Białe zagrożenie: właściwe zachowanie w przypadku lawiny

25/01/2022 - SnowTrex

Każdy miłośnik sportów zimowych wie, że jazda na nartach – jak każdy sport – może wiązać się z ryzykiem. Jednym z nich jest niebezpieczeństwo lawinowe. Nawet jeśli stosunkowo mało ludzi staje się ofiarami lawiny, białe masy śniegu mogą szybko stać się niebezpieczne dla życia. Największym zagrożeniem lawinowym jest zatem niedocenianie ich i nieprzygotowanie się na tego typu sytuacje.

Zejście lawiny zawsze stanowi duże zagrożenie.

Nauka o lawinach: czym są lawiny i jak powstają?

Lawina to masa śniegu i lodu, które „zjeżdża z góry z dużą prędkością”. Może zagrażać życiu ludzi i zwierząt.

Lawiny występują wtedy, gdy różnica między temperaturą powietrza a temperaturą na ziemi jest bardzo wysoka. To rozpuszcza kryształy w śniegu i powoduje, że płatki śniegu rozpływają się w niestabilną masę.

W takich warunkach, nawet niewielkie ruchy w pokrywie śnieżnej mogą spowodować, że masy śniegu rozluźniają się i zjeżdżają z góry z dużą prędkością i siłą.

Typy lawin

Istnieją różne rodzaje lawin, z których większość jest ich mieszaniną:

Lawina z luźnym śniegiem

Występują one w punkcie, w którym śnieg jest bardzo luźny i ma mniejszą masę i mniejsze prędkości w porównaniu z lawinami na płytach śnieżnych (patrz poniżej).

Lawina płyt śnieżnych

Lawiny płyt śnieżnych są większe i szybsze (do 100 km/h) niż lawiny śnieżne luźne i niosą ze sobą większe masy śniegu, jako całe zjeżdżalnie płytowe.

Lawina płynąca

Lawina płynąca, zwana również lawiną mokrego śniegu, rozwija się spontanicznie i jest zazwyczaj wywoływana przez topnienie pokrywy śnieżnej w cieplejszych temperaturach. Jest to zatem poważne zagrożenie, zwłaszcza wiosną.

Pył lawinowy

Jest to często wywoływane, gdy spada dużo świeżego śniegu, szczególnie na stokach o nachyleniu powyżej 40 stopni. Tutaj luźny śnieg i wysoka zawartość powietrza w nowym śniegu tworzą dużą falę ciśnienia śniegu i powietrza.

Przyczyny powstania lawin

Na rozwój lawiny wpływa wiele różnych czynników. Czynniki te obejmują temperaturę, wiatr, rodzaj terenu, ilość śniegu i charakter warstwy śniegu. Istnieją zarówno przyczyny naturalne, jak i wpływy zewnętrzne, które są odpowiedzialne za lawiny.

Naturalne czynniki wyzwalające lawiny

Jedną z najczęstszych przyczyn naturalnych jest luźno zalegający świeży śnieg. Zwiększa to niebezpieczeństwo poślizgu śniegu i może zwiększyć niebezpieczeństwo lawin z powodu silnego wiatru. Wysokie temperatury, które topią śnieg, mogą również wywoływać lawiny. Dlatego zagrożenie lawinowe w górach jest bardzo wysokie, zwłaszcza wiosną. Ponadto, strome góry o nachyleniu 30 procent lub większym sprzyjają lawinom, ponieważ masy śniegu nie są tam spowalniane przez płaskie równiny.

Wpływy zewnętrzne

Jednak większość lawin nie jest spowodowana przyczynami naturalnymi, ale 90 procent jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Oprócz wysadzania lawinowego (kontrolowanego i zapobiegawczego), odnosi się to przede wszystkim do zwierząt i ludzi, których ruchy na górze wprawiły w ruch masy śniegu.

To właśnie tendencja do jazdy na nartach w głębokim śniegu poza stokami chronionymi lawinowo gwarantuje, że więcej miłośników sportów zimowych pozostanie w potencjalnych strefach zagrożenia lawinowego. Na przykład w Szwajcarii średnio sześciu entuzjastów sportów zimowych rocznie odnosi obrażenia w wyniku lawin poza stokiem, ponieważ mimo ostrzeżeń o lawinach korzystają oni z tego typu terenów.

