Ochrona przeciwsłoneczna podczas jazdy na nartach: oto wskazówki, których należy przestrzegać

13/01/2023 - SnowTrex

Szczyty górskie są białe jak cukier puder, słońce przygrzewa, a śnieg lśni – to idealne warunki dla miłośników sportów zimowych. Ale właśnie wtedy narciarze narażają się na często zapominane niebezpieczeństwo: oparzenia słoneczne. Podczas gdy wiele osób zwraca uwagę na ochronę przeciwsłoneczną tylko na plaży lub podczas pływania, jest ona również niezbędna na śniegu i na stokach. Długie dni w górach, słońce na lodowcu i wysoko położone tereny narciarskie oznaczają szczególny stres dla skóry i oczu. SnowTrex rozmawiał z ekspertem w dziedzinie ochrony przeciwsłonecznej i dyrektorem generalnym SWOX, Maximilianem Jagsch, i zapytał go o najważniejsze wskazówki dotyczące ochrony przeciwsłonecznej podczas jazdy na nartach.

Obowiązkowe podczas jazdy na nartach: krem z filtrem! Nie tylko dla najmłodszych, ale także dla wszystkich dużych narciarzy.

Oto dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest tak ważna podczas jazdy na nartach

Kluczowym czynnikiem jest to, że entuzjaści sportów zimowych znajdują się bliżej słońca podczas jazdy na nartach niż na plaży. Dzieje się tak dlatego, że im wyżej jesteś w górach, tym mniejsza staje się ochronna warstwa atmosfery. Oznacza to, że mniej promieni UV jest filtrowanych, a tym samym więcej promieni dociera do skóry. Im wyżej się znajdujesz, tym bardziej jesteś narażony na promieniowanie. Ponadto zimą słońce jest odbijane od skóry przez biały śnieg. Skóra jest więc narażona na promieniowanie UV nie tylko z góry, ale także z dołu lub z boku.

Promienie słoneczne na górze są niezwykle intensywne.

Podczas jazdy na nartach zagrożone są głównie tak zwane „tarasy słoneczne” na ciele. Grzbiet nosa, okolice oczu, policzki, uszy, usta, a także skóra głowy, linia włosów i czubek głowy wymagają szczególnej ochrony podczas jazdy na nartach. To samo dotyczy skóry, a zwłaszcza oczu.

Wskazówka 1: wodoodporny filtr przeciwsłoneczny

Chociaż entuzjaści sportów zimowych nie są bezpośrednio w wodzie podczas jazdy na nartach, wodoodporny filtr przeciwsłoneczny zapewnia najlepszą ochronę. Pot, mokry śnieg, a także wilgotna odzież i rękawice wystarczą, aby zwykły krem z filtrem stał się nieskuteczny. Maximilian Jagsch ma jeszcze jedną wskazówkę: „Jeśli szukasz kremu z filtrem, który zapewnia optymalną ochronę twarzy i ciała, nawet poza słonecznymi dniami na nartach, poszukaj etykiety „wodoodporny” przy zakupie”.

Wskazówka 2: zastosuj odpowiednio wcześnie

Jeśli profesjonalnie zabezpieczasz się przed bolesnymi oparzeniami słonecznymi, rakiem skóry i przedwczesnym starzeniem się skóry, możesz cieszyć się wiosennymi miesiącami w górach. Lekkie balsamy przeciwsłoneczne potrzebują około trzydziestu minut, aby ich aktywne składniki zostały wchłonięte przez skórę i zapewniły jej pełną ochronę. Aby nie zapomnieć o szczególnie wrażliwych obszarach skóry, takich jak uszy czy kark, najlepiej stosować ochronę UV w domu lub w samochodzie – bez kapelusza, okularów czy kurtki.

Nie zapomnij: ochrona przeciwsłoneczna jest tak samo ważna jak noszenie kasku.

