Pierwszy zjazd: kilka sposobów na idealny dzień na stoku

29/05/2019 - SnowTrex

Aby w pełni cieszyć się dniem spędzonym na stoku, ważne jest aby się dobrze przygotować. Oznacza to nie tylko wybór odpowiedniego sprzętu, ale także przygotowanie psychiczne i fizyczne. SnowTrex wie: jeśli wyruszymy na swój pierwszy zjazd w dobrej formie i zakończymy go również zrelaksowani, zaliczymy go do udanych dni na stoku.


Dobre planowanie to połowa sukcesu

Kiedy zaczyna się sezon zimowy, wśród miłośników sportów zimowych rośnie również oczekiwanie. Ponieważ oznacza to również, że zabawa na stoku wkrótce się rozpocznie! Nie należy jednak zapominać, że dobre przygotowanie to połowa sukcesu.

Długoterminowe planowanie obejmuje oczywiście sprawdzenie sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Przed wyjazdem na narty najlepiej jest zlecić jego sprawdzenie wyspecjalizowanemu sprzedawcy, aby upewnić się, że wiązania są prawidłowo wyregulowane, narty dobrze nawoskowane, a krawędzie ostre.

Ale nie tylko sprzęt ale i nasze ciało powinno być w doskonałej formie. Eksperci radzą miłośnikom sportów zimowych, aby pozostali aktywni przez cały rok. Intensywne przygotowanie kondycji i mięśni powinno rozpocząć się co najmniej trzy miesiące przed urlopem narciarskim. Pomoże to uniknąć ewentualnych złamań kości, urazów mięśni i innych nieprzyjemnych kontuzji.

Idealny dzień na nartach zaczyna się już poprzedniego wieczora

Po przybyciu do ośrodka narciarskiego nie jest szczególnie wskazane, aby wyruszać na stok zupełnie nieprzygotowanym. Im lepsza rozgrzewka, tym przyjemniejsza będzie jazda na nartach. Zacznijmy więc dzień na stoku już poprzedniego wieczoru.

Sprawdzenie warunków

Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z warunkami panującymi na danym terenie narciarskim:

  •     Jakie stoki są do dyspozycji?
  •     Gdzie się znajdują?
  •     Jak można się tam dostać?
  •     Jak długo otwarte są wyciągi narciarskie?

Przed pierwszym zjazdem warto zacząć od łatwiejszych tras, a nie od trasy czarnej – nawet jeśli jesteśmy doświadczonymi narciarzami. Wynika to z faktu, że organizm musi najpierw przyzwyczaić się do jazdy na nartach i wysokości. Zbyt duże obciążenie na samym początku grozi kontuzją.

Stopień trudności trasy powinien odpowiadać własnemu poziomowi umiejętności.

Oprócz rozeznania tras narciarskich, ważne jest również sprawdzenie warunków pogodowych i raportu lawinowego już poprzedniego wieczoru. Pozwala to uniknąć znalezienia się w środku burzy śnieżnej podczas pierwszego zjazdu. Aplikacje narciarskie mogą być dobrą pomocą.

Ustalenie miejsca spotkania

Telefon komórkowy należy naładować poprzedniego wieczoru i zapisać numery górskich służb ratowniczych. Jeśli podróżujemy w grupie, każdy powinien zabrać swój telefon komórkowy i wprowadzić numery innych narciarzy. W ten sposób, jeśli ktoś zgubi się po drodze, można się ze sobą skontaktować. Pomocne jest również wcześniejsze ustalenie jednego lub kilku punktów spotkań o określonych godzinach. Jeśli ktoś straci kontakt z grupą w międzyczasie, będzie miał wspólne miejsce spotkania.

Mapy tras narciarskich i obszaru narciarskiego pomagają znaleźć dobry punkt spotkania w bacówce górskiej lub przy konkretnym wyciągu narciarskim. Ważne jest, aby wszyscy członkowie grupy znali plan dnia i miejsce spotkania. Warto zapisać je w telefonie lub zaznaczyć na mapce.

Spakowanie plecaka

Wieczór przed wyjazdem można również wykorzystać na ponowne sprawdzenie sprzętu i spakowanie plecaka. W plecaku powinien znaleźć się sprzęt pierwszej pomocy, zestaw do serwisowania nart, krem do opalania, drobne przekąski i oczywiście napoje. Ważne: krem do opalania najlepiej nałożyć rano w hotelu. Dzięki temu będziemy mieli ochronę przed oparzeniami słonecznymi zanim udamy się na stok. Uwaga: nie zapomnijmy ponownie nałożyć kremu przeciwsłonecznego!

