Alpy Szwajcarskie w zasięgu ręki: malownicze Saas-Fee

15/09/2017 - Katarzyna Staniszewska

Wysokość do 4545 m, położenie w otoczeniu 18 czterotysięczników, 80% dni słonecznych w roku i pewne warunki narciarskie na 147 km tras w całej Dolinie Saastal – Saas-Fee to zimowa destynacja z najwyższej półki! Ośrodek ten ma jeszcze więcej do zaoferowania: karta WinterCARD gwarantuje liczne rabaty dla odwiedzających region Saas-Fee. Idealne połączenie relaksu i białego szaleństwa.

Widok na Mittelallalin zapiera dech w piersiach.

Tradycyjne wioski i górska atmosfera w Dolinie Saastal

Dolina Saastal należy do niemieckojęzycznej części kantonu Valais, położona jest natomiast w otoczeniu 18 czterotysięczników w sercu Alp Szwajcarskich. Oprócz najpopularniejszego ośrodka Saas-Fee u podnóża szczytu „Dom” – najwyższej góry w Szwajcarii, wznoszącej się na wysokości 4545 m, do Doliny Saastal zaliczają się takie wioski jak Saas-Grund, Saas-Almagell i Saas-Balen. Ośrodek Saas-Fee wznosi się na wysokości 1800 m i jest najwyżej położonym miasteczkiem w dolinie, w którym liczba mieszkańców sięga 1600. Większość budynków wybudowano w stylu domków typu chalet, część domów z drewna pochodzi z 17. i 18. wieku. Bezpośrednio z ośrodka Saas-Fee wyłączonego z ruchu kołowego, dotrzeć można do terenu narciarskiego o tej samej nazwie, sięgającego wysokości 3600 m, z malowniczym widokiem na otaczające góry. Jedyna w swoim rodzaju górska panorama rozciąga się aż po Alpy Berneńskie. Przy sprzyjającej pogodzie można nawet dostrzec z oddali światła włoskiej stolicy mody – Mediolanu.

Górska idylla w Saas-Fee

Zimowe eldorado dla całej rodziny

Kto spędza urlop zimowy w Saas-Fee jest nie tylko turystą: ze względu na wyjątkowo urozmaiconą ofertę dla całej rodziny, ośrodek sam siebie nazywa „wolną republiką wakacyjną Saas-Fee“, urlopowicze określani są natomiast mianem mieszkańców – goście mają się tutaj czuć jak w domu. Zarówno latem, jak i zimą region ten ma wiele do zaoferowania. Nie na darmo Saas-Fee/Saastal został wyróżniony znakiem jakości „Familien willkommen“ („Rodziny mile widziane“): pakiety dla rodzin, program animacyjny dla dzieci, mini zoo, legendarne karmienie świstaków, nowy plac zabaw z 14-metrową zjeżdżalnią, wyłączenie ośrodka z ruchu kołowego oraz teren narciarski dla początkujących i zaawansowanych to główne atrakcje tego regionu. Idealnym uzupełnieniem oferty jest zimowy i letni tor saneczkowy o długości 900 m: „Feeblitz“, na którym można rozwinąć prędkości do 40 km/h. Do kolejnych atrakcji zaliczyć można również zwiedzanie wąwozu pomiędzy Saas-Fee i Saas-Grund, tor saneczkowy, czy wędrówki w rakietach śnieżnych.

W Saas-Fee również najmłodsi mogą liczyć na wiele atrakcji.

Różnorodność tras na terenie Saas-Fee

Pewne warunki narciarskie od listopada, aż do końca kwietnia oraz teren narciarski na lodowcu – w Saas-Fee spełnią się wszystkie marzenia miłośników białego szaleństwa. Wyciągi Alpin Express wznoszą się tu na wysokość niemal 3600 m, dzięki nowej kolejce Spielbodenbahn można natomiast szusować po 120 km tras o różnych poziomach trudności. Dla dzieci przygotowana jest oddzielna strefa na obrzeżach miasteczka. Najmłodsi mogą tu stawiać pierwsze kroki na nartach na płaskich trasach i specjalnych wyciągach. Na atrakcje można liczyć również w parku freestyle, który latem jest przenoszony na lodowiec. Tutaj do dyspozycji jest kolejne 20 km tras dla narciarzy i snowboardzistów.

