Dobrze spakowane: bezpieczny transport sprzętu narciarskiego

02/11/2020 - SnowTrex

Gdy tylko zbliża się mroźna pora roku, miłośnicy sportów zimowych już nie mogą się doczekać, by zjechać po świeżo zaśnieżonym stoku. Ale zanim nadejdzie czas, bagaże i sprzęt do zabawy w śniegu muszą zostać bezpiecznie spakowane na czas jazdy lub podróży. Przy pakowaniu na urlop narciarski szczególnie ważne są dwie rzeczy: sprzęt musi być zapakowany w taki sposób, aby nie został uszkodzony (ale też nic nie zostało przez niego uszkodzone) oraz musi być zapewnione, aby sprzęt nie stwarzał ryzyka wypadku. To ostatnie jest szczególnie ważne podczas transportu sprzętu narciarskiego w samochodzie.

„Spakuję swoje rzeczy i zabiorę je ze sobą”: Nie zapomnij o niczym, gdy będziesz pakował sprzęt narciarski.

Przygotowanie do lotu

Każdy, kto wybiera się na urlop narciarski, powinien wcześniej wyjaśnić z liniami lotniczymi, jakie przepisy obowiązują w zakresie przewozu sprzętu narciarskiego w bagażu. Wiele dużych linii lotniczych, takich jak Lufthansa, traktuje bagaż narciarski jak bagaż rejestrowany. Nie ma więc żadnej dodatkowej opłaty za sprzęt sportowy. Na większości lotów Lufthansa umożliwia bezpłatny przewóz sprzętu narciarskiego oprócz bezpłatnego limitu bagażu. Wyjątkiem są loty z i do Ameryki Środkowej. Obecnie dotyczy to wszystkich taryf, z wyjątkiem taryfy minimalnej w klasie ekonomicznej (stan na dzień 28.03.2018 r.).

Linie lotnicze, które obsługują mniejsze samoloty lub tanich przewoźników, takich jak Ryanair, pobierają dodatkową opłatę za bagaż narciarski. W tym przypadku zaleca się zapytanie z wyprzedzeniem zarezerwowanej linii lotniczej, jak drogi będzie transport i jakie wymagania muszą być spełnione.

W każdym razie zaleca się zapakować jak najmniej to możliwe, aby nie trzeba było odprawiać kolejnych walizek. Przecież sprzęt narciarski sam w sobie nie jest do końca lekki.

Zwłaszcza jeśli wybierasz się na urlop narciarski z grupą lub rodziną, transport całego sprzętu musi zostać uwzględniony w planowaniu.

Transport sprzętu narciarskiego w torbach narciarskich

Torby narciarskie są idealne do transportu sprzętu na pokładzie samolotu. Nie ważą dużo, mają wystarczająco dużo miejsca i są wykonane z wodoodpornego materiału, dzięki czemu dobrze chronią sprzęt. Torby narciarskie dostępne są w różnych wzorach i kategoriach cenowych.

Najtańsze modele nie posiadają wyściółki ochronnej i są bardziej odpowiednie do transportu sprzętu w samochodzie. Podczas lotu zalecane są torby wyściełane, ponieważ w przeciwnym razie bagaż rejestrowany może łatwo ulec uszkodzeniu podczas załadunku i rozładunku samolotu oraz na taśmie przenośnika bagażu. Wyściełane torby na narty dostępne są również w małej wersji z prostym wyściełaniem na parę nart. Zazwyczaj są one łatwe do noszenia na ramieniu. Większe torby na narty z podwójną wyściółką mieszczą do czterech par nart, oferują nieco więcej miejsca i zazwyczaj mają kółka, dzięki czemu można je łatwiej transportować.

https://youtu.be/iPvSc_e920o

Optymalne pakowanie wymaga odrobiny umiejętności

W zależności od torby, proces pakowania jest trochę inny, ale jest kilka pomocnych wskazówek. Narty powinny być zawsze pakowane jako pierwsze. Jeśli weźmiesz ze sobą drugą parę nart, umieść je zwrócone kantami do pierwszej pary na dwóch zewnętrznych ścianach torby, tak aby spód nart znajdował się bezpośrednio przy ścianie torby. Oszczędza to miejsce, a narty nie leżą bezpośrednio na sobie i dlatego są lepiej chronione. W zależności od nart i torby, trzeba trochę spróbować, aż znajdzie się idealną pozycję. Przy większych torbach jest miejsce na więcej par nart w dolnej części torby i po bokach.

