Prawidłowa ocena warunków pogodowych: bezpieczna jazda na nartach przy każdej pogodzie

04/07/2023 - SnowTrex

Niektórzy miłośnicy sportów zimowych pędzą na stoki pełni entuzjazmu po pierwszych opadach śniegu w sezonie, inni wolą czekać na idealne warunki, a jeszcze inni preferują jazdę na nartach w cieplejszych miesiącach wiosennych. Wszystkie te warunki pogodowe mają swoje zalety i wady. Ważne jest, aby miłośnicy sportów zimowych dostosowali się do odpowiednich warunków pogodowych, aby zawsze zachować bezpieczeństwo. Ale o tym, że jazda na nartach w każdych warunkach pogodowych jest zabawą, wie nie tylko SnowTrex.

Przed dniem na nartach: nie zapomnij się rozciągnąć! Nieważne, czy z nartami, czy bez.


* ważny do 31.05.2025 | od 2.400 zł/rezerwacja | jeden bon na rezerwację | brak możliwości wypłaty w gotówce i użycia bonu w już istniejącej rezerwacji

Bez względu na pogodę: w ten sposób można bezpiecznie jeździć na stoku

Przygotowania zaczynają się jeszcze przed wyjściem na stok: miłośnicy sportów zimowych powinni być zawsze dobrze wypoczęci i sprawni fizycznie. Zwiększa to koncentrację – ponieważ uważne jeżdżenie na nartach jest ważne w każdych warunkach pogodowych, aby nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Odpowiednia rozgrzewka

Zanim wyjdziesz na stok narciarski, powinieneś się rozgrzać. To nie tylko zmniejsza ryzyko urazu: ciało może lepiej reagować na nieoczekiwane impulsy, jak również na zewnętrzne obciążenia, takie jak silny wiatr. Rozgrzanie się tuż przed jazdą na nartach zwiększa również zdolność koncentracji, ponieważ jest się bardziej nastawionym psychicznie na zjazd i przez to bardziej uważnym na stoku.

Znajomość trasy

Bardzo pomocne jest wcześniejsze przyjrzenie się trasie. Im lepiej znasz teren z wyprzedzeniem, tym spokojniej i bardziej świadomie możesz reagować, jeśli pogoda nagle się zmieni. Na przykład ci, którzy wiedzą, gdzie znajduje się następna gospoda, mogą udać się tam bezpośrednio, gdy zacznie intensywnie padać śnieg. Oczywiście pomocne jest również, aby nie jeździć samemu, ale z partnerem i, na wszelki wypadek, przechowywać wszystkie numery alarmowe w telefonie komórkowym. Jeśli nie możesz dotrzeć na czas w bezpieczne miejsce lub jesteś odcięty w czasie silnej burzy śnieżnej, możesz wezwać pomoc.

Odpowiednie przygotowanie jest ważne dla beztroskiego dnia na nartach.

Ponadto, istnieje wiele dobrych aplikacji pogodowych, takich jak iSki czy Bergfex, które zostały specjalnie zaprojektowane do uprawiania sportów zimowych i dzięki którym można między innymi sprawdzić dokładne warunki pogodowe na miejscu. Zasadniczo zaleca się ponowne sprawdzenie prognozy pogody i sytuacji lawinowej przed zjazdem.

Reagowanie na zmianę pogody

Na stoku nie należy zbyt uparcie stosować się do planu, który przygotowano rano. Jeśli warunki pogodowe się zmienią i nie czujesz się bezpiecznie, najlepiej zrobić sobie przerwę lub zakończyć dzień na nartach nieco wcześniej niż planowano. Bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu.

Nawet idealne warunki wymagają uwagi

Kiedy jazda w końcu się zacznie, jako miłośnik sportów zimowych powinieneś zawsze wiedzieć, co dla jazdy na nartach oznaczają różne warunki pogodowe i widoczność.

W zależności od wysokości, na stoku często występują różne warunki pogodowe.

Wymarzone warunki lekkiego, świeżego śniegu, promienie słoneczne, spokojne powietrze i temperatura od -1 do -6°C sprawiają, że serca miłośników sportów zimowych biją szybciej. Ponieważ te warunki pogodowe są uważane przez wielu za warunki doskonałe: wszystko, co sprawia, że jazda na nartach jest szczególnie przyjemna i tak piękna, łączy się tutaj.

