Przyjazny dla środowiska urlop narciarski: Ekologiczny urlop na śniegu

20/01/2021 - SnowTrex

W czasach zmian klimatycznych wielu miłośników sportów zimowych troszczy się o przyjazny dla środowiska urlop narciarski. – SnowTrex ma wiele wskazówek, jak uczynić urlop narciarski przyjaznym dla środowiska lub na co zwracać uwagę podczas urlopu na śniegu.

Wybierzmy się na przyjazny dla klimatu urlop narciarski!

Przyjazna dla środowiska podróż do terenu narciarskiego

Zamiast podróżować samochodem lub nawet samolotem, sensowne jest korzystanie z innych środków transportu, takich jak autokary lub pociągi, w trosce o klimat. Tutaj emisja CO² na osobę jest znacznie niższa niż w przypadku podróży samochodem lub lotu. Jednocześnie istnieje wiele atrakcyjnych ofert koleją, a niektóre z nich pozwalają na bezpośrednią podróż do ośrodka narciarskiego. Często można skorzystać na dworcu z autobusu oferowanego przez obiekt lub z publicznego transportu. Ci, którzy nie chcą rezygnować z samochodu, powinni rozważyć podróżowanie samochodem elektrycznym. Oto wybór najlepszych obiektów SnowTrex z e-stacją ładującą.

Przyjazny dla środowiska urlop narciarski: Wyjazd w góry pociągiem.

„Zielone” ośrodki narciarskie

Tak więc dokąd wybrać się na przyjazny dla środowiska urlop narciarski? Wybór terenu narciarskiego jest tak samo ważny dla ochrony klimatu, a przede wszystkim miejscowej przyrody, jak i sposobu dotarcia do niego. Obecnie istnieją różne ośrodki narciarskie, które skupiają się na uczynieniu turystyki zimowej szczególnie przyjazną dla środowiska. Istnieją różne czynniki lub środki ekologiczne, na które te ośrodki narciarskie zwracają uwagę:

 • Zaprzestanie rozbudowy tras i wyciągów narciarskich
 • Wyłączne korzystanie z zielonej energii elektrycznej dla wyciągów i armatek śnieżnych
 • Ośrodki narciarskie wolne od ruchu kołowego
 • Przechowywanie starego śniegu (snowfarming)
 • Redukcja lub rezygnacja ze sztucznego śniegu
 • Środki mające na celu poprawę trwałości obiektów noclegowych
Berchtesgadener Land: wymarzona sceneria z jeziorem i górami.

Zrównoważony rozwój stał się ważnym zagadnieniem w wielu ośrodkach narciarskich. Niektóre ośrodki narciarskie w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech i Austrii połączyły się w Alpejskie Perły i starają się stworzyć atmosferę przyjazną dla klimatu. Należą do nich następujące ośrodki narciarskie z oferty SnowTrex:

Niemcy

Szwajcaria

Włochy

Austria

Zjazd między niebem a ziemią w Arosa.

Zachowanie przyjazne dla środowiska naturalnego na stoku

Każdy miłośnik sportów zimowych powinien ostrożnie jeździć na nartach lub snowboardzie i w ten sposób przyczyniać się do ochrony przyrody. Większość narcairzy pozostaje na wyznaczonych stokach, ale nieliczni, którzy tego nie robią, wyrządzają wielkie szkody w przyrodzie: wielu dzikim zwierzętom przeszkadza się w zimowym odpoczynku lub muszą raptownie uciekać. To niepotrzebnie obciąża florę i faunę, a w niektórych przypadkach niszczy je. Oczywiście, pozostawienie śmieci jest również częścią tego procesu.

Jeśli chcesz chronić przyrodę, nie powinieneś jeździć poza trasą.

Przyjazne dla środowiska zakwaterowanie na nartach

Rodzaj zakwaterowania narciarskiego odgrywa oczywiście również rolę w przyjaznym dla środowiska urlopie narciarskim. Wiele eko-obiektów oferuje teraz niezapomniany urlop na nartach z lokalną, ekologiczną żywnością, która również wspiera ten region. Ponadto priorytetem jest również na przykład zrównoważone wytwarzanie energii elektrycznej. Zakwaterowania przyjazne dla środowiska są zazwyczaj certyfikowane i w zależności od oznaczenia zwracają uwagę na oszczędność energii i wody, oszczędność zasobów i unikanie odpadów. Różne niezależne organizacje przyznają obecnie nagrody, takie jak austriacki znak ekologiczny, niemiecki certyfikat Viabono czy szwajcarski Capricorn Label. Wybraliśmy dla Państwa nasze najlepsze Eco-Hotele!

Przytulne zimowe śniadanie w eco-hotelu narciarskim.

Ekologiczny sprzęt narciarski

Przy wyborze sprzętu także można działać w sposób przyjazny dla klimatu. Oto kilka wskazówek:

 • Kupuj produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu lub przyjaznych dla środowiska, np. kurtkę wykonaną z przetworzonych sieci rybackich lub narty wykonane z bambusa.
 • Kupuj produkty, które zostały wyprodukowane przy użyciu zrównoważonej energii elektrycznej.
 • Do nart i snowboardów używaj organicznego wosku.
 • Nie kupuj co roku nowego sprzętu.
Przy zakupie sprzętu można również działać w sposób przyjazny dla środowiska.

Lista ze wskazówkami dotyczącymi przyjaznego dla środowiska urlopu narciarskiego

 • Podróżowanie przyjazne dla środowiska: Podróżowanie pociągiem lub autokarem jest o wiele bardziej zrównoważone i odciąża bardzo dużą ilość samochodów i spalin w regionach górskich. Bardziej ekologiczny jest również wyjazd na narty na cały tydzień naraz, niż kilkukrotne podróżowanie przez kilka dni.
 • Certyfikowane miejsca noclegowe: Oszczędność energii i wody, unikanie marnowania i oszczędzanie zasobów – na to właśnie powinni zwrócić uwagę miłośnicy sportów zimowych, którzy mają serce dla klimatu. Zakwaterowanie można zidentyfikować za pomocą pieczęci. Przykłady: austriackie oznakowanie ekologiczne, niemiecki certyfikat Viabono, szwajcarska etykieta koziorożca lub niebieska jaskółka.
 • Pozostanie na stokach: Aby chronić dziką przyrodę, nie należy jeździć na nartach poza trasą.
 • Jazda po naturalnym śniegu: W ten sposób nie trzeba wykorzystywać zasobów wody.
 • Wybór zrównoważonych terenów narciarskich: Różne ośrodki narciarskie dbają już o realizację powyższych punktów. Rozbudowuje się infrastrukturę dla połączeń transportu publicznego, promuje się naturalny śnieg zamiast sztucznego śniegu oraz wykorzystuje się energię odnawialną.
 • Sprzęt przyjazny dla środowiska: Tutaj miłośnicy sportów zimowych powinni szukać produktów wykonanych z materiałów ekologicznych lub pochodzących z recyklingu.
18 popularnych destynacji na urlop narciarski na Boże Narodzenie

Kto nie marzy o białych świętach Bożego Narodzenia? SnowTrex wybrał jedne z ...

Jak powstaje sztuczny śnieg?

Miłośnicy sportów zimowych mogą się spodziewać perfekcyjnie przygotowanych tras ...

$stickyFooter