Zell am Ziller – teren narciarski Zillertal Arena

28/09/2018 - SnowTrex

Cztery ośrodki narciarskie ze 143 kilometrami tras i zróżnicowana oferta atrakcji dla starszych i młodszych – oto, co oferuje Zillertal Arena. W okolicach miejscowości Zell am Ziller, Gerlos, Krimml i Wald-Königsleiten na narciarzy czekają trasy, które oferują różne poziomy trudności i tworzą wszechstronną ofertę zimowego wypoczynku dla całej rodziny.

Dobra zabawa na Zillertal Arena.

1) Teren narciarski Zillertal Arena – ogólne informacje

  • Największy ośrodek narciarski w Dolinie Ziller z 143 kilometrami tras zjazdowych
  • Cztery przyjazne rodzinom szczyty górskie o wysokości do 2500 m
  • 52 nowoczesne wyciągi, 31 górskich chatek, darmowy dostęp do Wi-Fi

Zillertal Arena jest największym spośród wielu atrakcyjnych terenów narciarskich w Dolinie Ziller. Doskonałe dla rodzin stoki rozmieszczone są na czterech górskich szczytach. W sumie Zillertal Arena oferuje 143 km tras i 52 wyciągi. Zbocza znajdują się na zróżnicowanych wysokościach – od 580 m w Zell am Ziller po 2500 m na Übergangsjoch. 83 km tras czerwonych sprawiają, że cały teren ma średni poziom trudności. Znajdziemy tu również 43 km tas niebieskich i 11 km tras czarnych. Dzięki możliwościom sztucznego naśnieżania Zillertal Arena zapewnia praktycznie 100-procentową gwarancję dobrych warunków zjazdowych.

Ośrodki narciarskie Zell, Gerlos, Wald-Königsleiten i Krimml-Hochkrimml są ze sobą doskonale skomunikowane. Główny dostęp znajduje się w Zell, który oferuje rozległy teren treningowy, szkółki narciarskie, a także Aktion-Park z trasami do szybkiej jazdy na nartach. Kolejny ośrodek narciarski to Gerlos, który rozciąga się na zboczach o wysokości od 1300 do 2264 m. Do jego najważniejszych atrakcji zalicza się snowpark Arena, jazda wyciągiem Vorkogel, a także bogata oferta après-ski. Szerokie trasy znajdują się w Wald-Königsleiten, który wyróżnia się wysokością 2315 m, a także spokojnym położeniem. Wyjątkową atrakcję stanowi tu trasa do boardercrossu z opcją wykonania SkiMovie, czyli filmu ze zjazdu. Hochkrimml-Gerlosplatte, którego zbocza osiągają wysokość 1640 m, jest z kolei idealnym celem podróży dla rodzin z dziećmi i dla początkujących narciarzy. Wszystkie części terenu narciarskiego, z wyjątkiem Gerlossteinwand, połączone są ze sobą siecią wyciągów. W dolinie kursuje również bezpłatny autobus dla narciarzy.

Na terenie narciarskim znajduje się kilka wyciągów, takich jak ten w Königsleitenspitze.

Aż 31 górskich chatek i barów, znajdujących się w Zillertal Arena, zaprasza miłośników zimowego szaleństwa na orzeźwiającą przerwę w czasie jazdy. Dzięki dużej ilości darmowych hotspotów Wi-Fi teren narciarski zapewnia dobre połączenie z internetem.

W sezonie, który trwa od początku grudnia do końca kwietnia, średnia grubość pokrywy śnieżnej wynosi 56 cm na szczycie. W marcu wzrasta ona do średniej wysokości 78 cm. Teren narciarski Zillertal Arena cieszy się liczbą ok. 70 słonecznych dni w sezonie. Najsłoneczniejszym miesiącem jest grudzień ze średnią 24 słonecznych dni.

Niezawodne warunki śniegowe i bardzo dobra infrastruktura z nowoczesnymi wyciągami sprawiają, że nasi eksperci nagradzają teren narciarski Zillertal Arena maksymalną liczbą pięciu gwiazdek w najważniejszych kategoriach.

2) Plan nartostrad

3) Jazda na nartach na terenie narciarskim Zillertal Arena

Z Zell am Ziller można dojechać do ośrodków narciarskich za pomocą kolejek linowych Karspitzbahn i Rosenalmbahn. W Karspitze znajdziemy głównie czerwone trasy zjazdowe, ale również park dla fanów freestyle, odcinek SkiMovie czy trasę Speed Check z punktem kontroli prędkości jazdy. Najważniejsza atrakcja, jaką oferuje wyciąg Karspitzbahn, to tzw. facebookowa kabina. W jednej z kabin kolejki linowej zainstalowano aparat fotograficzny, który umożliwia wykonanie pamiątkowego zdjęcia. Takie selfie można udostępnić bezpośrednio na Facebooku lub obejrzeć w galerii na fanpage’u Zillertal Arena.

