Zoldo Alto – teren narciarski Civetta

07/08/2018 - SnowTrex

Włoski teren narciarski Civetta czeka na turystów wśród imponujących szczytów Dolomitów. Wraz z 80 km zróżnicowanych tras, wchodzi on w skład sieci 1200 km tras narciarskich, które oferują 12 ośrodków skupionych w unikalnym regionie Dolomiti SuperSki. Miłośnicy biegówek odkryją tu 27 km tras biegowych, a fani freestyle w snowparku „Alleghe Central Park“ poczują się jak w domu.

Na terenie narciarskim Civetta na miłośników sportów zimowych czeka 80 km tras.

1) Teren narciarski Civetta – ogólne informacje

  • Ośrodek narciarski Zoldo Alto położony na wysokości 1177 m
  • Teren narciarski Civetta rozciągający się na wysokości od 1000 do 2100 m
  • 23 wyciągi: w tym 3 wyciągi gondolowe, 10 wyciągów orczykowych i 10 wyciągów krzesełkowych
  • 80 km tras i 27 km tras biegowych, snowpark „Alleghe Central Park“
  • Region narciarski Dolomiti SuperSki oferujący 1200 km tras i 456 wyciągów

Włoski ośrodek narciarski Zoldo Alto położony jest na wysokości 1777 m na terenie narciarskim Civetta, który posiada 80 km zróżnicowanych tras, rozciągających się na wysokości od 1000 do 2100 m, co czyni go największym w regionie Veneto obszarem tego typu. Civetta to szczyt położony na zachód od doliny Val di Zoldo, w prowincji Belluno. Jest on częścią pasma górskiego Dolomitów i znajduje się w sercu Parku Narodowego „Dolomiti Bellunesi”. Łańcuch Dolomitów, ze swoimi imponującymi trzytysięcznikami, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Niesamowita panorama Dolomitów rozciągająca się z terenu narciarskiego Civetta.

Na terenie narciarskim Civetta kursują 23 wyciągi – w tym 3 wyciągi gondolowe, 10 wyciągów orczykowych i 10 wyciągów krzesełkowych. Otwierają one narciarzom dostęp do 30 niebieskich, 44 czerwonych i 6 czarnych tras. Za sprawą snowparku „Alleghe Central Park” chętnie przyjeżdżają tu także zapaleni snowboardziści i freestylerzy. Wchodzący w jego skład obiekt „Mini Central Park” stanowi doskonałe miejsce dla młodszych i starszych nowicjuszy, którzy zechcą spróbować swoich sił we freestyle’u.

Dolina Val di Zoldo zapewnia doskonałe warunki narciarzom biegowym, którzy znajdą tu sieć szlaków „Dolomiti Nordic Ski”. 27 km tras o zróżnicowanych poziomach trudności prowadzi przez malownicze zakątki i oferuje niezapomniane widoki.

Civetta jest jednym z 12 terenów narciarskich położonych na terenie rozległego regionu „Dolomiti SuperSki”, który za sprawą 1200 km tras, przyprawia o szybsze bicie serca miłośników sportów zimowych z całego świata. 465 nowoczesnych wyciągów zapewnia narciarzom dostęp do skąpanych w słońcu tras narciarskich, które znajdują się na wysokości od 860 do 3269 m. 97 kolejek gondolowych, 137 wyciągów orczykowych i 222 wyciągi krzesełkowe nieustannie pomagają przemieszczać się pomiędzy 360 niebieskimi, 720 czerwonymi i 120 czarnymi trasami narciarskimi.

Średnia grubość pokrywy śnieżnej na terenie narciarskim Civetta wynosi od 20 do 120 cm. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane, by zapewnić turystom najlepszą jakość jazdy i świetną zabawę na nartach. Civetta zachwyca również dużą liczbą słonecznych dni. Entuzjaści sportów zimowych mogą podziwiać niezwykłą panoramę Dolomitów ze skąpanych w słońcu stoków i tarasów w górskich schroniskach.

W kategorii „Wyciągi i gondole” teren narciarski Civetta otrzymał od naszych ekspertów 3,8 gwiazdki. Na ocenę końcową wpływ miały, takie elementy jak komfort przewozu czy nowoczesność urządzeń.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Civetta

Wygodny transport na terenie Dolomiti SuperSki zapewniają usługi transportowe Dolomiti Ski Shuttle. Karnety narciarskie „Civetta” i „Dolomiti SuperSki” można wygodnie kupić przez internet. Oferują one atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi.

