Auuuć! Sześć najczęstszych urazów narciarskich – i jak ich uniknąć

30/03/2021 - SnowTrex

Z każdą porą roku jazda na nartach staje się bezpieczniejsza. Statystyki wypadków dowodzą: Każdego roku coraz mniej narciarzy doznaje kontuzji. Oznacza to większą ochronę za pomocą sprzętu oraz lepiej przygotowanych i przemyślanych narciarzy. Niemniej jednak, jak w przypadku każdej dyscypliny sportu, istnieje oczywiście pewne ryzyko kontuzji podczas jazdy na nartach. Przyglądamy się sześciu najczęstszym urazom narciarskim, ich przyczynom i sposobom ich uniknięcia.

Urazy w czasie urlopu narciarskiego mogą skutecznie pokrzyżować twoje plany.

Sześć najczęstszych miejsc urazów podczas jazdy na nartach

To kolana najbardziej cierpią z powodu jazdy na nartach. Ponieważ to właśnie tutaj zarówno kobiety jak i mężczyźni najczęściej doznają urazów. Różnice są jednak znaczne. W sezonie zimowym 2016/2017 około 44 procent wszystkich kobiet doznało urazu kolana, w porównaniu do zaledwie 23 procent narciarzy płci męskiej. Oznacza to, że średnio urazy kolana są najczęstszymi urazami podczas jazdy na nartach.

Po urazach kolana, szczególnie częste są urazy ramion u mężczyzn (24,5 procent). Około 20 procent wszystkich narciarzy doznaje urazów w tym obszarze, a następnie urazy głowy (jedenaście procent).

Tułów to kolejny obszar, w którym wielu miłośników sportów zimowych doznaje kontuzji. W tym obszarze ponad dziewięć procent osób doznaje urazów. Jest to czwarty najczęściej występujący obszar urazów podczas jazdy na nartach.

Na piątym miejscu w skali urazów narciarskich znajdują się biodra i uda, a na szóstym miejscu znajdują się dolne partie nóg.

Przecenianie siebie: wielu urazów można by uniknąć

Jak wynika z tych szczególnie częstych urazów, upadki są główną przyczyną urazów podczas jazdy na nartach. 84 procent wszystkich urazów narciarskich powstaje z winy własnej i następuje na skutek upadku. Tylko sześć procent wypadków narciarskich ma miejsce po zderzeniu z innymi narciarzami.

Z jednej strony oznacza to, że same stoki są bezpieczne, a nowoczesny sprzęt narciarski zapobiega wielu poważniejszym wypadkom. Z drugiej strony, pokazuje to również, że upadki są w większości przypadków spowodowane własną winą i dlatego można ich uniknąć.

Na przykład, ponad połowa wszystkich narciarzy doznaje obrażeń w ciągu pierwszych dwóch dni urlopu narciarskiego. Poza nieprzyzwyczajoną wysokością, specjalne warunki pogodowe prowadzą w tym okresie do częstszych upadków. Ponadto organizm często nie jest przygotowany na nadchodzący wysiłek fizyczny z powodu braku odpowiedniego przygotowania fizycznego do uprawiania sportów zimowych, a brak rutyny narciarskiej daje się odczuć także podczas upadków.

Ćwiczenia rozgrzewające na początku dnia narciarskiego pomagają uniknąć kontuzji.

Można tego uniknąć, wyruszając spokojnie na stoki w ciągu pierwszych kilku dni. Oznacza to, że należy zrobić wystarczająco dużo przerw, na początku jeździć na łatwiejszych trasach i zakończyć dzień narciarski już wczesnym popołudniem. W ten sposób ciało może przyzwyczaić się zarówno do wysokości, jak i wymagań sportowych, nie ulegając kontuzji z powodu nieuwagi lub braku treningu.

Jeśli po kilku pierwszych zjazdach zauważysz, że na nartach czujesz się niepewnie, możesz również wziąć udział w kursie narciarskim. Pozwala to na odświeżenie i pogłębienie własnych umiejętności, a wtedy na stokach zyska się także poczucie bezpieczeństwa.

Ogólnie rzecz biorąc, przecenianie własnych umiejętności i wynikający z tego bardziej ryzykowny styl jazdy jest kolejnym powodem kontuzji podczas jazdy na nartach. Ponadto, zarówno szerokie narty carvingowe, jak i dobrze przygotowane stoki dają silne poczucie pewności siebie, które może kusić narciarzy do wykonywania ryzykownych zjazdów.

Także tutaj obowiązuje zasada, ostrożność jest lepsza niż kontuzja i tym samym koniec urlopu narciarskiego. Przy powolnym zwiększaniu prędkości i trudności tras zjazdowych, będziesz miał nie tylko tyle samo frajdy na stoku, co znacznie mniejsze ryzyko urazów.

