Przyjazny dla środowiska urlop narciarski: ekologiczny urlop na śniegu

17/10/2023 - SnowTrex

W czasach zmian klimatycznych wielu miłośników sportów zimowych martwi się o przyjazny dla środowiska urlop narciarski. Ale na co należy zwrócić uwagę? SnowTrex zna kilka wskazówek i sztuczek, które pozwolą uczynić urlop narciarski przyjaznym dla środowiska i zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Wybierzmy się na przyjazny dla klimatu urlop narciarski!


Miejsce przyjazne dla klimatu

Gdzie podróżować, aby spędzić przyjazny dla środowiska urlop narciarski? To pytanie nurtuje w szczególności miłośników zimowego szaleństwa, którzy w codziennym życiu przywiązują wagę do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska i nie chcą tego zmieniać podczas urlopu. Z tego powodu, a także dlatego, że wiele ośrodków narciarskich chce również z własnej inicjatywy walczyć ze zmianami klimatycznymi, coraz popularniejsze stają się środki takie jak zaprzestanie rozbudowy stoków i wyciągów lub wyłączne wykorzystanie zielonej energii elektrycznej do obsługi wyciągów i armatek śnieżnych. Inne środki, które są coraz częściej wdrażane w ośrodkach i regionach narciarskich, to tak zwane snowfarming, redukcja lub rezygnacja ze sztucznego śniegu, a tym samym z armatek śnieżnych, a także restrukturyzacja w ośrodki wyłączone z ruchu kołowego.

Region Berchtesgaden: wymarzona sceneria z jeziorem i górami.

Aby podczas rezerwacji urlopu zimowego kategorycznie nie wykluczać każdego terenu narciarskiego, który nie wdraża wszystkich tych środków, fani zimy powinni kierować się wskazówką, aby zawsze szukać optymalnego terenu narciarskiego dla siebie i innych podróżnych. Na przykład, jeśli podróżujesz z rodziną lub nadal jesteś początkującym narciarzem, wystarczający może być mały lub średni teren narciarski, który nie koncentruje się na rozwoju nowych tras zjazdowych, taki jak teren narciarski w regionie Berchtesgaden.

Jeśli zależy Ci na większym terenie narciarskim, możesz wybrać np. teren narciarski Arosa-Lenzerheide lub teren narciarski Tignes-Val d’Isère. Są one duże, z odpowiednio 225 i 300 kilometrami tras narciarskich, ale nie naśnieżają więcej niż 60% swoich tras, co pozwala zaoszczędzić energię i wodę.

Teren narciarski Arosa Lenzerheide oferuje narciarzom 225 km tras zjazdowych, z których tylko 60 procent jest aktywnie naśnieżanych przez armatki śnieżne ze względów środowiskowych.

Przyjazne dla środowiska zakwaterowanie

Oczywiście rodzaj zakwaterowania również odgrywa decydującą rolę w przyjaznym dla środowiska urlopie narciarskim. Dlatego też coraz więcej obiektów noclegowych koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i stara się być bardziej przyjazne dla środowiska dzięki szerokiej gamie środków, takich jak przejście na producenta wytwarzającego energię elektryczną zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Korzystanie wyłącznie z lokalnej, ekologicznej żywności może również zmniejszyć emisję CO₂ podczas transportu i wesprzeć regionalną gospodarkę.

Pożywne zimowe śniadanie w ekologicznym hotelu.

Tak zwane eko-obiekty są zatem idealne do łączenia zrównoważonego stylu życia z relaksującym urlopem. Fani śniegu mogą zazwyczaj rozpoznać je po certyfikacie lub pieczęci, która wskazuje na oszczędność energii i wody, ochronę zasobów i/lub unikanie odpadów. Istnieje kilka z nich, takich jak niemiecki certyfikat Viabono, etykieta Steinbock ze Szwajcarii lub austriacka etykieta ekologiczna, które ułatwiają zwracanie uwagi na zrównoważony rozwój przy wyborze zakwaterowania.

Tutaj znajdą Państwo nasze najlepsze ekologiczne obiekty noclegowe!

