Bezpieczna jazda wyciągiem orczykowym – tak zrobisz to prawidłowo!

18/07/2023 - SnowTrex

Kiedy w XVII wieku w słoweńskim mieście Kraina wynaleziono narty, nie potrzebowano wiele: dwie drewniane deski, tyczka do nawigacji i ośnieżony stok. Choć od tego czasu wiele się zmieniło pod względem wyposażenia, jednak to głównie nowoczesne wyciągi narciarskie sprawiły, że jazda na nartach znalazła liczną grupę entuzjastów. Podczas gdy wiele osób myśli o wygodnych i łatwych w obsłudze gondolach, istnieją również inne rodzaje wyciągów narciarskich, takie jak wyciąg krzesełkowy czy wyciąg orczykowy, które stanowią wyzwanie dla wielu początkujących. Jazda na wyciągu orczykowym często niepokoi początkujących, ponieważ konstrukcja wymaga koncentracji i dobrego wyczucia równowagi na nartach. Jednak to właśnie początkowe obawy przed upadkiem wyprowadzają z równowagi niedoświadczonych narciarzy. Ale z kilkoma prostymi zasadami i przy odrobinie praktyki, szybko przezwycięża się strach i wkrótce jazda na nartach z wyciągiem orczykowym staje się dziecinnie prosta.

Nie taki diabeł straszny jak go malują – wyciąg orczykowy.

Podstawy: Od wyciągu orczykowego po wyciąg talerzykowy

Właściwie wszystkie środki transportu dla miłośników sportów zimowych należą do kolejek linowych. Europejski Komitet Normalizacyjny rozróżnia różne kategorie tzw. urządzeń kolei linowych do przewozu osób, w zależności od rodzaju środka transportu (np. kolej lub lina), rodzaju eksploatacji (wahadłowy lub obiegowy) lub rodzaju pojazdu (gondola, krzesełko, orczyk itp.).

Wyciąg orczykowy

Za pomocą wyciągu orczykowego miłośnicy sportów zimowych są popychani w górę za pomocą mechanicznej konstrukcji łukowej. Jedziesz na zewnątrz, a twoje stopy są na ziemi przez cały czas jazdy. Istnieją dwa ogólne typy: wyciągi orczykowe z wysoką prowadnicą linową oraz wyciągi orczykowe z niską prowadnicą linową. Niska prowadnica liny oznacza, że narciarz trzyma się bezpośrednio liny lub konstrukcji pomocniczej. Wysoka prowadnica liny jest wyposażona w strzemiona lub płytkie, okrągłe skrzydła. Więc zamiast trzymać się liny, narciarze używają ich jako podpór. Wyciągi orczykowe przewożą jedną osobę lub maksymalnie dwie.

Wyciąg talerzykowy

Wyciąg talerzowy jest często określany jako „baby lift”, co sprawia, że brzmi łatwiej niż jest w rzeczywistości. Jazda na nim wymaga dobrego wyczucia równowagi na nartach. W wyciągu talerzykowym na dole znajduje się swego rodzaju okrągła, przypominająca płytę plastikowa podkładka, którą umieszcza się między nogami. Ważne jest, aby nie siadać całkowicie na talerzyku, ponieważ nie jest on w stanie utrzymać ciężaru osoby i istnieje ryzyko upadku. Wyciąg talerzykowy jest przystosowany tylko dla jednej osoby.

Wyciąg w kształcie kotwicy

Z kolei wyciąg w kształcie kotwicy posiada podwójny drążek, na którym dwie osoby mogą znajdować się obok siebie, po lewej i prawej stronie. Narciarze też tu nie siedzą, tylko przez cały czas jazdy opierają się tyłem ud o drążek. Ale niecodzienna, lekko ugięta pozycja to tylko kwestia przyzwyczajenia się do niej. Co więcej, wyciągi te zazwyczaj pracują w sposób ciągły, nie zatrzymując się. Więc trzeba wsiadać i wysiadać z wyciągu „podczas jazdy”. Nawet jeśli dzieje się to w wolnym tempie, aby ustawić się w kolejce potrzebna jest odrobina praktyki i umiejętności. Zwłaszcza dla początkujących narciarzy pierwszym wyzwaniem jest więc często nie jeżdżenie na nartach na stoku, ale przejazd wyciągiem.

Oferuje miejsce dla dwóch osób – Wyciąg w kształcie kotwicy.

Jazda wyciągiem jest bardzo bezpieczna, gdy tylko puści się swobodnie drążek. Należy zwrócić uwagę tylko na kilka podstawowych rzeczy. Narciarze powinni przestrzegać pewnych zasad podczas każdej fazy jazdy wyciągiem.

