Jazda na nartach w Szwajcarii: przegląd wszystkich regionów

13/06/2019 - SnowTrex

Około 70 procent Szwajcarii składa się z gór. 48 z nich sięga powyżej 4000 m. Nic więc dziwnego, że Szwajcaria jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do uprawiania sportów zimowych na świecie z najlepszymi warunkami śniegowymi. Niezliczone kilometry tras zjazdowych, różnorodne krajobrazy i zapierające dech w piersiach widoki wzbudzą entuzjazm każdego narciarza. Wybór jest naprawdę trudny, więc SnowTrex przedstawia najbardziej popularne regiony narciarskie w Szwajcarii.

Jazda na nartach w świeżym puchu w Alpach Szwajcarskich.

Jazda na nartach w środkowej Szwajcarii

W samym sercu Szwajcarii otwiera się wiele terenów do uprawiania sportów zimowych dla narciarzy i snowboardzistów. Szwajcaria Środkowa jest jednym z regionów narciarskich Szwajcarii. W 5 kantonach Szwajcarii Środkowej znajdują się góry skalne i lodowe, a także rozległy pagórkowaty krajobraz. Różnorodne krajobrazy 13 ośrodków narciarskich sprawiają, że Szwajcaria Środkowa jest popularnym celem dla miłośników sportów zimowych.

Najwyższym terenem narciarskim w środkowej Szwajcarii jest Engelberg-Titlis. Teren narciarski osiąga wysokość do 3 020 m, dzięki czemu sezon narciarski trwa zazwyczaj od października do maja. Ponad 25 wyciągów otwiera 82-kilometrową sieć tras narciarskich i oferuje zróżnicowane trasy zjazdowe dla początkujących i zaawansowanych narciarzy w Alpach Wysokich w Szwajcarii, w tym jedną z najdłuższych w historii: miłośnicy sportów zimowych mogą pokonać łącznie 2000 m różnicy wysokości na ponad 12 km od lodowca do doliny.

Oprócz ekscytujących tras narciarskich, Szwajcaria Środkowa ma do zaoferowania wiele innych atrakcji związanych z jazdą na śniegu. Liczne trasy do wędrówek w rakietach śnieżnych w zimie gwarantują fantastyczne widoki na malowniczy górski krajobraz. Aby cieszyć się ciszą i spokojem pokrytych śniegiem gór, miłośnicy narciarstwa biegowego mogą liczyć na perfekcyjnie przygotowane trasy biegowe i wspaniałe trasy o różnym stopniu trudności. Zabawę dla całej rodziny zapewniają tory saneczkowe, z których części można zjeżdżać nawet w nocy. Tak samo popularne są snowparki na terenach narciarskich, które sprawiają, że serca miłośników freestyle biją szybciej. Jazda na sankach, wycieczki skuterami śnieżnymi, zimowe przejażdżki kajakiem – to wszystko i wiele więcej czeka na wczasowiczów w środkowej Szwajcarii.

Jazda na nartach w Valais

Valais to kolejny szwajcarski region narciarski. W Valais znajduje się 41 czterotysięczników, co sprawia, że są to najwyższe góry i lodowce Szwajcarii! Matterhorn wyróżnia się wysokością i unikalnym kształtem piramidy. Ze względu na wysokość do 3 899 m region sportów zimowych Zermatt jest otwarty 365 dni w roku dla narciarzy i snowboardzistów!

Niekończące się trasy narciarskie na fantastycznym górskim tle czynią z Valais, z ponad 2 000 km tras narciarskich, zimowy raj z gwarancją śniegu. Imponujące tereny narciarskie, takie jak 4 Vallées, Saas-Fee i Les Portes oferują mnóstwo zabawy na stokach zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Bez względu na to, czy są to łagodne stoki, czy też nieco trudniejsze trasy – na nudę nie ma tu miejsca. Teren narciarski Aletsch Arena jest nawet częścią światowego dziedzictwa UNESCO „Swiss Alps Jungfrau-Aletsch”.

Wyjątkowe oferty, takie jak gigantyczne snowparki, wędrówki w rakietach śnieżnych, wspinaczka lodowa, jazda na sankach i paralotniarstwo zapewniają jeszcze większą różnorodność wśród malowniczej przyrody. Sprawiają, że urlop narciarski staje się niezapomnianym przeżyciem. Wysokie doliny w Valais są również idealne do uprawiania narciarstwa biegowego. Doskonale przygotowane trasy biegowe i wiele godzin słońca oferują idealne warunki do uprawiania narciarstwa wolnego i klasycznego.