Facebookowa kabina kolejki linowej Karspitzbahn.

Kolejny, obok Karspitze, najwyższy szczyt w rejonie narciarskim to Übergangsjoch, z którego odchodzą liczne czerwone trasy. Na początku jednej z nich znajduje się szybki wyciąg Krimml X-Press, którym można dostać się do Isskogel. Kinderland i snowpark w połączeniu z dostarczającymi wielu wrażeń stokami i czarnymi trasami dla zaawansowanych narciarzy, sprawiają, że Isskogel ma wszystko, czego miłośnicy sportów zimowych potrzebują do udanego wypoczynku. Warto zatrzymać się w położonym na wysokości 1900 m Arena Center, gdzie znajduje się kinderland. Panoramiczny widok z tutejszego tarasu słonecznego jest naprawdę wyjątkowy. Ponadto, znajduje się tu restauracja z ogrodem zimowym oraz restauracja dla dzieci z 200 miejscami. Nowoczesna kolejka linowa Dorfbahn, w 10-osobowych kabinach, transportuje narciarzy z Gerlos do centrum Isskogel. Zaawansowani pasjonaci szusowania w śniegu mogą wrócić do Gerlos na nartach. W ośrodku narciarskim Gerlosstein panują doskonałe warunki do nocnej jazdy na nartach i sankach.

Mnogość czerwonych i czarnych tras na terenie Zillertal Arena otwiera przed narciarzami szeroki wachlarz możliwości. Nie lada gratkę stanowi najdłuższa trasa zjazdowa w Austrii, której czerwony odcinek rozpoczyna się na Übergangsjoch i przez ponad 10 km prowadzi do Zell am Ziller. W tym czasie narciarze pokonują różnicę wysokości rzędu 1930 m. Na ostatnim odcinku pojawia się jednak trudne zejście, a trasa czerwona ustępuje miejsca czarnej, przez co zjazd ten zarezerwowany jest tylko dla doświadczonych narciarzy.

Teren narciarski słynie z wielu wyjątkowych atrakcji. Jedną z nich są zawody Arena Champions. Każdy, kto zarejestruje numer swojego karnetu narciarskiego, może wziąć udział w tym konkursie. Aby wygrać i zdobyć tytuł Arena Champion, należy ukończyć przynajmniej 6 z 12 wyznaczonych stacji – w tym odcinek Speed Check na torze wyścigowym oraz Photopoint. Jest to fantastyczny sposób na poznanie jak największej części terenu narciarskiego. Rozrywkowe trasy zjazdowe z funkcją Speed Check i/lub funkcją SkiMovie znajdują się w ośrodkach Karspitze, Isskogel, Königsleitenspitze i Plattenkogel.

A skoro mowa o Photopoint: w dziesięciu szkołach narciarskich w Zillertal Arena początkującymi narciarzami opiekuje się maskotka FUNty – żółty słoń w cylindrze. W czterech punktach fotograficznych zarówno mniejsi, jak i więksi entuzjaści sportów zimowych mogą zrobić sobie zdjęcie z tą sympatyczną maskotką.

Zillertal Arena oferuje rozmaite możliwości aktywnego i wypełnionego zabawą wypoczynku, dzięki czemu nawet najmłodsi narciarze i snowboardziści znajdą wśród tutejszych funparków i szkółek narciarskich mnóstwo miejsca dla siebie. Tak wszechstronna i prorodzinna oferta zasługuje na uznanie. W kategoriach „Rodzina i dzieci” oraz „Snowparki” nasi eksperci przyznają temu terenowi narciarskiemu najwyższą ocenę 5 gwiazdek.

Krótka przerwa przed kolejnym skokiem z kickera.

Narciarze biegowi znajdą na terenie narciarskim Zillertal Arena dwie piękne trasy wysokogórskie. Ci najbardziej doświadczeni mogą udać się na szlak znajdujący się na Königsleitenspitze (2315 m). Piękna trasa znajduje się również w Hochkrimml na wysokości 1640 m. Ten 8-kilometrowy odcinek zapewnia niezwykłe widoki na Alpy Zillertalskie i Wysokie Taury.

4) Ocena ekspertów

Gwarancja odpowiedniego zaśnieżenia, nowoczesna infrastruktura, prorodzinny klimat oferujący wiele rozrywek i atrakcji – Zillertal Arena bez trudu przekonuje do siebie naszych ekspertów i otrzymuje doskonałą ocenę ogólną 4,6 na 5 gwiazdek.

