Teren narciarski Davos Klosters

28/09/2018 - SnowTrex

Uzdrowisko, najwyżej leżące miasto w Europie, „Magiczna Góra“ – Davos ma wiele do zaoferowania, ale przede wszystkim jest to idealne miejsce na wypoczynek na nartach. Region „Davos Klosters Mountains“ obejmuje pięć terenów narciarskich i jest jednym z najpopularniejszych miejsc do uprawiania sportów zimowych w Szwajcarii.

Jazda w głębokim śniegu w górach Davos Klosters.

1) Teren narciarski Davos Klosters – ogólne informacje

  • Teren Davos Klosters Mountains łączy 235 km tras zjazdowych pięciu ośrodków narciarskich.
  • Davos jest najwyżej położonym miastem Alp.
  • Trasy zjazdowe znajdują się na wysokości od 810 m do 2844 m.
  • Jeden z najbardziej zaśnieżonych terenów narciarskich w Szwajcarii.

Teren Davos Klosters jest jednym z najstarszych miejsc do uprawiania sportów zimowych w Alpach. Pierwsi narciarze byli tutaj obecni już na początku XX wieku. Teren narciarski wokół słynnego uzdrowiska Davos jest jednym z najpiękniejszych w Szwajcarii. Oferuje 235 km nartostrad, co sprawia, że jest jednym z największych w kraju. Trasy zjazdowe znajdują się na wysokości od 810 m do 2844 m, a miejscowość Davos, położona na wysokości 1560 m, leży w sercu malowniczego krajobrazu górskiego. Na terenie narciarskim Davos Klosters śnieg jest gwarantowany aż do wiosny. Łącznie 56 wyciągów umożliwia dotarcie do 62 km tras niebieskich, 128 km tras czerwonych i 45 km tras czarnych, które oferują szeroką gamę nartostrad o różnym stopniu trudności.

Teren narciarski podzielony jest na pięć obszarów: Parsenn, Jakobshorn, Madrisa, Pischa i Rinerhorn. Parsenn jest największym i najbardziej znanym z nich. Można do niego dotrzeć zarówno z Davos, jak i z Klosters. Po drugiej stronie doliny znajduje się Jakobshorn, także osiągalny z Davos Platz. Stoki położone nad linią drzew i duży plac zabaw „Jatz Park“ sprawiają, że jest on szczególnie popularny wśród sportowców. Rodziny z dziećmi świetnie poczują się na Madrisa, lokalnej górze Klosters. Na przełęczy Rätschenjoch znajdują się nie tylko wspaniałe miejsca do ćwiczeń i zabawy dla dzieci, ale także trudniejsze trasy zjazdowe. Godny uwagi na terenie narciarskim Davos Klosters jest Rinerhorn, który jest rzadziej odwiedzany przez wczasowiczów, ze względu na obecność tras z wysokim stopieniem trudności.

Panorama nartostrady w Parsenn.

Pischa, do której można dotrzeć tylko jedną kolejką linową, jest dziewiczym rajem dla miłośników sportów zimowych. Nie ma tu przygotowanych tras zjazdowych. Są to tereny wysokogórskie, z oznakowanymi szlakami do spacerów w rakietach śnieżnych, torami saneczkowymi i zimowymi szlakami turystycznymi. Ten otwarty teren jest również idealny do uprawiania narciarstwa i freeride’u.

Ponadto, na słynnej górze „Zauberberg“ znajduje się jeszcze jeden wyjątkowy teren narciarski: Schatzalp. Jest to pierwszy ośrodek narciarski w Europie, gdzie dozwolona jest tylko powolna jazda – nawet wyciągi wjeżdżają tu w zwolnionym tempie.

Ze względu na korzystne położenie, teren narciarski Davos Klosters zapewnia wysoką gwarancję śniegu. Średnia grubość pokrywy śnieżnej na szczycie wynosi 100 cm w sezonie, zaś w marcu sięga 172 cm. Dzięki temu teren narciarski Davos Klosters jest jednym z najpewniejszych pod względem śniegu obszarów w kantonie Gryzonia. Dzięki temu nasi eksperci przydzielili mu cztery gwiazdki za warunki śniegowe. Również słońce wspiera ten bajkowy region i świeci tu średnio przez 66 dni w sezonie. Grudzień, z 21 słonecznymi dniami, jest zaś najsłoneczniejszym miesiącem.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Davos Klosters

