W trosce o naturę – pierwszy na świecie wyciąg zasilany energią słoneczną

30/07/2013 - Magdalena Kosinski

Mała miejscowość w wielkim wydaniu – pierwszy na świecie wyciąg narciarski zasilany energią słoneczną w szwajcarskiej Tenna.

Ochrona środowiska od dawna jest tematem również w ośrodkach narciarskich. Wiele górskich miejscowości jest w poszukiwaniu możliwości, w jaki sposób pozytywnie wpłynąć na ochronę przyrody  bez negatywnego w skutkach rozwoju  jednocześnie nie wykluczając narciarskich inwestycji.

Niektóre rozbudowują sieć transportu publicznego w celu odciążenia obszarów narciarskich od ruchu turystycznego. Inni starają się uwrażliwić swoich gości spędzających urlop w hotelach czy pensjonatach na rzecz ochrony środowiska.

Mały teren  narciarski w Dolinie Safien w Szwajcarii zrobił krok w kierunku rozwiązań ekologicznych. Oprócz zanieczyszczenia powietrza spowodowanego przez ruch kołowy i odwiedzających turystów, również i pracujące wyciągi przyczyniają się do obciążenia środowiska, i to niezależnie od ilości turystów, które są nimi transportowane na stok.

Właśnie w trosce o naturę Tenna, położona w gryzońskim kantonie mała wioska narciarska, zainstalowała w 2011 roku pierwszy na świecie wyciąg narciarski zasilany energią słoneczną.

Pomysł na ten ekologiczny wyciąg narodził się z potrzeby. Po 41 latach eksploatacji działający tam wyciąg narciarski, trzeba było wymienić nie tylko ze względu na zużycie ale i na małą przepustowość to najlepiej na dużo lepszy. Zarówno gmina Tenna jak i miejscowy Związek Koleji Górskich zdecydowały się jednogłośnie na projekt budowy ograniczający ingerencję w lokalny krajobraz, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska.

Wynikiem budowy był pierwszy na świecie wyciąg narciarski, który nie tylko wytwarza energię słoneczną, ale sam jest nią napędzany. Dzięki specjalnej konstrukcji linowej poszczególne panele słoneczne zintegrowane są z systemem PV z elementami wyciągu produkują  tym samym energię, która dwukrotnie przekracza potrzeby zasilanego urządzenia. W przypadku niesprzyjającej pogody  i braku słońca wyciąg podłączony jest do lokalnej sieci przesyłowej, do której trafiają również nadwyżki energii.  Również tutaj ośrodek narciarski Tenna pozostaje sobie wierny i korzysta z  ekologicznych rozwiązań.

Jak już wspomnieliśmy generowane przez wyciąg narciarski nadwyżki energii napływają do lokalnego zakładu energetycznego. Dzięki temu operatorzy wyciągu mogą liczyć na dodatkowy dochód, a w przypadku słabego sezonu bez śniegu inwestycja jest zabezpieczona finansowo.

Jedynym problemem, który związany jest z produkcją energii słonecznej, jest kwestia jej magazynowania. Przyjazne dla środowiska przechowywanie energii  bez baterii nie jest dotychczas możliwe. Zarządzający wyciągiem są w pełni tego świadomi , że z powodów technicznych nie jest to możliwe, jednocześnie są w poszukiwaniu nowych rozwiązań.

Ośrodek narciarski Tenna jest doskonałym przykładem, jak zmniejszyć koszty inwestycji wkładane w rozwój ośrodków narciarskich, zwiększyć dochody, jednocześnie chronić środowisko i tym samym przyciągnąć nowych dodatkowych gości.

Szwajcaria może być przykładem dla wielu innych ośrodków narciarskich i być może zainspiruje innych do podobnego działania.

© Solarskilift.ch
© Solarskilift.ch
Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Który model nart wybrać? Nasze praktyczne wskazówki

Od czasu triumfu narciarstwa biegowego kilka lat temu, nowa seria modeli została ...