Pierwszy zjazd: porady na idealny dzień na stoku

29/05/2019 - SnowTrex

Aby w pełni cieszyć się dniem na stokach, ważne jest dobre przygotowanie. Oznacza to nie tylko dobry sprzęt, ale także przygotowanie psychiczne i fizyczne. Jeśli rozpoczniesz pierwszy zjazd w pełni sił i zakończysz dzień relaksując się, będziesz miał więcej zabawy na stoku.


Dobre planowanie to połowa sukcesu

Kiedy zaczyna się sezon zimowy, wśród miłośników sportów zimowych rośnie oczekiwanie. Ponieważ oznacza to również, że wkrótce zabawa na stokach zacznie się od nowa! Nie należy jednak zapominać, że dobre przygotowanie to połowa sukcesu.

Długoterminowe planowanie obejmuje oczywiście sprawdzenie sprzętu. Najlepiej jest sprawdzić je u sprzedawcy sportowego przed wyjazdem na narty, aby upewnić się, że wiązania są prawidłowo wyregulowane, narty są dobrze woskowane, a krawędzie ostre.

Ale nie tylko sprzęt powinien być w najlepszym porządku, twoje własne ciało musi być również w formie. Eksperci doradzają miłośnikom sportów zimowych, aby pozostali aktywni przez cały rok. Intensywne przygotowanie kondycji i mięśni powinno rozpocząć się najpóźniej trzy miesiące przed urlopem narciarskim. Pozwala to uniknąć złamań kości, urazów mięśni i innych nieprzyjemnych urazów sportowych.

Idealny dzień na nartach zaczyna się już poprzedniego wieczora

Po przybyciu na teren narciarski, nie jest wskazane, aby w ogóle nie przygotowywać się do wyjścia na stok. Im lepiej przygotowany jesteś, tym przyjemniejszy będzie Twój dzień. Warto zatem zadbać o odpowiednie przygotowanie już poprzedniego wieczora.

Przegląd warunków

Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z warunkami panującymi na danym terenie narciarskim:

  •     Jakie stoki są na miejscu?
  •     Gdzie się znajdują?
  •     Jak można się tam dostać?
  •     Jak długo otwarte są wyciągi narciarskie?

Przed pierwszym zjazdem warto zacząć od łatwiejszych tras zjazdowych, a nie od trasy czarnej – nawet jeśli jesteś doświadczonym narciarzem. Ciało musi ponownie przyzwyczaić się do jazdy na nartach i wysokości. Jeśli na początku przecenisz swoje siły, ryzykujesz obrażenia.

Oprócz przeglądu tras narciarskich, ważne jest również sprawdzenie warunków pogodowych i raportu lawinowego z poprzedniego wieczoru. Pozwala to uniknąć konieczności lądowania w środku burzy śnieżnej bezpośrednio przy pierwszym zjeździe. Aplikacje narciarskie mogą być dobrą pomocą.

Ustalenie miejsca spotkania

Telefon komórkowy powinien być doładowany poprzedniego wieczoru, a numery telefonów służb ratownictwa górskiego powinny być koniecznie zapisane. Jeśli podróżujesz w grupie, każdy powinien zabrać ze sobą swój telefon komórkowy i wprowadzić numery pozostałych narciarzy. Jeśli ktoś zgubi się po drodze, możecie się ze sobą skontaktować w ten sposób. Pomocne jest również zorganizowanie jednego lub więcej punktów spotkań w określonym czasie z wyprzedzeniem. Jeśli ktoś straci kontakt z grupą w międzyczasie, będzie miał wspólne miejsce spotkania.

Mapy narciarskie i mapy terenu narciarskiego pomogą Państwu znaleźć dobre miejsce spotkań w schronisku górskim lub przy konkretnym wyciągu narciarskim. Ważne jest, aby wszyscy w grupie znali harmonogram i punkt spotkań. Sensowne jest przechowywanie ich w telefonie komórkowym lub zaznaczenie ich na mapie.

Spakuj swój plecak

Możesz również wykorzystać czas poprzedniego wieczoru, aby sprawdzić swój sprzęt i spakować plecak. Plecak zawiera sprzęt pierwszej pomocy, krem przeciwsłoneczny, małe przekąski i oczywiście napoje. Ważne: ochronę przeciwsłoneczną najlepiej stosować rano w hotelu, a nie na stoku. Dzięki temu krem rozwija swój pełny efekt i  chroni przed poparzeniem słonecznym. Uwaga: nie zapomnij ponownie nałożyć kremu!

