Urlop narciarski z niemowlęciem i małymi dziećmi

20/06/2023 - SnowTrex

Nowy członek rodziny jest zawsze sporym wyzwaniem. Ale czy wskazane jest jeżdżenie na nartach z niemowlętami lub małymi dziećmi? Oczywiście! Jeśli zwrócisz uwagę na kilka rzeczy, możesz również spędzić wspaniałe wakacje na śniegu z małymi dziećmi.

Prawie wszystkie ośrodki narciarskie oferują rozrywkowy program zimowy.

Czy warto wybrać się na urlop narciarski z dziećmi?

Zasadniczo, nie ma powodu, dla którego nie można wyjechać na urlop zimowy z niemowlętami lub małymi dziećmi. Nawet jeśli najmłodsi nie mogą jeszcze jeździć na nartach, kochają śnieg i świeże górskie powietrze.

Ciesz się zimowymi wakacjami nawet bez jazdy na nartach.

W przypadku kobiet w ciąży należy pamiętać, że od 10-12 tygodnia jazda na nartach nie jest wskazana. Ryzyko urazu jest zbyt wysokie i stanowi niepotrzebne zagrożenie, zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka. Nie oznacza to jednak, że nie wolno ci jechać w góry. Po prostu skonsultuj się z lekarzem i ciesz się zajęciami poza stokiem, takimi jak wędrówki zimowe!

Wczesne planowanie pozwala uniknąć późnego stresu

Pojawienie się potomstwa oznacza duże zmiany dla urlopu narciarskiego: więcej planowania niż w przypadku urlopu dla dwojga. Rodziny powinny zatem poświęcić dużo czasu na znalezienie odpowiedniego zakwaterowania, zorganizowanie transportu i zapewnienie sprzętu dla najmłodszych. Cztery do pięciu miesięcy z góry na planowanie może wydawać się długie, ale daje rodzicom wystarczająco dużo czasu na zaplanowanie urlopu zimowego w spokoju.

Dobre planowanie to podstawa.

Wskazówka dla rodziny: jeśli podróżujesz z inną rodziną z dziećmi, będziesz miał nie tylko kolegów do zabawy dla najmłodszych. Łatwiej jest też na zmianę opiekować się dziećmi i dać dorosłym małą przerwę.

Centralne zakwaterowanie zapewnia krótki dojazd na stok

Pierwsze pytanie w fazie planowania często brzmi: dokąd powinna udać się rodzina z dziećmi? Istnieje wiele ośrodków narciarskich, które specjalizują się w rodzinach i oferują szeroki wachlarz zajęć dla całej rodziny, od przyjaznych dla dzieci tras zjazdowych po ekscytujące zajęcia dla najmłodszych i opiekę w hotelu.

Jednak nawet ci, którzy nie jeżdżą na nartach w rodzinnym ośrodku narciarskim, mogą wybrać hotel ze specjalną opieką nad dziećmi. Również lokalne stowarzyszenia turystyczne oferują coraz częściej opiekę nad dziećmi. Oznacza to, że rodzice mogą wspólnie wychodzić na stoki, podczas gdy pociechy są pod dobrą opieką.

Podczas wakacji z dziećmi lokalizacja zakwaterowania jest często kluczowa.

Warto pamiętać, że nie zawsze trzeba się decydować na pokój hotelowy. Inną tańszą opcją jest zarezerwowanie mieszkania wakacyjnego. Małe dzieci mają tu więcej miejsca na zabawę i można łatwiej pilnować domowych zwyczajów.

Ale bez względu na to, czy jest się w hotelu, czy w apartamencie, centralna lokalizacja zakwaterowania jest zawsze korzystna dla rodzin z małymi dziećmi. Dzięki temu można szybko wrócić ze stoku. Ponadto centralne położenie zapewnia, że wycieczki nie będą zbyt długie i że po wyczerpującym dniu spędzonym na nartach nie ma długiej drogi do miejsca zakwaterowania. Ponadto są Państwo również dobrze skomunikowani z transportem publicznym.

Wskazówka dla podróżnych: jeśli dzieci są jeszcze bardzo małe, polecamy europejski ośrodek narciarski, w którym podróż nie jest zbyt męcząca. Zimy są tu również łagodniejsze niż na przykład w Kanadzie. Ci, którzy martwią się o niskie temperatury, mogą również podróżować w marcu lub kwietniu, kiedy nie jest już tak zimno na zewnątrz.

Dobre wyposażenie: to warto spakować dla najmłodszych

Niemowlęta i dzieci do trzeciego roku życia są naturalnie zbyt małe, aby jeździć na nartach, ale muszą być również przygotowane do wypoczynku w górach. Wyposażenie turystyczne dla młodych urlopowiczów obejmuje odpowiednie ubrania: Nie tylko spodnie zimowe i gruba kurtka są obowiązkowe, ale także mocne i ciepłe obuwie, szalik, czapka ochronna i rękawice. Ponadto, skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa na słońce, dlatego ochrona przeciwsłoneczna z wysokim faktorem i okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV są absolutną koniecznością.

Jeśli podróżujesz z małymi dziećmi, powinieneś również pomyśleć o zabawkach. Ponieważ nawet jeśli zakwaterowanie zapewnia zabawki, kilka wypróbowanych i przetestowanych zabawek jest bardzo pomocne w drodze do ośrodka narciarskiego lub w samolocie.

Wskazówka: jeśli nie jedziesz na wakacje własnym samochodem, powinieneś rozważyć podróż pociągiem lub samolotem i zorganizować prywatny transport z lotniska lub dworca kolejowego do miejsca zakwaterowania.