Teren narciarski Davos Klosters oferuje niezliczone możliwości szaleństwa na jednej lub dwóch deskach. Teren narciarski Parsenn, przy szczytach Weissfluhgipfel (2844 m) i Gotschnagrat (2285 m), zaprasza do jazdy na najdłuższych trasach zjazdowych w regionie. Na środku terenu narciarskiego znajduje się schronisko Parsennhütte, które umożliwia zwiedzenie obu gór. Szerokie trasy zjazdowe są raczej na średnim poziomie trudności. Niektóre trudniejsze zjazdy prowadzą z najwyższego punktu obszaru do Weissfluhjoch. Najdłuższa trasa ma długość 12 km i prowadzi ze szczytu do sąsiedniej miejscowości Küblis, skąd można wrócić autobusem do Davos. Z Alpine Lounge na Gotschnagrat goście mogą podziwiać wspaniały widok na góry Gryzonii.

Początkujący i dzieci znajdą się w dobrych rękach na terenie narciarskim Madrisa, niedaleko Klosters. W Madrisa-Land i Madrisa-Park na dzieci czeka wiele ciekawych atrakcji. Oprócz szkółek narciarskich i terenów treningowych znajduje się tu park linowy, karuzela, powietrzny zamek i trampoliny. W przerwie można wypożyczyć nawet skuter śnieżny i udać się na przejażdżkę po parku. Na Madrisa-Alp znajduje się również pokój do zabawy dla dzieci, w którym maluchy mogą spędzić czas w przerwie obiadowej. Urozmaicona oferta dla rodzin, jaką gwarantuje teren narciarski Davos Klosters, znajduje również odzwierciedlenie w ocenie naszych ekspertów, którzy przyznają mu w tej kategorii pełne pięć gwiazdek!

Madrisa zapewnia dzieciom wspaniałą zabawę.

Zaawansowani narciarze zdobędą na czerwonych stokach Madrisa kolejne doświadczenia. Jeśli ktoś preferuje wymagające stoki, to na Rätschenjoch czeka go 6-kilometrowa trasa zjazdowa oraz czarna trasa zjazdowa Schlappin, która prowadzi do wioski Klosters.

Rinerhorn zachęca równie wspaniałą ofertą dla rodzin. W parku najmłodsi ćwiczą pierwsze zjazdy na nartach, natomiast na szerokich niebieskich i czerwonych zboczach sprawdzają swoje umiejętności pasjonaci gór. Nocna trasa narciarska i oświetlony tor saneczkowy to dodatkowe atuty tego ośrodka.

Fani freestyle z chęcią odwiedzają „Jatzpark“ na Jakobshorn. Na wysokości 2500 m, przy wyciągu Jatz-Junior-Lift, znajduje się snowpark z trasami dla początkujących, średniozaawansowanych i profesjonalistów. W dolnej części zbocza, przy wyciągu Bolgen, czeka rampa do superpipe, liczne kickery oraz duży airbag wielkości 15×15 m, który służy do wysokich skoków. W Klosters znajduje się również Rookie-Park dla początkujących. Teren rozrywki w Haid-Lift znajduje się na płaskim terenie i pozwala nawet niedoświadczonym na fantastyczną zabawę na śniegu.

Kickerline w Jatz Park przy Jakobshorn.

W dolinie Flüela na górze Pischa, która słynie z uprawiania sportów zimowych, doskonale czują się freeriderzy i miłośnicy zimowych wędrówek. Jest tu mnóstwo otwartego terenu na przyjemne zjazdy w głębokim śniegu. Z jadącej w górę gondoli mogą skorzystać również wycieczkowicze, którzy zwiedzają szlaki turystyczne w rakietach śnieżnych lub zimowych butach. Dla narciarzy biegowych przygotowano tu dwie trasy o długości 1,5 km i 2 km.

Oprócz stoków narciarskich na gości czekają liczne przystanki gastronomiczne i górskie restauracje, które w części dysponują sielankowymi tarasami słonecznymi. Dzięki 20 hotspotom Wi-Fi na terenie narciarskim możliwe jest bezproblemowe korzystanie z internetu.

Kąpiel słoneczna na owczej skórze.

4) Ocena ekspertów

Ośrodek narciarski Davos Klosters z pięcioma górami narciarskimi oferuje zróżnicowany program sportów zimowych dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. Ponadto, przyciąga wspaniałą ofertą dla dzieci, co znajduje odzwierciedlenie w solidnej ocenie końcowej w wysokości 3,5 gwiazdki.

