10 postanowień na Nowy Rok

03/01/2023 - SnowTrex

Koniec roku to zawsze czas podsumowań i noworocznych postanowień. Co chcę osiągnąć w nadchodzącym roku? Co mogę ulepszyć? Jeżeli mowa o sportach zimowych, na pierwszy plan z pewnością wysuwa się jeden cel: więcej dni na śniegu! Poniżej przedstawiamy kilka innych postanowień, które warto wziąć pod uwagę w Nowym Roku.

Nowy Rok w górach – to jest to!

1. Jazda tylko w kasku

W wielu krajach alpejskich dzieci do lat 14. mają obowiązek noszenia kasku podczas szusowania na stoku. W ramach dobrego przykładu również dorośli powinni pamiętać o kasku w trakcie jazdy na nartach. Odpowiednie zabezpieczenie głowy może nam na stoku nawet uratować życie – przekonał się o tym sam Michael Schumacher. Wybór modeli jest obecnie tak duży, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

2. Więcej sportu na co dzień

Dbałość o kondycję jest z pewnością najczęściej powtarzanym postanowieniem noworocznym. Regularne uprawianie sportu to nie tylko inwestycja we własne zdrowie, ale także mniejsze ryzyko kontuzji na stoku. Mocne nogi i plecy, a także szybka zdolność reakcji to ważne czynniki gwarantujące bezwypadkową jazdę na nartach. Nieważne czy jazda na rowerze, jogging, czy studio fitness – już 15 minut wysiłku fizycznego dziennie czyni cuda!

3. Nauka techniki carvingowej

Narciarze z wieloletnim doświadczeniem zapewne do perfekcji opanowali technikę jazdy ze skrętem równoległym. Od jakiegoś czasu stoki opanowała jednak inna sportowa tendencja – jazda carvingowa. Zaawansowani narciarze mają w tej kwestii co prawda sporą przewagę, warto jednak wspomnieć, że technika carvingowa jest trudniejsza, niż mogłoby się wydawać. Narciarze z odpowiednim doświadczeniem mogą skorzystać z kursów jednodniowych lub weekendowych, aby w pełni opanować technikę jazdy na krawędzi.

Warto nauczyć się właściwej techniki carvingowej.

4. Pierwszy raz w snowparku

Jeżeli nie należą Państwo do zagorzałych miłośników podniebnych akrobacji, snowpark kojarzy się Państwu z pewnością ze strefą niemal zakazaną, w której można co najwyżej podziwiać poczynania innych narciarzy. Czas to zmienić! Łatwiejsze elementy i niskie kickery z powodzeniem nadają się również dla początkujących i zadbają o pozytywne wrażenie podczas pierwszej wizyty w snowparku. Wystarczą dobre chęci i trochę odwagi!

Warto odważyć się na podniebne akrobacje w snowparku.

5. Powrót do jazdy na nartach

Z pewnością nie brakuje amatorów narciarstwa, którzy w pewnym momencie świadomie zrezygnowali z jazdy na nartach na rzecz modnego ostatnio snowboardu. Od czasu do czasu pojawia się jednak sentyment do dwóch desek, które niegdyś tak świetnie nam służyły. Nie warto się zatem zastanawiać, zamiana snowboardu na narty po wielu latach może być bowiem doskonałym urozmaiceniem! Jeśli dodatkowo pozwala na to wielkość samochodu, można z powodzeniem zabrać ze sobą oba sprzęty.

6. Urlop narciarski z przyjaciółmi

Wielu z nas co roku myśli o wyjeździe w góry z grupą przyjaciół i wspólnej zabawie na stoku, często jednak urlopowych planów nie udaje się zrealizować. Planowanie urlopu wraz z przyjaciółmi wcale nie musi być trudne! Wyjazdy grupowe do apartamentów, przykładowo we Francji naprawdę nie muszą być drogie, niektóre tereny narciarskie umożliwiają natomiast jazdę na nartach przez cały rok. Alternatywą dla miłośników białego szaleństwa z niskim budżetem i ograniczonym czasem są również wyjazdy weekendowe.

Urlop narciarski z przyjaciółmi to niezapomniane przeżycie.

7. Wizyta na kursie lawinowym

Kto preferuje jazdę poza wyznaczonymi trasami powinien koniecznie zapoznać się z informacjami o potencjalnych zagrożeniach i być przygotowanym na wypadek niebezpiecznych sytuacji. Jeżeli temat ten był do tej pory traktowany po macoszemu, najwyższa pora na udział w kursie lawinowym. Takie szkolenie będzie z pewnością przydatne nie tylko dla miłośników jazdy w głębokim śniegu – w ramach powtórki powinni z niego skorzystać także zaawansowani narciarze i snowboardziści. Bez wątpienia jest to wiedza na wagę złota!

8. Odkrycie egzotycznych terenów narciarskich

Jazda na nartach w Afryce Południowej, Japonii lub na Hawajach? Czemu nie! Może trudno w to uwierzyć, ale te i wiele innych destynacji znanych z letniego wypoczynku posiada również atrakcyjne tereny narciarskie. Szusowanie na nartach w otoczeniu egzotycznych górskich krajobrazów z pewnością będzie przeżyciem jedynym w swoim rodzaju. Zachęcamy zatem do zimowego wypoczynku na Honsiu i Hokkaido, Mauna Kea, Matroosberg i Tiffindell.

9. Mniej alkoholu podczas après-ski

Znana zasada, którą z powodzeniem można zastosować również w innych dziedzinach życia: mniej alkoholu, a tym samym większa dbałość o własne zdrowie. Regułę tą warto wziąć sobie do serca przede wszystkim podczas świętowania après-ski. Szczególnie, jeśli po aktywnym dniu czeka nas zjazd na nartach do doliny.

10. Rezygnacja z noworocznych postanowień

Brzmi paradoksalnie, ale jednocześnie należy do klasycznych postanowień na Nowy Rok. Może jednak warto się zmotywować i stworzyć własną listę noworocznych życzeń?

Cała redakcja życzy wszystkim miłośnikom sportów zimowych wszystkiego dobrego w Nowym Roku i udanego zimowego wypoczynku!

Na narty latem (część 1/3) – alpejskie tereny narciarskie na lodowcach

Sezon narciarski dobiegł końca? Nie wszędzie!
Ta informacja zainteresuje ...

Praktyka czyni mistrza: tak dzieci uczą się jazdy na nartach

Jeśli jesteś entuzjastą narciarstwa, z pewnością będziesz chciał zabrać swoje ...

$stickyFooter