Funsport na śniegu – airboard, skifox & co.

24/08/2021 - SnowTrex

Oprócz nart, desek snowboardowych i klasycznych drewnianych sań, istnieje wiele innych urządzeń sportowych do zjazdów ze stoku. Funsport na śniegu jest idealnym uzupełnieniem klasycznej przyjemności z jazdy na nartach. SnowTrex przedstawia kilka ciekawych alternatyw, które warto wypróbować.

Połączenie sportu i zabawy: na snowbike zjeżdża się w dół na siedząco.

Snowscoot

Snowscoot jest w zasadzie miejskim skuterem śnieżnym. Jednak hulajnoga porusza się po dwóch powierzchniach ślizgowych zamiast po rolkach, które są przykręcone do ramy aluminiowej, stalowej lub węglowej. Kierownicą podobną do tradycyjnego skutera miejskiego, kierowca może poruszać przednią deską i sterować pojazdem. Dzięki umiejętnemu sterowaniu i zmianie ciężaru, fani sportów zimowych mogą przy odrobinie wprawy bez problemu zjeżdżać po trasach. Ale skutery śnieżne gwarantują zabawę nie tylko na stokach – kto jest wystarczająco odważny może spróbować swoich sił w głębokim śniegu lub w funparku na elementach typu kicker i rail.

Pistenbock

Jednym z najnowszych osiągnięć w dziedzinie saneczkarstwa jest „Pistenbock” z Alzenau w Bawarii. Pod hasłem „We develop the best sled you can buy” firma Bock Machining GmbH postawiła sobie przed trzema laty zadanie zrewolucjonizowania saneczkarstwa. W rezultacie powstały nowoczesne sanki, które obiecywały nową jakość jazdy.

Pistenbock wyróżnia niepowtarzalny design.

Kierownica wykonana jest z lakierowanego drewna i wytrzymałej stali, posiada zaawansowany układ kierowniczy z przodu, hamulec postojowy, a nawet oferuje urządzenie do podnoszenia. Konstrukcja dostępna jest w trzech wersjach: 1-osobowej „Solo”, 2-osobowej „Duo” i „Junior”, która może udźwignąć do 50 kg. W 2015 roku Pistenbock wygrał nawet niezwykle pożądaną nagrodę ISPO w kategorii Outdoor. Swoich sił na tego typu sprzęcie można spróbować przykładowo w Mayrhofen.

Z Pistenbock możliwa jest również jazda na wyciągu.

Skifox

Skifox pojawił się już wcześniej na rynku i stał się popularnym urządzeniem sportowym. Składa się z krótkiej narty carvingowej, na której zamontowany jest fotel z zawieszeniem. Ta część łączy zalety jazdy na sankach z zaletami jazdy na nartach. Dodatkowo dostępne są specjalne „szybowce” ze skalowaną powierzchnią toczną, które są przypięte do butów i tym samym tworzą dodatkową funkcję wspomagania i sterowania. Dzięki ergonomicznie ukształtowanemu siedzisku, dynamicznemu amortyzatorowi pod spodem i bocznym uchwytom Skifox jest wyjątkowo wygodny. Warto pamiętać, że ukierunkowane sterowanie wymaga trochę praktyki (nie można używać górnej części ciała), samo urządzenie może być natomiast używane nie tylko do zjazdu w dół, ale także jako miejsce siedzące przed chatą lub do krótkiego odpoczynku.

Skifox Classic, Skifox Easy dla dzieci powyżej 1,45 m i Skifox Junior dla dzieci powyżej 6 lat gwarantują modele dla każdej grupy wiekowej. Jazda na skifox możliwa jest przykładowo na terenach Damüls-Mellau oraz w Sölden.

