Region narciarski Kitzbühel: więcej niż raj dla celebrytów

31/03/2017 - Katarzyna Staniszewska

Kitzbühel – od lat głośno jest o tym ośrodku w Alpach Kitzbühelskich, nie tylko ze względu na jego siłę przyciągania celebrytów z całego świata.  Sławę zapewnił mu także legendarny wyścig Hahnenkamm i równie popularna trasa Streif oraz wyjątkowe imprezy towarzyszące zawodom sportowym. Jedynie teren narciarski „KitzSki“ schodzi tu jakby na dalszy plan – wielka szkoda! Podczas urlopu narciarskiego można bowiem z powodzeniem zrezygnować z kosztownego après-ski, ale nie z tras narciarskich na najwyższym poziomie! Do takich należą natomiast bez wątpienia nartostrady wokół Kitzbüheler Horn, Hahnenkamm oraz Resterhöhe. Nie można również zapomnieć o 54 nowoczesnych wyciągach.

Widok z gondoli panoramicznej ponad ośrodkami Hollersbach i Mittersill.

Warto podkreślić, że tamtejszy teren narciarski nie ogranicza się jedynie do światowego Kitzbühel – dzięki kolejce górskiej 3S należą do niego również takie ośrodki jak Kirchberg, Reith, Aurach, a także Jochberg, Mittersil/Pass Thurn i Hollersbach. Nie brakuje zatem możliwości do skorzystania z terenu narciarskiego z najwyższej półki, a jednocześnie znalezienia tańszej opcji zakwaterowania, niż w samym Kitzbühel. Duża zaleta dla korzystających z wyciągów „po drugiej stronie“ – czyli w Jochberg, Hollersbach lub Pass Thurn: ta część terenu narciarskiego jest znacznie mniej zatłoczona, niż trasy dostępne bezpośrednio w Kitzbühel czy Kirchberg. Nie oznacza to oczywiście, że tamtejsze nartostrady są mniej atrakcyjne. Wręcz przeciwnie: można tu liczyć na niezwykle różnorodny teren narciarski z bogatą ofertą dla każdego – od najmłodszych, aż po miłośników freestyle. Bezpośredni dostęp do terenu narciarskiego zapewni tu wyciąg panoramiczny w Hollersbach, wyciąg krzesełkowy Resterhöhe w Pass Thurn oraz nowa kolejka Wagstättbahn w Jochberg.

Widok na trasę nr 65.

Nie brakuje tu również licznych perełek: przykładowo niebieska trasa 76, umożliwiająca zjazd z dwutysięcznika, aż do dolnej stacji w Pass Thurn. Kolejna trasa nr 65, prowadząca ze szczytu Bärenbadkogel, zachwyca natomiast malowniczymi odcinkami pośród drzew. Tamtejszy Snowpark Mercedes-Benz to z kolei spełnienie marzeń każdego miłośnika freestyle. W górnej części skoncentrowano się przede wszystkim na elementach typu rail i box, o skoki adrenaliny na dole zadbają natomiast liczne kickery.

Istotnym elementem tej części terenu narciarskiego są ponadto trasy do samej doliny. Do grona najpiękniejszych zaliczyć można bez wątpienia trasę prowadzącą do kolejki Wagstättbahn w Jochberg. Na narciarzy i snowboardzistów czeka tu również jedna z najnowocześniejszych gondoli tego regionu – wraz z podgrzewanymi siedzeniami.

Łagodniejsza wersja legendarnej trasy Streif.

Kolejka górska 3S do Kitzbühel dostępna jest już od roku 2005. Przejazd z Wurzhöhe do Pengelstein trwa dzięki niej zaledwie ok. 10 minut. I już można szusować na kolejnym wyjątkowym terenie narciarskim z nartostradami z najwyższej półki. Na szczególną uwagę zasługuje w tym miejscu nie tylko znana na całym świecie trasa Streif, polecana przede wszystkim dla zaawansowanych narciarzy. Kto bez żalu może zrezygnować ze skoków adrenaliny, powinien zdecydować się na objazd trasą dla rodzin, gwarantującą oszałamiający widok na całą dolinę i malownicze Kitzbühel. Na miejscu warto natomiast przyjrzeć się z samej góry słynnej trasie Streif – ten widok naprawdę robi wrażenie!

Nieco łatwiejsze, ale równie atrakcyjne są trasy w ośrodku Kirchberg. Popularna niebieska trasa KitzSki extended o długości 8,3 km przebiega od górnej stacji kolejki Silberstuben, aż do dolnych stacji przy wyciągach Maierl- lub Fleckalmbahn. Wymarzona trasa dla całej rodziny i narciarzy rekreacyjnych! Kto zdecyduje się na przejazd kolejką Maierlbahn może podziwiać wyjątkowy widok panoramiczny również w drodze na szczyt – kabiny są bowiem oszklone aż po podłogę.

W Kitzbühel nie brakuje również tras do jazdy w głębokim śniegu, np. przy Kitzbüheler Horn. © Medialounge

Kto ma ochotę, może wybrać się w Kitzbühel i Kirchberg na dwa kolejne szczyty – Gaisberg oraz Kitzbüheler Horn. Pierwszy z nich znany jest jako „sportowa góra“, polecana szczególnie dla zawansowanych dzięki licznym czerwonym i czarnym trasom. Na Kitzbüheler Horn znajduje się natomiast drugi ze snowparków tego terenu narciarskiego – Snowpark Horn.

Wytrawni narciarze są w stanie poznać obie części tego terenu narciarskiego w jeden dzień. Na kolejne trasy nie pozostaje jednak wówczas zbyt wiele czasu. Administratorzy wyciągów szczególnie polecają narciarskie safari o długości 35 km, prowadzące z Kitzbühel aż do Resterhöhe. Równie dobrze można się jednak poruszać po tym terenie na własną rękę.

Widok na trasę do doliny w kierunku Hollersbach.

Po aktywnym dniu na stoku warto skorzystać z autobusu dla narciarzy, który łączy ze sobą ośrodki narciarskie Kitzbühel, Jochberg, Pass Thurn oraz Mittersill. W trakcie jazdy warto natomiast zaplanować kilka przerw, przykładowo na przytulnej polanie Bärenbadalm lub w tradycyjnej chatce Hahnenkammstüberl. Na dwa ostatnie przystanki przed zjazdem do doliny w Hollersbach można wybrać „Pinzgablick“ przy górnej stacji kolejki panoramicznej lub Mooralm przy stacji środkowej. Krótka przerwa będzie tu z pewnością w pełni zasłużona, bowiem ostatni odcinek tej trasy wymaga sporej kondycji.

Kitzbühel i sąsiednie ośrodki – atrakcje na stoku i nie tylko!

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

Najpiękniejsze trasy w lesie – wskazówki dla fanów natury

Jazda na nartach poniżej linii drzewa ma swój urok. Leśne zjazdy to bajkowe trasy ...