Przyjazny dla środowiska przyjazd

Gdy fani zimowego szaleństwa wybiorą już cel urlopowy, czas zaplanować podróż. Istnieje wiele aspektów, które mogą sprawić, że urlop narciarski będzie bardziej zrównoważony. Podczas często długich podróży samochodem do i z ośrodka emitowane są duże ilości CO₂, co jak wiadomo przynosi środowisku więcej szkody, niż pożytku. Niemniej jednak, dla większości ludzi pozostaje to najbardziej praktyczny środek transportu, aby dotrzeć do odległych miejsc docelowych.

Wyjazd na narty w pełni załadowanym samochodem.

Aby ograniczyć szkody do minimum, istnieją pomocne wskazówki i triki. Na przykład, wczasowicze mogą zawsze starać się podróżować z pełnym samochodem, a jednocześnie upewnić się, że podczas pakowania zabierają tylko to, co jest naprawdę potrzebne. Podróżowanie w godzinach, w których mniej prawdopodobne są nerwowe i paliwożerne korki, a także rezygnacja z boksów dachowych itp. to również środki, które pomagają utrzymać emisję CO₂ na jak najniższym poziomie.

Ci, którzy decydują się na podróż pociągiem, z góry wybrali najbardziej zrównoważoną opcję. Istnieje również wiele innych korzyści dla turystów zimowych, którzy podróżują pociągiem: na przykład nie ma potrzeby szukania miejsca parkingowego na miejscu, a w wyższych regionach Alp nie ma potrzeby zakładania łańcuchów śniegowych. Ważne jest również, aby wiedzieć, że można teraz podróżować pociągiem bezpośrednio do ośrodka narciarskiego, a następnie skorzystać z własnego transferu lub autobusu publicznego, aby dostać się bezpośrednio do miejsca zakwaterowania.

Ekologiczny urlop narciarski: podróż w góry pociągiem.

Zagorzali miłośnicy sportów zimowych mogą rozważyć odwiedzenie Alp tylko raz lub dwa razy zamiast kilku razy w zimie. Oszczędziłoby im to nerwowych i szkodliwych dla środowiska podróży do i z Alp. Aby zrekompensować „stracone” dni na nartach, narciarze i snowboardziści mogą zostać kilka dni dłużej na miejscu, aby w pełni naładować baterie narciarskiej zabawy.

Przyjazne dla środowiska zachowanie na stoku

Zwracanie uwagi na swoje otoczenie, a zwłaszcza na przyrodę, jest środkiem, który wiele osób już stosuje w swoim codziennym życiu i który przyjdzie dość łatwo większości fanów narciarstwa. W końcu łatwo jest upewnić się, że kieszenie kurtki i spodni są zamknięte na ośnieżonych wzgórzach. Podobnie jak fakt ponownego spojrzenia za siebie po małych przerwach na oddech, aby upewnić się, że opakowania, na przykład, słodyczy lub batonów musli nie zostały przypadkowo zgubione w zaśnieżonym krajobrazie. Dbałość o jazdę na nartach na stoku i unikanie jazdy poza trasami pomaga również chronić dzikie zwierzęta przed stresem, a siebie lub innych narciarzy i przyrodę przed, na przykład, lawinami śnieżnymi.

Jeśli chcesz chronić przyrodę, nie powinieneś schodzić z trasy, aby chronić żyjące tam dzikie zwierzęta.

Zrównoważona odzież i sprzęt narciarski

Odzież narciarska musi spełniać wiele wymagań. Powinna zapewniać ciepło, chronić przed wodą i śniegiem, a także dobrze wyglądać. Jednocześnie nie powinna się szybko psuć ani być droga. Aby móc liczyć na wszystkie te wymagania dotyczące odzieży narciarskiej, narciarze powinni już przy zakupie zwracać uwagę na jakość odzieży outdoorowej. Jeśli zależy nam również na ochronie środowiska, możemy wybrać producenta, który produkuje swoją odzież w sposób zrównoważony, na przykład z materiałów pochodzących z recyklingu lub przyjaznych dla środowiska lub wykorzystuje zrównoważoną energię elektryczną w produkcji. Pomocne mogą być etykiety i certyfikaty, takie jak Fair Wear Foundation, pieczęć bluesign, dodatek „PFC-free” i wiele innych oznaczeń, które identyfikują produkty odpowiedzialne środowiskowo i społecznie. Jeśli z czasem coś się zepsuje, nie trzeba kupować nowego. Często wystarczy igła i nitka, aby naprawić wiele rzeczy.

