Felix Neureuther w wywiadzie SnowTrex: „żyję z wyścigu na wyścig”.

02/02/2015 - Magdalena Kosinski

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim w Beaver Creek rozpoczynają się już w lutym. Przygotowania do startów w zawodach dopięte są już na ostatni guzik, również dla naszego Trexperta i specjalisty w slalomie Felixa Neureuthera. W rozmowie ze SnowTrex, opowiedział o swoich rekordach, przygotowaniach do mistrzostw oraz na kim wzoruje się jako sportowiec.

Neureuther w najlepszej formie © Nordica

Felixie przyjmij życzenia zdrowego i owocnego w sukcesy sportowe Nowego Roku od całego Zespołu SnowTrex! Czy masz jakieś postanowienia na 2015 rok?

Przede wszystkim chciałbym życzyć Wam i wszystkim Klientom SnowTrex zdrowia oraz dobrych warunków śniegowych. Jeśli chodzi o postanowienia, to wszyscy powinniśmy mieć jedno: „Wykorzystywać wszystkie szanse dane nam przez los!”

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wygrałeś we włoskiej miejscowości Madonna di Campiglio slalom zaliczany do klasyfikacji alpejskiego Pucharu Świata i tym samym sprawiłeś sobie wymarzony świąteczny prezent. Jakie to uczucie bić rekordy i być jednym z najlepszych narciarzy w sportowej historii Niemiec?

Felix podczas zwycięstwa we włoskiej Madonna di Campiglio © Nordica

Rekordy i statystyki nie są dla mnie ważne. Cieszę się, że nadal jestem w stanie poprawiać swoje wyniki.

Twoi rodzice muszą być z Ciebie dumni. Jakie są ich odczucia w związku z tym, że ich syn zapisze się na kartach historii zawodów Pucharu Świata.

Wiem, że moi rodzice nie lubią słowa duma, szczerze mówiąc nie rozmawialiśmy o ich odczuciach. Jak wszyscy rodzice są szczęśliwi, bo ich dzieci, zarówno ja, jak i moja siostra Ameli, robimy w życiu coś, co sprawia nam przyjemność.

W tym roku poza zawodami Pucharu Świata odbędą się również Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim. W jakim stopniu na tegoroczne zawody wpłyną Twoje zwycięstwa jak to w Beaver Creek, gdzie zająłeś najwyższe podium na zawodach Pucharu Świata w 2007 roku?

Żyję z wyścigu na wyścig. Pomimo tego, że Mistrzostwa Świata w Vail rozpoczynają się już w lutym, najważniejsze są dla mnie najbliższe zawody.

Ten sezon rozpoczyna się Pucharem oraz Mistrzostwami Świata, więc jest to podwójne obciążenie dla organizmu. Przygotowujesz się w jakiś specjalny sposób do zawodów, jeśli tak, to jak to wygląda?

Muszę przyznać, że nie przygotowuję się w jakiś szczególny sposób. W tym momencie skupiam się na styczniowych zawodach, następnie lecę do USA, aby przyzwyczaić swój organizm i przygotować sprzęt do panujących tam warunków. To jest jak w Formule 1, trzeba być elastycznym i zawsze gotowym, aby szybko reagować na ewentualne zmiany.

Mówiłeś już o tym w wielu wywiadach, że lubisz trenować swoje ciało do granic możliwości. Jest to bardzo ciężka praca i wielu sportowców płaci za to wysoką cenę w postaci bólu i poświęcania dużej ilości czasu na wyczerpujące treningi. Czy istnieje jakaś granica, której nie przekroczysz?

Jeśli chodzi o moje fizyczne możliwości to zawsze balansuje na granicy wytrzymałości. Tak naprawdę, mój start w zawodach byłby niemożliwy bez dobrego zaplecza medycznego, cały mój zespół ciężko pracuje i jestem im za to ogromnie wdzięczny. Ich praca jest również stresująca, do tego cały czas starają się doszkalać i szukać nowych medycznych rozwiązań.

Felix na ostatniej prostej zawodów Pucharu Świata w Madonna di Campiglio © Nordica

Co roku, wraz z Niemieckim Związkiem Narciarskim organizujesz w Sölden, Race-Camp, zawody dla narciarzy pod patronatem SnowTrex. Jesteś doskonałym wzorem do naśladowania dla młodych sportowców. Na kim Ty się wzorowałeś, jako początkujący miłośnik tej dyscypliny sportu?

Moim wzorem był Alberto Tomba, ostatnio spotkaliśmy się przy okazji slalomu rozgrywanego w Zagrzebiu. Dla mnie, sposób w jaki jeździł na nartach był genialny. Rozmawiałem o nim ostatnio z moimi kolegami, z którymi kiedyś startowałem w zawodach Pucharu Świata, do tej pory wszyscy go podziwiają i szanują jego sportowe dokonania.

Po zakończeniu tegorocznych zawodów, Pucharu Świata oraz Mistrzostw Świata, przyjdzie czas na odpoczynek i regeneracje. Masz jakiś sprawdzony sposób, jak to będzie wyglądać w Twoim przypadku?

Tak, najlepiej odpoczywam z dala od zgiełku i ludzi, w tym roku wybieram się do Kanady w poszukiwaniu przygód.

Drogi Felixie, serdecznie dziękujemy za rozmowę!

Felix Neureuther wziął ostatnio udział w zawodach w Szwajcarii, był to jego 11 udział w Pucharze Świata, a prognozy na zbliżające się Mistrzostwa Świata są bardziej niż pozytywne. Cały zespół SnowTrex trzyma kciuki za sukces w zbliżających się zawodach w Vail!

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

Najpiękniejsze trasy w lesie – wskazówki dla fanów natury

Jazda na nartach poniżej linii drzewa ma swój urok. Leśne zjazdy to bajkowe trasy ...