Teren narciarski Szklarska Poręba

24/01/2019 - SnowTrex

W Karkonoszach miłośnicy sportów zimowych mogą oczekiwać mieszanki najróżniejszych dyscyplin zimowych. Teren narciarski Szklarska Poręba jest jednym z najpopularniejszych regionów narciarskich w Polsce. Wczasowicze mogą tu liczyć na zróżnicowane trasy na wysokości od 707 m do 1362 m. Do tego dochodzi niepowtarzalna przyroda w parku narodowym oraz korzystne położenie.

Białe szaleństwo na terenie narciarskim Szklarska Poręba.

1) Teren narciarski Szklarska Poręba – ogólne informacje

  • Szczególny mikroklimat gwarantujący korzystne warunki narciarskie
  • Jeden z największych i najpopularniejszych terenów narciarskich w Polsce
  • Malownicze położenie w Karkonoskim Parku Narodowym
  • Najdłuższa trasa Lolobrygida o długości 4,4 km

Miasto i teren narciarski o tej samej nazwie – Szklarska Poręba – są idyllicznie położone pomiędzy wschodnią częścią Gór Izerskich a północnym zboczem Karkonoszy. Ten region narciarski w Polsce przekonuje przede wszystkim swoimi malowniczymi krajobrazami. Karkonoski Park Narodowy charakteryzuje się surowymi szczytami, stromymi klifami i krystalicznie czystymi jeziorami górskimi. Najbardziej znanym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka o wysokości 1602 m. Ośrodek narciarski Szklarska Poręba jest jednym z największych i najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Polsce i znajduje się na nieco niższej Szrenicy. Liczne zalety tego regionu wynikają ze szczególnego mikroklimatu. W okolicy Szklarskiej Poręby i Szrenicy warunki śniegowe są podobne do warunków panujących na szczytach Alp na wysokości około 2000 m. Miejscowy szczyt o wysokości 1362 m oferuje miłośnikom sportów zimowych najlepsze warunki do zabawy na śniegu.

Na wysokości od 707 m do 1362 m na urlopowiczów czekają liczne dobrze przygotowane trasy zjazdowe, trasy biegowe i zimowe szlaki turystyczne. Najdłuższą z tych tras zjazdowych jest Lolobrygida o długości około 4,4 km. Narciarze mają tu do pokonania różnicę wzniesień sięgającą 637 m. W sumie osiem wyciągów z pięcioma wyciągami orczykowymi i trzema wyciągami krzesełkowymi prowadzi gości do stacji górskich. Łącznie 12 km tras narciarskich dzieli się na 3,3 km w kolorze niebieskim, 6,5 km w kolorze czerwonym i 2 km w kolorze czarnym.

Trasy narciarskie wśród drzew na terenie narciarskim Szklarska Poręba.

Sam ośrodek sportów zimowych Szklarska Poręba leży na wysokości 886 metrów w dolinie rzeki Kamienna. Odwiedzający znajdą tu wiele zimowych atrakcji sportowych, jak również wiele możliwości wypoczynku i relaksu. Wokół ośrodka rozciągają się fantastyczne widoki na zalesione stoki Gór Izerskich i Karkonoszy.

Pewne śniegowo położenie na terenie narciarskim Szklarska Poręba zapewnia regionowi średnio od 40 do 50 cm śniegu na stacjach górskich i około 15 do 25 cm w dolinie. Sezon sportów zimowych w regionie narciarskim trwa zazwyczaj od grudnia do marca. Przeciętne dwie do trzech godzin słońca dziennie można bardzo dobrze wykorzystać na słonecznych tarasach restauracji i kawiarni.

Pewne warunki narciarskie zostały ocenione przez naszych ekspertów na 3 z 5 gwiazdek. Kategoria „Wyciągi & gondole” została wyróżniona jedną gwiazdką.

2) Plan nartostrad Szklarska Poręba

3) Jazda na nartach na terenie Szklarska Poręba

Na terenie narciarskim Szklarska Poręba zarówno początkujący, jak i zaawansowani znajdą odpowiednie oferty. Niebieskie stoki w dolinie są odwiedzane głównie przez początkujących narciarzy i rodziny z dziećmi. Miejscowe szkoły narciarskie przyjmują przyszłych narciarzy i snowboardzistów pod swoje skrzydła. Pod profesjonalnym okiem instruktora można szlifować swoje umiejętności w miłej atmosferze. Specjalne kursy dla dzieci z bogatym programem zapewniają najmłodszym szybki postęp w nauce.

Przy specjalnym wyciągu dla dzieci młodzi narciarze mogą po raz pierwszy samodzielnie wspinać się na zbocze. Trasa jest tu stosunkowo krótka, więc dzieci mogą ją bez problemu pokonać przy pomocy rodziców. Oprócz tego obszaru do ćwiczeń, początkujący mają do dyspozycji dwie inne  niebieskie trasy zjazdowe: Hala Szrenicka i Puchatek. Umiarkowanie nachylenie i szerokość trasy gwarantują idealne warunki do podziwiania malowniczych widoków podczas zjazdu, zwłaszcza przez narciarzy rekreacyjnych. Na trasie „Puchatek” możliwa jest również nocna jazda na nartach. Ta niebieska trasa jest oświetlona w godz. 18:00-22:00, gwarantując wyśmienitą zabawę dla każdego. W razie potrzeby operatorzy terenu narciarskiego Szklarska Poręba mogą udostępnić kolejne stoki do jazdy nocą.