Pięć etapów jazdy wyciągiem

1. Kolejka do wyciągu

Do wyciągu talerzykowego ustawiasz się pojedynczo w kolejce, jeden po drugim i czekasz na swoją kolej. Nie należy rozpychać się od tyłu, czy też wpychać się przed innymi oczekującymi osobami. Pierwszą zasadą dla narciarzy jest być ostrożnym i uważnym stojąc w kolejce. Jeśli to możliwe, nie należy zostawiać wolnych miejsc lub drążków, aby kolejni narciarze nie musieli dłużej czekać.

Zwłaszcza w wysokim sezonie może dojść do kolejek przy wyciagu.

Do wyciągów w kształcie kotwicy zwykle czeka się parami. Oznacza to, że każda para stoi obok siebie na z góry określonym pasie. Jeśli jest tylko jeden pas, ważne jest, aby wcześniej uzgodnić między sobą, kto wejdzie po której stronie drążka.

2. Wsiadanie

Gdy tylko zbliża się start, narciarze biorą kijki w jedną rękę. Druga ręka pozostaje wolna, aby złapać drążek i trzymać się mocno. Do tego czasu narciarze powinni jak zwykle trzymać kijki w obu rękach, aby mogli łatwiej się poruszać lub hamować. Przy wyciągu talerzykowym nie ma znaczenia, która ręka pozostaje wolna, przy wyciągu w kształcie kotwicy kijki pozostają w zewnętrznej ręce.

Aby szybko wsiąść i nie zablokować działania wyciągu, należy wejść na pas do wsiadania przy punkcie wejścia. Ważne jest, aby nie opuszczać swojego toru jazdy. To samo dotyczy wyciągów w kształcie kotwicy. Tutaj wchodzi się do punktu wejściowego z lewej lub prawej strony. Wtedy wystarczy tylko uważnie obserwować zbliżający się drążek.

Jak tylko drążek się zbliży, skręca się do środka. Często pracownicy wyciągu, jako „pomocnicy przy wsiadaniu” pomagają narciarzom chwytać drążki i ustawiać się w linii. Jeśli jesteś doświadczony lub przy wyciągu nie ma pomocnika, sam wsiadasz na wyciąg. Jako początkujący może się zdarzyć, że przegapisz drążek lub nie jesteś wystarczająco szybki. Tutaj należy zachować spokój i poczekać na następny.

3. Podjazd

Ważne przy podjeździe: nie siadać na drążku! Zamiast tego, oprzyj się lekko tylną częścią ud o drążek i daj się popchnąć. Podczas startu może na krótko szarpnąć z powodu początkowego pchnięcia. Należy być na to przygotowanym i odpowiednio zareagować swoim ciałem i trzymać się mocno, aby uniknąć upadku. Nawet jeśli na początku jest to niekomfortowe, wkrótce poczujesz się swobodnie. Ale wszystko może się różnić od wyciągu do wyciągu.

4. Wyjazd

Obydwie narty powinny być po równo obciążone podczas jazdy. Należy unikać przechylania się do przodu i do tyłu, aby lepiej utrzymać równowagę. Zawsze należy pozostać na torze jazdy z nartami. Prosimy o powstrzymanie się od eksperymentów takich jak jazda slalomem podczas jazdy. Ważne jest również, aby zachować ostrożność i być uważnym, ponieważ zdarza się – co nie jest rzadkością –iż ktoś zgubi na trasie rękawicę lub kijek narciarski. W tym przypadku obowiązuje zasada omijanie przeszkody w odpowiednim momencie.

5. Wysiadanie

60 procent wypadków na wyciągach narciarskich zdarza się przy wysiadaniu. Nie wynika to jednak z technologii wyciągów, ale przede wszystkim z samych miłośników sportów zimowych. Wielu staje się zbyt gorączkowych przy wysiadaniu, zapomina o wszystkich zasadach postępowania, a wtedy upadek jest prawie nieunikniony.

Najważniejsza zasada przy wysiadaniu jest w rzeczywistości dość prosta: nie wysiadaj przedwcześnie, ale poczekaj, aż dojdziesz do płaskiego punktu wyjścia na szczycie.

Wskazówka: Przygotuj się do wyjścia na czas i upewnij się, że Twoje ubrania lub plecak nie zaczepiły się o drążek.

