Teren narciarski Werfenweng

28/09/2018 - SnowTrex

Na terenie narciarskim Werfenweng w powiecie Pongau miłośnicy sportów zimowych mogą spędzić niezapomniany czas w romantycznej górskiej scenerii. Trasy, rozciągające się na wysokości od 902 do 1834 m, oferują początkującym i zaawansowanym narciarzom 27 km zróżnicowanych tras. Werfenweng stanowi również doskonałą bazę wypadową do jednego z największych regionów narciarskich w Europie, czyli „Ski Amadé”.

Teren narciarski Werfenweng: stoki rozciągające się na wysokości od 902 do 1834 m.

1) Teren narciarski Werfenweng – ogólne informacje

  • część „Ski Amadé”, jednego z największych regionów narciarskich w Europie
  • romantyczna górska wioska oferująca niepowtarzalny klimat
  • członek sieci „Perły Alp”, która doskonale łączy zrównoważoną turystykę z ochroną środowiska
  • doskonałe warunki śniegowe od grudnia do kwietnia, dodatkowo wspierane przez rozbudowany system naśnieżania

Teren narciarski Werfenweng stanowi część kompleksu narciarskiego „Salzburg Sportwelt” i wyróżnia się malowniczym położeniem na płaskowyżu Tennengebirge, który wznosi się nad doliną Salzach. Teren ten leży na terenie kraju związkowego Salzburg, który graniczy z Karyntią, Styrią i Górną Austrią. Dzięki Parkowi Narodowemu Wysokich Taurów i masywowi górskiemu Hochkönig okolice terenu narciarskiego Werfenweng i powiatu Pongau oferują bogactwo malowniczych krajobrazów i dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Turyści, którzy zdecydują się na przyjazd pociągiem lub na pozostawienie samochodu w ośrodku narciarskim, mogą liczyć na dostęp do bezpłatnego transportu. Wszystko to dlatego, że Werfenweng koncentruje się na zrównoważonej i przyjaznej środowisku turystyce. Teren ten jest członkiem sieci „Perły Alp” – w jej skład wchodzi około 25 alpejskich ośrodków wypoczynkowych, które opierają swoją działalność na tzw. „turystyce łagodnej” i dużą wagę przywiązują do ochrony przyrody.

Teren narciarski Werfenweng znajduje się na wysokim płaskowyżu Tennengebirge.

Teren narciarski Werfenweng w Salzburgu przyciąga turystów niezwykłym połączeniem tradycji i nowoczesności. Oprócz spokojnego, wręcz refleksyjnego, klimatu górskiej wioski, oferuje on swoim gościom udogodnienia w postaci nowoczesnych wyciągów i systemów naśnieżania. Na stokach rozciągających się na wysokości od 902 do 1834 m na turystów czeka 9 wyciągów, w tym 5 wyciągów orczykowych, 2 wyciągi krzesełkowe i 2 wyciągi gondolowe. Narciarze mogą oddawać się zimowemu szaleństwu na 27 km tras, na które składa się 11 km tras niebieskich, 15 km tras czerwonych i 1 km tras czarnych.

Średnia grubość pokrywy śnieżnej, wynosząca 60 cm w stacji górskiej i 30 cm w stacji dolnej, sprawia, że teren narciarski Werfenweng zapewnia bardzo dobre warunki śniegowe. Co więcej, urządzenia do naśnieżania dbają o to, by okoliczne trasy gwarantowały najlepszą jakość jazdy przez cały sezon, trwający tu od grudnia do początku kwietnia. W tym czasie zimowi turyści mogą liczyć średnio na 4-5 słonecznych godzin każdego dnia.

Ze względu na te dobre warunki do uprawiania sportów zimowych, nasi eksperci przyznają terenowi narciarskiemu Werfenweng odpowiednio 3 i 4 gwiazdki, spośród maksymalnej liczby 5 gwiazdek, w dwóch najważniejszych kategoriach, czyli „wyciągi i gondole“ oraz „warunki śniegowe“.

2) Plan nartosrtad

3) Jazda na nartach na terenie narciarskim Werfenweng

Teren narciarski Werfenweng to idealny cel podróży zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Kontemplacyjna atmosfera i świetnie zaprojektowane trasy zjazdowe są idealne dla zapalonych narciarzy i rodzin, które planują wspólny urlop zimowy. Najmłodsi mogą opanować podstawy jazdy na nartach w „Sunny Kids Park” czy „Bobopark” przy 8-osobowej kolejce gondolowej Ikarus. Atrakcje, takie jak specjalne wyciągi dla dzieci, magiczny dywan czy tory przeszkód zapewniają różnorodność rozrywek i dobry nastrój. Następnie dzieciaki mogą spróbować swoich sił podczas pierwszych zjazdów na obszarze treningowym Zaglau lub na rodzinnych stokach narciarskich. Popularne trasy dla początkujących to m.in. Rosnerköpfl oraz Steinbergriedel. Co więcej, ze stoku Panorama Skiweg podziwiać można fantastyczny widok na dolinę Salzach. Ta doskonała oferta dla rodzin zdobyła uznanie naszych ekspertów, którzy przyznali terenowi narciarskiemu Werfenweng po 4 gwiazdki w kategoriach „początkujący” oraz „rodziny i dzieci”.