Miłośnicy zaawansowanej jazdy na nartach i snowboardzie mogą korzystać z czerwonych stoków „Śnieżynka” i „Lolobrygida”. Lolobrygida” jest najdłuższą trasą na terenie narciarskim Schreiberhau i oferuje narciarzom i snowboardzistom szeroki wachlarz atrakcji z unikalną panoramą na dystansie 4,4 km. Czarna trasa FIS o nachyleniu 50% przyciąga natomiast prawdziwych profesjonalistów w tej dziedzinie. Nasi eksperci wyróżnili teren narciarski Szklarska Poręba w kategoriach „Początkujący” i „Rodziny i dzieci” na 3 z 5 gwiazdek.

W regionie narciarskim nie ma co prawda snowparku, ale są tu doskonałe trasy biegowe wokół ośrodka narciarskiego. W powiecie Jakuszyce znajduje się jeden z najpiękniejszych terenów do narciarstwa biegowego w okolicy. Na odkrycie czeka tu 150 kilometrów tras biegowych. Zróżnicowana oferta obejmuje zarówno łatwe trasy dla początkujących, jak i wyzwania dla zaawansowanych i doświadczonych narciarzy. Punktem kulminacyjnym sezonu jest „Bieg Piastów”, największy i najstarszy w Polsce wyścig narciarstwa biegowego. Od 1976 roku zawodnicy spotykają się na początku marca, aby rywalizować w technice klasycznej 50 i 26 km lub 3 km techniką dowolną. Ponadto w ośrodku narciarskim Szklarska Poręba w 2014 roku odbył się „Puchar Świata FIS Cross Country World Cup” w narciarstwie klasycznym.

4) Ocena ekspertów

Teren narciarski Szklarska Poręba oferuje początkującym i zaawansowanym narciarzom różnorodne trasy zjazdowe z pięknymi widokami. W ogólnym wyniku naszego testu region narciarski otrzymał 2,5 gwiazdki. Szczególnym plusem jest tu wysoka gwarancja śniegu oraz bogaty program dla początkujących.

Aktualny stan i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Après-ski jest bardzo popularne w Polsce. Po aktywnym dniu na stoku można spędzić wieczór w barze lub rustykalnej chatce. Ta nieco spokojniejsza wersja après-ski również ma swój urok, zwłaszcza że w niektórych lokalach można liczyć na zabawę przy muzyce na żywo. Popularnym miejscem spotkań po wyczynach na stoku jest przykładowo „Szałas Żywiecki” przy dolnej stacji kolejki. Kawiarnia „Roma” jest natomiast idealnym miejsce na krótką przerwę przy kawie lub herbacie.

Kto zgłodniał podczas jazdy na nartach, może udać się na szczyt Szrenica, gdzie w tamtejszym schronisku można liczyć na tradycyjne przysmaki, jak naleśniki z jagodami, sernik i gorąca czekolada z rumem. W słoneczne dni można tu podziwiać malowniczy widok na góry i doliny w Karkonoszach. W schronisku można również bez problemu wynająć pokój na jeden lub kilka noclegów. Oferta gastronomiczna oraz przytulna atmosfera na miejscu przypadły do gustu naszym ekspertom, którzy przyznali w kategorii „Après-ski” dwie gwiazdki.

Przejażdżka psim zaprzęgiem w Karkonoszach.

Z dala od tras zjazdowych jest jeszcze wiele do zrobienia w Szklarskiej Porębie i okolicy. Młodzi i starsi mogą na przykład bawić się na naturalnych torach saneczkowych w regionie narciarskim. Alternatywnie, wczasowicze mogą skorzystać z toru do snowtubing. Malowniczą okolicę można przykładowo podziwiać podczas przejażdżki zaprzęgiem konnym, wyprawy saniami lub psim zaprzęgiem. Goście, którzy wolą zwiedzać teren narciarski Schreiberhau pieszo, znajdą szeroki wachlarz atrakcji na zimowych szlakach turystycznych w dolinie i na pasmach górskich.

6) Ośrodki na terenie narciarskim

Oprócz sportów zimowych Szklarska Poręba jest znana również ze swoich hut szkła. Produkcja szkła jest jednym z najważniejszych źródeł dochodu w regionie już od XIV wieku. Przeznaczona dla odwiedzających huta szkła „Leśna Huta” z salonem sprzedaży do dziś o tym świadczy. Zainteresowani mogą się tu przyjrzeć produkcji szkła, a następnie kupić pamiątki.

W miejscowym muzeum minerałów można podziwiać skamieniałości i skały z całego świata. W Muzeum Szklarskiej Poręby znajduje się również wystawa poświęcona życiu i twórczości poety Carla Hauptmanna.

Zimowe krajobrazy na terenie Szklarska Poręba.

W oddalonej o ok. 20 km Jeleniej Górze malownicze centrum miasta z zabytkowym ratuszem i licznymi renesansowymi kamienicami zachęca do spacerów. O chwile relaksu w przytulnej atmosferze zadbają restauracje i kawiarnie. Około 19 km od hotelu znajduje się uzdrowisko Cieplice ze słynnymi źródłami termalnymi.

7) Dojazd do terenu Szklarska Poręba

Podróż pociągiem do Szklarskiej Poręby jest nieskomplikowana. Warto dojechać do dworca we Wrocławiu, skąd kursują pociągi regionalne do stacji Jelenia Góra i Szklarska Poręba.

Lotnisko we Wrocławiu, oddalone o ok. 130 km, jest dobrym punktem wyjścia do podróży lotniczych. Wczasowicze mogą również wybrać lotnisko w Pradze (ok. 170 km) lub Dreźnie (ok. 185 km). Stamtąd można dotrzeć pociągiem lub wypożyczonym samochodem do terenu narciarskiego Szklarska Poręba.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Szklarskiej Porębie

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Historia narciarstwa

Gdzie i kiedy pierwsza osoba jeździła na nartach? Kiedy narty stały się sportem ...