Na terenie narciarskim Civetta znajduje się kilka wypożyczalni z nowoczesnym sprzętem. Zlokalizowana w Zoldo Alto wypożyczalnia „Centro Servizi sci Civetta” oferuje sprzęt do narciarstwa i turystyki górskiej. Znaleźć tu można również niezbędne wyposażenie do wędrówek na rakietach śnieżnych, saneczkarstwa i snowboardu. Wypożyczalnia zapewnia podgrzewane szafki do przechowywania sprzętu.

W 5 szkołach narciarskich na terenie Civetta, 150 doświadczonych instruktorów czeka na początkujących i bardziej zaawansowanych miłośników narciarstwa, snowboardu czy biegówek. Szkoła „Sunny Ski” w Zaldo Alto oferuje indywidualne i grupowe lekcje dla dzieci i dorosłych. Najmłodsi uczniowie mogą wziąć udział w zajęciach obejmujących całodzienną opiekę. Doskonałym miejscem dla malców od 2 do 4 roku życia okażą się przyjazne kursy w małych grupach, które organizuje szkoła „Junge Murmeltiere”. Na stokach narciarskich Civetta, jak i w całym regionie Dolomiti SuperSki, dziecięce krainy, takie jak „Zaldoland”, oferują doskonałe miejsce do zabawy dla najmłodszych narciarzy, którzy chcą nauczyć się wykonywać pierwsze zakręty na śniegu. Magiczne dywany, specjalne wyciągi i stoki dla dzieci, karuzele narciarskie i kolorowe figurki przyciągają najmłodszych swoim kolorytem i oprócz nauki gwarantują im najlepszą zabawę.

Na terenie narciarskim Civetta znajdują się stoki dla dzieci i dorosłych.

Przyjazny rodzinom teren narciarski Civetta, przyciąga narciarzy i snowboardzistów za sprawą doskonałego zaśnieżenia i zróżnicowanych tras, obejmujących wszystkie poziomy trudności. Przez kilka dni w tygodniu miłośnicy zimowego szaleństwa mogą cieszyć się tu nocną jazdą na nartach. Z tej przyjemności korzystać mogą również snowboardziści i freestylerzy w snowparku „Alleghe Central Park“. Rozciąga się on na długości 210 m, wzdłuż wyciągu krzesełkowego „Col de Baida“. Snowpark posiada trzy trasy, które oferują doskonałe warunki do jazdy na trzech poziomach – początkującym, zaawansowanym i eksperckim. Wśród 16 doskonale zaaranżowanych przeszkód nie zabraknie kickerów, przestrzeni do jibbingu, rampy do half-pipe’u i poduszki do skoków Jump Air Bag. Dla młodego pokolenia stworzono tu specjalny obszar „Mini Central Park”. Alternatywny snowpark znajduje się w funparku „Zoldo” i oferuje 6 przeszkód na czerwonej trasie „Cristelin“.

Fani narciarstwa biegowego odkryją w regionie Ski Civetta 17 zróżnicowanych tras, a także oświetlony szlak o łącznej długości 182 km, z których 27 km wiedzie przez dolinę Val di Zoldo. Dużą popularnością cieszy się położony w gminie Zoldo szlak „Palafavera”. Do wyścigów krajowych dopuszczono jego długi na 1,2 km i sztucznie naśnieżany odcinek „Campo – Forno di Zoldo“. Dzięki oświetleniu umożliwia on nocną jazdę pod gwiazdami. Do wyścigów dopuszczono także okrągłą trasę „Pralongo – Forno di Zoldo“ o długości 6 km.

Narciarka biegowa na terenie narciarskim Civetta.

Szeroki wachlarz tras na terenie narciarskim Civetta obejmuje, zarówno szerokie szlaki idealne do jazdy rekreacyjnej, jak i znaną z Pucharu Świata czarną trasę „Foppe”, która zachwyci najbardziej zaawansowanych miłośników szusowania po stokach. Region narciarski Dolomiti SuperSki jest największym obiektem tego typu na świecie. Malownicze i zróżnicowane trasy, obiekty przyjazne rodzinom z dziećmi, 30 doskonale naśnieżonych snowparków, a także liczne schroniska, stanowią gwarancję udanego wypoczynku na nartach. Do najważniejszych atrakcji regionu należą karuzele narciarskie „Sellaronda” i „Gebirgsjägertour“. „Sellaronda” obejmuje ponad 26 km tras, które wiodą przez cztery górskie przełęcze i mogą być pokonywane w obu kierunkach.