Wskazówka 3: ponownie nałóż krem przeciwsłoneczny po 2 godzinach

Ekspert ds. ochrony przeciwsłonecznej Maximilian Jagsch zaleca ponowne nakładanie kremu z filtrem co 1,5 do 2 godzin. Utrzymuje to ochronę przeciwsłoneczną, ale jej nie przedłuża. Jest to w przybliżeniu czas, po którym składniki aktywne tracą pełną ochronę lub często część ochrony przeciwsłonecznej jest tracona z powodu tarcia. Decydującym czynnikiem przy obliczaniu, jak długo powinieneś przebywać na słońcu, jest zawsze początek dnia na zewnątrz, a nie moment ponownego nałożenia kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Wskazówka 4: mineralny filtr przeciwsłoneczny

Podczas gdy wczesna aplikacja jest niezastąpiona w przypadku balsamów, mineralne filtry przeciwsłoneczne są skuteczne natychmiast po nałożeniu. W przeszłości produkty te były często twarde i trudne w aplikacji. Jednak najnowsza generacja mineralnych filtrów przeciwsłonecznych, takich jak SWOX Performance Zinc, po nałożeniu jest prawie nie do odróżnienia od zwykłego kremu z filtrem. Mineralne filtry przeciwsłoneczne nie działają w skórze, ale na skórze, odbijając niebezpieczne promienie słoneczne. Cząsteczki tytanu lub cynku działają jak małe lusterka, zapobiegając w ten sposób wnikaniu w głąb skóry.

Słońce świeci podczas urlopu zimowego bardzo intensywnie i zwykle bez ani jednej chmury na horyzoncie.

Wskazówka 5: wybierz odpowiednią moc filtra (SPF)

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) wskazuje, o ile wydłuża się czas ochrony skóry poprzez zastosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Wartość SPF produktu zależy nie tylko od rodzaju skóry, ale także od tego, gdzie i przy jakiej okazji jest używany. Na przykład podczas jazdy na nartach, a zwłaszcza wiosną, należy stosować co najmniej krem przeciwsłoneczny o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej 30. Maximilian Jagsch dodaje: „Równie ważny jak współczynnik ochrony przeciwsłonecznej jest tak zwany szeroki zakres ochrony. Powinieneś zwrócić na to szczególną uwagę przy zakupie kremu przeciwsłonecznego. Chroni ona przed promieniami UV-B, które powodują raka skóry.”

Wskazówka 6: ochrona przeciwsłoneczna dla skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa i skłonna do reakcji alergicznych wymaga specjalnej ochrony przed promieniowaniem UV. Ponadto wielu sportowców preferuje kremy bezzapachowe, które nie powodują reakcji skórnych głównie podczas pocenia się. Kluczem jest tutaj hipoalergiczna ochrona przeciwsłoneczna. Naturalne balsamy przeciwsłoneczne i mineralne filtry przeciwsłoneczne tego typu nie zawierają perfum, parabenów ani alkoholu.

Wskazówka 7: ile kremu przeciwsłonecznego nałożyć?

Ekspert w dziedzinie ochrony przeciwsłonecznej Maximilian Jagsch mówi: „Większość ludzi używa zbyt mało kremów z filtrem. Jest to problem, ponieważ współczynnik ochrony przeciwsłonecznej filtra przeciwsłonecznego jest mierzony przy najlepszym możliwym rozprowadzeniu i wystarczającej ilości kremu. Jeśli nałożysz mniej kremu, ochrona przed promieniowaniem UV będzie niewystarczająca”. Dermatolodzy zalecają nakładanie co najmniej łyżki stołowej kremu z filtrem na twarz i szyję przed rozpoczęciem dnia na stoku.

Nawet na tarasach słonecznych wszyscy narciarze muszą obowiązkowo nakładać krem z filtrem!

Wskazówka 8: najlepsza ochrona – unikanie intensywnego słońca

Słońce jest najsilniejsze w godzinach południowych. Trudno jednak całkowicie go uniknąć podczas jazdy na nartach. Dlatego nawet przy ciepłej wiosennej pogodzie ważne jest, aby zakryć ubraniem obszary skóry, które są szczególnie narażone podczas jazdy na nartach. Kask lub czapka z cienkiego materiału chronią wrażliwą skórę głowy. Gogle narciarskie są przyjazną dla oczu alternatywą dla okularów przeciwsłonecznych. Tył szyi może być chroniony cienkim, wielofunkcyjnym szalikiem lub chustą.

Dodatkowa wskazówka: odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna dla Twoich oczu podczas jazdy na nartach

Oczy są bardzo wrażliwym narządem, podobnie jak nasza skóra. Dlatego potrzebują specjalnej ochrony przed promieniami UV-A, UV-B i UV-C. Jak więc możesz najlepiej chronić swoje oczy?

Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie są wystarczającą ochroną dla oczu podczas jazdy na nartach – mimo że wielu narciarzy ich używa. Ponieważ, jak już wyjaśniono, promienie słoneczne są odbijane przez śnieg. Okulary przeciwsłoneczne zapewniają ochronę tylko wtedy, gdy promienie słoneczne padają bezpośrednio na soczewki. Promienie padające na oczy ze wszystkich stron nie są jednak filtrowane przez zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Aby zapewnić sobie wszechstronną ochronę, narciarze powinni nosić odpowiednie gogle narciarskie, ponieważ zapewniają one oczom optymalną ochronę, której bezwzględnie potrzebują.

Gogle narciarskie zapewniają idealną ochronę przed promieniowaniem UV.

Istnieją różne kolory soczewek do gogli narciarskich: zalecane są soczewki lustrzane, ponieważ zapewniają narciarzom najlepszą ochronę, ponieważ blokują rażące światło. Nie należy ich jednak używać w ciemniejszych warunkach oświetleniowych – na przykład podczas mgły, opadów śniegu lub słabej widoczności. Z kolei jasne soczewki, takie jak żółte lub różowe, są idealne przy słabej widoczności.

Ważne jest, aby pamiętać, że wybór odpowiednich okularów nie jest przede wszystkim kwestią wyglądu. Nawet jeśli zwykłe okulary przeciwsłoneczne wyglądają nieco bardziej cool, w połączeniu z zimowymi temperaturami, jasnym otoczeniem i promieniowaniem UV mogą szybko stać się niebezpieczne dla oczu. Co więcej, gogle narciarskie powinny robić więcej niż tylko chronić Cię przed słońcem: na przykład, muszą mieć również nietłukące się szkło, ponieważ w przypadku upadku narciarza na twarz są narażone na ekstremalne siły. Okulary przeciwsłoneczne mogą również pęknąć znacznie łatwiej niż odpowiednie gogle narciarskie – a tym samym stać się ogromnym zagrożeniem dla oczu.

Dlatego też zasięgnij szczegółowej porady w specjalistycznym sklepie i dokładnie sprawdź, czy gogle narciarskie są dobrze dopasowane. Ponadto korzystaj z systemu, który umożliwia korzystanie z różnych soczewek w zależności od aktualnych warunków pogodowych i nie idź na skróty, bo od tego zależy Twoje własne bezpieczeństwo.

Oparzenie słoneczne podczas jazdy na nartach – co robić?

Jeśli nie nałożyłeś odpowiednio kremu z filtrem przeciwsłonecznym lub po prostu o nim zapomniałeś i w rezultacie doszło do poparzenia słonecznego, powinieneś zastosować się do poniższych kroków:

Bolesne i szkodliwe dla zdrowia oparzenia słoneczne.

1. Za wszelką cenę unikaj słońca! W przypadku oparzeń słonecznych należy zawsze chronić skórę przed dalszą ekspozycją na słońce. Lepiej jest zakryć się ubraniem lub zrobić sobie przerwę na jeden dzień.

2. Gdy tylko na skórze pojawią się pęcherze lub objawy takie jak gorączka i nudności, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Może dojść nie tylko do poważnych oparzeń, ale także do udaru słonecznego. W tym przypadku opinia eksperta jest konieczna.

3. Po rozmowie z lekarzem lub aptekarzem należy nałożyć na dotknięte obszary krem łagodzący skórę. W każdym ośrodku narciarskim znajdziesz lekarzy i apteki, którzy wiedzą, co robić.

4. W każdym przypadku skóra wymaga chłodzenia. Uwaga: nie przykładaj lodu bezpośrednio na skórę (może spowodować odmrożenia), ale stosuj zimne okłady. Leczenie nie różni się od leczenia oparzeń słonecznych w lecie.

5. Odwodnionej skórze można pomóc, zwłaszcza jeśli jest ona nawilżona od wewnątrz. Pij więc dużo płynów – najlepiej oczywiście wody. Nawiasem mówiąc, entuzjaści sportów zimowych nie powinni zapominać o piciu podczas jazdy na nartach, nawet jeśli czują, że nie pocą się tak bardzo.

FAQ dotyczące ochrony przeciwsłonecznej podczas jazdy na nartach

Który krem przeciwsłoneczny jest odpowiedni do jazdy na nartach?

Najlepiej jest używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej 20 lub wyższym. Powinien być wodoodporny i mieć wysoką zawartość tłuszczu.

Czy każda osoba może stosować ten sam współczynnik ochrony przeciwsłonecznej?