Captain Avalanche

Te zaawansowane technologicznie sanie pochodzą z USA. Nazwa „Captain Avalanche” pochodzi od legendy, która wydarzyła się w austriackich Alpach. Dzieci z górskich wiosek zawsze jeździły tam do szkoły na sankach – podobnie jak mały Hans Montafon. Pewnego dnia zeszła potężna lawina, w pobliżu której znalazła się siostra Hansa. Chłopiec złapał ją, zjechał z nią na sankach w dół zbocza i w ten sposób uratował przed śmiercią pod śniegiem. Chłopiec stał się bohaterem i od tej pory nazywał się Captain Avalanche. Firma została w ten sposób nazwana na pamiątkę tego heroicznego czynu i w celu podkreślenia, z jaką prędkością sanie dotarły wówczas na dół. Celem firmy było stworzenie sanek, które były wstanie zjechać równie szybko, a nawet jeszcze szybciej.  W tym celu kierowca leży na urządzeniu i steruje nim wyłącznie swoją masą ciała i siłą. Ponieważ osiągane są wysokie prędkości, dodatkowe hamulce (hamulce saneczkowe) na stopach pomagają w kontrolowanym zatrzymywaniu się. Captain Avalanche jest dostępny w pięciu różnych kolorach i dwóch różnych rozmiarach, o wadze odpowiednio 6,5 i 11 kg. Długość elementu przedniego z podłokietnikami jest regulowana w każdym modelu do S, M i L.

Snowtube

Snowtubing jest najbardziej znanym i najbardziej popularnym sportem w wielu ośrodkach narciarskich. Jedna lub więcej osób ześlizguje się po torze w dużej, wypełnionej powietrzem gumowej oponie. Pozycja kierowcy na oponie może być wybierana indywidualnie. Siedząc, leżąc, przesuwając się do przodu lub do tyłu – wszystko jest możliwe. Jest to zabawa polecana szczególnie dla rodzin z dziećmi. Specjalne trasy do snowtubing dostępne są przykładowo na Zillertal Arena, na terenie Saalbach-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn lub na terenie Olympiaregion Seefeld.

Airboard

Airboarding jest podobny do snowtubing: wypełniona powietrzem deska z tworzywa sztucznego z uchwytami, która przypomina szeroki materac powietrzny, służy jako podstawa, która jest kontrolowana przez masę ciała. W przeciwieństwie do snowtubing, airboarding polega na leżeniu na brzuchu i zjeździe po trasie narciarskiej, a nie po torze. Jazda z dużą prędkością „z głową w dół” dostarcza szczególnych wrażeń. Jeśli poruszamy się z dużą prędkością nad wzniesieniem lub małym wzgórzem, możemy również „polecieć” kilka metrów. Airboarding nie jest przeznaczony dla ostrożnych saneczkarzy. Swoich sił na airboard można spróbować w Schwarzwald lub na terenie Davos-Klosters.

Airboard gwarantuje skoki adrenaliny.

Snowbike

Jeśli wolisz wygodniejszą jazdę, wypróbuj rower śnieżny. Urządzenie, w niektórych miejscach nazywane również skibob lub snowcycle, przypomina rower, tyle że zamiast kółek znajdują się dwie narty. Są one ułożone jedna za drugą i połączone małą ramą z siedzeniem i kierownicą. Na tym „śnieżnym rowerze” siedzisz pionowo i możesz kontrolować kierunek jazdy za pomocą kierownicy. Dla stabilizacji kierowca nosi również krótkie narty, które wspomagają hamowanie. Rower ten nie posiada typowych hamulców i można go zatrzymać jedynie wykonując gwałtowny skręt. Warto wcześniej przygotować się jazdy, ćwicząc na łagodnym stoku. Kiedy już zdobędziemy odpowiednie doświadczenie, jazda stanie się prawdziwą przyjemnością. Kursy snowbike oferowane są przykładowo na terenach Obertauern, we Flachau na terenie Salzburger Sportwelt oraz na terenie Gastein.