Magiczny dywan na terenie narciarskim Werfenweng.

Zaawansowanych narciarzy przyciągają czerwone panoramiczne trasy, strome zjazdy ze szczytu Eiskogel lub stoki na Ladenberg i Schnapfenriedl. Najbardziej wprawieni zawodnicy, którzy pragną mocnych wrażeń, mogą udać się na strome zbocze czarnej trasy A1, która również oferuje zapierające dech w piersiach widoki. Wszyscy ci, którzy poszukują większej ilości wrażeń oferowanych na Ziemi Salzburskiej, powinni zdecydować się na zakup karnetu narciarskiego „Ski Amadé“. Otwiera on dostęp do kolejnych 760 km stoków i 270 wyciągów na terenie Wysokich Taurów, Dachstein oraz Hochkönig.

Teren narciarski Werfenweng słynie również z szerokiego wyboru tras do narciarstwa biegowego. Szczególnie lubiana jest 9-kilometrowa trasa Wengerau, która biegnie z centrum miasta aż do końca doliny. Miłośników biegówek przyciąga również długi na 6 km szlak Zistelberg, który biegnie przez słoneczny płaskowyż i oferuje wspaniały widok na zaśnieżone szczyty Tennengebirge. Eulersberg również oferuje atrakcyjne trasy biegowe, wśród których znajduje się 6-kilometrowa trasa do jazdy w stylu klasycznym oraz 3-kilometrowa trasa do jazdy w stylu łyżwowym.

Teren narciarski Werfenweng to również istny raj dla freestylowców i snowboardzistów. W Jam Park znajdującym się na terenie Zaglau Arena, znaleźć można mnóstwo atrakcji i różnorodnych przeszkód dla początkujących i zaawansowanych entuzjastów zimowego szaleństwa.

Zespół ekspertów SnowTrex również docenia różnorodną ofertę terenu narciarskiego Werfenweng i przyznaje mu po 3 z 5 gwiazdek w kategoriach „biegówki i trasy biegowe” oraz „snowparki”.

4) Ocena ekspertów

Teren narciarski Werfenweng w Salzburgu słynie ze zrównoważonego połączenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych i rodzinnej atmosfery. Dodatkowo oferuje on łatwy dostęp do regionu narciarskiego „Ski Amadé”, dzięki czemu zapewnia doskonałe warunki do udanego zimowego wypoczynku – zarówno na stokach, jak i poza stokami. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w ocenie naszych ekspertów. Teren narciarski Werfenweng otrzymuje ocenę ogólną 3,5 gwiazdki. Na raport z testu składają się podwójnie punktowane „najważniejsze kryteria oceny”, „szczegółowe kryteria dot. zainteresowań” oraz „pozostałe kryteria”. Wszystkie te kategorie są wyszczególnione i opatrzone odpowiednią oceną w naszym rankingu.

Aktualny status i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Na terenie narciarskim Werfenweng równie ważna jest nie tylko dobra zabawa na stokach, ale również poza nimi. Ten niewielki, ale urokliwy ośrodek posiada w swojej ofercie après-ski, doskonałe miejsca do odpoczynku i hucznych rozrywek. Jednym z pierwszych miejsc, do których udają się narciarze, jest zlokalizowane przy stacji Rosnerköpfl „Stoa Alm”, gdzie można zrobić sobie przyjemną przerwę od jazdy i odpocząć na przestronnym tarasie z panoramicznym widokiem. Przy stacji Ikarus można znaleźć „Eiky Treff”, które stanowi świetne miejsce na rozpoczęcie wieczoru. Osoby poszukujące spokojniejszej atmosfery powinny udać się do „Jaga-Stüberl”. Przed ostatnim zjazdem ze stoku wielu narciarzy wpada również wzmocnić się do baru „Bischlinghöhe”. Oprócz tych najpopularniejszych miejsc w miejscowej ofercie après-ski znajduje się również wiele zajazdów, restauracji i kawiarni z lokalnymi przysmakami i bogatym wyborem przekąsek, które zaspokoją najbardziej różnorodne gusta smakowe. Dzięki temu nasi eksperci przyznają terenowi narciarskiemu Werfenweng po 3 gwiazdki w kategoriach „après-ski” oraz „restauracje w górach i gastronomia”.

