Urlop w Szwajcarii na każdą kieszeń

11/09/2017 - Katarzyna Staniszewska

Droga, ale jednocześnie wyjątkowo piękna – takie są często opinie na temat Szwajcarii. Ten górzysty kraj jest zarówno pod względem krajobrazu, jak i kultury jedyną w swoim rodzaju destynacją, polecaną dla wszystkich miłośników białego szaleństwa. Urlop narciarski w Szwajcarii można zaplanować nawet z ograniczonym budżetem.

Takie widoki, jak ten przy Leichbachhorn w Gryzonii, są w Szwajcarii na porządku dziennym.

Wyobrażenia kontra rzeczywistość

„Szwajcaria jest stanowczo za droga!“ To jeden z głównych argumentów, kiedy mowa o Szwajcarii jako zimowej destynacji. Kraj ten od zawsze uchodził za drogi, tym bardziej po rewaloryzacji franka szwajcarskiego w roku 2015. Warto przy tym zauważyć, że jest to tylko jedna strona medalu. W Alpach Szwajcarskich jest ponad 330 terenów narciarskich, z których większość ma obecnie ceny podobne do austriackich regionów. Także tamtejsze obiekty noclegowe można, w zależności od regionu, zarezerwować w przystępnej cenie. Nasz budżet podróżny mogą natomiast znacznie pomniejszyć codzienne wydatki, przykładowo na produkty spożywcze i wizyty w restauracji. W tym przypadku łatwo jednak o kompromis.

Malownicza trasa przy Weißhorn na terenie Arosa.

Planowanie wyżywienia

Nie da się ukryć, że ceny w górskich chatkach i restauracjach są na wysokim poziomie. W żadnym wypadku nie powinno być to jednak przeszkodą podczas planowania urlopu w Szwajcarii. Czy warto rezygnować z oszałamiającej górskiej panoramy tylko z powodu wygórowanych cen w górskich restauracjach? Niekoniecznie. Jeżeli bowiem mowa o wyżywieniu, z powodzeniem można uniknąć kosztowych posiłków. Rezerwacja apartamentu z kuchnią umożliwia przygotowywanie potraw we własnym zakresie z produktów przywiezionych ze sobą. Supermarkety w samych ośrodkach narciarskich nie należą co prawda do najtańszych, w większych miasteczkach można jednak bez problemu znaleźć sieci marketów, takich jak Migros czy Coop, które oferują nieporównywalnie niższe ceny. Podczas dnia na stoku wystarczy nam z reguły niewielka przekąska, wieczorem natomiast możemy wspólnie ze znajomymi ugotować kolację.

Teren narciarski St. Moritz – na zdjęciu gondola Diavolezza – jest dostępny również z Zouz.

Elastyczność się opłaca

Ze względu na umocnienie się franka szwajcarskiego wiele regionów wypoczynkowych stara się wyjść gościom naprzeciw, oferując dodatkowe świadczenia w ramach istniejącej oferty. W wielu ośrodkach proponowane są karty gościa, upoważniające do licznych zniżek i specjalnej taryfy przy wypożyczeniu sprzętu narciarskiego czy udziału w kursie. Kolejną zaletą jest bez wątpienia elastyczność cen: im mniejszy popyt, tym niższe są ceny, np. pokoi. Wahania cen, nawet pomimo silnej waluty, są zatem na porządku dziennym. Dla gości oznacza to jedno: kto jest elastyczny pod względem terminu, z pewnością może liczyć w wielu regionach na atrakcyjne oferty.

W St. Moritz na brak smakołyków nie można narzekać.

Świadomy wybór ośrodka

W miejscach tłumnie odwiedzanych przez celebrytów zapłacimy również stosowną cenę za ich ekskluzywny charakter. Nie należy się zatem dziwić wysokimi cenami w luksusowych ośrodkach St. Moritz, Verbier, Gstaad lub Crans-Montana. Zasada ta nie dotyczy wyłącznie szwajcarskich ośrodków, warto jednak wziąć ją pod uwagę podczas planowania wypoczynku. Niewielkie ośrodki narciarskie mogą być tańszą alternatywą dla prominentnych „sąsiadów”, przykładowo Täsch zamiast Zermatt lub Silvaplana zamiast St. Moritz. Atrakcyjne tereny narciarskie są tu nadal w zasięgu ręki, można się tu natomiast cieszyć upragnionym spokojem. Podczas urlopu narciarskiego z prawdziwego zdarzenia nie chodzi przecież o podziwianie celebrytów, lecz o sport, relaks i wyjątkowe krajobrazy. Tego w Szwajcarii natomiast z pewnością nie zabraknie.

