Teren narciarski Idre Fjäll

30/01/2019 - SnowTrex

Pewny śniegowo teren narciarski Idre Fjäll wita zimowych urlopowiczów w szwedzkiej prowincji Dalarnas Iän z 41 km tras narciarskich, 27 wyciągami i 82 km tras biegowych. 10 km tras narciarskich, nagrodzony snowpark „Dreampark”, kilka parków dla dzieci, a także atrakcyjne spędzanie czasu wolnego wraz z rodziną gwarantują udany urlop narciarski.

Widok na miasteczko Idre.

1) Teren narciarski Idre Fjäll – ogólne informacje

  • Ośrodek narciarski Idre na wysokości 794 m
  • Teren narciarski Idre Fjäll na wysokości pomiędzy 588 m oraz 890 m
  • 41 km tras i 27 wyciągów
  • 82 km tras biegowych i 10 km szlaków narciarskich
  • Snowpark „Idre Fjäll”

Szwedzki teren narciarski Idre Fjäll w prowincji Dalarnas Iän rozciąga się na wysokości od 588 m do 890 m. Ośrodek narciarski Idre znajduje się na wysokości 794 m. Centrum terenu narciarskiego jest Gränjesvålen, z którego wierzchołka przebiegają liczne trasy w kierunku doliny. 27 wyciągów narciarskich z 23 orczykami i 4 wyciągami krzesełkowymi umożliwia dostęp do 41 km tras narciarskich. Zielone i niebieskie trasy o łącznej długości 17 km są odpowiednie dla początkujących. Zaawansowani narciarze testują swoje umiejętności na 22 km średnio trudnych, czerwonych trasach. Doświadczeni narciarze i snowboardziści mają natomiast do dyspozycji 2 km tras czarnych. Najmłodsi narciarze znajdą w 4 parkach dla dzieci oddzielone tereny z odpowiednim zapleczem, gdzie mogą nauczyć się jeździć na nartach poprzez zabawę.

Narciarze wśród ośnieżonych krajobrazów na Idre Fjäll.

Freestylerzy o wszystkich poziomach umiejętności mogą ćwiczyć podniebne akrobacje na przeszkodach w snowparku „Idre Fjäll”, a turyści mogą odkryć 10 km szlaków narciarskich w Idre Fjäll, które prowadzą przez nietknięty śnieg . Szwedzki region sportów zimowych jest również rajem dla narciarzy biegowych z 82 kilometrami tras biegowych.

Na terenie narciarskim Idre Fjäll urlopowicze zimą cieszą się średnio trzy godziny słońca dziennie. Średnia grubość pokrywy śnieżnej na stacjach górskich i w dolinie wynosi około 60 cm.

W raporcie testowym naszych ekspertów teren narciarski Idre Fjäll otrzymał trzy gwiazdki za „Wyciągi & gondole” i cztery gwiazdki za „Warunki narciarskie”. Obie kategorie należą do najważniejszych kryteriów oceny, które są podwójnie uwzględnione w ocenie ogólnej.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie Idre Fjäll

Miłośnicy sportów zimowych, którzy wolą przyjechać bez sprzętu sportowego, mogą wygodnie wypożyczyć go w wypożyczalniach „Skicenter Centrum” lub „Skicenter Syd”. Do wyboru są narty alpejskie, turystyczne i biegowe, telemarkery, snowboard i sanki najwyższej jakości. Narciarze i snowboardziści otrzymują specjalne zniżki na rezerwacje online i mogą liczyć na wiele korzyści, jak np. dostarczenie sprzętu bezpośrednio do miejsca zakwaterowania.

Szkółka narciarska „Idre Fjäll” oferuje indywidualne lekcje z trenerem i organizuje kursy grupowe dla dorosłych, młodzieży i dzieci od 2 lat. Oprócz narciarstwa alpejskiego w programie znajdują się specjalne kursy dla carverów, freestylerów i narciarzy biegowych.

W Idre Fjäll nie zabraknie stoków do jazdy carvingowej.

Przyjazny dla rodzin teren narciarski Idre Fjäll obejmuje specjalnie zaprojektowane tereny dla dzieci z płaskimi, szerokimi trasami zjazdowymi, jak również czarodziejskimi dywanami i wyciągami orczykowymi. Tutaj najmłodsi mogą z powodzeniem stawiać pierwsze kroki na nartach.