Kurs narciarski czy całkowita rezygnacja z jazdy?

Po przyjeździe na teren narciarski często pojawia się pytanie: czy można zabrać maluchy na nartostradę, czy nawet zapisać je na kurs narciarski? Jazda na nartach nie jest zalecana dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, ponieważ jest po prostu zbyt wymagająca fizycznie dla wielu dzieci w tym wieku, a wiele z nich nie posiada jeszcze niezbędnych umiejętności motorycznych. Na kurs narciarski mogą być natomiast zapisane tylko te dzieci, które samodzielnie korzystają z toalety.

Nauka jazdy na nartach razem z innymi dziećmi to niesamowita zabawa.

Nawet jeśli dzieci są za małe na kurs narciarski, nie oznacza to, że nie można ich zabierać na stoki. Jeśli jest kilka mniej uczęszczanych stoków, które nie są zbyt strome, można z powodzeniem wybrać się na narty z większymi dziećmi. Elastyczna linka narciarska może być również używana, ale z rozwagą. Potrzebna jest przy tym odpowiednia koordynacja, tak by zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo.

Niezależnie od tego, czy jeździsz na nartach, czy też na sankach, jeśli spędzasz czas z dziećmi w śniegu, powinieneś zaplanować wiele przerw i ograniczyć czas na wolnym powietrzu. Kto zaczyna powoli z jedną lub co najwyżej dwoma godzinami w śniegu i robi regularne przerwy, przyzwyczaja dzieci do stoku i uczy je jazdy w formie zabawy. Bardzo ważne jest również, aby dzieci często i dużo piły.

Jeśli zauważysz, że małe dzieci są zmęczone, powinieneś natychmiast zrobić przerwę lub nawet zakończyć jazdę na nartach, aby uniknąć wyczerpania i wynikających z tego urazów i niezadowolenia.

Zabawa na śniegu nie zawsze musi odbywać się na stoku

Jeśli dzieci są za małe na trasy zjazdowe lub nie są one wystarczająco przyjazne dla dzieci, na śniegu jest wiele innych zajęć, które są co najmniej tak samo atrakcyjne. Jeśli istnieją odpowiednie stoki, można na przykład jeździć razem na sankach, zbudować bałwana, wziąć udział w zabawnej walce na śnieżki lub pojeździć na  koniu. Krótkie spacery na śniegu to także świetna zabawa i wspaniała trasa odkrywcza dla młodych i starszych. Inną możliwością jest jazda na nartach biegowych. Należy jednak dobrze to przećwiczyć i nie wybierać zbyt długich wycieczek, aby dziecko nie było zbyt długo narażone na zimno.

Prawie wszystkie ośrodki narciarskie oferują rozrywkowy program zimowy.

Należy całkowicie unikać jazdy na nartach lub snowboardzie z niemowlętami – nawet w chustach lub plecakach. Silny wiatr, zimno i ryzyko urazów przy dużych prędkościach są zbyt dużym ryzykiem dla małych dzieci i niemowląt.

Wskazówka dotycząca aktywności: tak samo jak miło jest spędzać czas z małymi dziećmi na śniegu, tak samo przyjemne może być spędzenie dnia poza stokami, na przykład na basenie. W ten sposób urozmaicisz swój urlop narciarski i zbierzesz siły na następny dzień na śniegu.

Wakacje narciarskie z niemowlętami i małymi dziećmi są nie tylko możliwe, ale mogą być również świetną zabawą dla całej rodziny. Jedyną ważną rzeczą jest zaplanowanie podróży z dużym wyprzedzeniem i zrelaksowanie się podczas urlopu. Wtedy zarówno młodzi, jak i starsi będą się świetnie bawić na śniegu.

Najważniejsze pytania dotyczące jazdy na nartach z małymi dziećmi

Czy urlop narciarski z dziećmi jest zawsze bezpieczny?

Ogólnie rzecz biorąc, tak. Dzieci kochają śnieg, a ci, którzy zwracają uwagę na dobrą odzież, ochronę przeciwsłoneczną i zajęcia odpowiednie dla dzieci, mogą również jeździć na nartach z niemowlętami i małymi dziećmi. Wakacje narciarskie z dziećmi z chorobami serca lub układu oddechowego nie są zalecane. Należy to wcześniej wyjaśnić z lekarzem.

Czy można jeździć na nartach w ciąży?

Ginekolodzy zalecają, aby kobiety w ciąży od 10. tygodnia ciąży nie jeździły na nartach, ponieważ ryzyko urazów jest zbyt wysokie.

Czy muszę jechać na rodzinne tereny narciarskie?

Nawet jeśli oferta tych ośrodków narciarskich jest przeznaczona dla rodzin i może sprawić tyle radości, nie jest to obowiązkowe. Ważne jest jednak, aby zadbać o to, aby zakwaterowanie było przyjazne dla dzieci i aby istniały odpowiednie udogodnienia w zakresie opieki nad dziećmi.

Czy zalecana jest linka narciarska?

Tylko w ograniczonym zakresie, z elastyczną smyczą i jeśli rodzice dobrze opanują technikę i koordynację. W przeciwnym razie ryzyko obrażeń jest zbyt wysokie.

Czy dobrze jest podróżować z innymi rodzinami z małymi dziećmi?

Tak! Dla dzieci oznacza to więcej towarzyszy zabaw, a rodzice mogą wspierać się nawzajem w opiece.

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Hotele wysokogórskie w Alpach

Urlop pomiędzy najwyższymi szczytami Alp i w samym środku terenu narciarskiego ...

$stickyFooter