  • Temperatury nie są ani tak niskie, że stają się nieprzyjemne podczas jazdy na nartach, ani tak wysokie, że śnieg się topi.
  • Bez wiatru jest również cieplej, a śnieg nie jest rozwiewany, co zapewnia doskonałą pogodę i warunki narciarskie.
  • Szczególnie świeży śnieg jest bardzo przyjemny dla narciarzy, ponieważ jest lekki i suchy. Wtedy szczególnie dobrze jeździ się na nartach.

Ponieważ puszysty śnieg składa się w ponad 90% z powietrza, jest bardzo miękki. Podczas jazdy na nartach w puszystym śniegu nie ma prawie żadnego oporu, a miłośnicy sportów zimowych praktycznie przez niego suną. Jeśli jest słonecznie i spokojnie, doświadczeni narciarze mogą przyspieszyć tempa. Upadki początkujących przebiegają za to bardzo delikatnie. Nic dziwnego, że te warunki pogodowe są dla wielu wprost idealne.

W Alpach nie zdarza się to jednak zbyt często. Zwłaszcza miękki, suchy, puszysty śnieg  jest rzadkością, ponieważ nie jest wystarczająco zimno – więc śnieg jest raczej mokry i ciężki. Zwłaszcza w wysokich Alpach rzadko jest też bezwietrznie. W Ameryce Północnej czy Japonii te fantastyczne warunki pogodowe i śniegowe są jednak bardziej powszechne.

Często jednak to właśnie te idealne warunki mogą prowadzić do wypadków na stokach. Pogoda jest piękna, widoczność dobra, można jechać szybciej, upadki są miękkie – wszystko to kusi, aby jechać za szybko i nie być tak ostrożnym: kiedy jedziesz szybko, możesz łatwo przechylić się do tyłu, co powoduje, że narty tracą kontakt ze śniegiem. Dlatego miłośnicy sportów zimowych powinni jeździć na nartach z rozsądną prędkością i nie popadać w nadmierną pewność siebie.

Idealna pogoda na urlopie narciarskim to marzenie wszystkich fanów zimy.

Jeśli podczas jazdy na nartach nie spodziewasz się również żadnych trudności czy niebezpieczeństw, szybko staniesz się nieostrożny. Badania wykazały, że wysokie poczucie bezpieczeństwa prowadzi nawet do większej ilości kontuzji w sporcie. Oznacza to: zwłaszcza w idealnych warunkach pogodowych należy zawsze jeździć z pełną koncentracją.

Bezpieczna jazda przy silnym wietrze

Z reguły jednak miłośnicy sportów zimowych nie zawsze mają doskonałe warunki. Zwłaszcza na wysokich szczytach może być bardzo burzliwie. Niektórzy miłośnicy sportów zimowych uwielbiają, gdy podczas zjazdu wiatr dudni w uszach. Nic nie przemawia przeciwko temu, o ile jesteś dobrze ubrany, dostosujesz swój styl jazdy i zatrzymasz się, gdy podmuchy będą zbyt silne.

Zasada jest taka: kiedy wyciągi są zamknięte, jest zbyt wietrznie, aby jeździć na nartach. Jest to jednak nieco uproszczone, ponieważ niektóre wyciągi i kolejki linowe mogą wytrzymać do 100 kilometrów na godzinę (km/h), podczas gdy inne przestają działać przy wietrze o prędkości około 50 km/h. Eksperci twierdzą, że miłośnicy sportów zimowych na ogół nadal jeżdżą bezpiecznie przy wietrze o prędkości pomiędzy 50 a 60 km/h.

Jednak przy wietrze o prędkości powyżej 35 km/h jazda bez dodatkowej ochrony może stać się niekomfortowa. Oczywiście, zarówno kierunek wiatru, jak i temperatura są ważne. W zależności od warunków zewnętrznych, wiatr jest odczuwany jako mniej lub bardziej silny. Waga ciała może również odgrywać rolę w tym, jak stabilnie czujesz się na nartach przy danej prędkości wiatru.