Następnie należy spakować buty. Najbardziej oszczędzają miejsce, jeśli są umieszczone na górze lub na dole torby. Aby to zrobić, umieść pierwszy but tak, aby podeszwa była równoległa do górnej lub dolnej ściany torby. Drugi but jest umieszczony w torbie w lustrzanym odbiciu, tak aby oba tworzyły razem prostokąt. W ten sposób nieporęczne buty zajmują najmniej miejsca. Należy powtórzyć wyżej wymienione kroki, jeśli weźmie się kilka butów.

Kask umieszczamy na drugim końcu. Jeśli chcesz, możesz użyć kasku jako ochrony dla swoich okularów narciarskich lub słonecznych. Aby to zrobić, wystarczy włożyć gogle do kasku i użyć np. rękawic narciarskich jako wyściółki. Twarda strona kasku jest skierowana do góry, rękawiczki spoczywają na nartach. W międzyczasie, gogle są dobrze chronione, a ty optymalnie wykorzystałeś przestrzeń. Poprzez umieszczenie butów na jednym końcu i kasku na drugim, ciężar jest bardziej równomiernie rozłożony w torbie. Zapobiega to uciążliwemu przeciąganiu i ześlizgiwaniu się przedmiotów.

Efektywne wykorzystanie przestrzeni

Oznacza to, że nawet najbardziej nieporęczne i ciężkie przedmioty są możliwe do zapakowania. Ubrania można teraz umieszczać między wiązaniami, najlepiej w taki sposób, aby wszystkie puste przestrzenie były wypełnione. Aby optymalnie wykorzystać miejsce, wskazane jest, aby naprawdę rozplanować każdą powierzchnię: Na przykład, aby włożyć skarpetki narciarskie do butów. Jeśli zamiast składać ubrania, zwijasz je bardzo ciasno, oszczędzasz miejsce, a także chronisz je przed zagnieceniami.

Jeśli nie chcesz zabierać ze sobą kolejnej walizki, możesz pakować minimalistycznie i używać kostek do pakowania lub worków próżniowych. Kompresują one dużą objętość odzieży na najmniejszej przestrzeni, dzięki czemu są bardzo efektywne i zajmują niewiele miejsca. Pomagają one również uporządkować ubrania w sposób przejrzysty i są bardzo lekkie, więc nie ma prawie żadnego dodatkowego ciężaru.

Ostatnie, ale nie mniej ważne są kijki narciarskie. Najbezpieczniejszym i najbardziej oszczędzającym miejsce sposobem ich przechowywania jest umieszczenie każdego z kijków na każdej ścianie zewnętrznej. Podczas zamykania torby należy się tylko upewnić, że nie odkłada się na nią ciężaru. Wiele toreb narciarskich posiada dodatkowe kieszenie na zewnątrz i oferuje dodatkową przestrzeń do przechowywania. W ten sposób zyskuje się dużo miejsca do przechowywania. Tak więc torba i sprzęt narciarski są zapakowane i gotowe do wyjazdu na zimowy urlop.

Podczas pakowania walizki na wyjazd na narty trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy.

Dokładne pakowanie zależy także od modelu torby. Niektóre torby mają na przykład oddzielne przegródki na buty narciarskie, inne mają paski ściskające, które zmniejszają objętość, a tym samym pozwalają zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca.