Park przygód „Askestigen” czeka na dzieci na terenie narciarskim Idre Fjäll z własną trasą. Po powitaniu przez renifera „Aske”, można tu jeździć na nartach i snowboardzie przez mosty prowadzące przez las. Inne parki dla dzieci znajdują się w „Skicenter Syd” i w obszarze „Fjällfina”, obok restauracji „Dantes”. Jeśli w międzyczasie młodzi ludzie chcą wymienić narty na sanki, znajdą w okolicy „Pulkabacken” oddzielną część z zamkniętym dla narciarzy pagórkiem.

Na terenie narciarskim Idre Fjäll, w większości łatwe i średnie trasy zjazdowe prowadzą do doliny we wszystkich kierunkach. Zaawansowani mogą się zmierzyć z trudnymi zjazdami „Chocken” i „Ravinen”. W górnej części trasy zjazdowej „Västbacken” miłośnicy sportów zimowych mają okazję doświadczyć magii nocnej jazdy na nartach kilka razy w tygodniu.

Snowpark „Idre Fjäll” posiada wyróżnienie „Dreampark”. Zgodnie z wymogami FIS i SLAO (Svenska Skidanläggningars Organisation) park rozrywki jest codziennie preparowany. Jego cztery tory odpowiadają czterem poziomom trudności od zielonego i niebieskiego do czerwonego i czarnego. Freestylerzy na wszystkich poziomach umiejętności mają tu do dyspozycji wiele elementów typu rail, jump, kicker i box.

Profesjonalna biegaczka na stadionie w Idre Fjäll.

Ośrodek narciarski Idre Fjäll jest oficjalnym ośrodkiem treningowym dla kadry narodowej Szwecji w dziedzinie biegów narciarskich. Z ośrodka narciarstwa biegowego w pobliżu „Västbacken” startują aż 82 km tras biegowych, z czego 30 km jest oświetlonych. Prowadzą one, podobnie jak 15-kilometrowa trasa do Burusjön lub trasa ze Städjan do Nipfjället, przez pokryte śniegiem górskie lasy i do przytulnych schronisk.

Nasi eksperci przyznali terenowi narciarskiemu Idre Fjäll najwyższą pięciogwiazdkową ocenę w kategorii „Początkujący”. Doskonałe oferty dla rodzin i dzieci, narciarzy biegowych i freestylerów są nagrodzone czterema gwiazdkami.

4) Ocena ekspertów

Nasi eksperci przyznali terenowi narciarskiemu Idre Fjäll w Szwecji łącznie 3,3 gwiazdki. Najlepszą ocenę 5 gwiazdek otrzymała kategoria „Początkujący”, a następnie po cztery gwiazdki w kategoriach „Rodziny i dzieci”, „Snowparki”, „Narciarstwo biegowe” oraz „Warunki narciarskie”. Wyciągi i gondole, gastronomia oraz oferta dla zaawansowanych i freeriderów zostały ocenione na trzy mocne gwiazdki.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Idre Fjäll znany jest również z przyjaznej dla rodzin oferty spędzania wolnego czasu z dala od stoków. Młodzi narciarze mogą spotkać w centrum sportowym maskotkę „Aske” i zrobić sobie z nią zdjęcie. Wspaniałą atrakcją w hali sportowej jest również dmuchany zamek. Wszystkie grupy wiekowe przeżywają wspaniałą zimową zabawę podczas wyścigów na śniegu, na ogrodzonym terenie z własnym wyciągiem. Dzieci od 8. roku życia z entuzjazmem jeżdżą na mini skuterze śnieżnym, młodsze rodzeństwo może jeździć z rodzicami.

Po uprzedniej rejestracji telefonicznej urlopowicze mają możliwość kierowania ratrakiem, oczywiście pod specjalnym nadzorem. Szczególną atrakcją jest również przejażdżka saniami wśród zimowych krajobrazów Szwecji. Do wyboru są różne wycieczki, podczas których dzieci od dziesiątego roku życia mogą prowadzić swoje sanki. Miłośnicy koni mogą się natomiast wybrać na przejażdżki zaprzęgiem konnym.

Zimowa przejażdżka w regionie wokół Idre.

