Praktyka czyni mistrza: tak dzieci uczą się jazdy na nartach

30/05/2023 - SnowTrex

Jeśli jesteś entuzjastą narciarstwa, z pewnością będziesz chciał zabrać swoje dzieci na stok. Ale w jakim wieku można nauczyć się jeździć na nartach? I jaki jest najlepszy sposób nauki? Poniższy przewodnik zawiera wiele pomocnych wskazówek i porad.

Praktyka czyni mistrza: tak dzieci uczą się jazdy na nartach.

Odpowiedni wiek: jak wcześnie jest za wcześnie?

Pierwsze pytanie, jakie zwykle zadają sobie rodzice, brzmi: kiedy nasze dziecko może, czy też powinno zacząć jeździć na nartach? Zasadniczo zaleca się, aby rozpocząć jak najwcześniej, w wieku około 3 lat. Dzieci uczą się bardzo szybko w młodym wieku, dzięki czemu mogą łatwo i bez większego wysiłku nauczyć się tego sportu.

Eksperci odradzają jednak zbyt wczesne wysyłanie dzieci na stoki. Aby być bezpiecznym i nie ryzykować długotrwałych urazów, niektóre grupy mięśni muszą być wystarczająco rozwinięte. Idealny wiek do rozpoczęcia to zatem trzy lub cztery lata. Podczas jazdy na snowboardzie zaleca się poczekać do szóstego lub siódmego roku życia, ponieważ niezbędne mięśnie nie są wystarczająco silne, a ryzyko urazów jest zbyt wysokie.

Jeśli myślisz o wysłaniu swoich dzieci do szkoły narciarskiej, upewnij się, że są one przyzwyczajone do większych grup. Ale nawet jeśli wiek jest odpowiedni, nigdy nie należy przeciążać dzieci: dwie i pół do trzech godzin na stokach to więcej niż wystarczająca ilość dla najmłodszych. Jazda na nartach sprawia, że dzieci są zmęczone, a wtedy nietrudno o uraz.

Znalezienie odpowiedniego sprzętu dla dzieci

Dzieci rosną bardzo szybko, a ubrania, które pasują do nich dzisiaj, są zbyt małe w ciągu kilku miesięcy. Dlatego też zakup nowego sprzętu dla dziecka w każdym sezonie może szybko stać się kosztowny. Ale są też tańsze metody: w wielu miastach istnieją regularne bazary narciarskie, na których rodzice mogą kupić używany sprzęt. Za pośrednictwem bazarów internetowych lub specjalnych systemów wymiany sprzętu narciarskiego dla dzieci, rodzice mogą również wymieniać sprzęt, który zakupili każdego roku. Kto kupuje w ten sposób, płaci tylko jedną małą opłatę za wymianę i może dzięki temu co roku wyposażyć pociechy w nowy sprzęt.

Oczywiście, sprzęt dla dzieci obejmuje przede wszystkim narty. Jeśli to możliwe, dzieci powinny być wyposażone w narty carvingowe, ponieważ łatwiej dzięki nim skręcać. Narty powinny być sprawdzane corocznie i przygotowywane przez profesjonalistę. Bardzo ważne jest, aby wiązania były indywidualnie dopasowane do dziecka.

Same narty nigdy nie powinny być większe niż dziecko i powinny najlepiej sięgać do podbródka. Buty narciarskie mają twardą powłokę zewnętrzną. Z punktu widzenia dopasowania jest to idealne rozwiązanie, jeśli między wewnętrznym butem a dużym palcem jest około jednego centymetra.

Oprócz nart, do wyposażenia dla dzieci należą również:

  •     rękawiczki
  •     czapka
  •     szal
  •     okulary narciarskie
  •     kask (w większości ośrodków dzieci do 15. roku życia noszą go obowiązkowo)

Ponadto dzieci powinny również nosić oddychającą odzież funkcjonalną, aby były dobrze chronione przed zimnem i wiatrem. Nie należy też zapominać o kremie przeciwsłonecznym!

Kurs narciarski dla dzieci – tak czy nie?