Odzież narciarska powinna być używana długo i często.

Oddawanie starych ubrań narciarskich również przyczynia się do bardziej zrównoważonego narciarstwa. Zwłaszcza w przypadku dzieci, które mogą nosić swoje ubrania narciarskie tylko przez rok do dwóch lat. Gdy dzieci wyrosną już z kurtki narciarskiej, spodni narciarskich itp., sensowne jest przekazanie ubrań młodszemu rodzeństwu, krewnym lub przyjaciołom, którzy będą mogli nadal z nich korzystać.

Kupując własny sprzęt narciarski, entuzjaści sportów zimowych mogą również wziąć pod uwagę pewne aspekty, aby uczynić jazdę na nartach bardziej zrównoważoną: przed zakupem własnego sprzętu narciarze i snowboardziści powinni zawsze rozważyć, czy warto posiadać cały sprzęt, czy też wystarczy wypożyczyć go na miejscu. Zwłaszcza dla entuzjastów sportów zimowych, którzy na stoki wyjeżdżają tylko raz w roku, dzielenie się niezbędnym sprzętem z innymi miłośnikami sportów zimowych może mieć wiele zalet, na przykład pod względem transportu i kosztów. Ponadto własny sprzęt narciarski starzeje się, co nie ma miejsca w przypadku wypożyczonego sprzętu narciarskiego.

Entuzjaści sportów zimowych mogą również działać w sposób przyjazny dla środowiska przy zakupie sprzętu.

Narciarze i snowboardziści chcący zakupić własny sprzęt powinni upewnić się, że został on wyprodukowany w uczciwych warunkach i bez toksycznych chemikaliów. Istnieją również producenci nart i snowboardów, tacy jak Dynafit, Nordica, Nitro i Burton, którzy kładą coraz większy nacisk na zrównoważoną produkcję swoich produktów. Podczas pielęgnacji nart i desek snowboardowych można również upewnić się, że używane są produkty woskowe niezawierające ropy naftowej lub bio-woski.

A jeśli żywot twoich nart dobiegnie końca po długim czasie, istnieją różne sposoby, aby pozwolić im żyć dalej lub nadać im nowy cel.

FAQ dotyczące ekologicznych wyjazdów narciarskich

Czym jest eko-urlop?

Ekologiczne wyjazdy narciarskie różnią się od zwykłych wyjazdów narciarskich tym, że świadomie koncentrują się na środowisku. Podczas podróży podejmowane są wysiłki w celu zapewnienia, że równowaga naturalna jest naruszona w jak najmniejszym stopniu. Wybór zakwaterowania jest zwykle najważniejszym aspektem ekologicznego urlopu narciarskiego, ponieważ tutaj najbardziej można wziąć pod uwagę zrównoważony rozwój.

Jak rozpoznać tereny narciarskie przyjazne dla klimatu?

Zasadniczo nie ma certyfikatu ani pieczęci, która odznaczałaby tereny narciarskie przyjazne dla klimatu. Jednak tereny narciarskie często udostępniają na swoich stronach internetowych informacje o wdrożonych przez siebie środkach ochrony klimatu. Ponadto istnieją również kooperacje między terenami narciarskimi, takie jak „Alpine Pearls”, w których uczestniczące tereny narciarskie wspólnie zobowiązują się do łagodnej i przyjaznej dla klimatu turystyki z różnymi środkami.

Czy zrównoważona odzież narciarska zawsze musi być nowa?

„Nie!” jest tutaj prostą odpowiedzią. Ponieważ odzież, zwłaszcza narciarska, powinna być noszona tak długo i często, jak to możliwe, nawet lepiej dla środowiska jest kupować ją z drugiej ręki. Można ją łatwo znaleźć w second-handach lub w sklepach internetowych, gdzie ubrania w różnym stanie są odsprzedawane za rozsądną cenę.

12 nadzwyczajnych faktów na temat śniegu

Jest biały, składa się z kryształków, nie posiada smaku i jest zimny – to ...

Statystyki śniegu: Gdzie we Włoszech pada najwięcej śniegu?

Włochy mają o wiele więcej do zaoferowania poza pizzą i makaronem, zwłaszcza ...

$stickyFooter