Val d’Isère – teren narciarski Tignes

28/09/2018 - SnowTrex

Teren narciarski Tignes – Val d’Isère jest jednym z najlepszych terenów narciarskich na świecie: dobrze naśnieżony, rozległy, wysokogórski, zróżnicowany i przyjazny rodzinom. Oto nasze „Best Place to Ski”.

Stacja narciarska Tignes 2100 pośród fantastycznych tras narciarskich.

1) Teren narciarski Tignes – Val d’Isère – ogólne informacje

  • 300 km stoków i 82 wyciągi
  • Jeden z największych i najwyższych ośrodków narciarskich we Francji.
  • Stoki na lodowcu o wysokości sięgającej 3456 m
  • Nagrodzony tytułem „Best Place to Ski” oraz znakiem jakości „Rodzina plus”.

Połączenie dwóch ośrodków – Tignes i Val d’Isère – tworzy jeden z największych i najbardziej popularnych francuskich terenów narciarskich. W 2009 roku w Val d’Isère odbyły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim. Legendarny narciarz Jean-Claude Killy, mistrz olimpijski z 1968 roku, pochodzi właśnie stąd. Teren narciarski Tignes – Val d’Isère może poszczycić się wspaniałą reputacją. Na obszarze Solaise, Bellevarde, Palet i Percée oraz na lodowcach La Grande Motte i Pissaillas jest dostępnych łącznie ok. 300 km dobrze przygotowanych tras, które są obsługiwane przez 82 wyciągi. Teren narciarski Tignes – Val d’Isère rozciąga się na wysokości od 1550 m w Tignes aż do 3456 m na lodowcu Grande Motte. Wyciągi na lodowcu są czynne także w trakcie sezonu letniego, od czerwca do sierpnia.

Teren narciarski Tignes – Val d’Isère posiada bogatą ofertę skierowaną do rodzin z dziećmi. Dostępnych jest tu 170 km niebieskich tras, oznaczonych jako przyjazne dla początkujących. Szkoły narciarskie, profesjonalna opieka nad dziećmi i niesamowicie zaprojektowany Kinderland sprawiają, że jest to ośrodek wyróżniający się wyjątkowo prorodzinną atmosferą. Nosi on nawet znak jakości „Rodzina Plus”. Również zaawansowani narciarze nie będą się tutaj nudzić. Specjalnie dla nich przygotowano 78 km czerwonych i 52 km czarnych tras, a dwa snowparki z rampą do halfpipe, trasą skimovie i kilkoma trasami wyścigowymi z pewnością dostarczą zainteresowanym wielu emocji.

W wielu miejscach na terenie narciarskim istnieje możliwość jazdy poza trasami.

Na terenie narciarskim Tignes – Val d’Isère i wokół niego przygotowano sześć tras do narciarstwa biegowego o łącznej długości ok. 30 km. Większość tras znajduje się wokół miejscowości Val d’Isère. Miłośnicy sportów zimowych mają przed sobą wiele możliwości spędzania czasu na tym terenie, ponieważ do ich dyspozycji są trasy do jazdy na łyżwach, trasy biegowe na Lac d’Ouillette i na lodowcu Grande Motte, a także trasy do wyścigów psich zaprzęgów.

Dzięki położeniu na dużej wysokości i sprzyjającym warunkom pogodowym zaśnieżenie terenu narciarskiego Tignes – Val d’Isère jest bardzo dobre w miesiącach zimowych. Średnia grubość pokrywy śnieżnej w sezonie wynosi 151 cm na górze, a w najbardziej zaśnieżonym miesiącu, czyli marcu, wynosi średnio 248 cm na górze i 130 cm w dolinie. Jest to statystycznie jeden z najbardziej zaśnieżonych ośrodków narciarskich we Francji. Teren narciarski Tignes – Val d’Isère przoduje również pod względem liczby słonecznych dni. Średnio w sezonie odnotowuje się tu 124 słoneczne dni, a w najbardziej słonecznym miesiącu – październiku – aż 22 dni słońca.

Najlepsze warunki śnieżne i pogodowe, duży wybór wyciągów i stoków, a także wspaniałe górskie widoki sprawiają, że teren narciarski Tignes – Val d’Isère jest prawdziwie luksusową destynacją, która otrzymuje od naszych ekspertów najwyższe oceny: w najlepszych kategoriach po cztery lub pięć gwiazdek, a w ogólnej ocenie, niemożliwe do pobicia, 4,8 gwiazdki.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie narciarskim Tignes – Val d’Isère

Teren narciarski Tignes – Val d’Isère oferuje stoki przystosowane do każdego poziomu umiejętności i odpowiadające różnym wymaganiom. Rozległy teren oddaje do dyspozycji narciarzy dużo łatwych tras, a także posiada wiele atrakcji dla rodzin. Pośród 300 km tras aż 170 km stanowią trasy o łatwym poziomie trudności. Z dwóch głównych miejscowości – Val d’Isère i Tignes – odjeżdżają kolejki linowe i szynowe, które dowożą narciarzy w różne miejsca na terenie ośrodka narciarskiego.