Aby bezpiecznie i bez pośpiechu wydostać się na zewnątrz, wysuń się na przepisową stronę i zwolnij drążek holowniczy w kierunku jazdy – nie martw się, jest wystarczająco dużo czasu! W przypadku używania wyciągu w kształcie kotwicy, mniej doświadczeni narciarze powinni wysiąść pierwsi: Bardziej doświadczony narciarz w porę przytrzyma drążek holowniczy, a następnie wysiądzie, odsuwając od siebie drążek. Następnie należy szybko opuścić tor, aby zrobić miejsce dla następnego narciarza i uniknąć uderzenia przez następny drążek.

Właściwe zachowanie w nieoczekiwanych sytuacjach

Ale co zrobić, gdy wyciąg się zatrzyma lub ktoś spadnie podczas wjazdu? Mottem na wypadek nieoczekiwanych sytuacji jest zawsze: Zachowaj spokój!

Jazda wyciągiem wymaga koncentracji. Podczas jazdy może szarpać i chwiać się, a ponieważ tak naprawdę nie siedzisz, możesz stracić równowagę. Wiele upadków zdarza się na samym początku jazdy, ponieważ przy pierwszym „szarpnięciu” boisz się i puszczasz drążek lub sięgasz po niego za późno. Można tego łatwo uniknąć przy zachowaniu spokoju. Jeśli jesteś zbyt wolny, aby móc bezpiecznie w odpowiednim momencie złapać drążek, lepiej poczekaj na następny.

Jeśli dojdzie do upadku, najważniejszą rzeczą jest jak najszybsze opuszczenie toru jazdy. W przeciwnym razie kolejni narciarze nie będą mogli cię ominąć, a ty możesz zranić siebie i innych. Dlatego najlepiej jest przeczołgać się na bok, jeśli nie można szybko wstać. Najpierw upewnij się, że nie odniosłeś żadnych obrażeń, zanim zaczniesz zbierać zgubione przedmioty. Jeśli osoba z przodu upadnie i nie wyjdzie z toru jazdy wystarczająco szybko, można prześlizgnąć się na nartach obok niej. W przeciwnym razie można swobodnie upaść na bok we właściwym momencie, aby uniknąć poważniejszej kolizji.

Jeśli nasz towarzysz na wyciągu upadnie, można poprzez szybką wymianę zdań uzgodnić dalszy sposób postępowania. Osoba, która upadła, daje znać swojemu partnerowi, czy ten również ma opuścić wyciąg i wspólnie zjechać na dół, czy też będzie kontynuował swój zjazd sam.

Jeśli wyciąg zostanie zatrzymany w środku wjazdu, należy pozostać w nieruchomej pozycji. W najlepszym wypadku spróbuj zachować równowagę i nie wstawaj gwałtownie, lecz po prostu czekaj na dalszą jazdę lub na instrukcje udzielane przez personel obsługujący wyciąg. Nawet jeśli postój trwa dłużej i utrzymanie pozycji jest uciążliwe: Należy unikać stania pod kątem prostym do zbocza – wyciag może w każdej chwili zostać uruchomiony ponownie.

To samo dotyczy nieoczekiwanych szarpnięć lub zakrętów. Niektóre wyciągi orczykowe pokonują zakręty, aby ominąć drzewa, skały lub inne przeszkody na ziemi. Jeśli nie jesteś ostrożny, możesz łatwo stracić równowagę. Aby tego uniknąć, należy uważnie obserwować trasę z pewnym wyprzedzeniem i dostosowywać swój tor jazdy.

Na wyciągu z dziećmi lub początkującymi

Szczególnie początkujący mają często trudności z szybkim wejściem i wyjściem. Tutaj warto dobrze znać zasady postępowania i nie panikować. Jednak większość początkujących szybko wdraża się po kilku przejażdżkach wyciągiem, a następnie jeździ tak samo bezpiecznie jak wszyscy inni.

Podczas gdy dorośli często martwią się przed pierwszym przejazdem wyciągiem, dzieci podchodzą do sprawy bardziej beztrosko. Niemniej jednak ważne jest, aby znały one również zasady postępowania i szczególnie za pierwszym razem, nie jeździły same. Przed wejściem na wyciąg należy wyjaśnić kwestie wzrostu. Małe dzieci nie mogą jeździć na niektórych wyciągach orczykowych, ponieważ mogą się zbyt łatwo ześlizgnąć z drążka. Niektóre obiekty oferują jako alternatywę wyciągi dla małych dzieci lub tak zwany „magiczny dywan”. Jest to rodzaj wyciągu taśmowego przebiegającego na ziemi, który wciąga do góry maluchy na stojąco. Podczas jazdy na nartach razem z dziećmi, praktyczne jest trzymanie obu kijków narciarskich w zewnętrznej ręce od początku, podczas gdy dorosły trzyma dziecko za drugą rękę. Albo można też wziąć kijki dziecka w swoją własną dłoń.

