Bezpieczna jazda na nartach – 10 wskazówek na urlop narciarski

14/08/2017 - Katarzyna Staniszewska

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Aby w pełni cieszyć się urlopem narciarskim należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, począwszy od przygotowań, aż po właściwe zachowanie na stoku. SnowTrex zebrał kilka ważnych wskazówek na urlop zimowy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – także podczas urlopu zimowego.

Przygotowania do podróży

 • Lista rzeczy do spakowania
 • Sprawdzenie sprzętu
 • Kontrola samochodu

Do urlopu narciarskiego należy się odpowiednio przygotować. Zwłaszcza podczas pakowania walizki łatwo przeoczyć istotne rzeczy: ładowarka do telefonu, apteczka podróżna ze środkami przeciwbólowymi, artykuły toaletowe, bielizna termoaktywna. Zalecane jest stworzenie przed wyjazdem listy rzeczy do spakowania. Istotne jest także odpowiednio wczesne sprawdzenie sprzętu, zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi: czy buty narciarskie nadal pasują, czy narty nie są zbyt krótkie, czy konieczne jest oddanie nart do serwisu? Kierowcy powinni koniecznie zatroszczyć się o gruntowną kontrolę pojazdu: sprawdzić ciśnienie w oponach, zabrać łańcuchy na koła i bagażnik dachowy. Jeżeli wszystko jest w porządku i walizki są spakowane, możemy wyruszyć w drogę.

Ochrona ubezpieczeniowa

 • Ubezpieczenie zagraniczne
 • Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji
 • Ubezpieczenie sprzętu na wypadek uszkodzenia i kradzieży

Kto dużo jeździ na nartach i korzysta ze sprzętu wysokiej jakości, powinien koniecznie zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Wielu ubezpieczycieli nie wypłaca odszkodowania w przypadku szkody powstałej za granicą, zatem prywatne ubezpieczenie to podstawa. Z reguły jest to niewielki dodatkowy wydatek, który zapewnia opiekę ambulatoryjną i stacjonarną, transport powrotny lub niezbędny zabieg u dentysty. Godne polecenia jest również ubezpieczenie sprzętu na wypadek uszkodzenia lub kradzieży (przykładowo podczas przerwy na stoku), a także ubezpieczenie od kosztów rezygnacji i przerwania podróży.

Kondycja i właściwa samoocena

 • Sportowa kondycja
 • Regularne ćwiczenia rozciągające
 • Rozwaga podczas jazdy

Częstą przyczyną wypadków na stoku jest brak odpowiedniej kondycji u narciarzy, którzy wyruszają na stok nieprzygotowani po rocznej przerwie. Aby temu zapobiec, należy odpowiednio wcześnie rozpocząć stosowne treningi. Kwestia kondycji jest niezwykle istotna podczas całego urlopu. Wielu narciarzy wyrusza na stoki z takim entuzjazmem, że szybko przecenia swoje możliwości. Powolny powrót na stoki gwarantuje nam odpowiednio dużo czasu na przystosowanie się do nowych warunków. Warto podczas pierwszych dni oszczędzać siły i wcześniej opuścić stok w razie oznak zmęczenia.

Zasady FIS

 • Jazda z rozwagą i odpowiednią prędkością
 • Przerwy wyłącznie na krawędzi stoku
 • Udzielenie pomocy w razie wypadku

Każdy miłośnik sportów zimowych jest zobowiązany do przestrzegania 10 złotych zasad zachowania na stoku. Niemal 41000 narciarzy ulega co roku wypadkom podczas jazdy. Przyczyny wypadków są bardzo zróżnicowane i nierzadko, oprócz własnej nieostrożności, można się ich doszukiwać w niewłaściwym zachowaniu innych. Fédération Internationale de Ski (FIS) stworzyła właśnie z tego powodu 10 zasad regulujących zachowanie na stoku, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy na nartach. Każdy narciarz powinien je bezwzględnie znać i ich przestrzegać.

Kask na stoku

 • Optymalne dopasowanie kasku i gogli narciarskich
 • Austria: obowiązek noszenia kasku dla młodzieży do 15. roku życia
 • Włochy: obowiązek noszenia kasku dla młodzieży do 14. roku życia

Kask narciarski, podobnie jak kijki i rękawice, należy do podstawowego wyposażenia na stoku. Nie tylko kondycja fizyczna, ale także odpowiedni sprzęt w znaczący sposób przyczyniają się do bezpiecznej jazdy na nartach. W popularnych narciarskich destynacjach – Austrii i Włoszech – kask jest obowiązkowy dla młodzieży do 14. roku życia, dorosłym jest natomiast zalecany. Stanowi on nie tylko ochronę przed ewentualnymi wypadkami, ale także przed utratą ciepła podczas szusowania. Na przestrzeni lat kaski przekształciły się ponadto z funkcjonalnej ochrony głowy w stylową ozdobę. Nie trzeba już zatem rezygnować z ochrony ze względów estetycznych.

