Prawidłowo oceniaj warunki na stoku i poziom trudności

08/06/2023 - SnowTrex

Oznakowanie zapewnia entuzjastom sportów zimowych wstępną orientację co do trudności trasy narciarskiej. Same oznaczenia nie wystarczą jednak do oceny warunków panujących na stoku. Entuzjaści sportów zimowych powinni również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak warunki pogodowe, pora dnia lub własne umiejętności, zanim wyruszą na stok. SnowTrex pokazuje, jak prawidłowo ocenić warunki na stoku i poziom trudności.

Stoki, które są zamknięte z powodu zagrożenia lawinowego, nie powinny być w żadnym wypadku pokonywane na nartach.


Oznaczenia to nie wszystko

Nawet jeśli oznaczenia są zgodne z pewnym standardem, różnice między krajami już pokazują, że nie należy ich postrzegać jako bezwzględnych kategorii. Na nartach jeździ się bezpieczniej, jeśli rozumie się oznaczenia jako wytyczne. Dają one entuzjastom sportów zimowych orientację, dzięki czemu nie zapuszczają się na oślep jako początkujący na niebezpieczny stok. Oprócz tego istnieją inne ważne czynniki, które określają trudność trasy lub warunki na stoku.

Kolorowe oznaczenia na krawędzi stoku informują o stopniu trudności trasy i pomagają w orientacji przy słabej widoczności.

Warunki pogodowe

Jednym z najważniejszych czynników jest pogoda. W zależności od pogody , warunki na stoku mogą się diametralnie zmienić. Błękitne niebo i słońce zapewniają idealną widoczność i ułatwiają jazdę na nartach. Jednak mgła lub opady śniegu mogą pogorszyć widoczność tak bardzo, że nawet niebieski lub zielony stok staje się niebezpieczny, nawet przy dobrej ochronie widoczności.

Jazda powyżej pokrywy chmur to wspaniałe doświadczenie. Jednak jazda przez chmury nie jest przyjemna, ponieważ nie widać zbyt daleko.

Świeży nowy śnieg może również utrudniać warunki na stoku. Nowy śnieg jest bardzo miękki i nie przykleja się tak bardzo do podłoża. Z jednej strony wymaga to pewnej siły i umiejętności, aby uniknąć zapadania się w śniegu. Z drugiej strony, dobrzy narciarze często jeżdżą zbyt szybko w takich warunkach, ponieważ w puchu można się szczególnie dobrze ślizgać. Duża prędkość innych narciarzy może być czynnikiem ryzyka dla początkujących, dlatego też lepiej jest jeździć na mniej trudnym stoku, jeśli nie czujesz się pewnie.

Co więcej, zarówno temperatura, jak i wiatr mogą wpływać na warunki na stoku. Czynnik wiatru sprawia, że temperatury są niższe. Oznacza to, że ciało potrzebuje więcej energii, aby się ogrzać, co osłabia Twoją siłę. Dlatego też nie powinieneś wybierać się na zbyt trudne stoki przy szczególnie zimnej lub wietrznej pogodzie. Nawet jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności, ryzykujesz nadmiernym wysiłkiem. Może to szybko doprowadzić do zmęczenia, braku koncentracji, a tym samym do wypadków.

Lodowate temperatury mogą czasami zamrozić brodę lub włosy.

Opady śniegu mogą również zmienić niebieską trasę w muldę, z niewielkimi wzniesieniami usypanymi przez świeży śnieg. Są one świetną zabawą dla doświadczonych narciarzy, ale stanowią duże wyzwanie dla niedoświadczonych entuzjastów sportów zimowych. Jako początkujący ryzykujesz tutaj kontuzję. Lepiej jest ominąć garby lub znaleźć stok, który został już wyrównany przez ratrak.

Obfite opady śniegu ograniczają widoczność i sprawiają, że jazda na nartach i snowboardzie jest niezwykle trudna.

