Oberwiesenthal – region narciarski Fichtelberg/Klínovec

30/01/2019 - SnowTrex

Region narciarski Fichtelberg/Klínovec znajduje się w masywie Rudawa, stanowiącym naturalną granicę pomiędzy niemiecką Saksonią i Czechami. 15 km tras na Fichtelberg w regionie wokół Oberwiesenthal oraz 18 km tras w czeskim Keilberg przy Klínovec czeka tu po obu stronach masywu na miłośników sportów zimowych.

Widok z Oberwiesenthal na teren narciarski.

1) Region narciarski Fichtelberg/Klínovec – ogólne informacje

  • 33 km tras
  • 16 wyciągów: 9 orczyków, 6 wyciągów krzesełkowych i 1 gondola
  • karnet narciarski na cały region Fichtelberg/Klínovec
  • Po 1 snowparku po stronie czeskiej i niemieckiej

Region narciarski Fichtelberg/Klínovec punktuje jednocześnie dzięki dwóm zaletom. Oberwiesenthal po stronie niemieckiej na wysokości 914 m jest najwyżej położonym miastem w Niemczech. Na wysokości 1208 m wznosi się natomiast Boží Dar po stronie czeskiej, będąc z kolei najwyżej położonym miasteczkiem w Czechach.

Łącznie w regionie narciarskim Fichtelberg/Klínovec dostępne są 33 km tras, z czego 15 km przebiega w niemieckiej Saksonii, natomiast pozostałe 18 km po stronie czeskiej. O bezproblemowy dostęp do terenu narciarskiego zadba tu 16 wyciągów. Czeski raj narciarki jest oddalony o zaledwie ok. 5 km od miasteczka Fichtelberg. Same trasy dzielą się na 14 km tras łatwych, idealnych dla początkujących i rodzin z dziećmi, 13 km tras czerwonych oraz 6 km tras czarnych. Ponadto do dyspozycji jest tu szlak narciarski o długości 1000 m. Dla miłośników freeride po każdej stronie dostępny jest snowpark pełen ciekawych konstrukcji.

Historyczna gondola dowozi gości na sam szczyt.

W regionie narciarskim Fichtelberg/Klínovec najniższy punkt znajduje się na wysokości 763 m, natomiast najwyższy 1244 m. Pogoda w trakcie sezonu zimowego jest po obu stronach identyczna. Od 3 do 4 godzin słonecznych w ciągu dnia oraz średnio 9-15 dni z opadami śniegu od listopada do marca gwarantują optymalne warunki do jazdy. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi natomiast średnio od 15 do 85 cm.

Liczba dni z opadami śniegu oraz grubość pokrywy śnieżnej zasłużyły w oczach naszych ekspertów na 3 z 5 gwiazdek. Tą samą ocenę uzyskały wyciągi na terenie Fichtelberg/Klínovec.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach w regionie Fichtelberg/Klínovec

W Oberwiesenthal optymalne warunki narciarskie to niezwykle istotna kwestia. Jeżeli ilość naturalnego śniegu nie jest wystarczająca, do dyspozycji jest tu aż 120 armatek śnieżnych. Z karnetem narciarskim Fichtelberg/Klínovec dostępne są wszystkie trasy w Oberwiesenthal, a także w oddalonym o ok. 5 km Keilberg po stronie czeskiej.

Trasy narciarskie są różnorodne i w większości o średnim poziomie trudności. Teren narciarski Fichtelberg/Klínovec jest tym samym idealny dla początkujących oraz rodzin z dziećmi. W Oberwiesenthal dostępna jest specjalna trasa dla rodzin o długości 2 km. Dzieci mogą z powodzeniem szlifować swoje umiejętności w strefie dla najmłodszych. Po stronie czeskiej największą popularnością cieszy się przede wszystkim 6 tras na północnej stronie Keilberg.

Region narciarski Fichtelberg/Klínovec jest szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi.