Skwal

Skwal to pojedyncza szeroka narta, w której wiązania są montowane jedna za drugą. To zabawne urządzenie zostało wynalezione przez francuskiego instruktora narciarskiego w 1992 r. Jadąc skwalem można robić wyjątkowo ostre zakręty. Skwal jest podobny do monoski, ale wiązania monoski są montowane obok siebie, a nie jedno za drugim. W przeciwieństwie do snowboardu, postawa skwalu jest symetryczna. Aby to ułatwić, można również używać kijków narciarskich do pierwszych skrętów, ponieważ samo utrzymanie równowagi jest stosunkowo trudne.

Snowsnaker

Ten oryginalny sprzęt sportowy przypomina snowboard. Snowsnaker składa się jednak z dwóch oddzielnych desek, które są połączone w środku mostem. Dzięki specjalnej konstrukcji, można przesuwać nogi względem siebie i w ten sposób wykonywać bardziej ostre zakręty niż w przypadku tradycyjnego snowboardu. Dwie połączone płyty umożliwiają dobrą kontrolę równowagi i dużą ilość miejsca do poruszania się. Według producenta, snowsnaker może być również stosowany w głębokim śniegu i skokach, a sztuczki freestyle’owe powinny być łatwe do opanowania. Sprzęt do snowsnaker można przykładowo wypożyczyć na terenie Serfaus.

Snowdeck

Snowdeck jest deskorolką na śnieg i wielkością również jej odpowiada. Zamiast rolek, pod deską przebiegają podłużne rowki, dzięki czemu miłośnicy sportów zimowych mogą jeździć prosto. Snowdeck pozwala na wszystkie sztuczki, które można wykonać z deskorolką, ponieważ nie jest ona połączona z jeżdżącym za pomocą wiązań. Może więc obracać wokół własnej osi podczas skoku. Kickflips i heelflips w śniegu – szczególnie dla doświadczonych skaterów to interesujące wyzwanie. Aby dobrze się bawić ze snowdeck, nie trzeba nawet wspinać się na górę. Nawet gdy w mieście jest śnieg, miłośnicy sportów zimowych mogą doskonalić swoje umiejętności na tej wyjątkowej desce.

Wok

Wreszcie, niezbyt poważna alternatywa dla jazdy na nartach czy snowboardzie: wok. Mistrzostwa Świata w Wok” Stefana Raaba sprawiły, że wok stał się sławny w Niemczech. Dla mniej odważnych nie musi to być tor lodowy, na którym wok jest używany. Małe nachylenie jest wystarczające, aby dobrze się bawić. W zimie w wielu ośrodkach narciarskich można kupić również wok saneczkowy, który nie jest wykonany z metalu, ale z plastiku.

Wok może być wykorzystany zamiast sanek.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

We wszystkich wymienionych wariantach bezpieczeństwo to podstawa! Zwłaszcza w przypadku sprzętu, na którym jeździ się na brzuchu i z głową w dół, takich jak Airboard lub Captain Avalanche, ochrona głowy jest obowiązkowa. Ponadto zasady FIS-u dotyczące tras zjazdowych obowiązują również miłośników sportów wyczynowych. Ci, którzy stosują się do zasad bezpieczeństwa, będą mieli maksimum zabawy. Ale gdzie można wypróbować tego typu sprzęt? W większości ośrodków narciarskich znajdują się wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, które posiadają w magazynie jedno lub więcej urządzeń do zabawy. Ponadto, istnieją dobrze wyposażone ośrodki sportowe, takie jak Centrum Nowych Technologii (NTC), które oferuje szeroki wachlarz sprzętu do zabawy do wypróbowania. Na przykład w Oberstdorfie i Nassfeld istnieją NTC, a specjalne wypożyczalnie i kursy dla miłośników sportów zimowych można znaleźć również w wielu innych regionach narciarskich, na przykład w Silvretta-Montafon lub Serfaus-Fiss-Ladis.

SnowTrex życzy dobrej zabawy na nartach, deskach i sankach!

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Hotele wysokogórskie w Alpach

Urlop pomiędzy najwyższymi szczytami Alp i w samym środku terenu narciarskiego ...

$stickyFooter