Narciarze mogą liczyć w Saas-Fee na dużą różnorodność tras.

Szczególna atrakcja w dziedzinie transportu: na wysokości ok. 3000 m startuje „Metro Alpin“ – najwyżej położona na świecie podziemna kolejka linowa. Można nią dojechać na szczyt Mittelallalin, na wysokość 3500 m, gdzie znajduje się najwyżej położona na świecie obrotowa restauracja. Jedno piętro niżej, w pawilonie lodowym, można poznać tajemnice świata lodowców.

Nie dziwi fakt, że teren narciarski Saas-Fee jest znany na całym świecie: regularnie odbywa się tu spektakularny wyścig Glacier Bike Downhill oraz Allalin Race. Ten ostatni odbywa się na najdłuższej trasie wyścigowej na świecie, która prowadzi z 3573 m, aż do miasteczka na wysokości 1800 m.

Także dla miłośników narciarstwa biegowego nie zabraknie w Dolinie Saastal atrakcji – urozmaicenie zapewnią tu 32 km tras.

W pawilonie lodowym można poznać ciekawostki na temat lodowców.

Atrakcyjne rabaty z Saas-Fee WinterCARD

Dzięki temu sporty zimowe sprawiają jeszcze więcej radości! Saas-Fee gwarantuje wszystkim miłośnikom zimy niepowtarzalną ofertę: wraz z Saas-Fee WinterCARD w cenie 233 CHF (ok. 204 euro) przysługuje Państwu:

– karnet narciarski na cały sezon na wszystkie tereny narciarskie (Saas-Fee, Saas-Grund i Saas-Almagell),

– bezpłatny karnet narciarski dla dzieci do 5. roku życia,

– korzystanie z autobusów w miasteczku,

– korzystanie z atrakcji Adrenalin Cup, m.in. tras z pomiarem prędkości i odcinków wyścigowych, a także wizyta w pawilonie lodowym i korzystanie z toru saneczkowego.

Dla porównania: już 4-dniowy karnet dla dorosłych jest droższy, niż Saas-Fee WinterCARD. Zastanawiają się Państwo, jak to jest możliwe? Oferta jest udostępniana dopiero przy określonej liczbie zakupionych kart. W sezonie 2017/18 karta została już wstępnie zamówiona przez 77777 miłośników białego szaleństwa. SnowTrex oczywiście również zapewnił sobie określony kontyngent. Warto już teraz zarezerwować w SnowTrex urlop narciarski w Saas-Fee z WinterCARD!

Restauracja panoramiczna gwarantuje niepowtarzalny widok.

Dojazd do Doliny Saastal

Podróżujący pociągiem mogą dotrzeć na dworzec Brig lub Visp, stamtąd natomiast autobusem w kierunku Saas-Fee. Przejazdy odbywają się co pół godziny aż do późnego wieczora. Samochodem można dotrzeć z północy przez Berno przełęczą Lötschberg, dojazd ze wschodu i z południa możliwy jest przełęczami Furka lub Simplon. Dolina Saastal dostępna jest ze Szwajcarii Zachodniej poprzez miasteczko Lozanna, wzdłuż doliny Rodanu, aż do Visp i Saas-Fee. Najbliższe lotniska znajdują się w miastach Sion (75 km) oraz Berno (120 km).

Najwyżej, najdłużej, najbardziej stromo: 20 spektakularnych rekordów w Alpach

Najwyższa góra, najbardziej stromy stok lub najwyżej położony hotel w Alpach ...

Powrót do jazdy na nartach: 7 powodów dla ponownego szusowania na nartach

Długa przerwa od jazdy na nartach? To nie problem, wystarczy tylko trochę odwagi! ...