Kolejne korzyści

Łatwy dojazd: wiele ośrodków wypoczynkowych jest łatwo dostępnych pociągiem, np. SBB lub Rhätischee Bahn (wąskotorowe linie kolejowe). Większość urlopowiczów decyduje się jednak ze względu na mniejszy koszt na podróż własnym samochodem. Na miejscu można dzięki temu jeszcze szybciej dotrzeć do wiosek w dolinach i na płaskowyżach. Podczas przejazdu autostradami należy się liczyć z opłatą, podobnie jest jednak w Austrii czy Włoszech.

Niepowtarzalna panorama: Oberland Berneński, Engadyna, czy Valais – widok na 3- i 4-tysięczniki naprawdę robi wrażenie. Dziesięć najwyższych szczytów w Szwajcarii położonych jest w Alpach w kantonie Valais, wśród nich najwyższy w kraju Dufourspitze (4634 m). Nie dziwi więc fakt, że region ten należy do najchętniej odwiedzanych w Szwajcarii. Znajdują się tu również liczne znane ośrodki narciarskie, jak Zermatt, Verbier, Saas-Fee, Crans-Montana oraz Champéry na granicy z Francją.

Gwarancja śniegu: 10 terenów narciarskich na lodowcu i niezliczone trasy na wysokości 2500 m i więcej to gwarancja wyjątkowo dobrych warunków narciarskich. Podczas gdy w wielu miejscach panuje wiosna, tutaj nadal można szusować bez przeszkód. Z tego względu Szwajcaria należy do czołówki zimowych destynacji na całym świecie.

Malownicze widoki i mnóstwo śniegu – standard na terenie narciarskim na lodowcu w Zermatt.

Rekomendacja dla rodzin: Meiringen-Hasliberg

Kto stawia podczas urlopu na malownicze widoki, spokój, ofertę dla rodzin i atrakcyjne ceny, powinien koniecznie wybrać się do Doliny Haslital w Oberlandzie Berneńskim. Fascynująca górska panorama, rozległe doliny i pastwiska, a także bogata oferta dla najmłodszych to tylko niektóre zalety tej zimowej destynacji. Teren narciarski Meiringen-Hasliberg z 60 km tras został wyróżniony jako wyjątkowo przyjazny dla rodzin, oferuje jednak również strefę freeride i atrakcje poza stokiem. Region ten (jeszcze) nie należy do najpopularniejszych destynacji, dlatego można tu liczyć na stosunkowo korzystane ceny.

Teren narciarski Meiringen-Hasliberg jest wymarzony dla rodzin z dziećmi.

Rekomendacje dla sportowócw: Arosa-Lenzerheide

Ośrodek uzdrowiskowy Arosa położony jest w słonecznej dolinie w kantonie Gryzonia. Tutejszy teren narciarski Arosa-Lenzerheide obejmuje 225 km tras, stanowiąc tym samym największy połączony region narciarski Gryzonii. Wprawieni narciarze mogą tu szusować do woli, od Hörnli aż po Piz Scalottas, miłośnicy freeride znajdą natomiast przy Weißhorn i Brüggerhorn coś dla siebie. Do tego wspomnieć należy o 140 km szlaków do wędrówek, 30 km tras do narciarstwa biegowego, trasach do wędrówek w rakietach śnieżnych, torach do nocnej jazdy na sankach i wielu innych atrakcjach w czasie wolnym.

Dojazd do ośrodka Arosa umożliwia kolejka wąskotorowa.

Rekomendacja dla oszczędnych w Davos

Za dopłatą 1,- CHF można wykorzystać karnet Davos-Klosters jako bilet 2. klasy na przejazd Rhätische Bahn. Bilet obowiązuje na odcinkach do Chur, St. Moritz i Scoul-Tarasp, jest zatem idealny podczas zwiedzania regionu.

Davos jest spełnieniem marzeń wielu miłośników narciarstwa.
10 najwyżej położonych terenów narciarskich w Austrii

Ośrodki narciarskie położone na dużych wysokościach charakteryzują się przede ...

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...