Niezapomniane wrażenia oferują różne wycieczki, podczas których goście poznają kulturę dawnego skandynawskiego plemienia Lapończyków i ich bliskie związki z reniferami. Podczas wędrówek w rakietach śnieżnych z oswojonymi reniferami przez gęste lasy, codzienne życie szybko schodzi na dalszy plan. Ta wędrówka z reniferami oferuje również możliwość wzięcia udziału w sesji opowiadania historii w tradycyjnym tipi, zapoznania się z fascynującym sposobem życia Lapończyków, takim jak ich szczególny sposób przyrządzania kawy oraz skosztowania typowych specjałów z mięsa renifera.

Sztuka kulinarna w Idre Fjäll charakteryzuje się sezonowymi, świeżymi produktami oraz daniami regionalnymi i międzynarodowymi. W chatach miłośnicy sportów zimowych mogą pokrzepić się wyśmienitą domową kuchnią, taką jak zupa grochowa Ärtsoppa, naleśnik Fläskannkaka i klopsiki Köttbullar. Ryby, mięso reniferów i łosi odgrywają równie ważną rolę, jak słodkie przysmaki lub Smörrebröd.

„Aske’s Pizzeria” serwuje pizzę, burgery i sałatki oraz specjalne menu dla dzieci. „Vildmarksnästet”, pub z przytulną atmosferą, przypomina rustykalną chatę na pustkowiu. „Farfars Hörna” jest przyjazną dla rodziny restauracją w ciągu dnia, można tu jednak zakończyć wieczór après-ski muzyką na żywo w niektóre dni tygodnia. „Charlie” zaprasza na orzeźwiającą przerwę na zupę gulaszową, sznycel i makaron. Raz w tygodniu oferuje fondue z różnymi rodzajami mięsa, wieczorem odbywa się tu zabawa après-ski. Teren narciarski Idre Fjäll nie jest mekką miłośników dobrej zabawy, wyróżnia się natomiast przytulną atmosferą.

W kategoriach „Après-ski” oraz „Górskie chatki & gastronomia“ teren narciarski Idre Fjäll otrzymał od naszych ekspertów odpowiednio 2 i 3 gwiazdki.

6) Ośrodki na terenie narciarskim

Idre Fjäll należy do Idre – drugiego pod względem wielkości miasteczka w gminie Älvaden. Znajduje się on w pobliżu granicy norweskiej, w szwedzkiej prowincji Dalarnas Iän. W Älvaden można odwiedzić najstarszy świerk na świecie według datowania radiowęglowego. Liczący 9 550 lat „Old Tjikko” stoi w Fulufjället, jednym z największych parków narodowych Szwecji. Rozciąga się on aż do granicy Norwegii, gdzie park narodowy nazywa się „Fulufjellet”. W Parku Narodowym znajduje się stanowisko archeologiczne Altarringen oraz najwyższy szwedzki wodospad Njupeskär, który spada w dół z wysokości 93 m. Do bogatej fauny parku narodowego należą: orzeł przedni, niedźwiedzie, rysie, bobry i łosie. Zimowe wędrówki, jak również wycieczki z psim zaprzęgiem lub skuterem śnieżnym należą do niezapomnianych zimowych przeżyć w parku narodowym „Fulufjället”.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Idre Fjäll

Z Hamburga w północnych Niemczech jedzie się samochodem około 1150 km na północ do terenu narciarskiego Idre Fjäll. Trasa prowadzi przez Flensburg przez Danię i z Hirtshals promem do Larvik w Norwegii. Przez Oslo kierujemy się na północ do Idre Fjäll. Druga możliwa trasa prowadzi z Hamburga przez Lubekę do Fehmarn, promem do Rödby-Puttgarden, przez Kopenhagę, Malmö, Gothenburg i Oslo do Idre Fjäll.

Do terenu narciarskiego można również dojechać pociągiem lub autobusem z głównych europejskich dworców kolejowych przez Sztokholm, skąd przez Mora do Idre Fjäll kursuje inny pociąg. Najbliższe lotniska to Mora i Sztokholmu, oddalone odpowiednio o 150 i 450 km.

Nasi eksperci ocenili kategorie „Dojazd & miejsca parkingowe” na terenie narciarskim Idre Fjäll na jedną gwiazdkę.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Idre Fjäll

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

Sprzęt narciarski: kupić czy wypożyczyć?

Odpowiedni sprzęt narciarski jest niezbędny dla każdego urlopu narciarskiego. Ale ...