Gdy tylko poczujesz, że wiatr zagraża twojej równowadze, powinieneś zmniejszyć prędkość. Jeśli nawet wtedy nie jest możliwe stabilne jeżdżenie na nartach: należy opuścić stok powoli i ostrożnie i czekać, aż warunki pogodowe poprawią się lub wcześniej zakończyć dzień na nartach.

Szczególnie w wyciągach i gondolach zimny wiatr szybko wywołuje przerażający efekt.

Odpowiednia odzież chroni przed wiatrem

Jeśli jeździsz na nartach przy wietrznej pogodzie, zawsze powinieneś być odpowiednio ubrany. Ponieważ nawet jeśli temperatury nie wydają się być tak niskie, tak zwany efekt ochłodzenia przez wiatr sprawia, że ciało szybciej marznie. Efekt ochłodzenia przez wiatr jest zauważalny już przy temperaturach poniżej 10°C: im silniejszy wiatr wieje i im jest zimniej, tym bardziej spada odczuwalna temperatura zewnętrzna. Więc -10°C przy prędkości wiatru 10 km/h odczuwa się jako -15,2°C. Przy wzroście prędkości do 25 km/h, odczuwalna temperatura zewnętrzna wynosi -18,7°C.

Najlepszym sposobem na walkę z tym jest noszenie odpowiedniej odzieży, najlepiej w postaci kilku oddychających warstw. Odzież powinna być zatem przepuszczająca powietrze podczas uprawiania sportów zimowych, ponieważ zbyt ciasna odzież hamuje krążenie krwi i jeszcze bardziej przyspiesza marznięcie. Ponadto połączenie wilgoci, w tym przypadku potu, wiatru oraz zimna sprawia, że szybciej marzniesz. Odzież zimowa jest zazwyczaj wykonana ze specjalnych włókien funkcjonalnych, które są oddychające i zapewniają dobrą izolację.

W sportach zimowych typowa technika ubrania „na cebulkę” obejmuje bieliznę termiczną z włókien funkcjonalnych, skarpety narciarskie, długą koszulkę również z włókien funkcjonalnych, sweter narciarski, wodoodporne spodnie i kurtkę narciarską, a także rękawiczki, szalik i w razie potrzeby ochronę na twarz. Zaleca się stosowanie materiałów takich jak puch lub poliamid, ponieważ umożliwiają one cyrkulację powietrza, ale także utrzymują ciepło i dobrze odpychają wiatr i wodę. Zaleca się stosowanie materiałów takich jak puch lub poliamid, które z jednej strony umożliwiają cyrkulację powietrza, a z drugiej utrzymują ciepło i dobrze chronią przed wiatrem i wodą.

Bycie dobrze zorganizowanym jest już w połowie sukcesem w warunkach pogodowych na górze: właściwa odzież zimowa jest warunkiem koniecznym do udanego dnia na stoku.

Ponadto, podczas jazdy na nartach na wietrze należy również słuchać swojego ciała. Jeśli jest Ci bardzo zimno, wiatr podwiewa śnieg tak mocno, że nic nie widzisz lub masz trudności z utrzymaniem równowagi: wtedy najwyższy czas przestać.

Wiatr zmienia śnieg

Jednak wiatr nie tylko wpływa na to, jak się czujemy podczas jazdy na nartach, ale może również wpływać na materiał, z którego wykonane są narty. Gdy łączą się silne wiatry i niskie temperatury (od -20°C), na kryształach śniegu pojawiają się ostre krawędzie. Przyklejając się do narty mogą zniszczyć warstwę materiału. Jest to z pewnością sytuacja ekstremalna, ale nie należy lekceważyć wpływu wiatru na górną warstwę śniegu.

Wiatr może również szybko zamienić miękki, nowy śnieg w ziarnisty i stary. Jednak stary i nowy śnieg nie łączą się, więc tworzą bardzo śliską powierzchnię. Powoduje to, że jazda na nartach jest niestabilna i zwiększa ryzyko zsuwania śniegu i lawin. Każdy, kto to zauważy, nie powinien panikować, ale bardzo ostrożnie i powoli oddalać się od stoku.

Jazda na nartach z opadami śniegu

Jazda na nartach w opadach śniegu może być również w pewnych okolicznościach niebezpieczna. Opady śniegu mogą być nie tylko piękne, ale i nieprzewidywalne podczas jazdy na nartach, ponieważ nigdy nie jest do końca jasne, jak nowy śnieg zachowa się w stosunku do zalegającego pod nim śniegu.