Aktualny status i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Dwa główne miasta terenu narciarskiego, Davos i Klosters, posiadają dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, dzięki czemu goście znajdą tu wszystko, czego potrzebują. Różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu zapewniają doskonałą zabawę po całodziennej jeździe na nartach. Na przykład w Pischa znajduje się kilka zimowych szlaków dla pieszych oraz kilka tras do wędrówek w rakietach śnieżnych. Wokół Davos znajduje się 11 km szlaków turystycznych, zaś wokół Klosters kolejne 45 km.

Wędrówki w rakietach śnieżnych to jedno z wielu zajęć rekreacyjnych w Davos Klosters.

W regionie znajduje się osiem torów dla miłośników saneczkarstwa. Saneczkowy tor o długości 3,5 km na Rinerhorn oferuje 33 zakręty i jest oświetlony dwa razy w tygodniu, zapraszając do nocnej jazdy. Zjazd z Gotschny do Klosters również ma długość 3,5 km. Trasa na Madrisa ma nawet 8,5 km i biegnie od stacji górskiej na Saaseralp do Saas. W Davos Klosters bardzo popularne są również nowe rodzaje sań, takie jak airboard i snowbraker. Pierwsze z nich można wypożyczyć w Klosters, drugie w Pischa.

W wielu miejscach możliwa jest również jazda na łyżwach. W samym Davos znajdują się trzy sztuczne lodowiska i jedno naturalne, natomiast w Klosters dostępne są dwa lodowiska w kształcie pierścienia. Ponadto, czekają tutaj na wczasowiczów inne rewelacyjne atrakcje, takie jak wspinaczka lodowa, przejażdżka bryczką, paralotnia, jazda konna, przejażdżki terenowym rowerem górskim oraz parki wodne.

Lodowisko w Davos.

Poza bliskością natury i atmosferą błogiego spokoju Davos oferuje również świetną ofertę après-ski. W ciągu dnia bary na świeżym powietrzu oraz tarasy słoneczne zapraszają na popołudniowe spotkania. Osoby lubiące rozrywkę, mogą spędzić przyjemne wieczory np. w „Bolgenschanze“ przy dolnej stacji kolejki linowej Jakobshorn. Davos Klosters ma ponad 40 barów i klubów, które oferują wspaniałą zabawę aż do białego rana. Smaczną kolacją można delektować się w wielu tradycyjnych karczmach, restauracjach oraz przytulnych pubach, które serwują między innymi wyśmienite tradycyjne dania kuchni szwajcarskiej.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Davos Klosters

Davos, usytuowane na wysokości 1560 m, jest najwyżej położonym miastem uzdrowiskowym w Europie. Ośrodek narciarski stał się szczególnie znany jako sceneria powieści Thomasa Manna „Czarodziejska góra“ („Der Zauberberg“). W miejscowości wiele sanatoriów oferuje pobyty uzdrowiskowe. Również tutejsza panorama zapewnia niezapomniane wrażenia – ukazuje malowniczy obraz szczytów gór Gryzonii, lśniących nad jeziorem Davos. Miejsce to jest gwarancją udanego urlopu. Znajdują się tu także kina, różne muzea, sieci sklepów z bogatą ofertą oraz basen Eau-La z centrum odnowy biologicznej. Kalendarz imprez wypełniony jest wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi najwyższej klasy, w tym tradycyjnym wyścigiem narciarskim „Parsenn Derby“.

Widok ze szlaku turystycznego na Davos.

Klosters znajduje się na wysokości 1180 m w Prättigau i jest cichym sąsiadem tętniącego życiem Davos. Wieś licząca około 3800 mieszkańców charakteryzuje się wiejskim, romantycznym charakterem. Swoje wakacje lubią tu spędzać także rodziny królewskie i celebryci, dlatego miejsce to często określane jest mianem „Hollywood on the rocks”.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Davos Klosters

Do Davos można równie łatwo dojechać zarówno samochodem, jak i pociągiem. Samochodem należy kierować się na autostradę w kierunku Chur, następnie zjechać do Landquart i ruszyć w kierunku Davos. Miejscowości posiadają bardzo dobrą sieć komunikacji publicznej. Dzięki temu można wygodnie dojechać pociągiem do Davos Dorf lub Klosters Platz. Szwajcarskimi Kolejami Federalnymi (SBB) należy kierować się do Landquart, a następnie Koleją Retycką (RhB) udać się do Klosters lub Davos. Najbliższe lotniska to Zurych i Friedrichshafen (oddalone o ok. 155 km). Do ośrodków narciarskich dostępne są bezpośrednie połączenia z obu lotnisk.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Davos Klosters

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

 

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Historia narciarstwa

Gdzie i kiedy pierwsza osoba jeździła na nartach? Kiedy narty stały się sportem ...