec znajduje się w Tirano. Dam dojazd pociągiem do Bormio jest raczej wymagający i wiąże się z licznymi przesiadkami. Z Tirano dostępny jest natomiast specjalny transfer do oddalonego o 40 km Bormio.

Najbliższe lotniska znajdują się w Mediolanie-Malpensa (236 km), Mediolanie-Linate (200 km) oraz Zurychu (207 km). W szczycie sezonu kursują specjalne autobusy pomiędzy lotniskami a Bormio.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Bormio

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

 

Od niebieskich stoków po czarne diamenty: Różne stopnie trudności na stokach narciarskich

Podczas jazdy na nartach widać nie tylko biały śnieg, ale także takie kolory jak ...

Prawidłowa ocena warunków pogodowych: Bezpieczna jazda na nartach przy każdej pogodzie

Niektórzy miłośnicy sportów zimowych chętnie jeżdżą na stokach po pierwszych ...