Aby móc korzystać z torby narciarskiej jak najdłużej, należy o nią również dbać. Pomaga to w przypadku, gdy sprzęt narciarski nie jest umieszczony w torbie mokrej i brudnej. Torby na narty można dobrze czyścić wilgotną ściereczką. Aby uniknąć pleśni i przykrych zapachów, torbę należy pozostawić otwartą na świeżym powietrzu przez co najmniej jeden dzień po użyciu.

Bezpieczeństwo jest kluczowe w transporcie samochodem

Jeśli wybierasz się na urlop narciarski samochodem, masz kilka opcji: Sprzęt można przewozić na dachu lub w samochodzie, tzn. na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. Zaletą transportu sprzętu w samochodzie jest to, że jest on chroniony przed wiatrem i pogodą i nie wymaga dodatkowego obciążenia dachu. Jednak zwłaszcza długie narty są często problemem związanym z przestrzenią. Mogą one również pogorszyć widoczność kierowcy, zsuwać się w przód i w tył podczas pokonywania zakrętów, a nawet zsuwać się do przodu podczas hamowania! Nie tylko mogą one zostać potencjalnie uszkodzone, ale także zagrażają bezpieczeństwu pasażerów i powodują wypadki.

Jeśli materiał jest przewożony w samochodzie, należy go dokładnie zabezpieczyć, aby chronić pasażerów w razie wypadku.

Dlatego szczególnie ważne jest, aby zamocować je w taki sposób, aby nie przemieszczały się podczas jazdy, na przykład za pomocą pasów bezpieczeństwa. Zaleca się również wcześniejsze przykrycie tylnego siedzenia lub złożonych siedzeń i bagażnika plandeką lub kocem. Chroni to samochód przed zarysowaniami i wilgocią. Przed założeniem nart kierowca powinien sprawdzić z perspektywy fotela kierowcy, czy pozycja nart nie pogarsza widoczności lub ruchów. Ponieważ po spakowaniu wszystkiego, a następnie stwierdzeniu, że nie ma się dobrej widoczności, trzeba zacząć wszystko od nowa. Dla ochrony, narty można schować w torbie na narty. Torba na narty może być również korzystna dla jazdy, zwłaszcza gdy nie ma zbyt wiele miejsca. W ten sposób pakujesz wszystko kompaktowo i bezpiecznie.

Transport sprzętu narciarskiego na dachu: To należy uwzględnić

Nie każdy samochód ma miejsce na narty. W małym samochodzie często nie ma wystarczająco dużo miejsca na przewóz sprzętu narciarskiego, nawet przy złożonych tylnych siedzeniach. Jeśli w samochodzie podróżuje więcej osób, jest on zazwyczaj zbyt mały. Dobrym rozwiązaniem jest tu bagażnik na narty lub box na dachu.

Najczęstszą metodą jest transport sprzętu narciarskiego na dachu.

Przed zakupem transportu dachowego dla swojego sprzętu, należy dokonać pomiarów. Zwłaszcza w przypadku samochodów z przeszklonym, przesuwanym dachem, lepiej jest pozostawić szybę wolną, aby nie uszkodzić jej. Należy również sprawdzić, ile wagi można przewozić na dachu samochodu. Zależy to od modelu samochodu: dopuszczalne obciążenie dachu można znaleźć w instrukcji obsługi. Istotne są również wymiary transportu na dachu. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego maksymalna szerokość dla ładunków na dachu wynosi 2,55 metra. Wysokość samochodu wraz z obciążeniem dachu nie może przekraczać 4 metrów, a obciążenie dachu nie może wystawać zbyt daleko do przodu lub do tyłu. Z przodu dozwolone jest przekroczenie 2,50 metra, z tyłu 1,50 metra.