Najlepsza ochrona przed lawinami: dobre przygotowanie i przestrzeganie zakazów

Jeśli nie planujesz zjeżdżać poza wyznaczonymi trasami, nie musisz się martwić: kontrolowane stoki są chronione przed lawinami i i zamykane, jeśli istnieje zagrożenie lawinowe. Jednak ci, którzy decydują się na jazdę poza wyznaczonymi stokami, powinni zawsze wychodzić z niezbędnym szacunkiem dla potencjalnych niebezpieczeństw i odpowiednio się przygotować.

Bo kiedy lawina schodzi w terenie, dzieje się to z niewiarygodną szybkością. W zależności od sytuacji lawiny mogą osiągać prędkość do 200 km/h. Tutaj masz bardzo mało czasu do namysłu i musisz natychmiast zareagować. Jeśli więc chcesz jeździć na nartach poza trasą zjazdową, powinieneś ćwiczyć odpowiednie zachowanie na specjalnych kursach przygotowujących do lawin. Nawet jeśli wjeżdżasz w teren co roku, nie zaszkodzi regularne odświeżanie kursu.

Dobre przygotowanie jest najlepszą ochroną, gdy jesteś w terenie. Oprócz kursu przygotowania lawinowego, obejmuje to odpowiednie wyposażenie oraz sprawdzenie raportu o pogodzie i sytuacji lawinowej przed wyjściem na otwarty teren narciarski. Jest to ważne nie tylko dlatego, że odpowiedni sprzęt i zachowanie lawinowe mogą uratować życie, ale przede wszystkim dlatego, że nie narażasz się niepotrzebnie na niebezpieczeństwo podczas jazdy na nartach poza trasą. Niemiecki Związek Alpejski oferuje dobry przegląd raportów lawinowych dla wszystkich terenów narciarstwa alpejskiego.

Raporty lawinowe zawierają ważne informacje

Sprawozdanie na temat lawin zawiera ważne informacje, nie tylko, ale przede wszystkim, dla tych entuzjastów sportów zimowych, których przyciąga głęboki śnieg na niekontrolowanych stokach. Obejmuje to, między innymi, obecne poziomy zagrożenia zgodnie z europejską skalą zagrożenia lawinowego.

Poszczególne stopnie zagrożenia lawinowego nie powinny być bagatelizowane. Połowa wszystkich śmiertelnych wypadków lawinowych ma miejsce na poziomie zagrożenia 3, ponieważ wielu miłośników sportów zimowych wkracza w niekontrolowany teren mimo zwiększonego zagrożenia i nie docenia ryzyka.

Oprócz skali zagrożenia lawinowego, raport o sytuacji lawinowej zawiera również informacje na temat rodzaju i stabilności pokrywy śnieżnej, aktualnej prognozy pogody oraz punktów zagrożenia, których należy unikać. Należy jednak mieć świadomość, że to sprawozdanie nie jest gwarancją bezpieczeństwa. Jest to tylko prognoza, ponieważ mogą wystąpić szybkie i gwałtowne zmiany pogody w górach. Na kontrolowanych stokach operatorzy wyciągów narciarskich dbają o to, aby nikt nie jeździł w niebezpiecznych warunkach pogodowych i odpowiednio to podkreślają lub nawet zamykają wyciąg. Na stokach poza trasami zjazdowymi miłośnicy sportów zimowych są jednak odpowiedzialni za własne bezpieczeństwo.

Sprzęt ratunkowy dla narciarzy jeżdżących poza trasami

Dlatego tak ważne jest, aby narciarze jeżdżący poza trasami narciarskimi mieli przy sobie odpowiedni sprzęt. Obejmuje to, z jednej strony, sprawny sprzęt narciarski, który powinien spełniać obowiązujące normy, a także specjalny sprzęt ratownictwa lawinowego.

Wyposażenie awaryjne obejmuje nadajnik lawinowy do wstępnego wykrywania, sondę do precyzyjnego wykrywania zakopanych obiektów oraz łopatę lawinową. Ponadto plecak lawinowy z poduszką powietrzną może uratować życie, ponieważ dodatkowa objętość oznacza, że nie można tak szybko zostać wciągniętym przez toczące się masy śniegu.

Odpowiedni sprzęt pozwala na szybsze odnalezienie ofiar lawiny.

Niektórzy entuzjaści sportów zimowych zabierają w teren także piłkę lawinową. Oznacza ona punkt, w którym narciarz wpada w lawinę i ułatwia pomocnikom odnalezienie ofiar. Ponadto, istnieje pomoc w oddychaniu dla osób pogrzebanych pod śniegiem, tak zwany Avalung.

Sprzęt powinien być zawsze sprawdzany pod kątem funkcjonalności przed wyjazdem. Ponadto każdy narciarz musi wiedzieć, jak go obsługiwać.