W recenzji naszych ekspertów Civetta otrzymuje 4,1 gwiazdki w kategorii „Zróżnicowanie stoków i zjazdów”. Na ocenę końcową składają się takie kryteria jak różnorodność tras, urozmaicenia podczas zjazdów, całkowita długość odcinków oraz różnica wysokości między stacją dolną a stacją górską.

4) Ocena ekspertów

Teren narciarski Civetta otrzymuje od naszych ekspertów ogólną ocenę 3,6 na 5 gwiazdek. Recenzenci wzięli pod uwagę takie kryteria jak wielkość terenu narciarskiego, oferta stoków czy wyciągi i gondole. W kategorii „Wielkość terenu narciarskiego” eksperci przyznali terenowi Civetta 3,9 gwiazdki. Uwzględniono tu również różnicę wysokości między górną i dolną stacją górską. „Zróżnicowanie stoków i zjazdów” nasi recenzenci ocenili na 4,1 gwiazdki. Z kolei na 3,8 gwiazdki zasłużyła kategoria „Wyciągi i gondole”, której ocena końcowa uwzględnia, takie kryteria jak komfort przewozu, nowoczesność urządzeń, a także zdolność przewozową poszczególnych wyciągów.

Aktualny status i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Nawet z dala od alpejskich stoków, amatorzy sportów zimowych mogą cieszyć się bogatą ofertą atrakcji. W Zoldo Alto znajduje się lodowisko dla łyżwiarzy i hokeistów, a także przepiękny zimowy plac zabaw. W malowniczym regionie doliny Val di Zoldo fani śnieżnych wędrówek i wypraw na rakietach śnieżnych odkryją wiele fantastycznych tras wiodących przez piękne tereny Parku Narodowego „Dolomiti Bellunesi”. Na terenie narciarskim Dolomiti znaleźć można ciekawe oferty wycieczek z przewodnikiem, który zaprezentuje najciekawsze trasy wypraw w rakietach śnieżnych, a także wspinaczki na zamarzniętych wodospadach.

Wzdłuż stoków rozsianych po terenie narciarskim Civetta znajdują się klimatyczne górskie restauracje i schroniska, które zachęcają do odpoczynku na skąpanych w słońcu tarasach. Wieczór warto spędzić pod znakiem après-ski w klimatycznych górskich chatach lub dyskotekach, takich jak „Zoldo Dome”. Do najlepszych miejsc na spędzenie wieczoru należą restauracje i schroniska „Su’n Paradis“, „Baita Al Sole“, „Ristoro Belvedere“, „Rifugio Baita Scoiattolo“ i „Fontanabona Alleghe“.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Civetta

Zoldo Alto leży 27 km od Belluno, stolicy prowincji w północnych Włoszech o tej samej nazwie. Zoldo Alto wraz z Forno di Zoldo stanowią dwie części Val di Zoldo. Wśród miejscowych atrakcji doliny na szczególną uwagę zasługuje „Messner Mountain Museum“. To unikalne muzeum posiada 6 oddziałów, które znajdują się w prowincjach Belluno i Południowy Tyrol. Oddział Val di Zoldo znajduje się na szczycie Monte Rite, na wysokości 2181 m. Oferuje on możliwość prześledzenia rozwoju Dolomitów i zagłębienia się w historię odkrywania ich szczytów. Val di Zoldo słynie również z produkcji wyśmienitych lodów, a Forno di Zoldo uznawane jest za włoskie „lodowe miasto”, którego tradycje sięgają lat 30. XX wieku.

Widok na Zoldo.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Civetta

Zimowy urlop na terenie narciarskim Civetta prowadzi do włoskiego Val di Zoldo, 27 km na północ od miasta Belluno. 339 km dzielących Monachium od Zoldo Alto należy pokonać, jadąc przez Rosenheim, Innsbruck i Bruneck.

Ośrodek narciarski Zoldo Alto posiada dobre połączenie ze stacją kolejową Longarone Zoldo oraz z głównym dworcem kolejowym w Conegliano, z którego można bezpośrednio dojechać do głównego dworca kolejowego w Monachium. Stolica Bawarii oferuje zaś wygodne połączenia powietrzne i lądowe z innymi europejskimi metropoliami. Zatrzymują się tu również autokary spółki FlixBus.

Najbliższe lotniska znajdują się w odległości 105 km i 115 km w Bolzano i w Treviso. Dzięki Dolomiti Ski Shuttle można z łatwością dotrzeć z nich do ośrodka Zoldo Alto.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Civetta

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Historia narciarstwa

Gdzie i kiedy pierwsza osoba jeździła na nartach? Kiedy narty stały się sportem ...