Turystyka narciarska w Zermatt – atrakcje, wyzwania i cele w regionie

16/11/2018 - SnowTrex

Zermatt w Szwajcarii należy do najpopularniejszych destynacji na urlop zimowy. Ta górska wioska posiada wszystko, czego dusza zapragnie: najwyżej położony teren narciarski Europy, całoroczną gwarancję śniegu, oszałamiający widok na Matterhorn i wiele więcej. Miłośnicy sportów zimowych z całego świata przyjeżdżają co roku do Zermatt, aby spędzić niezapomniany urlop. SnowTrex rozmawiał z Suzi Steiger z Zermatt Tourismus. Jakie atrakcje oferuje ten region, przed jakimi wyzwaniami stoi i jakie są cele na nadchodzący sezon?

Jazda na nartach w Zermatt: panorama Matterhorn.

Jest wiele destynacji na urlop narciarski. Co przemawia za zimowym wypoczynkiem w Zermatt?

W Zermatt panuje niepowtarzalna atmosfera, dlatego wielu turystów powraca tu po udanym urlopie. Zermatt zawdzięcza to nie tylko oszałamiającej górskiej panoramie ze szczytem Matterhorn, jako jednym z 38 4-tysięczników wokół tego ośrodka. Niezliczone trasy to gwarancja białego szaleństwa bez granic, zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów. Ośrodek nie spoczął jednak na laurach i w dalszym ciągu inwestuje w infrastrukturę i rozwój oferty dla gości. Nowy Matterhorn glacier ride – najwyższa kolejka 3S w Europie sprawia, że sama jazda wyciągiem jest wyjątkowym przeżyciem. Ponadto dojazd na stok zajmuje wyłącznie 9 minut, a tym samym krócej niż kiedykolwiek.

Na terenie narciarskim Zermatt śniegu nie brakuje przez cały rok!

Zwłaszcza na początku sezonu wiele ośrodków oferuje wyjątkowe atrakcje, by przyciągnąć gości na tereny narciarskie. Zermatt przygotował wraz ze Szwajcarską Izbą Turystyki oraz SnowTrex konkurs na inaugurację sezonu. Z czym to jest związane i jaką nagrodę może liczyć zwycięzca podczas otwarcia?

W Zermatt można jeździć na nartach przez 365 dni w roku. Z tego powodu nie mamy klasycznego otwarcia sezonu, na jakie można liczyć na innych terenach narciarskich. U nas „sezon“ trwa tak naprawdę cały czas i już pod koniec listopada obowiązuje u nas tryb zimowy. Właśnie to chcemy przekazać podczas WOW Winter Opening Weeks i szukamy w tym celu również odpowiednich ambasadorów. Wraz ze Szwajcarską Izbą Turystyczną oraz SnowTrex zaprosimy 6 par do Zermatt na nasze WOW Winter Opening Weeks, podczas którego będą mogły liczyć na idealnie przygotowane stoki i niepowtarzalny program, począwszy od zakupowego szaleństwa do późnych godzin wieczornych, aż po zabawę après-ski.

Kto przyjeżdża do Zermatt, może liczyć na niepowtarzalny widok na miasteczko.

Miłośnicy sportów zimowych mają obecnie inne potrzeby, niż jeszcze kilka lat temu. Większość pozostaje na miejscu znacznie krócej, wybierając się z kolei częściej na urlop narciarski. Jakie zmiany i trendy można aktualnie zaobserwować? Jak Zermatt stara się sprostać tym oczekiwaniom?