Dlaczego lawina jest tak niebezpieczna

Już sam sprzęt pokazuje, co, oprócz wysokiego ryzyka urazów, jest największym zagrożeniem w wypadku lawinowym: uduszenie i zamarznięcie.

Ponieważ gdy zostaniesz złapany przez lawinę, śnieg zakrywa usta i nos, przez co nie możesz już oddychać. Ponadto, masa śniegu sprawia, że nie można się poruszać. Nawet jeśli nie jesteś całkowicie zakopany, może to szybko doprowadzić do hipotermii i ostatecznie do odmrożenia.

Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć ofiary lawiny, ważna jest tu naprawę każda minuta. W przypadku osób częściowo zakopanych, wzrasta niebezpieczeństwo silnej hipotermii.

Dlatego też nigdy nie należy wyjeżdżać w teren samemu – każdy, kto w razie wypadku jest bez pomocy, nie ma praktycznie żadnych szans. Małe grupy, najlepiej prowadzone przez przewodnika górskiego, są zatem podstawowym wymogiem dla jazdy na nartach poza stokami. Ważne jest, aby członkowie grupy zachowywali odpowiednią odległość od siebie. W przypadku lawiny jest wówczas mniejsze prawdopodobieństwo, że przykryje ona wszystkich narciarzy jednocześnie.

Właściwe zachowanie podczas lawiny

Jeśli jednak wpadniesz w lawinę, właściwe zachowanie może uratować życie.

1) Przed lawiną

Właściwe zachowanie zaczyna się, gdy tylko lawina zaczyna schodzić w dół. Idealnie byłoby, gdybyś zjechał w dół doliny tak szybko, jak to możliwe. Działa to jednak tylko wtedy, gdy nie jesteś daleko w terenie, zachowujesz się wystarczająco szybko i jesteś bardzo dobrym narciarzem. W rzeczywistości, w większości przypadków nie jest to możliwe. Jeśli nie możesz uratować się w dolinie, spróbuj najpierw uniknąć lawiny z boku. Jeśli lawina jest nieunikniona, należy jak najszybciej rzucić kijki narciarskie oraz wszystko, co może przeszkodzić lub uszkodzić narty lub snowboard i pojechać na bok.

2) W czasie lawiny

Jeśli masz plecak z poduszką powietrzną, powinieneś go otworzyć bezpośrednio po zauważeniu zagrożenia lawinowego – lepiej za wcześnie, niż zbyt późno. Po zejściu lawiny bardzo ważne jest, aby trzymać się jak najbliżej powierzchni, jak to tylko możliwe. Daje to największe szanse na przetrwanie pod śniegiem w oczekiwaniu na pomoc. Najlepszym sposobem na to jest wykonywanie ruchów jak podczas pływania z czołganiem. Gdy tylko prędkość lawiny spada, kucasz w dół i obiema rękami tworzysz ochronę powietrza wokół ust i nosa. Zapobiega to przedostawaniu się śniegu do nosa i ust oraz zapewnia dostęp do tlenu.

3) Po lawinie

Każdy, kto traci orientację podczas lawiny, powinien pluć w śnieg. Grawitacja ciągnie płyn w dół, dzięki czemu można się trochę lepiej zorientować. Jednak lepiej jest zachować siły, ponieważ każdy wysiłek pochłania cenny tlen. Nie ma to jednak zastosowania, jeśli usłyszysz siły ratownicze nad tobą. Eksperci doradzają, abyś dał się słyszeć, głośno krzycząc, aby jak najszybciej zostać wykopanym.

Psy często towarzyszą podczas akcji ratunkowych.

Jak pomagać innym w wypadku lawinowym?

Jeśli sam nie jesteś pochowany, ale ktoś z grupy, możesz działać szybko, ale spokojnie – ponieważ czas dla ofiar lawin jest krótki. Jeśli jesteś bezpieczny, nie powinieneś czekać na służby ratownicze, ale interweniować samemu.

1) Umiejscowienie ofiary lawiny

Pierwszym krokiem jest obserwacja i ocena sytuacji oraz próba jak najszybszego ustalenia, gdzie znajduje się ofiara lawiny. Następnie zaznacza się zarówno miejsce, w którym lawina uderzyła daną osobę, jak i miejsce, w którym osoba ta zniknęła. Dzięki temu łatwiej jest ją zlokalizować. Kiedy jesteś uratowany, powinieneś zawsze zwracać uwagę na swoje własne bezpieczeństwo. Ratownicy muszą chronić siebie i swoje ofiary przed lawinami. Dlatego należy rozważyć, jaka jest najlepsza i najbezpieczniejsza droga ewakuacji po akcji ratunkowej.