Jazda na nartach powyżej Val d’Isère odbywa się na stokach Solaise i Bellevarde. Solaise oferuje zróżnicowane trasy, w tym duży wybór niebieskich tras dla początkujących, a także trasy boardercross. Z tego miejsca łatwo można się przedostać kolejką na sąsiedni lodowiec Pissaillas, gdzie znajdują się głównie czerwone trasy. Ze zbocz Fornet i Pissaillas otwiera się widok na Haute-Maurienne. W miesiącach letnich, od czerwca do lipca, trasy na lodowcu również umożliwiają jazdę na nartach. Bellevarde to duży płaskowyż z zielonymi, bardzo płaskimi zboczami. Dalej w zalesionej strefie dominują czerwone i czarne trasy zjazdowe.

Z Bellevarde można przemieścić się do Tovière, a tym samym bezproblemowo dotrzeć do terenu narciarskiego Tignes. Jest tu wiele łatwych do pokonania tras, a także specjalne oferty aktywności dla dzieci i początkujących narciarzy. Przykładowo, w Val Claret i w Le Lac znajduje się Kinderland oraz śnieżny plac zabaw dla dzieci. Na funslope „L’Acticross” na dużych i małych narciarzy czeka pociąg, tunel śnieżny, a także inne przeszkody. Bogata oferta dla rodzin z dziećmi, jaką wyróżnia się teren narciarski Tignes -Val d’Isère, została wyróżniona przez naszych ekspertów najwyższą oceną 5 gwiazdek.

Dobrze utrzymane snowparki i wszechstronne strefy rozrywki oferują wiele atrakcji dla fanów freestyle.

Kolejka „Funiculaire Perce Neige” pozwala przemieścić się z Val Claret na lodowiec Grande Motte w ciągu 7 minut. W tej najwyższej części terenu narciarskiego znajdują się przeważnie czerwone trasy, choć poniżej dostępne są także stoki oznaczone na niebiesko. Najdłuższy zjazd, liczący sobie ponad 6,5 km, prowadzi z lodowca Grande Motte do Tignes, a po drodze odnotowuje różnicę wysokości rzędu 1300 m.

Miłośnicy adrenaliny znajdą na terenie narciarskim dwa snowparki i cztery trasy boardercrossowe. Przy Bellevarde w Val d’Isère mieści się snowpark z około 25 przeszkodami i strefą relaksu. Drugi obiekt tego typu znajduje się w Col du Palet. Posiada on poduszkę powietrzną, która pozwala na miękkie lądowanie nawet po naprawdę wysokich skokach. Jeśli na terenie Val Claret panują odpowiednie warunki śniegowe, można spróbować swoich sił na rampie do halfpipe’u. Bez wątpliwości, w kategorii „Snowparki”, teren narciarski Tignes -Val d’Isère zdobył u naszych recenzentów najwyższe oceny.

W pobliżu stacji w dolinie Val Claret znajduje się halfpipe i poduszka powietrzna.

Freeriderzy i off-roadowcy również znajdą tu przestrzeń dla siebie. Czeka na nich ok. 20 km interesujących tras narciarskich. Możliwości off-roadowego szusowania, jakie zapewnia teren narciarski, również zostały ocenione przez naszych ekspertów na pięć gwiazdek.

Około 25 schronisk i górskich restauracji, położonych na terenie Tignes -Val d’Isère, zaprasza na przerwę na lunch, która pozwoli zregenerować siły przed kolejnymi godzinami na stoku. Narciarze odkryją tu znakomitą kuchnię oraz piwniczki winne położone bezpośrednio przy stokach. Można tu liczyć również na darmowe hotspoty Wi-Fi, dostępne na kilku stacjach górskich i w dolinach. Wszechstronna oferta gastronomiczna na wysokim poziomie otrzymuje od naszych ekspertów kolejne 5 gwiazdek.

4) Ocena ekspertów

Teren narciarski Tignes – Val d’Isère jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych ośrodków narciarskich w całym regionie alpejskim. Został on również wysoko oceniony przez naszych recenzentów. Z doskonałą oceną końcową 4,8 gwiazdki, jest on niezwykle trudny do pokonania.