Kolejną wskazówką przy pakowaniu plecaka jest zabranie ze sobą dowodu tożsamości. Wiele ośrodków narciarskich oferuje zniżki dla uczniów, studentów, seniorów i dzieci.

Jeśli podróżujemy z dziećmi, wieczór przed podróżą będzie się idealnie nadawał aby ponowne omówić z dziećmi wszystkie zasady. Najlepiej jest przygotować kartkę papieru z danymi kontaktowymi dla dzieci. W ten sposób można się z sobą łatwo skontaktować, jeśli podopieczny się zgubi.

Przygotowanie przed pierwszym zjazdem

Gdy w końcu zbliża się pierwszy zjazd, idealnym sposobem na rozpoczęcie dnia będzie dobre śniadanie.

Na początek małe śniadanie

Odpowiednie śniadanie zapewni dużo energii podczas dnia!

Pełny żołądek powoduje senność, apatię i brak koncentracji. Niemniej jednak nie należy jeździć na nartach z pustym żołądkiem, ponieważ organizm potrzebuje dużo energii. Zrównoważone, małe śniadanie z pełnoziarnistym chlebem, serem, owocami lub musli i jogurtem jest idealne.

Zanim wyruszymy w drogę należy jeszcze raz sprawdzić swój sprzęt i upewnić się co do pogody i warunków panujących na stoku, ponieważ pogoda w górach może się szybko zmienić.

Stopniowe przyzwyczajanie do gór

Gdy znajdziemy się na stoku, zacznijmy od rozgrzewki. Jeśli rozpoczniemy zjazd „na zimno”, możemy znacznie szybciej doznać kontuzji w razie upadku. Rozgrzewka powinna być mieszanką ćwiczeń rozciągających i krążeniowych, takich jak przysiad z nartami.

Podczas jazdy na nartach najlepiej jest robić przerwy. Są one ważne, aby zregenerować siły, a także dostarczyć organizmowi ważnych płynów, aby pozostać skoncentrowanym i w dobrej formie. Najlepiej nadają się napoje bezalkoholowe, takie jak sok jabłkowy lub woda mineralna.

W przerwie na lunch zaleca się spożycie węglowodanów w celu uzupełnienia zapasów energii. Może to być chleb pełnoziarnisty, sałatka z jajkiem lub kurczakiem, obfita zupa, batoniki musli, suszone owoce lub orzechy.

Obfity posiłek serwowany w bacówkach dostarcza organizmowi ważnych węglowodanów.

Pierwszy dzień jazdy na nartach również nie powinien być zbyt długi, aby przyzwyczaić organizm do warunków panujących w górach. Większość wypadków zdarza się późnym popołudniem, kiedy entuzjaści sportów zimowych stają się zmęczeni i pozbawieni koncentracji. Eksperci zalecają zatem zakończenie jazdy około godziny 15:00 lub 15:30. Należy jednak również słuchać własnego ciała. Jeśli o 14:00 jesteśmy zmęczeni, to skończmy dzień wcześniej. W ten sposób nie narazimy ani siebie ani innych na niebezpieczeństwo na stoku i będziemy mogli wykorzystać popołudnie na odpoczynek. Jest to również świetny sposób na zakończenie dnia na nartach w przytulnej bacówce czy barze.

Relaks i regeneracja po dniu na stoku

Przygotowanie nie jest jedynym ważnym czynnikiem dla dobrej jazdy. W rzeczywistości faza regeneracji po uprawianiu sportu jest równie ważna dla organizmu. W końcu mięśnie zostały poddane dużemu obciążeniu i teraz muszą zostać ponownie rozciągnięte, a aktywowane procesy metaboliczne muszą się unormować. Z drugiej strony, mięśnie kurczą się podczas uprawiania sportu. Rozciąganie po sporcie zapobiega zatem ich skracaniu. Regeneracja zapobiega również bólom mięśni, rozluźnia je i sprawia, że jesteśmy fizycznie i psychicznie gotowi na kolejny dzień jazdy na nartach.

Aktywna regeneracja

Aktywna regeneracja to połączenie rozciągania i biegania bezpośrednio po jeździe na nartach. Można rozciągać ramiona, plecy i nogi przez pięć do dziesięciu minut i biegać przez dziesięć minut. Które ćwiczenia nadają się dla danej osoby najlepiej skosultować wcześniej z lekarzem lub fizjoterapeutą jeszcze przed urlopem.

Bierna regeneracja

Pasywna regeneracja może obejmować na przykład rozległy masaż. Nie zawsze musi się on odbywać w spa. Tak zwany blackroll nie zajmuje dużo miejsca w bagażu, a jest idealny do samodzielnego masażu oraz wzmacniania i rozluźniania mięśni. Eksperci zalecają również wizytę w saunie. Gorące powietrze wewnątrz zapewnia rozluźnienie mięśni. Nie musimy przesadzać: Jedna lub dwie sesje w saunie w maksymalnej temperaturze od 60 do 70 stopni Celsjusza w zupełności wystarczą.