Pytanie, czy dzieci powinny uczyć się jeździć na nartach z rodzicami, czy raczej w szkole narciarskiej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy rodzice są doskonałymi nauczycielami i jeśli stoki nie są zbyt zatłoczone i dobrze spreparowane, nic ich nie powstrzyma. Są też dzieci, które nie chcą uczęszczać na kurs narciarski. Wtedy nie należy ich do tego zmuszać, aby nowe hobby nie stało się torturą.

W większości przypadków jednak bardziej sensowne jest zapisanie dzieci na kurs narciarski. Po pierwsze, dzieci uczą się lepiej i szybciej w grupie, a po drugie, szkoły narciarskie często mają specjalne trasy zjazdowe dla dzieci. Są one również dopasowane do wieku dzieci i dysponują odpowiednim sprzętem, ułatwiającym korzystanie ze stoków. Większość szkółek przyjmuje już dzieci 3-4 letnie.

Przed wyjazdem na narty z dziećmi, rodzice powinni się dokładnie dowiedzieć, jakie są możliwości dla najmłodszych na miejscu i w jaki sposób organizowane są lekcje. Czy są oddzielne stoki dla dzieci? Jak duże są grupy? Grupy liczące 10 lub więcej dzieci są zazwyczaj już zbyt duże! Jak długo trwają lekcje w ciągu dnia? Czy instruktorzy narciarstwa mają specjalne kwalifikacje do pracy z dziećmi?

Niektóre miejsca oferują nawet kryte kursy narciarskie dla dzieci przez cały rok. Szczególnie w południowych Niemczech, Austrii i Szwajcarii działają kluby narciarskie, w których dzieci mogą nauczyć się jeździć na nartach. Tutaj należy się upewnić, że klub jest certyfikowany przez stowarzyszenie zawodowe, aby zagwarantować najmłodszym zawsze najlepszą zabawę i najwyższe bezpieczeństwo.

Dzieci uwielbiają śnieg i są zazwyczaj entuzjastycznie nastawione do jazdy na nartach. Dzieci uczą się szczególnie szybko w młodym wieku, dlatego warto zacząć jazdę na nartach już od najmłodszych lat. Ale nie należy przesadzać, aby nie narażać dzieci na niepotrzebne ryzyko urazów i nie przytłaczać ich na początku. Dzieciom szczególnie łatwo jest nauczyć się jeździć na nartach w grupie, np. w klubie, klubie narciarskim lub szkole narciarskiej.

Najważniejsze pytania dotyczące jazdy na nartach dla dzieci

Jaki jest minimalny wiek dzieci do jazdy na nartach?

Zasadniczo, im wcześniej, tym lepiej. Od trzeciego lub czwartego roku życia mięśnie są wystarczająco silne, aby móc jeździć na nartach, ale nie zaleca się tego wcześniej. Lepiej jest rozpocząć jazdę na snowboardzie w wieku sześciu lub siedmiu lat.

Gdzie znajdę tani sprzęt narciarski dla dzieci?

Bazary narciarskie oferują sprzęt używany dla dzieci, a na specjalnych bazarach można go wymienić za niewielką opłatą w każdym sezonie.

Co jest zawarte w sprzęcie?

Oprócz nart, wyposażenie dla dzieci obejmuje kask, buty narciarskie, odzież funkcjonalną, okulary narciarskie, czapkę, szalik i rękawiczki. W każdym przypadku należy również stosować krem przeciwsłoneczny.

Czy dzieci powinny uczęszczać do szkoły narciarskiej?

Nauka jazdy na nartach w szkole narciarskiej nie jest absolutnie konieczna dla dzieci. W niektórych miejscach istnieją np. kluby narciarskie dla dzieci, a rodzice mogą sami uczyć dzieci jazdy na nartach. Mimo to dzieci uczą się najskuteczniej w grupach, a kursy narciarskie dla dzieci oferują specjalne stoki, które są poza utartymi trasami, z dobrze przygotowanymi trasami i przenośnikami taśmowymi. Oferta jest różna w każdym ośrodku narciarskim, dlatego rodzice powinni się o tym wcześniej poinformować.

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Hotele wysokogórskie w Alpach

Urlop pomiędzy najwyższymi szczytami Alp i w samym środku terenu narciarskiego ...

$stickyFooter