Po długim dniu spędzonym na stokach nie trzeba wracać do miejsca zakwaterowania. Liczne bary après-ski w takich miejscach jak Zermatt, Verbier i Veysonnaz rozgrzewają tłumy występami DJ-ów i zespołów. Jeśli masz ochotę na relaks, możesz odpocząć w jednej z łaźni termalnych lub w strefie wellness własnego hotelu. Szeroka gama ofert w Valais nie pozostawia nic do życzenia!

Jazda na nartach w Oberlandzie Berneńskim

Oberland Berneński obejmuje wyższe regiony wokół jeziora Brienz i Thun oraz trzy szczyty: Eiger, Mönch i Jungfrau. Wśród nich kilka szczytów sięga ponad 4 000 m.

Region Jungfrau, znany również jako „kolebka nowoczesnego narciarstwa”, oferuje wszystkie poziomy trudności na ponad 200 km tras narciarskich i jest miejscem najbardziej spektakularnych wyścigów Pucharu Świata w Szwajcarii. Nowoczesne wyciągi z zapierającymi dech w piersiach widokami sprawiają, że nawet sam wjazd na teren narciarski jest wyjątkowym przeżyciem. Ponad 350 km tras do narciarstwa biegowego, 200 km tras do wędrówek zimowych i tras w rakietach śnieżnych otwiera dodatkowe możliwości dla miłośników sportów zimowych.

Od Mandelbärli do Bernese Hobelkäse – tych regionalnych przysmaków nie może zabraknąć urlopowiczom w tym regionie. Tradycja pisana jest tu wielkimi literami, dlatego zachował się oryginalny urok idyllicznych miejsc, takich jak Grindelwald, Wengen i Adelboden.

Wyprawa górska na szczycie z widokiem na Eiger, Mönch i Jungfrau.

Jazda na nartach w Gryzonii

Gryzonia to nie tylko jeden ze szwajcarskich regionów narciarskich, ale również największy kanton w Szwajcarii i do tego niezwykle różnorodny. W samym środku fantastycznego szwajcarskiego świata górskiego, urlopowicze doświadczają dziewiczej przyrody w połączeniu z najnowocześniejszą kulturą wakacyjną. St. Moritz, Davos i Samnaun należą do najbardziej znanych ośrodków w tym regionie. Goście doceniają nowoczesny alpejski styl życia i pierwszorzędną gastronomię. Wystarczającą rozrywkę zapewniają liczne sklepy, kawiarnie, restauracje, kasyna, bary après-ski i dyskoteki.

W ponad 40 ośrodkach narciarskich narciarze i snowboardziści mogą zrelaksować się, zjechać z szerokich stoków lub odważyć się na wspinaczkę po stromych zboczach. Miłośnicy mogą korzystać z szerokiego wyboru snowparków, a jedną z atrakcji jest największa na świecie halfpipe w ośrodku narciarskim Laax.

Gryzonia to również największy teren do narciarstwa biegowego w Szwajcarii. Przygotowane trasy biegowe o długości 1700 km prowadzą przez ośnieżone lasy i zamarznięte jeziora. Dzięki licznym szkołom narciarstwa biegowego, szeroka oferta jest atrakcyjna nie tylko dla ambitnych biegaczy.

Jazda na nartach w St. Gallen

Kanton St. Gallen obejmuje obszar pomiędzy jeziorem Zurych, jeziorem Walen i jeziorem Bodeńskim i wraz z główną metropolią o tej samej nazwie stanowi centrum kulturalne Szwajcarii Wschodniej. Najwyższa góra we wschodniej Szwajcarii – Säntis – oferuje niezrównaną panoramę. Na samym szczycie można podziwiać widok na 6 krajów: Szwajcarię, Niemcy, Austrię, Francję, Włochy i Liechtenstein. Na Säntis unikalne krajobrazy zimowe najlepiej jest odkrywać na rakietach śnieżnych lub na sankach.

Na południe od St. Gallen miłośnicy sportów zimowych są szczególnie zainteresowani jazdą na nartach. Różnorodne tereny narciarskie składają się z połączenia niebieskich, czerwonych i czarnych tras zjazdowych i dlatego nadają się szczególnie dla rodzin. Ale również profesjonalni narciarze i miłośnicy freestyle będą zachwyceni tamtejszą ofertą.

Z dala od stoków, St. Gallen to prawdziwy raj dla miłośników zimowych wycieczek. 123 zimowe wycieczki o wszystkich stopniach trudności zapraszają do poznania zróżnicowanego krajobrazu.

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

Sprzęt narciarski: kupić czy wypożyczyć?

Odpowiedni sprzęt narciarski jest niezbędny dla każdego urlopu narciarskiego. Ale ...