Nieuwaga jest również jedną z najczęstszych przyczyn upadków i kolizji podczas jazdy na nartach, nawet poza pierwszymi dniami urlopu narciarskiego. Oczywiście, nie zawsze można uniknąć kolizji, ale jeśli wyjdzie się na stoki dobrze wypoczętym i wyspanym, sprawnym fizycznie i dlatego bardziej uważnym, można uniknąć wielu takich wypadków.

Nie do przecenienia jest rozgrzewka przed pierwszym zjazdem, aby pobudzić krążenie i rozgrzać mięśnie. Zmniejsza to ryzyko urazów na stoku.

Podczas jazdy należy zawsze robić przerwy i pić wystarczająco dużo – najlepiej wody i napojów bez alkoholu. Nawet niezbyt obfite przekąski gwarantują, że można odzyskać siły i jeździć z większą koncentracją. Skutkuje to również znacznie mniejszą liczbą upadków i urazów.

Don’t drink and drive – obowiązuje także na stoku!

Ten sprzęt pomaga w zapobieganiu urazom

Poza umiejętną i uważną jazdą na nartach, sprzęt może również w ogromnym stopniu pomóc w zminimalizowaniu ryzyka urazów podczas jazdy na nartach.

Szczególnie młodzi, narciarze płci męskiej stawiają na ochraniacze na plecy podczas uprawiania sportów zimowych. Mogą one przynajmniej amortyzować upadki w obszarze pleców i tułowia, nawet jeśli nosimy ochraniacze, nie oznacza to, że można lub należy jeździć szybciej i ryzykowniej.

Noszenie ochraniaczy chroni przed gorszymi w przypadku upadku.

Ochraniacze nadgarstków oferują również dobrą ochronę w przypadku upadku. Ale najlepszą ochroną wśród sprzętu jest kask – dla większości ludzi jest to już standardowe wyposażenie. Kask chroni przed poważnymi urazami głowy w przypadku upadku i dlatego powinien być ważny dla każdego miłośnika sportów zimowych.

Mimo, że nigdy nie można całkowicie uniknąć wypadków podczas jazdy na nartach, wielu największym urazom podczas upadku można zapobiec poprzez uważną jazdę, ostrożność i dobre wyposażenie ochronne.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące urazów narciarskich

Czy jazda na nartach to ryzykowny sport?

Jak w każdym sporcie, istnieje ryzyko kontuzji, także podczas jazdy na nartach. Niemniej jednak, liczba kontuzjowanych sportowców zimowych jest na rekordowo niskim poziomie, a kontuzje nie są aż tak poważne. Największe niebezpieczeństwa związane z jazdą na nartach wynikają z przecenia samego siebie, podejmowane jest zbyt duże ryzyko i nie jest się wystarczająco uważnym.

Jakie są najczęstsze urazy na nartach?

Sześć czołowych obszarów urazów podczas jazdy na nartach to kolana, ramiona, głowa, tułów, biodra z udami i łydki.

Jakie są główne przyczyny wypadków?

Upadki z własnej winy są zdecydowanie najczęstszą przyczyną tych urazów podczas jazdy na nartach. Narciarze często rozpoczynają swój urlop zbyt ambitnie i jeżdżą na nartach zbyt szybko, zbyt ryzykownie. Często nie poświęcają czasu, aby przyzwyczaić swoje ciało do sportu, wysokości i warunków pogodowych.

Jak można uniknąć urazów podczas jazdy na nartach?

Im lepiej jesteś przygotowany i bardziej uważny jesteś na nartach, tym jesteś bezpieczniejszy na stoku. Dlatego też należy zawsze wyruszać na stok będąc wypoczętym, wcześniej rozgrzać się, zrobić wystarczająco dużo przerw i wypić dużo płynów, a także powoli zwiększać prędkość i trudność tras.

Czy muszę uprawiać sport wyczynowy, aby bezpiecznie jeździć na nartach?

Nie. Narciarstwo wymaga jednak pewnego ogólnego poziomu sprawności i kondycji fizycznej. Dlatego też zaleca się uprawianie umiarkowanych, ale regularnych sportów poza sezonem narciarskim. Ważna jest nie intensywność sportu, a jedynie regularność ruchu.

Co zrobić w przypadku, gdy jesteś świadkiem upadku?

Każdy miłośnik sportów zimowych jest zobowiązany do pomocy w razie wypadku. Najpierw należy zabezpieczyć miejsce wypadku, sprawdzić stan obrażeń, wezwać pomoc, a następnie udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Jaki sprzęt zabezpieczający chroni przed urazami narciarskimi?

Kask narciarski oferuje największą i najważniejszą ochronę. Jednak ochraniacze na plecach i nadgarstkach mogą być również dobrą dodatkową ochroną, jeśli nie skusi Cię do stosowania bardziej ryzykownych technik narciarskich.

Jakim typem sportowca zimowego jesteś?

Zima daje wiele okazji do bycia aktywnym. Niektóre osoby lubią jeżdżenie na ...

Który model nart wybrać? Wskazówki dotyczące zakupu nart

Od czasu triumfu narciarstwa biegowego kilka lat temu, nowa seria modeli została ...

$stickyFooter