Aktualny status i dalsze informacje na stronie SnowTrex.

5) Atrakcje poza stokiem

Wszechstronne możliwości regionu można dostrzec nie tylko na trasach narciarskich, ale również poza nimi. Obowiązkowym punktem programu jest jazda na sankach. W sumie znajduje się tu sześć torów, w tym trzy oświetlone. Najdłuższy znajduje się w Hainzenberg w regionie Gerlosstein. Ma on 7 km długości i zapewnia oświetlenie do późnego wieczora. W Gerlosstein dzieci i dorośli mogą również zjechać z górki na dużych oponach. Tor do snowtubingu ma 200 m i można z niego korzystać bezpłatnie. Pozostałe tory saneczkowe znajdują się w Gerlos, Wald, Königsleiten i Krimml. Amatorzy zabaw na sankach nie mogą przejść obojętnie obok Arena Coaster. Ta alpejska kolejka górska pokonuje ponad 1,4 km stromych zakrętów i kończy swój bieg w Dolinie Zell.

Jazdę na łyżwach umożliwia park rozrywki Freizeitpark Zell, który dysponuje sztucznym lodowiskiem do łyżwiarstwa i curlingu. Zimowe szlaki turystyczne zadowolą z kolei zapalonych wędrowców, którzy zyskają możliwość zobaczenia pięknych dolinnych terenów. Piesze wycieczki uatrakcyjnią wodospady Krimml i panoramiczne krajobrazy rozciągające się wokół terenu narciarskiego.

Oprócz bogatej oferty aktywności sportowych Ziellertal Arena może pochwalić się interesującymi opcjami après-ski. We wszystkich okolicznych chatkach dobra zabawa zaczyna się już od popołudnia, a górskie bary, puby i kluby z pewnością umilą narciarzom wieczór po wyczerpującym dniu na stoku.

6) Ośrodki na terenie narciarskim Zillertal Arena

Zell am Ziller to tętniące życiem centrum turystyczne regionu. Gmina zamieszkiwana jest przez ok. 1700 mieszkańców zlokalizowanych w Zell, Gerlos, Hainzenberg, Rohrberg i Zellberg, co czyni ją największym ośrodkiem miejskim w okolicy i główną bazą wypadową do terenu narciarskiego. Zell posiada rozległą ofertę zajęć rekreacyjnych, wśród których warto wymienić Arena Coaster, centra sportowe i liczne opcje après-ski. Znajdziemy tu również najstarszy prywatny browar w Tyrolu, w którym warzy się piwo „Zillertal”.

Zillertal Arena oferuje bogaty wybór rozrywek dla dzieci.

Königsleiten (1600 m) to najwyżej położone miasto w Zillertal Arena. Jego spokojna część Wald uchodzi za istny raj dla miłośników biegów narciarskich, a bezpośrednie połączenie z 200-kilometrową siecią tras turystycznych w Pinzgau sprawia, że Kristallbad Wald jest idealnym miejscem na długi dzień w stylu wellness.

I nareszcie, Krimml-Hochkrimml (1067 m) – prawdziwa perełka na mapie regionu. Ta położona od strony Salzburga miejscowość zapewnia dostęp do łańcucha górskiego Gerlosplatte. Naturalny spektakl zapewniają tu zjawiskowe wodospady Kimmler ze spadkiem wody rzędu 380 m, który czyni je najwyższymi wodospadami w Europie.

7) Dojazd do terenu narciarskiego Zillertal Arena

Zell am Ziller jest położony w centrum regionu Zillertal. Łatwo dostać się tu zarówno samochodem, jak i autobusem czy pociągiem. Podróżni, którzy decydują się na przyjazd własnym autem, powinni jechać autostradą A12 aż do zjazdu na Zillertal, a następnie kontynuować podróż drogą krajową B169. Osoby jadące ze wschodu powinny jechać autostradą A10 do Werfen, a następnie przez Schwarzach i Mittersill do Zell.

Najbliższa stacja kolejowa to Jenbach. Wsiadając do autobusu, można szybko pokonać 25 km, które dzielą ją od stacji Zillertalbahn. Najbliższe lotniska znajdują się w Innsbrucku (ok. 70 km), Salzburgu (ok. 165 km) i Monachium (ok. 190 km).

8) Pogoda, pokrywa śnieżna i webcams w Zillertal Arena

A może by tak przed wyprawą na stok zerknąć na teren narciarski i zobaczyć, czy świeci słońce? SnowTrex udostępnia informacje na temat pogody, aktualnych warunków narciarskich, a także zdjęcia z kamer internetowych.

 

 

10 najwyżej położonych terenów narciarskich w Austrii

Ośrodki narciarskie położone na dużych wysokościach charakteryzują się przede ...

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...