Na przykład, jeśli jest tylko lekki śnieg, a temperatura jest poniżej zera, spadający nowy śnieg zapewnia przyjemne miękkie podłoże, przez które można bez przeszkód sunąć.

Przy dużych opadach śniegu należy zachować ostrożność!

Jeśli jednak opady śniegu zamienią się w śnieżycę, należy zachować ostrożność. Wilgotne powietrze nie tylko znacznie pogarsza widoczność, ale także powoduje gwałtowny spadek temperatury ciała. Jest to dodatkowo spotęgowane przez wiatr, co grozi hipotermią.

Jeśli zauważysz, że wiatr i opady śniegu stają się coraz bardziej intensywne na krótko przed wyruszeniem w drogę, lepiej wstrzymać się i poczekać, aż pogoda się poprawi. Ci, którzy po drodze zauważą, że opady śniegu są coraz intensywniejsze, powinni spróbować jak najszybciej wrócić do doliny lub do najbliższego schroniska i tam poczekać.

Jeśli wokół punktu zamarzania są cieplejsze temperatury, opady śniegu mają zupełnie inny efekt. Tutaj nowy śnieg jest mokry i ciężki w przeciwieństwie do puchu. Oznacza to, że lepiej się trzyma, co oznacza również, że narty nie ślizgają się już po niej gładko. Szczególnie często zdarza się to wiosną, kiedy w górach robi się cieplej. Jazda przez ciężki, mokry śnieg staje się bardziej męcząca: jeśli nie pochylimy się tak bardzo do przodu i umiejętnie użyjemy kijków, nie obciążymy zbytnio stawów.

Jazda na nartach po lodzie

Jeśli od dłuższego czasu nie pada śnieg, a temperatury są niskie, często tworzy się warstwa lodu. Ponieważ narciarze cały czas jeżdżą po tej samej warstwie śniegu i nie pada nowy, ten, który już leży na ziemi, jest coraz bardziej ubity, aż do powstania twardej warstwy. W skutek czego lód utrudnia miłośnikom sportów zimowych wykonywanie kontrolowanych skrętów.

Z drugiej strony, równomierna warstwa lodu może być również dobrą podstawą do szybkich zjazdów. Możesz na nim ćwiczyć poprawę swojej stabilności.

Dobrą techniką jazdy na lodzie jest jazda po przekątnej i wywieranie nacisku na całej długości krawędzi zamiast zwykłych miękkich zakrętów. Możliwe są bardzo szerokie zakręty wzdłuż miękkiego śniegu i wokół płyt lodowych. To jednak wywiera większy nacisk na kolana i kostki. Buty muszą być więc również bardzo szczelnie zamknięte. Górna część ciała nie powinna przechylać się zbytnio, aby zachować stabilność.

Właściwa technika jest kluczowa w głębokim śniegu i na oblodzonych stokach.

Jeśli nie jesteś w stanie sprostać tym warunkom lub jeśli nie opanowałeś tych technik i nie jesteś w stanie kontrolować swojego zjazdu, lepiej jest spędzić dzień wygodnie w bacówce, gdy na stoku jest lód.

Ekstremalne zimno

Na jazdę na nartach wpływa również ekstremalne zimno, czyli temperatury w dwucyfrowym zakresie minusowym. Miłośnicy sportów zimowych powinni zawsze pamiętać, że temperatury mogą się znacznie wahać między górami a doliną oraz między porankiem a popołudniem. Na każdy 1 000 metrów wysokości temperatura spada o około sześć stopni.

Gorące kakao lub kawa nie tylko ogrzewają ciało, ale i umysł.

Warunkiem wstępnym jest więc utrzymanie ciepła. Dlatego oprócz odpowiedniej odzieży ochronnej, ważne jest również zaplanowanie małych przekąsek między posiłkami. Mogą to być świeże lub suszone owoce, a także batoniki muesli lub sucharki. Zaleca się wszystko, co zawiera dużo dobrych węglowodanów i dostarcza energii (a więc i ciepła), nie będąc tym samym obciążeniem dla żołądka. Bo jeśli jesz za mało, twój metabolizm spowalnia i marzniesz szybciej. Nie należy też zapominać o piciu. Zbyt mała ilość płynu prowadzi do braku koncentracji, osłabienia i zmęczenia.