Aktualny status i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Alternatywne formy spędzania wolnego czasu w Tignes i Val d’Isère są prawie tak samo różnorodne, jak trasy przecinające ten niezwykły teren narciarski. Zamarznięte jezioro Tignes tworzy piękne naturalne lodowisko, po którym można jeździć na łyżwach. Szczególnym przeżyciem jest nurkowanie pod lodem. Co więcej, biura turystyczne oferują dodatkowe możliwości uprawiania sportów zimowych, takich jak jazda na skuterach śnieżnych, jazda na rowerach górskich po zaśnieżonym terenie czy wyścigi gokartów na lodzie. Również fani śnieżnych wędrówek znajdą tu 6 oznakowanych szlaków turystycznych, rozciągających się wokół Tignes.

W Tignes można zjechać ze stoku również bobslejem.

Popołudnie w Tignes można również spędzić na spokojnie. W basenie rekreacyjnym Le Lagon można spędzić kilka relaksujących godzin, odprężyć się w saunie, a także skorzystać z kąpieli z dziećmi. Dodatkową atrakcją jest lokalne kino, które emituje aktualne filmy fabularne i oferuje kilka seansów każdego dnia.

W Val d’Isère oferta sportowo-rozrywkowa jest jeszcze bardziej ekskluzywna. Paralotniarstwo, speedriding, loty helikopterem i samolotem sportowym, a może jazda szkoleniowa po lodzie w samochodach sportowych? Tak duży wybór atrakcji umożliwia spełnienie nawet najbardziej ekstrawaganckich życzeń. Częścią programu rekreacyjnego są także zimowe wędrówki, trekking w rakietach śnieżnych, wspinaczka po lodzie, psie zaprzęgi oraz jazda na łyżwach. Niedaleko toru Savonette znajduje się także tor saneczkowy o długości 1 km, który stanowi doskonałą atrakcję dla dzieci.

Tignes i Val d’Isère nie ustępują innym ośrodkom narciarskim pod względem oferty après-ski. W obu miejscowościach znajdują się liczne bary, puby i restauracje, które sprzyjają spotkaniom w klimatycznej atmosferze. Wieczorem zabawa rozkręca się w licznych klubach i dyskotekach. Szczególnie Val d’Isère ma do zaoferowania kilka popularnych miejsc, w których można bawić się do rana.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Tignes -Val d’Isere

Tignes dzieli się na trzy części, rozmieszczone na trzech wysokościach: Tignes Les Brevieres na wysokości 1550 m, położone nad jeziorem Tignes 1800 oraz Tignes 2100. Ostatnia część to stacja narciarska położona w górach na wysokości 2100 m, nad jeziorem Lac du Chevril. Trzy dzielnice: Le Lavachet, Val Claret i Tignes-le-Lac są położone wokół Lac de Tignes, dzięki czemu rozciąga się z nich niesamowita panorama górskiego jeziora. Zimą na zamarzniętym zbiorniku wodnym można uprawiać różne sporty. Tignes 2100 znajduje się dosłownie w samym centrum terenu narciarskiego, a liczne wyciągi umożliwiają łatwe przedostanie się stąd do Tovière, Percée, Palet czy lodowca Grande Motte.

Na końcu doliny, nad rzeką Isère, leży Val d’Isère (1850 m) z dwiema dzielnicami: La Daille i Le Fornet. Ze wszystkich dzielnic do stacji narciarskiej prowadzą kolejki linowe. Val d’Isère, które jest zamieszkane przez 1600 mieszkańców, charakteryzuje się własną, wyjątkową atmosferą. Oprócz przytulnych domków i starego barokowego kościoła miasto tętni życiem na ulicach handlowych, w barach i kawiarniach. Turyści mogą tu zaznać wszelkich atrakcji, nie tylko sportowych. Odbywa się tu także wiele wydarzeń kulturalnych, dlatego jest to idealne miejsce na urlop.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Tignes – Val d’Isère

Aby dotrzeć bezpośrednio do terenu narciarskiego Tignes – Val d’Isère, najlepiej wybrać się tam samochodem. Kierowcy przyjeżdżają z północy przez Albertville, Moûtiers i Bourg-Saint-Maurice, z którego kolejne 30 km pod górę prowadzi prosto do Tignes. Przejeżdżając obok jeziora i pokonując kolejny kilometr, można dotrzeć do Val d’Isère.

Bourg-Saint-Maurice to stacja kolejowa położona najbliżej terenu narciarskiego. Taksówki i specjalne autobusy wahadłowe realizują bezpośrednie kursy ze stacji do ośrodków narciarskich

Najbliższe lotniska znajdują się w Chambéry w Szwajcarii (ok. 145 km) oraz w Turynie we Włoszech (ok. 165 km). Grenoble oddalone jest o 220 km, ale stanowi atrakcyjną alpejską metropolię, idealną na krótki postój w dniu przyjazdu.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams na terenie narciarskim Tignes – Val d’Isère

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

10 najwyżej położonych terenów narciarskich w Austrii

Ośrodki narciarskie położone na dużych wysokościach charakteryzują się przede ...

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...