Uchwyty na narty na dach: w ten sposób wszystko pozostaje chronione

Niektórzy miłośnicy sportów zimowych preferują uchwyty na narty na dach, ponieważ są one tańsze od boxów dachowych i mogą przewozić do sześciu par nart. Nie należy jednak oszczędzać na bezpieczeństwie. Istnieją uchwyty na narty, które można zablokować, chroniąc w ten sposób sprzęt przed kradzieżą. Niektóre uchwyty narciarskie posiadają nawet urządzenia magnetyczne, które ułatwiają ich zamocowanie na dachu. Ale uwaga! Magnesy mogą bardzo łatwo porysować lakier samochodu. Aby temu zapobiec, pod magnesami można umieścić cienką warstwę folii mocującej, która będzie chronić samochód.

To chroni w prawdzie dach samochodu, ale narty nie są jeszcze chronione. W przypadku uchwytów na narty, leżą one otwarte na dachu. Zwłaszcza w zimie, podczas jazdy po śniegu, błocie pośniegowym i rozbryzgach soli drogowej, sprzęt może ulec zabrudzeniu, a nawet uszkodzeniu. Wodoodporna torba na narty zapewnia dobrą ochronę. Zaleca się jednak przetestowanie tej konstrukcji przed zakupem – ponieważ może się zdarzyć, że narty z pokrowcem na narty nie zmieszczą się już na uchwyt.

Podczas regularnych postojów należy sprawdzić, czy sprzęt narciarski jest wystarczająco mocno zamocowany.

Box na dach

Jeśli chcesz zabrać swój sprzęt narciarski w warunkach odpornych na warunki atmosferyczne na dachu swojego samochodu, box na dach jest właściwym wyborem. Chociaż są one droższe niż uchwyty na narty, oferują również większą ochronę, ponieważ można je całkowicie zamknąć. Dzięki temu sprzęt jest osłonięty przed wiatrem i zimową pogodą. Box na dach może być również wykorzystywany do transportu poza sezonem narciarskim, więc inwestycja ta często jest opłacalna.

Przed zakupem należy rozważyć kilka ważnych kwestii. Nie każdy box pasuje do każdego samochodu. Dlatego należy upewnić się, że box na dach jest odpowiedni dla posiadanego modelu samochodu. Ważne jest również prawidłowe zamocowanie boxu na dachu, aby nie ześlizgnął się ani nie spadł podczas jazdy. Tutaj najlepiej jest dokładnie przestrzegać instrukcji montażu i po kilku kilometrach jazdy ponownie sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Kształtuje zimową scenerie na drogach: box na dachu.

Przechowywanie sprzętu w boxie na dachu jest bardzo podobne do pakowania torby na narty. Długie i ciężkie przedmioty, takie jak narty, są umieszczane pod spodem, nieporęczne przedmioty, takie jak buty i kask, są umieszczane po zewnętrznej stronie. Niektóre boksy dachowe oferują specjalne uchwyty na sprzęt do sportów zimowych. Należy również chronić delikatne przedmioty, umieszczając je w kasku lub owijając wokół nich kilka warstw odzieży zimowej. Możliwe jest również owinięcie toreb foliowych wokół delikatnych przedmiotów w celu ich ochrony. Można także wyłożyć box kocem tak, aby przedmioty nie ześlizgiwały się i były lekko amortyzowane. Przestrzenie pomiędzy nimi można łatwo wypełnić ubraniem.

Gdy wszystko jest już schowane, można zapiąć pasy zabezpieczające. Przed montażem na dachu należy ponownie sprawdzić ciężar za pomocą wagi, aby nie przekroczyć dopuszczalnego obciążenia dachu. Boks dachowy nie jest walizką, ani nie stanowi dodatkowego miejsca do przechowywania toreb. Należy go używać tylko do przechowywania i zabezpieczania nieporęcznych przedmiotów, w przeciwnym razie dopuszczalna masa zostanie szybko przekroczona. Oznacza to, że przechowuje się tu przede wszystkim te rzeczy, które nie znajdują miejsca w samochodzie, a następnie rozdziela się je i, w razie potrzeby, zabezpiecza tak, aby się nie ześlizgiwały.