Faktycznie można zaobserwować, że długość pobytu od 1 do 2 tygodni w trakcie zimy uległa skróceniu. Jednocześnie wzrosło natomiast zainteresowanie atrakcjami i niepowtarzalnymi wrażeniami na i poza stokiem. Ważnym pojęciem jest również digitalizacja, która umożliwia nam sprostanie wymaganiom odwiedzających. Z jednej strony oznacza to sposób, w jaki goście uzyskują informację na temat destynacji jeszcze przed przyjazdem i jak dokonują rezerwacji. Dotyczy to jednak również dostępności i poszukiwania informacji na miejscu. Wychodzimy naprzeciw tym potrzebom udostępniając przykładowo Wi-Fi na całym terenie narciarskim – również na stoku. Aby w przyszłości również w pełni zadowolić naszych gości, inwestujemy obecnie dużo czasu i energii w nasz projekt digitalizacji. Obejmuje on tematykę typu aplikacja dotycząca destynacji, cyfrowy formularz meldunkowy oraz dalsze działania ułatwiające rezerwację. Celem jest zaoferowanie Klientom jak najlepszego serwisu, począwszy od pierwszej informacji, aż do przyjazdu, pobytu na miejscu oraz możliwości przekazania nam swojej opinii po powrocie z urlopu.

Na jakie zmiany na terenie narciarskim Zermatt mogą w przyszłości liczyć miłośnicy sportów zimowych?

Obecnie na szczególne wyróżnienie zasługuje nowy Matterhorn glacier ride, który zostanie otwarty punktualnie na inaugurację sezonu. Mogę już teraz zapewnić, że przejazd tą kolejką będzie niezapomnianym przeżyciem dla każdego miłośnika sportów zimowych.

Dużym wyzwaniem dla turystyki zimowej jest brak młodego pokolenia na nartach. Czas i budżet są często przeznaczane na inne rozrywki, niż „potencjalnie“ drogi urlop zimowy. Rodzice często widzą zbyt mało zalet urlopu rodzinnego na śniegu. Jakie działania podejmuje Zermatt, by przekonać rodziny i młode osoby do sportów zimowych?

Niemal 80% odwiedzających to goście, którzy powracają w tej region. Zermatt był od zawsze destynacją idealną dla rodzin i fascynacja tym ośrodkiem jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W dalszym ciągu stawiamy na silny rozwój naszej oferty dla rodzin: dzieci do 9 roku życia otrzymają w Zermatt-Matterhorn Wolli Card, która ważna jest przez rok począwszy od początku listopada, aż do końca października. Z kartą dzieci mają prawo do bezpłatnego korzystania z wyciągów, nocują bezpłatnie w wielu hotelach i domach wczasowych, są wyłączone z opłaty klimatycznej i mogą brać udział w licznych eventach Wolli. Dzieci są zatem traktowane jako goście VIP.

W Zermatt nie brakuje atrakcyjnych ofert dla rodzin z dziećmi.

Turystyka zimowa jest ściśle zależna od pogody. Kwestie zmiany klimatu, krótszych okresów zimowych i braku śniegu od zawsze wzbudzają niepokój potencjalnych urlopowiczów. Jakie działania planuje Zermatt, który ze względu na wysokie położenie jest na uprzywilejowanej pozycji, aby utrzymać atrakcyjność urlopu zimowego, również biorąc pod uwagę ewentualne alternatywy dla jazdy na nartach?

Naszą niewątpliwą zaletą jest wysokie położenie. Operatorzy wyciągów w Zermatt dysponują dobrze rozwiniętą infrastrukturą i ogromną wiedzą z zakresu urządzeń naśnieżających. Trzy czwarte z dostępnych tu kilometrów tras położonych jest albo na lodowcu, albo może być sztucznie naśnieżanych już od jesieni przy temperaturach do 3°C. Konieczność stworzenia oferty alternatywnej dla jazdy na nartach nie wynika w tym przypadku z braku śniegu. Oczywiście nie zabraknie u nas jednak bogatej oferty aktywności dla tych gości, którzy nie jeżdżą na nartach.

Suzi Steiger z Zermatt Tourismus udzieliła SnowTrex wywiadu.

Brzmi zachęcająco? Wyjedź ze SnowTrex do Zermatt.

Adults only: urlop w hotelu dla dorosłych

Rosnący popyt świadczy o jednym: coraz więcej dorosłych szuka wypoczynku i relaksu ...

Urlop narciarski z psem – na co zwrócić uwagę?

Towarzystwo psa może znacznie wzbogacić zimowy wypoczynek. Podczas urlopu ...

$stickyFooter