W grupie najbardziej doświadczona osoba przejmuje dowodzenie, aby móc pomóc jak najspokojniej i jak najsprawniej zorganizować pomoc. Obejmuje to również zbieranie informacji:

  •     Ile osób z grupy jest przykrytych śniegiem?
  •     Z jakim typem lawiny mamy do czynienia?
  •     Jak możesz wezwać pomoc?

2) Ustalenie lokalizacji

Po wyjaśnieniu okoliczności zewnętrznych, nadajnik lawinowy jest aktywowany w celu przybliżonego zlokalizowania. Urządzenie musi być ustawione na tryb odbioru. Aby uzyskać najlepszy odbiór, należy utrzymywać go w pozycji poziomej i ustawić maksymalny zasięg. Następnie podążaj za sygnałami, które są najgłośniejsze. Zaleca się wyłączenie smartfonów i telefonów komórkowych, aby nie zakłócać sygnału radiowego. Wreszcie, sonda jest używana do precyzyjnego pozycjonowania. Jeśli nie masz przy sobie żadnych urządzeń lokalizujących, powinieneś natychmiast zaalarmować ratownictwo górskie telefonem komórkowym podczas wyszukiwania. Jeśli nie zapisałeś numeru, możesz wybrać numer 112 w europejskich Alpach i zostaniesz automatycznie połączony ze służbami ratunkowymi we wszystkich krajach.

3) Akcja ratunkowa

Gdy tylko zlokalizuje się zakopaną osobę, rozpoczyna się akcja ratunkowa. Łopaty nie powinny być prowadzone z góry, ale z boku, aby nie wylewać więcej mas śniegowych na osobę. Oddychanie osoby musi być zagwarantowane natychmiast. W tym celu należy oczyścić nos i usta z śniegu i w razie potrzeby chronić twarz przed dalszymi opadami śniegu. Następnie należy sprawdzić puls, oddech i świadomość oraz, w razie potrzeby, podjąć odpowiednie środki pierwszej pomocy, takie jak wentylacja usta-usta. Funkcje te należy sprawdzać w regularnych odstępach czasu.

4) Zagwarantowanie dostępu ciepła

Po usunięciu śniegu z zakopanej osoby, celem jest zabezpieczenie dostaw ciepła. W lawinie temperatura ciała spada średnio o trzy stopnie na godzinę. Jak tylko ktoś zostanie wydobyty, temperatura spada nawet o sześć stopni na godzinę.

Ważne jest również, aby osoba nie poruszała się o własnych siłach w przypadku hipotermii, ponieważ w przeciwnym razie mogłaby umrzeć podczas akcji ratunkowej. Dzieje się tak, gdy krew wypływa z zimniejszych kończyn do cieplejszego centrum ciała, tj. w kierunku serca. Obniża to ogólną temperaturę ciała i w najgorszym przypadku prowadzi do zawału serca.

5) Transport w bezpieczne miejsce

Jeśli stan wydobytej osoby jest stabilny, należy jak najszybciej zapewnić jej bezpieczeństwo. Może to  być dolina, najbliższe schronisko górskie lub szpital.

Bezpieczeństwo ma najwyższy priorytet

Ten protokół bezpieczeństwa lawinowego, zarówno podczas zagrożenia własnego życia, jak i w celu ratowania innych, może być niezwykle istotny. Nie oznacza to jednak, że można beztrosko udawać się w regiony zagrożone lawinami. Lawiny zawsze stanowią zagrożenie dla życia – nawet jeśli ofiary są tylko częściowo przykryte śniegiem.

Niemieckie Stowarzyszenie Alpejskie stwierdza w swoich rocznych statystykach na temat wypadków, że w sezonie 2016-2017 ratownicy musieli interweniować 86 razy. Około siedmiu z tych sytuacji kryzysowych spowodowanych było lawinami. Dwoje ludzi zginęło.

W tym samym sezonie policja alpejska w Austrii zarejestrowała 101 wypadków lawinowych. 17 osób zginęło. Oznacza to, że wypadki lawinowe stanowią około 6 procent wszystkich zgonów w alpinizmie.

W Szwajcarii w sezonie 2016/ 2017 w wyniku lawin zginęło siedem osób. Średnio co roku w Szwajcarii umiera 25 osób uprawiających sporty zimowe. Oznacza to, że odsetek zgonów w związku z lawinami  wynosi 28 procent.

