Egzotyczne tereny narciarskie: Pakistan

17/08/2012 - Magdalena Kosinski

Jazda na nartach w Pakistanie nie tylko brzmi wyjątkowo, ale będzie również niecodziennym przeżyciem dla wielbicieli sportów zimowych. U stóp Himalajów, pośród zapierającej dech w piersiach przyrody i wysokich szczytów można rzeczywiście poszaleć na nartach. Nie należy jednak zapominać, że to nie tylko niezapomniana przygoda, ale również pewne ryzyko…

Dzięki położeniu na dużej wysokości śnieg gwarantowany jest tutaj od grudnia do marca – co jest raczej niespotykane w południowej i zachodniej części Azji.  Jednak ze względu na niestabilną sytuację polityczną tego regionu, tylko niewielu turystów odnajduje drogę do tego terenu narciarskiego położonego pomiędzy Himalajami i Hindukusch. Dla tych, którzy mają obawy, czy wybrać się do Pakistanu, polecamy znane i sprawdzone kraje jak Austria, Francja, czy Szwajcaria. W Pakistanie bowiem zamieszki polityczne i walki między armią i oddziałami milicjantów mogą zakłócić przebieg podróży, a nawet okazać się niebezpieczne. Dlatego też przed podróżą w wybrane regiony najlepiej skontaktować się z miejscowym konsulatem i upewnić, czy wyjazd w to właśnie miejsce nie niesie ze sobą zbyt dużego ryzyka.

Najbardziej znaną i najnowocześniejszą miejscowością narciarską w Pakistanie była do chwili jej zburzenia w 2008 roku niewielka miejscowość Malam Jabba w Swat Tal, ok. 300 km na północ od stolicy Pakistanu – Islamabad. Dzięki położeniu na wysokości pomiędzy 2500 i 3000 m śniegu jest tutaj pod dostatkiem od grudnia do początku kwietnia. Miejscowość Malam Jabba została wybrana jako odpowiednia dla utworzenia stacji narciarskiej w 1962 roku.  Wtedy też wybudowano tam ośrodek narciarski z hotelem i wyciągami. Na początku stacja budziła zainteresowania przede wszystkim wśród mieszkających w Pakistanie obcokrajowców oraz pakistańskich studentów. Hotel latami stał pusty, aż wreszcie w latach 1998 – 2008 w efekcie szybkiego rozwoju okolica Malam Jabba awansowała do tytułu najpopularniejszego terenu narciarskiego w kraju i turystycznej atrakcji.  Cztery wyciągi krzesełkowe i przewaga łatwych nartostrad to w porównaniu do innych ośrodków narciarskich niewiele, jednak ze względu na brak alternatywnych ofert w Pakistanie teren ten cieszył się bardzo dużą popularnością.

Niestety dobra passa w Malam Jabbas nie trwała długo. Na skutek zamieszek w Swat Tal stacja musiała zostać zamknięta w 2007 roku, a w roku 2008 została ona zniszczona podczas walk prowadzonych w tym regionie. Jednak mieszkańcy okolicy Malam Jabbas nie poddają się tak łatwo i dziś znów mogą jeździć na nartach – co prawda bez wyciągów i z widokiem na ruiny zburzonego hotelu, ale za to z nie mniejszym zapałem i zamiłowaniem do nart i snowboardu. Zamiast kultowej, austriackiej „Jagertee” i ”Kaiserschmarrn” podczas après-ski serwowane są typowe dla tego kraju czarna herbata i potrawy z ryżu. W przyszłości planowana jest odbudowa stacji narciarskiej z lodowiskami i platformami widokowymi dla narciarzy, tak aby zachęcić turystów do odwiedzin w tym egzotycznym regionie narciarskim.

 

Źródła:

www.boston.com www.freshpeaks.com www.travel-culture.com www.blick.ch www.skiratgeber.de de.wikipedia.org www.oeav-events.at www.paf.gov.pk

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Który model nart wybrać? Nasze praktyczne wskazówki

Od czasu triumfu narciarstwa biegowego kilka lat temu, nowa seria modeli została ...