Auuuć! Sześć najczęstszych urazów narciarskich – i jak ich uniknąć

19/12/2023 - SnowTrex

Z każdym sezonem jazda na nartach staje się bezpieczniejsza. Statystyki wypadków dowodzą: każdego roku coraz mniej narciarzy doznaje kontuzji. Wynika to ze zwiększonej ochrony dzięki lepszemu sprzętowi, a także dzięki bardziej rozważnym narciarzom. Niemniej jednak, jak w przypadku każdego sportu, tak i podczas jazdy na nartach istnieje oczywiście pewne ryzyko kontuzji. SnowTrex przygląda się sześciu najczęstszym urazom narciarskim, ich przyczynom i temu, jak najlepiej ich unikać.

Auć! Sześć najczęstszych urazów narciarskich – i jak ich uniknąć.


Najczęstsze lokalizacje urazów w narciarstwie

Urazy kolana

To właśnie kolana najbardziej cierpią z powodu jazdy na nartach. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni ulegają tu najczęściej urazom. Różnice są jednak duże. Aż 44 procent wszystkich kobiet doznało w sezonie zimowym 2016/2017 urazu kolana podczas jazdy na nartach, natomiast wśród mężczyzn było to tylko 23 procent. Oznacza to, że urazy kolan są najczęstszą kontuzją w narciarstwie.

Urazy barku

Po urazach kolana, urazy barku są szczególnie częste wśród mężczyzn (24,5 procent). W tym obszarze kontuzji doznaje ok. 20 procent wszystkich narciarzy, na kolejnym miejscu są urazy głowy (11 procent).

Urazy tułowia

Tułów to kolejny obszar, w którym wielu miłośników sportów zimowych doznaje kontuzji. Ponad dziewięć procent doznaje urazów w tym obszarze. To sprawia, że jest to czwarty najczęstszy obszar urazów w narciarstwie.

Urazy bioder, ud i łydek

Na piątym miejscu wśród najczęstszych urazów w narciarstwie są biodra i uda, a na szóstym miejscu łydki.

W każdym ośrodku narciarskim są ratownicy medyczni, którzy często podróżują również z psami ratowniczymi i są pod ręką w nagłych wypadkach.

Przecenianie siebie: wielu urazów można było uniknąć

Jak widać na podstawie tych szczególnie częstych urazów, upadki są głównymi przyczynami urazów podczas jazdy na nartach. 84 procent wszystkich urazów narciarskich powstaje z winy własnej i następuje na skutek upadku. Tylko sześć procent wypadków narciarskich ma miejsce w wyniku zderzenia z innymi narciarzami.

Z jednej strony oznacza to, że same stoki są bezpieczne, a nowoczesny sprzęt narciarski zapobiega wielu poważniejszym wypadkom. Z drugiej strony świadczy to również o tym, że upadki wynikają najczęściej z własnej winy i dlatego można ich również uniknąć.

Ćwiczenia rozgrzewające na początku dnia narciarskiego pomagają zapobiegać kontuzjom.

Przykładowo, ponad połowa narciarzy ulega kontuzji w ciągu pierwszych dwóch dni urlopu narciarskiego. Oprócz niecodziennej wysokości, szczególne warunki pogodowe powodują również częstsze upadki w tym czasie. Dodatkowo organizm często nie jest przygotowany do nadchodzącego wysiłku z powodu braku odpowiedniego przygotowania fizycznego do uprawiania sportów zimowych, a brak narciarskiej rutyny daje o sobie znać również przy upadkach.

Można tego uniknąć, wyruszając spokojnie na stoki w ciągu pierwszych kilku dni. Należy więc robić odpowiednio dużo przerw, na początku jeździć na łatwiejszych stokach, a dzień narciarski kończyć wczesnym popołudniem. Dzięki temu organizm może przyzwyczaić się zarówno do wysokości, jak i do wymagań sportowych, nie doprowadzając do kontuzji przez nieostrożność lub brak treningu.

Jeśli po kilku pierwszych zjazdach zauważysz, że na nartach czujesz się niepewnie, możesz również wziąć udział w kursie narciarskim. Pozwala to na odświeżenie i pogłębienie własnych umiejętności, a wtedy na stokach zyska się także poczucie bezpieczeństwa.

Szkoły narciarskie są najlepszym miejscem do nauki bezpiecznej jazdy na nartach.

Ogólnie rzecz biorąc, przecenianie własnych umiejętności i wynikający z tego bardziej ryzykowny styl jazdy jest kolejnym powodem kontuzji podczas jazdy na nartach. Ponadto, zarówno szerokie narty carvingowe, jak i dobrze przygotowane stoki dają silne poczucie pewności siebie, które może kusić narciarzy do wykonywania ryzykownych zjazdów.

Także tutaj obowiązuje zasada, ostrożność jest lepsza niż kontuzja i tym samym koniec urlopu narciarskiego. Ci, którzy powoli zwiększają prędkość i trudność zjazdów, będą mieli nie tylko równie dobrą zabawę podczas zjazdu, ale także znacznie mniejsze ryzyko kontuzji.