Przed wyruszeniem na trudny stok należy się dobrze zastanowić: Jak się dzisiaj czuję? Jaki jest mój poziom jazdy na nartach? Jeśli masz wątpliwości, warto zacząć od łatwiejszego stoku. W końcu jazda na nartach jest tutaj również zabawą i nie narażasz siebie ani innych na niebezpieczeństwo. Własne umiejętności są zatem czynnikiem, którego nie należy lekceważyć, jeśli chodzi o trudność stoku. Obejmuje to twoje własne umiejętności, ale także kształt dnia i ogólną sprawność fizyczną. Ważne jest, aby uczciwie przeanalizować te punkty przed wyruszeniem w drogę, a jeśli masz wątpliwości, zacznij od łatwiejszego stoku, zamiast lekkomyślnie narażać siebie i innych.

Entuzjaści sportów zimowych, którzy nie są pewni, czy mogą bezpiecznie zjeżdżać po określonych stokach, powinni najpierw wybrać alternatywny stok.

Warunki na stoku mogą się nagle zmienić

Ale co się stanie, jeśli wybierzesz się na stok i dopiero na miejscu zorientujesz się, że jest on zbyt trudny? To zależy od okoliczności: Jeśli jesteś jeszcze na szczycie i zdasz sobie sprawę, że możesz nie być w stanie zjechać bez ryzyka, powinieneś natychmiast zawrócić i zjechać wyciągiem z powrotem na dół.

Jeśli jesteś już na stoku i zauważysz, że jest on zbyt stromy, pomocna może być technika ślizgowa. Polega ona na ustawieniu obu nart w poprzek stoku, równolegle do siebie i przeniesieniu ciężaru ciała na nartę zjeżdżającą. W ten sposób zjeżdżasz w dół. Po kilku metrach zatrzymujesz się, wbijając nartę górską w śnieg. Robisz to naprzemiennie i powoli, aż osiągniesz dno. Nie wygląda to zbyt wdzięcznie, ale jest to najbezpieczniejszy sposób, aby zjechać bez szwanku.

Jeśli warunki na stoku zmienią się podczas jazdy, na przykład z powodu zmiany pogody, zależy to między innymi od tego, gdzie się znajdujesz i jak bardzo wpływa to na widoczność. Jeśli na przykład wystąpi biała plama, szybko stracisz orientację i często nic nie zobaczysz. Wtedy, jeśli to możliwe i bezpieczne, powinieneś natychmiast zmienić teren. Zbocza z drzewami i skałami mogą pomóc w orientacji. Jeśli w pobliżu znajduje się dolina lub schronisko górskie, powinieneś się tam schronić. Jeśli i to nie jest możliwe, zrób sobie przerwę i poczekaj, aż warunki na stoku się poprawią. Dotyczy to również silnego wiatru, obfitych opadów śniegu lub mgły. Lepiej być bezpiecznym niż żałować!

Warunki pogodowe na stoku mogą się szybko zmieniać.

Uważaj, trasy narciarskie mogą się zmienić nawet w ciągu kilku godzin. Gdy wiele osób jeździ na nartach na stoku lub gdy zmieniają się warunki pogodowe, trasa, która była łatwa do jazdy na nartach rano, może być teraz wykonana z mocno ubitego śniegu i dlatego staje się znacznie trudniejsza. Zwłaszcza strome stoki stają się trudniejsze w miarę upływu dnia, ponieważ wielu narciarzy nie jeździ na krawędziach i ma tendencję do spychania śniegu na jedną stronę, co może szybko zmienić równą trasę w znacznie trudniejszy stok muldowy. Chociaż stoki są regularnie wyrównywane, rzadko zdarza się to w ciągu jednego dnia pracy. Należy o tym pamiętać podczas jazdy na nartach na wszystkich stokach.

Zarówno wiatr, jak i pogoda oraz pora dnia mogą mieć wpływ na trudność stoku. Silny wiatr, który wpływa na widoczność lub nagła burza śnieżna nie są niczym niezwykłym w górach. Jednak w takich sytuacjach pozornie łatwe stoki nagle stają się trudnymi trasami. W zależności od własnych umiejętności, powinieneś ostrożnie zjechać w kierunku doliny, zatrzymać się na chwilę lub udać się w bezpieczne miejsce. Warunki na stoku zmieniają się również wraz z porą dnia. Po tym, jak wielu entuzjastów sportów zimowych jeździło na nartach na stoku, może on stać się oblodzony i pagórkowaty, tak że szczególnie po południu stoki są trudniejsze do jazdy na nartach.

