Rodzinne tereny narciarskie w Szklarskiej Porębie – Natalia opowiada o swoich ulubionych terenach.

17/03/2015 - Magdalena Kosinski

Pytając o tereny narciarskie, większość narciarzy wymienia Austrię oraz Francję. Dla Natalii, naszej polskiej koleżanki z pracy taka odpowiedź jest niezrozumiała. Natalia była instruktorką jazdy na nartach w Polsce, i jest przekonana, że uprawianie sportów zimowych w Karkonoszach może być równie ekscytujące.

Natalia pochodzi z Jeleniej Góry, z okolic Karkonoszy. Tutaj rozpoczynała jazdę na nartach w wieku 6 lat. Pierwszych technik jazdy na nartach nauczyła się w szkole „Gile” w Karpaczu, następnie w szkole „Ski Górnicki” w Szklarskiej Porębie. Tutaj również ukończyła kurs instruktora jazdy na nartach. Słusznie zasługuje na miano eksperta w tej dziedzinie. Można byłoby przypuszczać, że jest zainteresowana dużymi ośrodkami narciarskimi, z dużą ilością czarnych nartostrad. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Natalia zachwyca się przede wszystkim mniej uczęszczanymi, niedużymi terenami narciarskimi, w rodzinnej okolicy.

Praktyka czyni mistrza Z rodzinnych okolic Natalii do najbliższego terenu narciarskiego w Szklarskiej Porębie i w Karpaczu jest ok 15 km. Idealne warunki do nauki jazdy na nartach w dzieciństwie. Lekcje jazdy na nartach należały do ogólnego programu nauczania w szkole Natalii. „W zimie jeździliśmy na stok w każdą sobotę i niedzielę. Latem, przygotowywaliśmy się do sezonu zimowego na sali gimnastycznej, a jesienią chodziliśmy po górach”. Można powiedzieć, że Natalia była znakomicie przygotowana do życia w górach i uprawiania sportów zimowych. Zamiłowanie do nart sprawiło, że Natalia zdecydowała się związać swoją przyszłość zawodową z tą dyscypliną sportu. Powiedziane i zrobione. „Mając 18 lat zrobiłam kurs instruktora jazdy na nartach w szkółce narciarskiej „Ski Górnicki”. Przez kilka sezonów zimowych pracowałam w Szklarskiej Porębie jako instruktor jazdy na nartach przede wszystkim dla dorosłych.“

Podróż w Karkonosze Nasza koleżanka z pracy korzystała z wielu stoków w całej Europie: w Austrii, Francji, we Włoszech, na Słowacji i w Czechach. Najchętniej jednak wraca do swojego kraju ojczystego, aby tam zaznać prawdziwej przyjemności z jazdy na nartach. „Zawsze gdy jestem w domu, na Wigilię czy na Sylwestra, rezerwuję sobie kilka dni po to, aby pojeździć na polskich stokach”. Jej ulubionym terenem narciarskim jest sprawdzona miejscowość Szklarska Poręba z areną narciarską Szrenica. Znajduje się tu kilka stoków, które Natalia opisuje jako doskonałe do jazdy na nartach. „To co buduje tak szczególnie rodzinną atmosferę na stoku to ich niewielki rozmiar i dobre przygotowanie.“ Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno początkujący jak i doświadczeni narciarze. W ostatnich latach odnowione zostały wyciągi, zaś całą infrastrukturę można porównać do standardu alpejskiego, gdzie nadal można podziwiać uroki i tradycje miejscowości.

Rekomendacja stoków w Szklarskiej Porębie W obrębie areny narciarskiej Szrenica znajdują się dwie trasy zjazdowe, które szczególnie oczarowały naszą instruktorkę. Stok „FIS“ jest wprawdzie jedyną czarną nartostradą na terenie narciarskim, ale ma za to więcej do zaoferowania. „Przede wszystkim, pierwsza część trasy, bardzo stroma i często oblodzona – jest dużym wyzwaniem nawet dla doświadczonych narciarzy” twierdzi Natalia. Spokojniej jeździ się na niebieskiej, bardzo szerokiej trasie „Hala Szrenicka”. W przypadku gdy pozostałe stoki zostaną zamknięte z powodu złych warunków pogodowych bądź silnego wiatru, ta trasa jest zawsze otwarta. Tutaj każdy znajdzie spokój oraz wytchnienie.

Duży wybór w dolinie Region narciarski w Szklarskiej Porębie składa się z wielu mniejszych terenów narciarskich, oddalonych od siebie zaledwie kilka kilometrów, gdzie każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy. „Jeden dzień można poświęcić na jazdę w Szklarskiej Porębie, kolejnego dnia można wybrać się do Czech, do oddalonego o 10 km terenu narciarskiego Harrachov. Również znany teren narciarski Szpindlerowy Młyn oddalony jest ok. 40 minut jazdy. „Podczas swojego tygodniowego urlopu można teoretycznie codziennie poznawać inny teren narciarski, bez konieczności zbytniego oddalania się” opowiada entuzjastycznie Natalia. „Szczególnie interesujące jest to, że można pojeździć na dwóch podobnych jednak odmiennych kulturowo terenach narciarskich – polskim i czeskim”. Oferta kulturowa jest tu interesująca i wszechstronna. Również oferta gastronomiczna jest tu bogata. Natalia poleca schronisko „Hala Szrenicka”, które należy do największych w całych Sudetach. Znajduje się na stoku o tej samej nazwie, w Szklarskiej Porębie. Oferta gastronomiczna gospody łączy w sobie nie tylko regionalne, polskie potrawy. „Wielu turystów zabiera ze sobą własny posiłek, pieczywo, kawę, herbatę czy słodycze i spożywa go na miejscu, w schronisku“. Na ogół jest to u nas normalne“ stwierdza Natalia o regionalnych nawykach. Jednocześnie dostępne są dwa pomieszczenia, z obsługą, oraz to, w którym można spożyć własny posiłek.

Na pytanie, czy ma dla nas jakieś dobre rady, Natalia uśmiecha się odpowiadając: „Moją dobrą radą na mroźne dni jest herbata z rumem – nawet przy temperaturze – 30° Celsjusza rozgrzewa.”

Pasja do SnowTrex Natalia jest bardzo zadowolona ze swojego stanowiska w firmie SnowTrex, mimo iż pracuje z dala od rodzinnego kraju. „Praca w SnowTrex przynosi mi dużo satysfakcji, ponieważ cały czas mam styczność ze sportami zimowymi. Mam również możliwość wyjazdu na narty, oraz dawania lekcji jazdy na nartach moim kolegom“. Pasja do jazdy na nartach może być również rozwijana w pracy, w SnowTrex. „Praca w górach sprawiała mi wiele przyjemności, i mam nadzieje, że jeszcze kiedyś będę mogła do niej powrócić“. Nic łatwiejszego! Wkrótce, Natalia wraz ze swoim dzieckiem, będzie mogła powrócić na stok i ponownie wykazać się umiejętnościami instruktora jazdy na nartach.

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

Najpiękniejsze trasy w lesie – wskazówki dla fanów natury

Jazda na nartach poniżej linii drzewa ma swój urok. Leśne zjazdy to bajkowe trasy ...