Wiele atrakcji oferowanych przez Werfenweng sprawia, że jest to idealne miejsce na oddanie się relaksującym i zróżnicowanym rozrywkom w zimowej scenerii. Oprócz jazdy na nartach, snowboardzie czy biegówkach, duzi i mali urlopowicze mogą świetnie bawić się podczas jazdy na 6-kilometrowym torze saneczkowym. Punkt startowy znajduje się w Berghotel Strussing-Alm, do którego można łatwo dostać się kolejką linową Ikarus, a następnie wiedzie przez ośnieżone krajobrazy aż do dolnej stacji. Ci, którzy wolą spokojniejsze rozrywki, mogą zdecydować się na relaksującą przejażdżkę saniami ciągniątymi przez konie. Taka forma wycieczki stanowić będzie wspaniałą rozrywkę dla całej rodziny.

Wznieś się w powietrze prosto ze stoku i ciesz się malowniczym krajobrazem Werfenweng.

Fani zimowych wędrówek znajdą w okolicach Pongau wiele tras do zimowych wycieczek. Interesującym przeżyciem będzie 30-minutowy spacer przez Wengerau Tennenblick. Inna polecana trasa umożliwia godzinny spacer do Gamsblickalm. Warto zaznaczyć, że wędrowcy mają tu zapewniony wysoki komfort wycieczek, ponieważ w drodze przez alpejskie pastwiska mogą cieszyć się jednym z pierwszych szlaków turystycznych, który ogrzewany jest energią słoneczną.

Wyjątkową atrakcję regionu stanowi trekking z lamami, podczas którego wędrowcy mogą zwiedzać alpejskie tereny nie tylko z przewodnikiem, ale przede wszystkim z tymi niesamowitymi zwierzętami.

Ci, którzy wolą pozostać w ośrodku Werfenweng mogą bawić się w parku rozrywki Wengsee podczas curlingu lub jazdy na łyżwach. Po wyczerpującej zabawie warto wstąpić na kawę i ciastko lub na bardziej obfitą przekąskę do pobliskiego Seealmstüberl.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Werfenweng

Górska miejscowość Werfenweng wyróżnia się wysokim położeniem na zalanym słońcem zboczu Tennengebirge. Oferuje ona możliwość oderwania się od zgiełku i zapewnia wyjątkowo dobre warunki do odpoczynku i relaksu. Podczas wycieczki po wiosce warto wstąpić do starego kościoła Marii Geburt z XVI wieku. Spacerowicze powinni zajrzeć również do miejscowego muzeum narciarstwa, w którym można przyjrzeć się unikalnym materiałom i dokumentom, umożliwiającym bliższe poznanie historii rozwoju tego sportu w regionie.

Widok na Werfenweng.

Wygodny dla turystów i przyjazny dla środowiska system transportowy sprawia, że urlopowicze z Werfenweng mogą sprawnie dotrzeć do wszystkich atrakcji w okolicy, w skład których wchodzą m.in. niesamowite jaskinie lodowe Eisriesenwelt oraz bajkowy zamek w Hohenwerfen. Miłośnicy zabiegów wellness i spa mogą zaplanować wizytę w skalnych termach Felsentherme w Bad Gastein lub w ośrodku Therme Amadé w Altenmarkt im Pongau. Oba miejsca umożliwiają niezwykle relaksujący odpoczynek w wodach termalnych lub saunach, co sprawia, że turyści chętnie regenerują tu siły przed kolejnymi wypadami na narty.

Nawet Salzburg, będący stolicą kraju związkowego o tej samej nazwie, oferuje idealną ilość atrakcji na jednodniową wycieczkę. Wśród nich znajduje się miejsce narodzin Mozarta, pałac Mirabell oraz twierdza Hohensalzburg. Miasto to zapewnia również możliwość zrobienia wszechstronnych zakupów, a także bogaty program rozrywkowy, w którym znaleźć można informacje o wydarzeniach kulturalnych, wystawach i koncertach. Liczne restauracje i kawiarnie zapewniają świetne warunki do odpoczynku podczas intensywnego dnia.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Werfenweng

Ze względu na przyjazny środowisku program transportowy, najlepiej przyjechać do Werfenweng pociągiem, nie korzystając z samochodu. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Bischofshofen, 10 km od hotelu. Stamtąd można dojechać do ośrodka taksówką lub autobusem.

Turyści, którzy mimo wszystko chcą przyjechać na miejsce samochodem, powinni kierować się autostradą A8 z Monachium do Salzburga, a następnie autostradą A10 z Tauern do Pongau. Od zjazdu na Werfen lub Pfarrwerfen dojazd do miejsca docelowego zajmuje już tylko kilka minut.

Osoby preferujące transport lotniczy mają do dyspozycji oddalone o 50 km lotnisko w Salzburgu. Stamtąd do Werfenweng można dojechać pociągiem lub wypożyczonym autem. Alternatywnie, turyści mogą dolecieć do oddalonego o 180 km lotniska w Monachium lub do lotniska w Innsbrucku, które znajduje się 200 km od miejsca docelowego. Z każdego z nich można dotrzeć do Werfenweng transportem publicznym lub wynajętym samochodem.

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Werfenweng

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

 

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Historia narciarstwa

Gdzie i kiedy pierwsza osoba jeździła na nartach? Kiedy narty stały się sportem ...