Samochód musi być również bezpiecznie przygotowany do podróży

Przed rozpoczęciem podróży należy ponownie sprawdzić ciśnienie w oponach przy uwzględnieniu masy całkowitej oraz, w razie potrzeby, ponownie wyregulować wysokość świateł przednich. Dzieje się tak dlatego, że obciążenie dachu może spowodować zepchnięcie samochodu w dół, co może skutkować zbyt nisko umiejscowionymi światłami, co może prowadzić do oślepiania nadjeżdżających samochodów. W związku z tym ciśnienie w oponach musi zostać odpowiednio zwiększone.

Ważne jest, aby przed wyjazdem sprawdzić ciśnienie w oponach.

Z boxem na dachu samochodu jazda wygląda także inaczej. Droga hamowania wydłuża się, a pojazd pochyla się bardziej na zakrętach. Większa objętość na dachu oferuje również większy opór dla strumienia powietrza – można to poczuć i usłyszeć w samochodzie. Jeśli zauważysz, że samochód robi się bardzo chwiejny, powinieneś wówczas zwolnić. Najwyższym priorytetem jest bezpieczne dotarcie do celu.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące bezpiecznego transportu sprzętu narciarskiego

Która torba na narty jest właściwa?

Zależy to od sprzętu i środka transportu. Dla podróżnych, którzy zabierają ze sobą więcej niż jedną parę nart lub podróżują samolotem, zalecany jest pokrowiec na narty z podwójną wyściółką. Do transportu sprzętu narciarskiego w samochodzie wystarczy prosta, wodoodporna torba na narty bez wyściółki.

Czy istnieje dodatkowa opłata za torby narciarskie podczas podróży samolotem?

Różni się to w zależności od linii lotniczych. Duże linie lotnicze, takie jak Lufthansa, często nie pobierają dodatkowej opłaty, mniejsze linie lub tanie linie lotnicze zazwyczaj pobierają dodatkową opłatę. W tym przypadku zaleca się indywidualne zapytanie przed przystąpieniem do podróży.

Jak można bezpiecznie przechowywać delikatne przedmioty podczas pakowania?

Wyściełane torby na narty zapewniają dobrą ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami zewnętrznymi. Jeśli zapakujesz delikatne przedmioty, takie jak gogle, do torby narciarskiej, możesz je dobrze chronić, umieszczając je w kasku i dodatkowo wyściełając ubraniem.

Czy sprzęt narciarski może być przewożony w samochodzie?

Jeśli samochód jest wystarczająco duży i sprzęt narciarski może być przechowywany w samochodzie, nie ma powodu, aby tego nie robić. Należy jednak pamiętać, że duże, nieporęczne przedmioty muszą być zabezpieczone bardzo pewnie, aby nie ześlizgnąć się, nie uszkodzić, nie zranić pasażerów ani nie spowodować wypadku, na przykład podczas jazdy na zakręcie.

Jakich przepisów prawnych należy przestrzegać podczas transportu sprzętu narciarskiego na dachu?

Nie wolno przekraczać dopuszczalnego obciążenia dachu. Różni się to w zależności od pojazdu. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi. Ponadto, samochód z obciążeniem na dachu nie może przekraczać wysokości 4 metrów, ładunek nie może wystawać więcej niż 2,50 metra z przodu i 1,50 metra z tyłu.

Czy do transportu sprzętu narciarskiego na dachu potrzebny jest box?

Nie, ponieważ narty można przewozić również na uchwytach narciarskich na dachu. Ponieważ jednak uchwyty nie zapewniają żadnej ochrony przed wiatrem i pogodą, jako ochronę zewnętrzną zaleca się stosowanie torby narciarskiej.

Czy każdy box dachowy pasuje do każdego samochodu?

Nie! Boxy dachowe są zwykle dostosowane do konkretnych modeli samochodów. Więc przed zakupem, upewnij się, że box dachowy jest odpowiedni dla Twojego własnego samochodu.

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Hotele wysokogórskie w Alpach

Urlop pomiędzy najwyższymi szczytami Alp i w samym środku terenu narciarskiego ...

$stickyFooter