Inną wskazówką przy pakowaniu plecaka jest zabranie ze sobą paszportu. Ponieważ wiele ośrodków narciarskich oferuje zniżki dla uczniów, studentów, seniorów i dzieci.

Jeśli podróżujesz z dziećmi, poprzedni wieczór jest również idealny, aby ponownie przećwiczyć wszystkie zasady. Najlepiej jest przygotować notatkę z informacjami kontaktowymi, które dzieci mają przy sobie. W ten sposób można łatwo się do niego dostać na wypadek, gdyby się zgubił.

Przygotowanie przed pierwszym zjazdem

Kiedy zbliża się pierwszy wyjazd, najlepiej zacząć dzień od dobrego śniadania.

Małe śniadanie przed wyjazdem

Posiłek przed wyjazdem jest obowiązkowym elementem dnia na stoku. Bez śniadania czujemy się senni, a nasz organizm potrzebuje na stoku dużo energii. Idealne jest zbilansowane, małe śniadanie z chlebem razowym, serem, owocami lub musli i jogurtem.

Zanim wyruszymy w drogę, powinniśmy ponownie sprawdzić swój sprzęt pod kątem bezpieczeństwa, a także pogody i warunków, ponieważ pogoda w górach może szybko się zmieniać.

Stopniowe przyzwyczajanie do gór

Po przybyciu na stok najpierw należy się rozgrzać. Jeśli zaczniesz zjazd bez rozgrzewki, możesz zranić się znacznie szybciej, jeśli upadniesz. Rozgrzewka powinna być mieszanką ćwiczeń rozciągających i krążenia, takich jak podskoki z nartami.

Podczas jazdy na nartach najlepiej jest zrobić przerwę między nimi. Są one ważne, aby uzupełnić płyny, dzięki czemu pozostaniesz skoncentrowany i w dobrej kondycji. Nie oznacza to jednak alkoholowego ponczu w schronisku górskim, ale napoje bezalkoholowe, takie jak napój jabłkowy lub woda mineralna.

Węglowodany są zalecane na przerwę obiadową w celu doładowania rezerw energetycznych. Mogą to być chleby razowe, sałatka z jajka lub kurczaka, pożywna zupa, batoniki musli, suszone owoce lub orzechy.

Pierwszy dzień jazdy na nartach nie powinien być zbyt długi, aby przyzwyczaić organizm do warunków panujących w górach. Większość wypadków ma miejsce późnym popołudniem, kiedy miłośnicy sportów zimowych są zmęczeni i nieostrożni. Eksperci zalecają więc, abyś zakończył swój wyjazd około 15:00 lub 15:30. Ale powinieneś też słuchać własnego ciała. Jeśli jesteś już zmęczony o 14:00, po prostu zatrzymaj się wcześniej. Dzięki temu nie narażasz siebie ani innych na niebezpieczeństwo na stoku, a popołudnie możesz wykorzystać na odpoczynek i rozpoczęcie następnego dnia jazdy na nartach z nową energią. Dodatkowo można również zakończyć dzień spędzony na nartach w przytulnej chatce.

Relaks i regeneracja po dniu na stoku

Jednak podczas szusowania ważne jest nie tylko przygotowanie. W rzeczywistości, faza regeneracji po sporcie jest równie ważna dla organizmu. Mięśnie zostały w końcu mocno napięte, teraz nadszedł czas, aby je ponownie rozluźnić i zmniejszyć aktywowaną produkcję metaboliczną. Z drugiej strony, mięśnie kurczą się podczas uprawiania sportu. Rozciąganie po zajęciach sportowych zapobiega w związku z tym ich skracaniu. Regeneracja zapobiega również bolesności mięśni, rozluźnia je i sprawia, że jesteś fizycznie i psychicznie zdatny do następnego dnia jazdy na nartach.

Aktywna regeneracja

Aktywna regeneracja obejmuje kombinację rozciągania i wyciszania bezpośrednio po jeździe na nartach. Możesz rozciągnąć ręce, plecy i nogi na pięć do dziesięciu minut i biegać luźno przez dziesięć minut. Które ćwiczenia rozciągające są najlepsze, zależy od indywidualnych preferencji. Wskazane jest wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem lub fizjoterapeutą w sprawie ćwiczeń rozgrzewających i chłodzących podczas jazdy na nartach.

