Razem na stok: Bezpieczna jazda na nartach w grupie

02/11/2020 - SnowTrex

Jazda na nartach w grupie jest wspaniałym doświadczeniem. Ale wychodząc na trasy narciarskie z innymi, nie można po prostu zacząć jeździć: Od wyboru trasy do wspólnej przerwy – jazda na nartach w grupie wymaga wzajemnego przemyślenia, cierpliwości i dlatego musi być dobrze zaplanowana. Poniższe wskazówki pokazują jak, przy odrobinie przygotowania, jazda na nartach w grupie może być bezpieczna i przyjemna.

Jazda na nartach w grupie wymaga rozwagi i musi być dobrze skoordynowana.

Kolorowa mieszanka musi zostać dobrze zaplanowana

Każdy, kto wybiera się na urlop narciarski z grupą, powinien mieć świadomość, że wspólne jeżdżenie na nartach wymaga wiele cierpliwości i rozwagi. Każdy będzie musiał od czasu do czasu iść na kompromis. Przecież chodzi o wspólną zabawę w grupie.

Właśnie dlatego ważne jest, aby przed wyjazdem na narty dokonać odpowiednich ustaleń. Czego chcą inni? Jakie cele sobie wyznaczyli? Jakie czynności powinny być podejmowane poza trasą? Im wcześniej każdy wyrazi swoje oczekiwania, tym łatwiej będzie je zaplanować.

W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której grupa na stoku lub na urlopie zda sobie sprawę, że każdy chce czegoś innego.

Ważne jest, aby wcześniej porozmawiać o różnych poziomach umiejętności i preferencjach w grupie.

Pogodzenie różnych poziomów umiejętności

Kolorowa grupa sprawia, że jazda na nartach jest zabawna, ale oczywiście łączy w sobie również wiele różnych poziomów zaawansowania. Tutaj oczywiście nie jest zalecane jeżdżenie na nartach na czarnych stokach z początkującymi narciarzami.

Ci, którzy jeżdżą na nartach w grupie, zawsze dostosowują się do najsłabszych. W ten sposób nikt nie podejmuje niepotrzebnego ryzyka i nikt nie jest zagrożony. Zaczyna się to od wyboru trasy: jeśli grupa składa się na przykład z zaawansowanych początkujących i ekspertów, najlepiej nadają się czerwone stoki o średnim stopniu trudności. Nie musi to być nudne nawet dla zaawansowanych narciarzy, jeśli korzystają z tras zjazdowych, aby poprawić swoją technikę jazdy. Można też pomóc mniej doświadczonym w grupie, aby po zakończeniu urlopu narciarskiego można było nawet jeździć razem na czarnym stoku.

Poziom trudności powinien być dostosowany do członka grupy posiadającego najmniejsze doświadczenie.

Jeśli poziomy są zbyt różne, lepiej jest podzielić grupę tak, aby początkujący i zaawansowani jeździli na różnych trasach. Nie musi to zmniejszać spójności grupy, jeśli na przykład grupa nadal spotyka się na lunchu. Inną możliwością dla zaawansowanych jest jazda razem z początkującymi, na przykład podczas pierwszych zjazdów, zanim grupa się rozdzieli.

Znalezienie kompromisów dla różnych preferencji

Jednakże, nawet jeśli wszyscy w grupie mają ten sam poziom, mogą istnieć różne preferencje. Podczas gdy niektórzy w grupie preferują jazdę poza trasą, inni wolą ćwiczyć swoje krótkie skręty na muldach. Ważne jest, aby przedyskutować to z wyprzedzeniem i ewentualnie zmienić trasy zgodnie z różnymi preferencjami, tak aby każdy był zadowolony.

Przy wyborze tras ważna jest również wielkość grupy, którą należy wziąć pod uwagę. Jeśli podróżujesz z wieloma innymi osobami, lepiej unikać zatłoczonych stoków. Jeśli po drodze zauważycie, że grupa jest zbyt duża i przeszkadza innym narciarzom, lepiej się rozdzielić.

Jeśli grupa idzie w głęboki śnieg, często ma sens dzielenie grupy na zjazdy.

Jazda na nartach z dziećmi

Jeśli dorośli podróżują z dziećmi, istnieją różne rozwiązania. Oczywiście cała rodzina może jeździć razem, jeśli jest to możliwe. Ważne jest, aby zawsze mieć dzieci na oku. Dzieciom nie należy pozwalać na samodzielną jazdę wyciągiem.

Jeśli podróżujesz z dziećmi, najlepiej jest więc wcześniej wyjaśnić im zasady i upewnić się, że je rozumieją i potrafią je zastosować w praktyce.

Niektóre tereny narciarskie oferują również specjalne kursy lub wycieczki dla dzieci, a nawet parki dla dzieci. W ten sposób najmłodsze dzieci są bezpieczne z instruktorem narciarstwa lub mogą szusować z innymi dziećmi, a dorośli mogą jeździć na nartach samodzielnie. Inną możliwością jest, aby jedna osoba dorosła jeździła na nartach z dziećmi, podczas gdy reszta grupy jeździ na innych stokach. To świetny sposób aby codziennie się zmieniać.

Zaleca się, aby dzieci uczestniczyły w kursie narciarskim.

Zachowanie podczas jazdy w grupie

Jeśli jeździsz w grupie, musisz również odpowiednio dostosować swoje zachowanie podczas jazdy. Obejmuje to okazywanie szacunku dla innych narciarzy, ale także dla członków własnej grupy.