Przy błękitnym niebie i słońcu śnieg częściowo topnieje w ciągu dnia i pogarsza warunki na stoku.

Jazda na nartach w grupach

Jeśli wyjeżdżasz na narty z przyjaciółmi, którzy są bardziej doświadczeni lub chcą jeździć po trudniejszych stokach niż pozwalają na to twoje umiejętności, możesz czuć się w trudnej sytuacji. Możesz nie chcieć przyznać, że nie radzisz sobie ze stokami lub nie chcesz jeździć na nartach sam. Tutaj jednak należy być szczerym i przyznać, że zaplanowane trasy są zbyt skomplikowane i że nie chcesz zranić siebie lub przeszkadzać innym. W ten sposób grupa może się ewentualnie podzielić: Jedna część jeździ z niedoświadczonymi kolegami po łatwiejszych stokach i pomaga doskonalić ich umiejętności. Można to również zrobić na zmianę, aby te same osoby nie musiały zawsze jeździć na łatwiejszych stokach.

Szczególnie w większych grupach należy dobrze dobrać poziom trudności trasy.

Jeśli grupa nie chce tego robić, możesz wynająć instruktora narciarstwa i spędzić kilka dni na intensywnym szkoleniu, aby poprawić swoje umiejętności. W ten sposób szybko się uczysz, nikt nie musi jeździć na zbyt trudnych lub zbyt łatwych stokach, a pod koniec wakacji twój poziom może być nawet na tym samym poziomie co twoich znajomych, więc możesz wybrać się na wspólną wycieczkę. Ale to nie jest konieczność. Jeśli czujesz się zbyt niepewnie lub boisz się zrobić sobie krzywdę, lepiej jeździć na łatwiejszych stokach. Tutaj również możesz nawiązać nowe znajomości i ostatecznie obowiązuje zasada: jeśli czujesz się bezpiecznie, będziesz się lepiej bawić na stoku!

How to ski steep slopes with more control | How to ski down steep slopes for beginners

Często zadawane pytania dotyczące warunków na stokach i poziomów trudności

Co ma wspólnego forma dnia z poziomem trudności?

Nasze umiejętności fizyczne i psychiczne wpływają na to, jak bezpiecznie i w skupieniu jeździmy na nartach. Dlatego też powinny być one brane pod uwagę przy wyborze stoku, niezależnie od umiejętności czy oznaczeń. Ktoś, kto jest wypoczęty i sprawny, ma mniej problemów na trudniejszych stokach niż ktoś, kto jest przemęczony i bez formy.

Co zrobić, jeśli stok jest zbyt trudny?

Możesz albo zjechać na nartach prosto w dół wyciągiem krzesełkowym lub gondolą, albo, jeśli pozwalają na to twoje umiejętności, użyć techniki ślizgowej, aby ostrożnie zjechać w dół stoku. Jeśli warunki zewnętrzne zmienią się podczas jazdy, należy albo dotrzeć w bezpieczne miejsce, zmienić teren, albo zatrzymać się i poczekać na poprawę pogody.

Dlaczego warunki na stoku zmieniają się w ciągu dnia?

Im więcej narciarzy na stoku, tym bardziej śnieg jest ubijany. W związku z tym, zwłaszcza po południu, stoki stają się bardziej oblodzone i trudniejsze do jazdy. Dotyczy to zwłaszcza stromych stoków. Ponadto trasy narciarskie są zazwyczaj wyrównywane tylko raz w ciągu dnia, zazwyczaj rano.

Co zrobić, gdy znajomi jeżdżą na trudniejszych stokach niż ty?

Grupa może podzielić się na grupę początkującą i zaawansowaną, aby pomóc niedoświadczonym członkom. Inną opcją jest wynajęcie instruktora narciarstwa i doskonalenie własnych umiejętności niezależnie od grupy. Zasadniczo nie należy jeździć na nartach na stokach, które są zbyt trudne, aby zagrażać sobie lub innym.

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter