Słoneczne tarasy i platformy widokowe na terenach narciarskich

20/01/2021 - SnowTrex

Pokryte śniegiem szczyty, jeden obok drugiego, nie ma dwóch takich samych – to widok, który sprawia, że serce każdego miłośnika sportów zimowych bije szybciej.  Dlatego w wielu ośrodkach narciarskich wybudowano platformy widokowe i słoneczne tarasy. Tutaj można cieszyć się widokiem lub zrelaksować się przy drinku albo dwóch w słońcu.

Szczęście zdecydowanie składa się z leżaka i panoramy górskiej.

AlpspiX

Platforma widokowa AlpspiX na Alpspitze wznosi się w powietrze na wysokości ok. 2100 m. Dwie stalowe kładki o łącznej długości 13 m, ułożone w kształcie litery X, pozwalają miłośnikom sportów zimowych nad górną stacją Alpspitzbahn w ośrodku narciarskim Garmisch-Classic cieszyć się widokiem na Zugspitze.

Geoplattform

Ze stacji górnej kolejki linowej Walmendingerhornbahn prowadzi ścieżka z desek wzdłuż krawędzi zbocza do Geoplattform. Platforma widokowa znajduje się na wysokości ok. 1.970 m. Punktem kulminacyjnym jest również szklana kolejka panoramiczna przy górnej stacji terenu narciarskiego Oberstdorf/Kleinwalsertal.

Top of Tyrol & Jochdohle

„Top of Tyrol” to nazwa platformy na szczycie. Wznosi się ona w powietrze 9 m na wysokości 3.210 m. Można do niej dojechać kolejką gondolową Schaufeljoch lub kolejką linową Gaisskarferner.

Również na lodowcu Stubaier Gletscher znajduje się słoneczny taras Jochdohle na wysokości 3.150 m. Ten futurystyczny budynek jest więc najwyższą górską restauracją w Tyrolu. Posiada duży słoneczny taras z 400 miejscami siedzącymi i oszałamiającym widokiem: Wokół widać ponad 100 trzytysięczników, przy dobrej pogodzie na południu, nawet w Dolomitach i grupie Pala.

Srebrna konstrukcja Jochdohle sprawia wrażenie futurystycznej.

Große Wurmbergschanze

Skocznia narciarska na najwyższej górze Dolnej Saksonii – miejsce przeznaczone na platformę widokową. I tak miłośnicy sportów zimowych na Wurmberg w górach Harzu mogą teraz podziwiać widok z wysokości 1.001 m n.p.m. z wieży widokowej Wielkiej Skoczni Wurburskiej. Odważni śmiałkowie, mogą spojrzeć przez okno na wyjście dla skoczków.

Matterhorn glacier paradise

Jest to najwyższa platforma widokowa w Europie: najwyższą kolejką linową w Europie dojeżdża się do „Matterhorn glacier paradise” na Kleiner Matterhorn w Zermatt. Na wysokości 3,883 m n.p.m. roztacza się stąd 360-stopniowy widok na panoramę.

Spannagelhaus

Na wysokości 2.530 m na terenie narciarskim na lodowcu Hintertuxer Gletscher znajduje się dawne schronisko, które w 2013 roku zostało gruntownie odnowione. Na słonecznym tarasie Spannagelhaus z około 60 miejscami siedzącymi, wygodny poczęstunek i obsługa przy stole jest wliczona w cenę. Masz również znakomity widok na Dolinę Ziller i Tux. Prawdziwą atrakcją jest jednak kilka metrów za obiektem: znajduje się tam wejście do Jaskini Spannagelhöhle, największej znanej jaskini w Alpach Środkowych z systemem jaskiń rozciągającym się na około 10 km.

Wyremontowany taras Spannagelhaus jest miejscem zachęcającym do wypoczynku.

Aiguille du Midi

Spektakularna platforma widokowa o tej samej nazwie została otwarta wcześniej niż pierwotnie planowano na Aiguille du Midi w masywie Mont Blanc. Na wysokości 3.842 m, obok wielopoziomowego podestu budowany jest szklany podest, po którym można zejść w dół na głębokość około 1000 m.

BIG 3

Na terenie narciarskim Sölden znajdują się 3 platformy widokowe na 3 górach narciarskich: Gaislachkogl (3.058 m), Tiefenbachkogl (3.250 m) i Schwarzer Schneid (3.340 m). Określane są jako „BIG 3”. Najwyższym punktem dla miłośników sportów zimowych jest naturalna platforma w Schwarzen Schneid. Z górnej stacji kolejki linowej Tiefenbach można dojść pieszo do okrągłej płyty z drewna modrzewiowego. Szklana, zamknięta, panoramiczna kładka w Tiefenbachkogl wzbija się w powietrze na wysokość 20 metrów. Kto nie boi się zawrotów głowy, może do niej dotrzeć z górnej stacji kolejki linowej Tiefenbach. Panoramiczny peron w kształcie „ufo” obok górnej stacji Gaislachkoglbahn sprawia, że ta trójka jest wreszcie kompletna.