Oberwiesenthal posiada jedyne trasy Pucharu Świata FIS we Wschodnich Niemczech. Przebiegający na długości 1,2 km odcinek FIS jest takim samym wyzwaniem jak trasa „Am Wäldchen”. Szczególnym przeżyciem jest również jazda na nartach po oświetlonych trasach.

Cały masyw Rudawy jest również rajem dla miłośników narciarstwa biegowego. Z dostępnych tu 200 km tras aż 75 km znajduje się wokół Oberwiesenthal. Przeważają tu trasy średnio trudne aż po trudne, wymagające doświadczenia w tej dyscyplinie. Fantastyczny widok gwarantuje trasa na wysokości w Oberwiesenthal, rozciągająca się na długości 7 km. Początkujący będą natomiast zachwyceni 5-kilometrową trasą wysokogórską, która przebiega na wysokości pomiędzy 1114 m a 1124 m. 17 z 75 km tras przeznaczonych jest do jazdy stylem łyżwowym. Podczas korzystania z tras biegowych na terenie Fichtelberg/Klínovec raz za razem można przekraczać granicę niemiecko-czeską.

Także dla miłośników freeride nie zabraknie tu atrakcji: jeden snowpark dostępny jest na Fichtelberg, drugi natomiast po stronie czeskiej w Neklid na Keilberg. Liczne elementy typu jump, kicker, rail, tube oraz wallride w Oberwiesenthal, a także DIY Wood Line z Pole Jame, Down Slider oraz Coping gwarantują wyśmienitą zabawę dla początkujących i zaawansowanych. Ponadto do dyspozycji jest tu half pipe o długości 110 m.

Zarówno trasy do narciarstwa biegowego, jak i snowparki na terenie Fichtelberg/Klínovec zostały ocenione przez naszych ekspertów na 4 z 5 gwiazdek.

4) Ocena ekspertów

Ogólna ocena regionu narciarskiego Fichtelberg/Klínovec wynosi 3,3 gwiazdki na 5 możliwych. Do najlepiej zrecenzowanych kryteriów należą warunki śniegowe i wyciągi & gondole. Następne w rankingu znajdują się szczegółowe kryteria dotyczące zainteresowań, np. dostosowanie terenu dla rodzin z dziećmi, oznakowanie (plan nartostrad, tablice informacyjne & drogowskazy) i lokale après-ski w kilku miejscowościach.

Aktualny status i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Zjazd saneczkowy o długości 1,8 km, pagórek do ćwiczeń dla dzieci, wyciąg taśmowy i przedszkole narciarskie w Oberwiesenthal czynią region narciarski Fichtelberg/Klínovec ulubionym celem podróży dla rodzin z dziećmi. Szukającym dreszczyku emocji spodoba się możliwość snowkitingu w Oberwiesenthal. Szkółka narciarska troszczy się o to, aby początkujący radzili sobie z jazdą na nartach. Ponadto można korzystać z naturalnego lodowiska. Szczególnie popularne zimą są kuligi konne, podczas których ludzie otuleni kocami podziwiają okoliczne krajobrazy. W Oberwiesenthal jest kilku organizatorów tego typu przejażdżek, zarówno indywidualnych, jak i grupowych.

Malownicze widoki w masywie Rudawy.

Oberwiesenthal w regionie narciarskim Fichtelberg/Klínovec zadowoli swoją ofertą nie tylko poszukujących rozrywki typu après-ski, ale także osoby szukające spokoju. Popularnymi miejscami są „Sabines Schirmbar” przy wyciągu obok sceny na wolnym powietrzu oraz „Pistenblick” położony bezpośrednio przy stoku. W samej miejscowości liczne gospody i restauracje serwują posiłki zmęczonym i głodnym po całym dniu na nartach gościom. Dostępne są zarówno tradycyjne dania z regionu, jak i międzynarodowe specjały. Szczególnie warte polecenia są lokalne potrawy z ziemniaków. W Keilberg znajduje się bar prowadzony przez producenta wódek ziołowych, będący ulubionym miejscem spotkań gości szukających rozrywki. Miejscowości w tym regionie narciarskim są położone blisko siebie, co zapewnia łatwy dostęp do innych lokali après-ski po obu stronach granicy. Nasi eksperci ocenili ofertę après-ski na 3 gwiazdki z 5 możliwych.