Nieuwaga jest również jedną z najczęstszych przyczyn upadków i kolizji podczas jazdy na nartach, nawet poza pierwszymi dniami urlopu narciarskiego. Oczywiście, nie zawsze można uniknąć kolizji, ale jeśli wyjdzie się na stoki dobrze wypoczętym i wyspanym, sprawnym fizycznie i dzięki temu bardziej uważnym, można uniknąć wielu takich wypadków.

Nie należy lekceważyć rozgrzewki przed pierwszym zjazdem, aby uruchomić krążenie i rozgrzać mięśnie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko kontuzji na stoku.

Nie pij i nie prowadź – dotyczy to również stoków!

Podczas jazdy należy zawsze robić przerwy i pić wystarczająco dużo – najlepiej wody i napojów bez alkoholu. Nawet skromne przekąski pomogą Ci odzyskać siły i skupić się na jeździe. Prowadzi to również do znacznie mniejszej liczby upadków, a tym samym mniejszej liczby urazów.

Ten sprzęt pomaga zapobiegać urazom

Poza umiejętną i uważną jazdą na nartach sprzęt może również w ogromnym stopniu pomóc w zminimalizowaniu ryzyka urazów podczas jazdy na nartach.

 

Noszenie ochraniaczy zapobiega poważniejszym obrażeniom w razie upadku.

Szczególnie młodzi mężczyźni uprawiający sporty zimowe stawiają na ochraniacze pleców. Mogą one przynajmniej zamortyzować upadki w okolicy pleców i tułowia, mimo że ochraniacze nie oznaczają, że można lub należy z tego powodu jeździć na nartach szybciej i bardziej ryzykownie.

Ochraniacze na nadgarstki zapewniają również dobrą ochronę w przypadku upadków. Jednak sprawdzoną, najlepszą ochroną pod względem wyposażenia jest kask narciarski — dla większości osób jest to już standardowe wyposażenie. Kask chroni przed poważnymi urazami głowy w razie upadku, dlatego powinien być ważny dla każdego miłośnika sportów zimowych.

Mimo że wypadków podczas jazdy na nartach nigdy nie da się całkowicie uniknąć, wielu głównym urazom po upadkach można zapobiec dzięki uważnej jeździe, ostrożności i dobremu wyposażeniu ochronnemu.

FAQ dotyczące urazów narciarskich

Czy jazda na nartach to ryzykowny sport?

Jak w każdym sporcie, istnieje ryzyko kontuzji, także podczas jazdy na nartach. Niemniej jednak liczba kontuzjowanych sportowców zimowych jest na rekordowo niskim poziomie, a kontuzje nie są aż tak poważne. Największe niebezpieczeństwa związane z jazdą na nartach wynikają z przecenia samego siebie, podejmowane jest zbyt duże ryzyko i nie jest się wystarczająco uważnym.

Jakie są najczęstsze urazy na nartach?

Sześć czołowych obszarów urazów podczas jazdy na nartach to kolana, barki, głowa, tułów, biodra z udami i łydki.

Jakie są główne przyczyny wypadków?

Upadki z własnej winy są zdecydowanie najczęstszą przyczyną tych urazów podczas jazdy na nartach. Narciarze często rozpoczynają swój urlop zbyt ambitnie i jeżdżą na nartach zbyt szybko, zbyt ryzykownie. Często nie poświęcają czasu, aby przyzwyczaić swoje ciało do sportu, wysokości i warunków pogodowych.

Jak można uniknąć urazów podczas jazdy na nartach?

Im lepiej jesteś przygotowany i bardziej uważny jesteś na nartach, tym jesteś bezpieczniejszy na stoku. Dlatego też należy zawsze wyruszać na stok będąc wypoczętym, wcześniej rozgrzać się, zrobić wystarczająco dużo przerw i wypić dużo płynów, a także powoli zwiększać prędkość i trudność tras.

Czy muszę być zawodowym narciarzem, aby bezpiecznie jeździć na nartach?

Nie. Narciarstwo wymaga jednak pewnego ogólnego poziomu sprawności i kondycji fizycznej. Dlatego też zaleca się uprawianie umiarkowanych, ale regularnych sportów poza sezonem narciarskim. Ważna jest nie intensywność sportu, a jedynie regularność ruchu.

Co zrobić w przypadku, gdy jestem świadkiem upadku?

Każdy miłośnik sportów zimowych jest zobowiązany do pomocy w razie wypadku. Najpierw należy zabezpieczyć miejsce wypadku, sprawdzić stan obrażeń, wezwać pomoc, a następnie udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Jaki sprzęt zabezpieczający chroni przed urazami narciarskimi?

Kask narciarski oferuje największą i najważniejszą ochronę. Jednak ochraniacze na plecach i nadgarstkach mogą być również dobrą dodatkową ochroną, jeśli nie skusi Cię do stosowania bardziej ryzykownych technik narciarskich.

12 nadzwyczajnych faktów na temat śniegu

Jest biały, składa się z kryształków, nie posiada smaku i jest zimny – to ...

Statystyki śniegu: Gdzie we Włoszech pada najwięcej śniegu?

Włochy mają o wiele więcej do zaoferowania poza pizzą i makaronem, zwłaszcza ...

$stickyFooter