Diable au Coeur-Hütte

Przy górnej stacji wyciągów Diable, Thuit i Grande Crêtes na wysokości 2.400 m znajduje się przytulny taras słoneczny schroniska Diable au Coeur na terenie narciarskim Les 2 Alpes. Po rozgoszczeniu się, szybko poczujesz, że już nigdy nie będziesz chciał wstawać. Na szczęście można tutaj liczyć na obsługę przy stoliku, dlatego też można usiąść i w spokoju cieszyć się widokiem na lodowcowe stoki.

Kto nie chciałby się tutaj zrelaksować?

Top Mountain Star

Gipfelhaus am Wurmkogl – przy górnej stacji kolejki górskiej Top Wurmkoglbahn II – jest obecnie nazywany Top Mountain Star. Na szczycie wzgórza na wysokości 3.080 m n.p.m. unosi się designerski bar panoramiczny z otaczającym go tarasem zewnętrznym, z którego można rozkoszować się bezpłatnym napojem i niezrównanym widokiem na teren narciarski Obergurgl-Hochgurgl.

Glocknerblick

Najwyższy wiszący most w Austrii ma 140 metrów długości na szczycie Stubnerkogel (2.300 m) w ośrodku narciarskim Bad Gastein. Istnieje również platforma widokowa Glocknerblick, z której, jak sama nazwa wskazuje, można podziwiać Grossglockner.

Café 3.440

Lodowiec Pitztaler Gletscher ma do zaoferowania kilka superlatywów z gastronomicznego punktu widzenia: na najwyższym punkcie terenu narciarskiego na lodowcu Pitztal znajduje się Café 3.440, najwyższa kawiarnia w Austrii. Tutaj serwowane są kawowe specjały i domowe ciasta, które są wypiekane na miejscu w najwyższej położonej cukierni w Austrii. Jakby tego było mało, z wiszącego tarasu rozciąga się widok na najwyższy szczyt Tyrolu, Wildspitze (3.774 m). Ponadto obiekt posiada nawet darmowy hotspot Wi-Fi.

Zewnętrzny taras Café 3.440.

Skywalk

Dachstein Skywalk na Hunerkogl w Dachstein West ma 15 m długości. Dzięki Dachstein Gletscherbahn miłośnicy sportów zimowych mogą wyjechać na wysokość 2 700 m. W pogodny dzień, z Skywalk można zobaczyć całe pasmo Tauern z Grossglockner i Grossvenediger oraz w kierunku południowym aż do Triglav w Słowenii i w kierunku północnym przez wyżynę granitową i gnejsową do Czech.

Dreiländerblick

To coś wyjątkowego: na platformie widokowej „Dreiländerblick” na Karlesspitze na lodowcu Kaunertaler Gletscher miłośnicy sportów zimowych mogą być jedną nogą w Austrii i jedną we Włoszech. Platforma położona jest na wysokości 3.108 m przy górnej stacji kolejki Karlesjochbahn.

Top of Salzburg

Jest to najwyższy punkt w landzie Salzburg, na terenie narciarskim Zell am See-Kaprun, do którego można dotrzeć bez szczególnego wysiłku: „Top of Salzburg” to nazwa platformy panoramicznej na dachu stacji górnej kolejki linowej Gipfelbahn na Kitzsteinhorn – na wysokości 3.029 m n.p.m.

Ötzi Biwak

Chata narciarska „Ötzi Biwak” znajduje się na wysokości 3.013 m na terenie narciarskim na lodowcu i należy do obiektu Glacier Hotel przy Schnalstaler Gletscher. Nowo zaprojektowany taras słoneczny z ochroną przed wiatrem zachęca do przerwy. Stąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na dolinę Val Senales i otaczający ją górski świat Alp Ötztalskich.

Nowy taras przy obiekcie Ötzi Biwak.

Sonnenklar-Bergstation

Z górnej stacji kolejki linowej Sonnenklar na wysokości 2.400 m na Speikboden w Tauferer Ahrntal rozciąga się wspaniały widok 360 stopni.

Z1

Tuż przy górnej stacji kolejki linowej Zwölferkopf – na wysokości 2.600 m – w Serfaus-Fiss-Ladis miłośnicy sportów zimowych znajdą okrągłą platformę widokową „Z1”.

Adler Lounge

W szlachetnym Adler Lounge na Cimaross w na terenie narciarskim Grossglockner-Heiligenblut na wysokości 2.621 m n.p.m. można delektować się nie tylko kulinarnymi specjałami najwyższej klasy, ale także widokiem. Zapewnia to platforma widokowa restauracji górskiej i hotelu.

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

Sprzęt narciarski: kupić czy wypożyczyć?

Odpowiedni sprzęt narciarski jest niezbędny dla każdego urlopu narciarskiego. Ale ...