Goście potrzebujący wypoczynku po wyczerpującym dniu na stoku zainteresują się różnymi obiektami wellness. Ponadto na odmianę można spędzić dzień na 20 km wędrówce zamiast na nartostradach. Szczególną atrakcją jest przejażdżka historycznym dyliżansem wśród ośnieżonego krajobrazu górskiego.

6) Ośrodki na terenie narciarskim

Region Rudawy znany jest z rzemieślnictwa. W licznych małych warsztatach w Oberwiesenthal na terenie narciarskim można zobaczyć, jak się wykonuje koronki klockowe czy obróbkę drewna. Zwłaszcza w okresie przed Bożym Narodzeniem Oberwiesenthal jest oświetlone w wyjątkowy sposób. Tradycyjne świeczniki Schwippbögen ozdabiają każde okno. Najczęściej kupowaną tutaj pamiątką są ręcznie wykonane zabawki Räuchermännchen. Turyści zainteresowani historią regionu i sportami zimowymi powinni zwiedzić Muzeum narciarstwa w Oberwiesenthal. Miejscowość ta ma poza tym szeroką ofertę wellness.

Malownicza panorama regionu.

Po czeskiej stronie regionu narciarskiego Fichtelberg/Klínovec znajdują się miejscowości Boží Dar i Loucna pod Klinovcem. Boží Dar jest położony na wysokości 1028 m i z tego tytułu jest najwyżej położonym miastem w Europie Środkowej. Zlokalizowany tutaj teren narciarski sięga aż do miejscowości znajdujących się poniżej, można zatem na nartach podjechać niemal pod sam hotel. Miejscowość z racji bliskości do nieba uważana jest powszechnie za ojczyznę Dzieciątka Jezus. Z tego powodu Boží Dar obdarzony został drugą nazwą „miasto Dzieciątka Jezus”. W centrum znajduje się skrzynka pocztowa, do której można wrzucić list z życzeniem do Chrystusa. Szczególną atrakcję stanowi ścieżka Jezusa dla dzieci. Na trasie o długości 13 km najmłodsi rozwiązują liczne zagadki, a na koniec wędrówki otrzymują drobny upominek.

Na północ od Keilberg znajduje się Loucna pod Klinovcem, bezpośrednio za granicą z Niemcami. Miejscowość tę zamieszkuje niewiele więcej niż 200 osób czyniąc ją drugim najmniejszym stale zamieszkałym miastem w Czechach. Rzeka Polava na granicy Czech i Niemiec dodaje miastu spokojnego charakteru oraz stanowi miłe dla oka tło podczas zimowych wędrówek przez pagórkowaty zaśnieżony krajobraz.

7) Dojazd do terenu narciarskiego

Nasi eksperci ocenili dojazd i parking na 3 gwiazdki z 5 możliwych. Oddalone o 60 km Chemnitz stanowi najbliższy węzeł transportowy. Tutaj istnieje możliwość przesiadki w pociąg regionalny zatrzymujący się bezpośrednio na dworcu w Oberwiesenthal.

Z Leipzig/Halle (175 km) możliwy jest dojazd zarówno koleją, jak i wypożyczonym samochodem w kierunku Oberwiesenthal.

Także dla podróżujących samochodem Chemnitz jest ważnym punktem w podróży. Z miasta prowadzą autostrady krajowe A9, A13, A72 i A4. Autostradą B95 przez Annaberg-Buchholz można dojechać bezpośrednio do Oberwiesenthal.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams na Fichtelberg/Klínovec

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Od sprintu po start masowy: dyscypliny w narciarstwie biegowym i biathlonie

Narciarstwo biegowe jest jednym z najstarszych sportów zimowych. I do dziś fascynuje ...

$stickyFooter