Nawet jeśli w liczbach bezwzględnych nie ma to większego wpływu, istotne jest poważne potraktowanie zagrożenia lawinowego. Ponieważ badania pokazują: do wypadków prowadzi przede wszystkim nadmiernie ryzykowne zachowanie entuzjastów sportów zimowych.

Ci, którzy jeżdżą na nartach poza kontrolowanymi trasami narciarskimi, są zawsze narażeni na potencjalne zagrożenia naturalne. Jednym z najbardziej zagrażających niebezpieczeństw są lawiny. W końcu ci, którzy jeżdżą na nartach poza oznaczonymi, chronionymi i kontrolowanymi trasami na terenie narciarskim, muszą pamiętać, że zagrożenie lawinowe zawsze oznacza zagrożenie życia.

Chociaż nie powinno to nikogo zniechęcać do jazdy na nartach poza wyznaczonymi trasami, to jednak należy poruszać się poza trasą z rozwagą. Obejmuje to zawsze dobre przygotowanie, odpowiednie wyposażenie, szkolenie w zakresie bezpieczeństwa lawinowego, a przede wszystkim wysoki poziom świadomości ryzyka. Najbezpieczniejsi narciarze to ci, którzy unikają lawin.

Najważniejsze pytania odnośnie lawiny

Czym są lawiny?

Lawina to masa śniegu i lodu zjeżdżająca ze stromej góry. Lawiny są często nazywane „białym zagrożeniem”, ponieważ są niezwykle niebezpieczne.

Jak rozwijają się lawiny?

Lawiny pojawiają się, gdy śnieg nie przykleja się mocno do podłoża, ale staje się warstwą niestabilną. Są one spowodowane różnymi czynnikami naturalnymi, takimi jak temperatura, wiatr czy rodzaj śniegu. Jednak to głównie wpływy zewnętrzne, takie jak zwierzęta i ludzie, powodują około 90% wszystkich lawin.

Dlaczego lawiny są takie niebezpieczne?

Lawiny rozwijają ogromną prędkość, więc nie masz czasu na reakcję. Mogą one pochłonąć ludzi w ciągu kilku sekund, a masy śniegu mogą prowadzić do urazów, uduszenia i odmrożeń.

Co należy do wyposażenia awaryjnego?

Standardowe wyposażenie ratownictwa lawinowego składa się z nadajnika lawinowego, sondy i łopaty węglowej. Plecaki z poduszkami powietrznymi lub piłki lawinowe mogą być również pomocne jako część wyposażenia bezpieczeństwa.

Po co uczęszczać na kurs lawinowy?

W przypadku lawiny chodzi o szybkie ratowanie ludzi – sekundy mogą mieć kluczowe znaczenie. Ci, którzy nauczyli się działać w kursie lawinowym działają szybciej, spokojniej i bezpieczniej, a tym samym mogą uratować życie innych. Zaleca się regularne odświeżanie wiedzy z tych kursów.

Co jest najważniejsze, jeśli zostaniesz złapany w lawinę?

Im głębiej jesteście zakopani pod śniegiem, tym trudniej jest uzyskać powietrze i tym  dłużej trwa akcja ratunkowa. Dlatego priorytetem jest odpowiednie poruszanie się  po powierzchni.

Jak mogę dostać powietrze pod lawiną?

Zaleca się utworzenie lejka przed ustami i nosem obiema rękami, aby uzyskać więcej tlenu. Zapobiega to również wpadaniu śniegu do ust lub nosa. Ci, którzy są pochowani, powinni pozostać jak najspokojniejsi i nie czynić wielkich wysiłków, ponieważ tracą cenny tlen i siłę.

Jak pomóc, jeśli ktoś został pochowany przez lawinę?

Pomocnicy powinni zawsze zachować spokój, poinformować górską służbę ratowniczą i przede wszystkim zlokalizować zakopaną osobę. Pomaga w tym możliwie najściślejsza obserwacja i urządzenia lokalizujące. Następnie należy odkopać zakopane ofiary, sprawdzić ich funkcje życiowe i utrzymać je w cieple przed zabraniem ich jak najszybciej w bezpieczne miejsce.

Plany filmowe w kurortach narciarskich – słynne lokalizacje filmowe na terenach narciarskich

Górskie krajobrazy, śnieg i mistyczne doliny. Miłośnicy sportów zimowych, ...

Jak powstaje sztuczny śnieg?

Miłośnicy sportów zimowych mogą się spodziewać perfekcyjnie przygotowanych tras ...

$stickyFooter