Optymalne dopasowanie kasku i gogli to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa.

Sprawdzony sprzęt

 • Regularny serwis
 • Systematyczna regulacja wiązań
 • Buty narciarskie nie starsze niż 8 lat

Sprawdzony sprzęt i dobry serwis to istotny warunek bezpiecznej jazdy. Według badań na zlecenie Niemieckiego Związku Narciarstwa przyczyną co piątego wypadku na nartach jest niewłaściwy sprzęt. Kontrola sprzętu w ramach przygotowań do urlopu zimowego to zatem absolutna konieczność. Minimum raz w roku warto zainwestować w dobry serwis nart, optymalne byłoby natomiast sprawdzenie sprzętu jeden lub dwa razy podczas tygodnia na nartach. Ostrzenie krawędzi nart i woskowanie w znacznym stopniu przedłuża ich trwałość i pozytywnie wpływa na ich kontrolowanie na stoku. Istotna jest również systematyczna regulacja wiązań, która zapewnia właściwą ochronę podczas upadku. Wysłużone buty narciarskie są co prawda wygodne, ale materiał zużywa się przez lata i po pewnym czasie może popękać. Przy regularnym stosowaniu zalecana jest wymiana butów na nowszy model co parę lat.

Ochrona ciała

 • Ochraniacz na plecy dla miłośników freeride
 • Ochraniacze na ręce i nadgarstki dla amatorów freestyle

W celu optymalnej ochrony zalecane jest noszenie specjalnych ochraniaczy na plecy. Również w tym przypadku decydująca jest odpowiednia forma – ochraniacz powinien osłaniać cały kręgosłup, aż do kości ogonowej. Miłośnicy jazdy w głębokim śniegu i snowparków powinni koniecznie rozważyć skorzystanie z tego typu ochrony. Dla amatorów freestyle zalecane są ponadto specjalne ochraniacze na ręce i nadgarstki. Coraz więcej narciarzy korzystających z tradycyjnych stoków decyduje się na dodatkową ochronę pleców na wypadek niespodziewanego zderzenia lub upadku.

Konsumpcja alkoholu

 • Jazda pod wpływem alkoholu – nigdy!
 • Après-ski jedynie w dolinie

Na terenie narciarskim obowiązuje ta sama zasada co podczas jazdy samochodem: rozsądek podczas jazdy i spożywanie alkoholu wzajemnie się wykluczają. Upośledzona zdolność szybkiej reakcji i koordynacji u narciarzy pod wpływem alkoholu zagraża nie tylko im samym, ale także innym osobom poruszającym się po stokach. Alkohol jest niemal wszechobecny w górskich chatkach i często nie kończy się na jednym kieliszku wina do obiadu lub jednym piwie w ramach toastu. Après-ski w pełnym tego słowa znaczeniu powinno się jednak bezwzględnie świętować wyłącznie po zakończeniu dnia na stoku.

Numery alarmowe na stoku

 • 140 w Austrii
 • 118 we Włoszech
 • 15 we Francji
 • 1414 w Szwajcarii

Numery pogotowia ratunkowego na stoku należy koniecznie zapisać w swoim telefonie. W przypadku ratowników górskich w Austrii należy wybrać 140, dla szwajcarskiej ratunkowej straży lotniczej REGA obowiązuje 1414, w razie wypadku we Włoszech należy zadzwonić pod numer 118, natomiast we Francji pod numer 15. Jeżeli zapamiętanie poszczególnych numerów sprawia nam trudność, możemy kontaktować się w razie potrzeby z europejskim numerem alarmowym 112, pod którym otrzymamy dalszą pomoc.

Bezpieczeństwo w terenie

 • Sprawdzanie raportów lawinowych
 • Sprzęt lawinowy w plecaku
 • Respekt przed naturą

Znajomość terenu, sprzęt lawinowy, respekt – te aspekty są szczególnie istotne podczas jazdy w głębokim śniegu. Przed każdą jazdą należy się zapoznać z aktualnymi raportami lawinowymi. Każdy miłośnik freeride powinien być obowiązkowo wyposażony w detektor lawinowy, łopatę i sondę i umieć z nich skorzystać w razie wypadku. Nie należy również zapominać o szacunku do otaczającej przyrody – uszkadzanie drzew, czy straszenie zwierząt są absolutnie nie na miejscu. Bezpiecznej jazdy poza wyznaczonymi trasami można się nauczyć na specjalnych kursach, natomiast na wielu terenach narciarskich można poćwiczyć prawidłowe zachowanie w przypadku zejścia lawiny.

Urlop narciarski w obliczu koronawirusa: zimowy wypoczynek jest możliwy

Obecnie w czasach koronawirusa pojawia się wiele niepewności związanych z ...

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...