Nie, w zależności od rodzaju skóry potrzebny jest wyższy współczynnik. Miłośnicy sportów zimowych powinni skonsultować się w tej sprawie z dermatologiem. Zasadniczo, im jaśniejsza skóra, tym bardziej jest podatna.

Czy wystarczy nałożyć krem na twarz?

Wszystkie obszary narażone na działanie promieni słonecznych muszą być pokryte filtrem przeciwsłonecznym podczas jazdy na nartach: na przykład tył szyi, uszy, dłonie lub ramiona (w zależności od ubrania). Ważny jest również obszar ust: w porównaniu z innymi obszarami, skóra na ustach jest szczególnie cienka. Specjalna szminka z filtrem przeciwsłonecznym zapewnia najlepszą ochronę przed wysuszeniem i poparzeniem słonecznym. Dlatego usta powinny być posmarowane nawet 45 do 60 minut przed rozpoczęciem dnia na stoku, należy również ponownie smarować usta częściej niż resztę ciała.

Czy muszę nakładać krem, jeśli jestem na górze tylko przez krótki czas i wracam prosto na dół?

Nawet wtedy niezbędna jest ochrona przeciwsłoneczna. Im wyższa góra, tym większa ekspozycja na promieniowanie – a ryzyko oparzeń słonecznych odpowiednio wzrasta. Nie ma znaczenia, jak długo narciarze i snowboardziści spędzają na stoku.

Czy mogę normalnie jeździć na stoku pomimo oparzeń słonecznych?

Oparzeń słonecznych nie należy lekceważyć, a dotknięte nimi obszary skóry nie powinny mieć kontaktu ze światłem słonecznym. Przegrzanie skóry może również prowadzić do udaru słonecznego lub poważnych oparzeń. Tak więc: należy unikać słońca i, jeśli to konieczne, najpierw zbadać skórę u lekarza!

Czy okulary przeciwsłoneczne wystarczą do ochrony oczu?

Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie zapewniają wszechstronnej ochrony oczu i nie są stabilne w razie upadku. Odpowiednie gogle narciarskie zapewniają taką ochronę.

Jak zapobiec zaparowywaniu gogli narciarskich?

Zaparowane soczewki mogą szybko stać się niebezpieczne na stoku. W idealnej sytuacji wilgotne powietrze jest automatycznie odprowadzane na zewnątrz przez szczeliny wentylacyjne. Jeśli jednak szczeliny te są zakryte, wilgotne powietrze gromadzi się wewnątrz i soczewki zaparowują. Gogle z powłoką przeciwmgielną parują mniej. Entuzjaści sportów zimowych również powinni zwrócić na to uwagę: gogle narciarskie nie powinny zbyt ciasno przylegać do głowy. Jeśli to możliwe, nie zakrywaj szczelin wentylacyjnych czapkami lub szalikami. Jeśli nosisz kask, możesz tego uniknąć, a także chronić głowę! Gogle narciarskie należy suszyć na powietrzu, a nie na głowie, ponieważ głowa wydziela ciepło. Nie wycieraj gogli, ponieważ może to uszkodzić powłokę. Gogle narciarskie powinny mieć podwójne szyby (zapobiegające parowaniu i chroniące przed wypadkami).

Czy są jakieś wskazówki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie gogli narciarskich?

Idealne dopasowanie jest szczególnie ważne: gogle nie mogą być za małe ani za duże. Dla entuzjastów sportów zimowych najlepiej jest zawsze sprawdzać, czy gogle narciarskie są dobrze dopasowane do kasku (i, w razie potrzeby, do zwykłych okularów korekcyjnych). Optymalne są okulary, które dostosowują się do warunków pogodowych. Jeśli takie rozwiązanie jest zbyt drogie, bez problemu można też używać gogli z wymiennymi soczewkami.

Jak prawidłowo czyścić gogle narciarskie?

Aby uniknąć uszkodzenia powłoki soczewek, czyszczenie powinno odbywać się wyłącznie przy użyciu wody i ściereczki z mikrofibry. Ważne jest również, aby gogle narciarskie były zawsze przechowywane w odpowiednim etui, w którym są chronione przed zarysowaniami.

10 powodów, dla których warto wybrać się na narty do Les 3 Vallées

W środku Alp Francuskich leży ogromny region narciarski „Les 3 ...

10 powodów, dla których warto wyjechać na narty do Ziemi Salzburskiej

Ziemia Salzburska, a raczej marka „SalzburgerLand”, jest jednym z ...

$stickyFooter