Ważne po męczącym dniu na stoku: pozwólmy swojemu ciału i umysłowi odpocząć.

Ale nie tylko ciepło pomaga w regeneracji, zimno również rozluźnia mięśnie. Po saunie można na przykład wziąć krótką kąpiel z lodem. Gorąco-zimne prysznice również stymulują krążenie krwi i rozluźniają mięśnie.

Posiłki

Odżywianie jest również częścią fazy regeneracji. Po jeździe na nartach należy pić dużo płynów i naładować baterie przekąskami bogatymi w węglowodany, takimi jak banany lub orzechy. Kolacja może być nieco bardziej treściwa. Dobrymi przekąskami energetyzującymi są knedle ziemniaczane, gulasz lub szpecle serowe. W razie potrzeby można to uzupełnić suplementami diety, takimi jak magnez lub żelazo. Nie należy ich jednak przyjmować bez uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Sen

Oprócz wskazówek dotyczących regeneracji, nigdy nie należy zapominać o jednej rzeczy: sen jest najlepszą regeneracją dla ciała i umysłu. To właśnie wtedy organizm uzupełnia zapasy energii. Dlatego lepiej jest kłaść się spać wcześnie, zwłaszcza na początku urlopu narciarskiego, aby zapewnić organizmowi wystarczającą ilość snu. W ten sposób następnego ranka znów będziemy rześcy i sprawny i zabawa na nartach może zaczynać się od nowa.

Idealny dzień na nartach wymaga zarówno dobrego przygotowania, jak i długiej fazy regeneracji. Jeśli nasze ciało i umysł są gotowe do jazdy na stoku, nie tylko będziemy jeździć bezpieczniej, ale także będziemy się lepiej bawić.

Najczęściej zadawane pytania odnośnie idealnego dnia na nartach

Dlaczego przygotowanie się do jazdy na nartach jest ważne?

Przygotowanie chroni przed urazami, a także pozwala uniknąć nieprzyjemnych lub niebezpiecznych niespodzianek, takich jak zamknięty wyciąg lub burza śnieżna.

Kiedy powinno się zacząć przygotowanie kondycyjne do urlopu narciarskiego?

Długotrwałe przygotowanie fizyczne powinno rozpocząć się co najmniej trzy miesiące przed wyjazdem na narty. Daje to organizmowi wystarczająco dużo czasu na zbudowanie niezbędnej kondycji i siły.

Czy sprawność fizyczna to wszystko, czego potrzebujemy aby się przygotować?

Nie! Jakkolwiek ważna jest sprawność fizyczna, przed wyruszeniem na stok należy zawsze sprawdzić pogodę i warunki, mapę stoków i godziny otwarcia wyciągów. Poza tym, należy sprawdzić sprzęt i zapisać numery alarmowe w telefonie komórkowym. Zrównoważona dieta i unikanie alkoholu są również częścią dobrego przygotowania.

Można rano od razu wyjść na stok?

Nie zaleca się rozpoczynania jazdy „na zimno” bez rozgrzewki. Zwiększa to ryzyko kontuzji. Dlatego przed pierwszym zjazdem należy zawsze przeprowadzić krótką rozgrzewkę, wykonując ćwiczenia krążeniowe i rozciągające.

Dlaczego należy planować fazy regeneracji po szusowaniu?

Podczas jazdy na nartach ciało poddawane jest dużym obciążeniom. Aby być sprawnym fizycznie i zrelaksowanym psychicznie następnego ranka, ale także aby zminimalizować ryzyko kontuzji, zaleca się włączenie aktywnych i pasywnych ćwiczeń regeneracyjnych.

Jaki jest najlepszy sposób na zrelaksowanie ciała po jeździe na nartach?

Bezpośrednio po ostatnim zjeździe należy krótko rozciągnąć mięśnie i pobiegać przez kilka minut. Następnie można zrelaksować ciało w saunie, korzystając z ciepłych i zimnych pryszniców lub masaży. Należy również zdrowo się odżywiać, pić dużo płynów i zapewnić organizmowi dużo snu wieczorem.

Co zrobić ze starymi nartami i deskami snowboardowymi?

Każdy entuzjasta sportów zimowych marzy o posiadaniu własnego sprzętu, który ...

Saneczkarstwo w Alpach: Najlepsze tory saneczkowe do jazdy na sankach

Saneczkarstwo polega na tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzimy z domu z ...

$stickyFooter