Bierna regeneracja

Na przykład, pasywna regeneracja może obejmować rozbudowany masaż. Nie zawsze musi być w spa. Tak zwany blackroll nie zajmuje dużo miejsca w bagażu i nadaje się bardzo dobrze do własnego masażu oraz do wzmocnienia i rozluźnienia mięśni. Ponadto, eksperci zalecają również wizytę w saunie. Gorące powietrze wewnątrz zapewnia, że mięśnie mogą się rozluźnić. Nie trzeba przy tym przesadzać: wystarczy jedna do dwóch sesji w saunie w temperaturze od 60 do 70 stopni Celsjusza.

Ale nie tylko ciepło pomaga w regeneracji, ale również zimno rozluźnia mięśnie. Więc możesz wziąć krótką kąpiel lodową po saunie. Prysznice gorące i zimne pobudzają krążenie krwi i rozluźniają mięśnie.

Żywienie

Odżywianie jest również częścią fazy rekonwalescencji. Po jeździe na nartach należy dużo wypić i naładować swoją energię przekąskami bogatymi w węglowodany, takimi jak banany czy orzechy. Kolacja może być wtedy trochę bogatsza. Dobrymi źródłami energii są na przykład pierogi ziemniaczane, gulasz lub makaron z serem. W razie potrzeby można to uzupełnić suplementami diety, takimi jak magnez lub żelazo. Nie należy ich jednak przyjmować bez uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Sen

Oprócz tych wskazówek dotyczących regeneracji, nigdy nie należy zapominać o jednej rzeczy: sen to najlepszy odpoczynek dla ciała i umysłu. To tutaj ciało uzupełnia swoje rezerwy siły. Zwłaszcza na początku urlopu narciarskiego należy zatem raczej położyć się spać wcześnie, aby zapewnić ciału wystarczającą ilość snu. Następnego ranka wstaje się znowu w dobrej formie, a zabawa na nartach może zacząć się od nowa.

Idealny dzień na nartach wymaga zarówno dobrego przygotowania, jak i rozległej fazy rekonwalescencji. Jeśli ciało i umysł nadają się do jazdy na stoku, nie tylko bezpieczniej jeździsz na nartach, ale również masz o wiele więcej zabawy.

Najważniejsze pytania odnośnie idealnego dnia na nartach

Dlaczego przygotowanie się do dnia spędzonego na nartach jest ważne?

Przygotowanie chroni przed urazami, a także zapobiega nieprzyjemnym lub niebezpiecznym niespodziankom, takim jak już zamknięty wyciąg lub burza śnieżna.

Kiedy rozpoczyna się przygotowanie kondycyjne do urlopu narciarskiego?

Długotrwałe przygotowanie fizyczne powinno rozpocząć się co najmniej trzy miesiące przed urlopem narciarskim. Daje to ciału wystarczająco dużo czasu na zbudowanie niezbędnej kondycji i siły.

Czy sprawność fizyczna jest wszystkim, czego potrzebujesz do przygotowania?

Nie! Jakkolwiek ważna jest sprawność fizyczna, przed zjazdem należy zawsze sprawdzić pogodę i warunki, plan zjazdu i godziny otwarcia wyciągów. Ponadto konieczne jest sprawdzenie bezpieczeństwa sprzętu i przechowywanie numerów alarmowych w telefonie komórkowym przed zjazdem. Zrównoważona dieta i unikanie alkoholu są również częścią dobrego przygotowania.

Można rano od razu wyjść na stok?

Nie zaleca się „zimnego” startu bez ćwiczeń rozgrzewających. Zwiększa to ryzyko urazów. Dlatego przed pierwszym zejściem należy zawsze krótko rozgrzać się ćwiczeniami krążenia i rozciągania.

Dlaczego należy planować fazy regeneracji po zjeździe?

Podczas jazdy na nartach ciało jest narażone na duże obciążenie. Aby następnego dnia rano być w dobrej kondycji fizycznej i zrelaksowanym psychicznie, ale także aby zminimalizować ryzyko urazów, wskazane jest włączenie aktywnych i pasywnych ćwiczeń regeneracyjnych.

Jaki jest najlepszy sposób na relaks po jeździe na nartach?

Bezpośrednio po ostatnim zjeździe należy rozciągnąć mięśnie i odpocząć. Następnie można zrelaksować ciało w saunie, pod prysznicami gorącymi i zimnymi lub podczas masażu. Należy również postawić na zdrową dietę, dużo pić, a przede wszystkim zapewnić ciału dużo snu.

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Hotele wysokogórskie w Alpach

Urlop pomiędzy najwyższymi szczytami Alp i w samym środku terenu narciarskiego ...

$stickyFooter