Dzieci powinny korzystać z wyciągów tylko w obecności rodziców.

Wskazówka: Dziecko powinno patrzeć w kierunku szczytu podczas wsiadania, a nie w kierunku drążka, tak aby było i pozostało prawidłowo ustawione do wsiadania.

Dzieci mają tendencję do siadania na wyciągu orczykowym. Należy im wcześniej powiedzieć, że wyciąg nie może ich podnieść – może to doprowadzić do upadku. Dlatego dzieci powinny tylko opierać się o drążek.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wyciągu orczykowego

Co to jest wyciąg orczykowy?

Wyciąg orczykowy jest mechanicznym urządzeniem wspomagającym wjazd na górę dla miłośników sportów zimowych. W przeciwieństwie do wyciągu krzesełkowego, wyciąg orczykowy wyróżnia się tym, iż podczas jazdy stoisz w pozycji pionowej. Istnieją dwa rodzaje wyciągów orczykowych: wyciąg talerzykowy dla jednej osoby lub wyciąg w kształcie kotwicy z drążkiem dla maksymalnie dwóch osób.

Jaka jest najczęstsza przyczyna wypadków z wyciągami orczykowymi?

Wyciągi orczykowe już od prawie 100 lat transportują miłośników sportów zimowych bezpiecznie w góry. Największe ryzyko wypadku nie tkwi w wyciągu samym w sobie, ale w osobach korzystających z nich. 60 procent wypadków spowodowanych jest nieostrożnością przy wysiadaniu z wyciągu, pozostała część dotyczy wypadków podczas wsiadania. Uwaga i spokój mogą zatem zapobiec większości wypadków.

Jak wygląda wsiadanie na wyciąg?

Aby wsiąść na wyciąg, należy wejść na tor do wsiadania, wziąć kijki narciarskie w jedną rękę (w przypadku podwójnego drążka zawsze zewnętrzna ręka) i dać się podeprzeć pomocnikowi przy wsiadaniu lub samemu sięgnąć po drążek. Potem nie należy siadać, ale opierać się o drążek tyłem ud.

Jak zachowywać się podczas jazdy?

Podczas jazdy należy spokojnie się opierać i równomiernie obciążyć obie narty. Aby uniknąć upadków, nie należy się obracać ani chybotać.

Co się stanie, jeśli przegapię drążek?

Zwłaszcza początkujący narciarze muszą trochę poćwiczyć swoją koordynację podczas wchodzenia na wyciąg orczykowy. Jeśli przegapisz drążek, to nic wielkiego: zachowaj spokój i weź następny.

Co należy zrobić, jeśli wyciąg orczykowy zatrzyma się nagle?

Normalnie wyciąg orczykowy jest zawsze w ruchu. Jeśli wyciąg zatrzyma się niespodziewanie, miłośnicy sportów zimowych nie powinni wysiadać sami, ale powinni pozostać w pozycji stojącej, aż do momentu, gdy jazda będzie kontynuowana lub postępować zgodnie z instrukcjami personelu obsługującego wyciąg.

Co się stanie, gdy upadnę?

W przypadku upadku należy zachować spokój i jak najszybciej wyjść z toru jazdy wyciągu, aby uniknąć zderzenia z osobami jadącymi za nami. Jeśli nie możesz wstać wystarczająco szybko, najłatwiej jest przeczołgać się na bok.

Czy dzieci mogą jeździć także wyciągiem orczykowym?

Tak! Dzieci powinny być w stanie opanować zasady i ćwiczyć koordynację podczas wsiadania i wysiadania z wyciągu. W niektórych modelach drążki mogą być zbyt wysoko. W tych przypadkach dzieciom musi towarzyszyć osoba dorosła lub, jeśli to możliwe, należy skorzystać z wyciągu przeznaczonego dla małych dzieci.

Jak wygląda zsiadanie z wyciągu?

Wysiadanie z wyciągu powinno być szybkie, ale bez pośpiechu. Przed zejściem upewnij się, że ubranie nie zaczepiło się o drążek, a następnie wyjdź na wskazaną stronę. Puść drążek do przodu w kierunku jazdy. Ważne: Nigdy nie wysiadaj z wyciągu przedwcześnie podczas jazdy.

Plany filmowe w kurortach narciarskich – słynne lokalizacje filmowe na terenach narciarskich

Górskie krajobrazy, śnieg i mistyczne doliny. Miłośnicy sportów zimowych, ...

Jak powstaje sztuczny śnieg?

Miłośnicy sportów zimowych mogą się spodziewać perfekcyjnie przygotowanych tras ...

$stickyFooter