Zasadniczo obowiązuje ta sama zasada: Najsłabszy narciarz wyznacza tempo! Bo jeśli lepsi narciarze nabiorą tempa, inni oczywiście nie nadążą. Jest to frustrujące, tworzy złą atmosferę w grupie i łatwo można się zgubić. Ponadto, ryzykujesz niebezpieczne zachowanie się na nartach niewyćwiczonych. Więc ci, którzy jeżdżą z przodu, powinni zawsze liczyć się z czekaniem na wolniejszych zawodników w międzyczasie. Należy zatrzymywać się na krawędzi stoku, aby uniknąć zagrożenia dla siebie i innych.

Kiedy inni narciarze dojadą, nie kontynuuj natychmiast, ale pozwól im na krótką przerwę. Oczywiście nie powinno to mieć miejsca tam, gdzie stoki są szczególnie wąskie, aby nikomu nie przeszkadzać. Dlatego też pomocne może być bliższe przyjrzenie się mapom tras narciarskich wieczorem przed lub przed wyjazdem i określenie miejsc postoju, które najlepiej nadają się na krótką przerwę.

Niedoświadczeni sportowcy zimowi powinni wyznaczyć tempo w grupie.

Zaleca się, aby wszyscy narciarze w grupie mieli przy sobie mapę tras zjazdowych, kartę i telefon komórkowy, który jest w pełni naładowany i ma wystarczający kredyt, aby móc komunikować się w nagłych wypadkach. Ponadto należy z wyprzedzeniem ustalić kilka punktów spotkań z podaniem czasu. Jeśli ktoś się zgubi, każdy narciarz wie, gdzie znaleźć innych.

Ponadto istnieje możliwość ustalenia godzin obiadów i ostatniego zjazdu w dniu poprzedzającym. Jest to łatwiejsze niż uzgodnienie tego w trakcie jazdy, a także zapewnia stałe punkty spotkań w przypadku zgubienia się.

Unikaj chaosu na wyciągu

Nie tylko jazda na nartach na stoku, ale także kolejka przy wyciągu musi być dobrze zaplanowana w grupie. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że cała grupa zostanie zablokowana. Im bardziej niezorganizowana grupa jest przy wyciągu, tym dłuższe będzie oczekiwanie w kolejce.

Uporządkowana kolejka przy wyciągu jako grupa zapobiega długim czasom oczekiwania.

Tak więc krótkie uzgodnienie przed ustawieniem się w kolejce oszczędza czas i umila wszystkim oczekiwanie. Na przykład, grupa może ustalić kolejność ustawiania się w kolejce: Jeśli odpowiada to umiejętnościom – najpierw szybcy narciarze – tym samym będziecie gotowi do zjazdu na górze w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu zjazd jest łatwiejszy dla grupy i innych narciarzy.

Jeśli kolejka przy wyciągu ustawiona jest w dwóch rzędach, warto jest wcześniej ustalić: Kto stoi w kolejce z kim i w jakiej kolejności. Im częściej to robisz, tym bardziej płynna jest kolejka i nie przeszkadzasz innym narciarzom, nawet w dużych grupach. Tutaj, na przykład, zaawansowani narciarze mogą czekać z początkującymi, aby pomóc w razie niepewności.

Jazda na nartach w grupie wymaga nieco więcej planowania niż w przypadku, gdy jesteś sam lub tylko dwiema osobami. Jeśli jednak jesteście dobrze przygotowani, dobrze zorganizowani, troskliwi i cierpliwi, możecie również dobrze się bawić w czasie grupowego urlopu narciarskiego.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące jazdy na nartach w grupie

Jak najlepiej przygotować się do urlopu narciarskiego w grupie?

Jeśli wybierasz się na urlop narciarski w większej grupie, przed wyjazdem powinieneś omówić swoje oczekiwania i życzenia. Z jednej strony ułatwia to wspólne planowanie wakacji, a z drugiej strony pomaga uniknąć rozczarowań i nieporozumień na miejscu.

Jak znaleźć odpowiednią trasę dla różnych umiejętności?

Bardziej niedoświadczeni narciarze wyznaczają trasę. Dla lepszych narciarzy może to oznaczać, że są oni na łatwiejszych trasach niż zwykle. Mogą to na przykład wykorzystać do pracy nad swoją techniką narciarską. Jeśli poziomy są zbyt różne, bardziej sensowne może być podzielenie grup.

Na co należy zwrócić uwagę podczas jazdy na nartach z dziećmi w grupie?

Jeśli jeździsz z dziećmi, powinieneś cierpliwie wyjaśnić im wcześniej zasady i upewnić się, że wszystko zrozumiały. Dzieci nigdy nie powinny być zostawiane same podczas jazdy na nartach na stoku lub wyciągu narciarskim.

Jak ustawić się w kolejce jako grupa przy wyciągu?

Aby uniknąć chaosu i zaoszczędzić czas, warto wcześniej zastanowić się nad kolejnością ustawiania się w kolejce jako grupa. Można to na przykład podzielić tak, że najszybsi narciarze, którzy jako pierwsi zjeżdżają, są również pierwszymi, którzy ustawiają się w kolejce – lub ostatnimi, którzy doganiają wolniejszych. Jeśli kolejka odbywa się w dwóch rzędach, można zaoszczędzić czas po wcześniejszym uzgodnieniu i nie przeszkadzać innym narciarzom.

12 nadzwyczajnych faktów na temat śniegu

Jest biały, składa się z kryształków, nie posiada smaku i jest zimny – to ...

Statystyki śniegu: Gdzie we Włoszech pada najwięcej śniegu?

Włochy mają o wiele więcej do zaoferowania poza pizzą i makaronem, zwłaszcza ...

$stickyFooter