Ponadto regularne przerwy w ciepłym pomieszczeniu są nie tylko wygodne, ale i ważne, ponieważ w zimną pogodę organizm szybciej się męczy. Więc możesz rozgrzać się gorącą czekoladą, zanim pojedziesz dalej.

Miłośnicy sportów zimowych również mogą się ogrzać, dobrze planując swoje trasy: jeśli w bardzo mroźną pogodę ograniczysz się do stoków z ogrzewanymi wyciągami, nie zmarzniesz zbytnio przy wjeździe na górę.

Jednak mroźne temperatury mają również wpływ na sprzęt – na przykład wiązania mogą zamarznąć. Podczas przerw w jeździe może pomóc krótkie wyjście z wiązań i ponowne wejście, aby rozmrozić mechanizm.

Ciepła pogoda i ziarnisty śnieg

Drugą skrajnością są ciepłe temperatury podczas jazdy na nartach, tzn. w okolicach lub powyżej temperatury zamarzania. Powodują one topnienie śniegu. W pierwszych dniach wiosny zdarza się to często w ciągu dnia, kiedy temperatura na termometrze wznosi się ponad zero stopni. W nocy temperatury znów spadają, topniejący śnieg zamarza i powstaje oblodzony stok lub błoto pośniegowe.

Ma to dwa skutki dla jazdy na nartach: podobnie jak mokry śnieg, błoto pośniegowe jest ciężkie, więc trzeba użyć dużo siły podczas jazdy na nartach. Dodatkowo śnieg przykleja się pod nartami i przyciaga je do podłoża. Jednak dzięki temu uzyskuje się też nieco stabilniejszą pozycję.

W przypadku upadku daje o sobie znać drugi efekt działania lodowatego błota pośniegowego: parzy ono skórę. Jazdy po śniegu ziarnistym można uniknąć, wyruszając na trasę szczególnie wcześnie, kiedy jeszcze nie jest tak ciepło. Poranne ptaszki są nagradzane przyjemnymi temperaturami i swobodnymi zjazdami.

Zwróć uwagę na prognozę pogody i odpowiednio się przygotuj

Od opadów śniegu przez lód po silne wiatry: sportom zimowym nie zawsze towarzyszą najlepsze warunki pogodowe. Dlatego ważne jest, aby uważnie przyjrzeć się prognozie pogody i dobrze przygotować się do danych warunków pogodowych odpowiednim stylem jazdy i wyposażeniem.

Dzięki temu połączeniu odpowiedniej postawy, dobrego ubioru ochronnego i odpowiedniego stylu jazdy na nartach, można dobrze się bawić na nartach w prawie każdych warunkach pogodowych!

FAQ dotyczące warunków pogodowych i widoczności podczas jazdy na nartach

Kiedy są najlepsze warunki pogodowe do jazdy na nartach?

Każdy miłośnik sportów zimowych ma swoje osobiste preferencje, ale słoneczna i bezwietrzna pogoda z temperaturą od -1 do -7°C i grubą warstwą świeżego śniegu jest przez wielu uważana za idealne warunki.

Czy można jeździć beztrosko w idealnych warunkach pogodowych?

Tak i nie. Szczególnie dobre warunki kuszą sportowców zimowych do zbyt szybkiej i często nieostrożnej jazdy. Dlatego należy zawsze jeździć ostrożnie i uważnie, nawet w najlepszych warunkach pogodowych.

Czy silne wiatry mogą uszkodzić sprzęt?

Gdy silny wiatr spotyka się z niskimi temperaturami, kryształki śniegu tworzą ostre brzegi. Mogą one faktycznie uszkodzić spód nart.

Czy można jeździć na nartach w opadach śniegu?

Dopóki wyciągi są czynne, a widoczność nie jest zła, jazda na nartach w opadach śniegu może być bardzo przyjemna. Ponadto, ponieważ nigdy nie wiadomo na pewno, jak będzie zachowywał się nowy śnieg, należy zawsze jeździć na nartach z odpowiednią prędkością. Jeśli do opadów śniegu dodamy silny wiatr, to nie tylko znacznie ograniczy to widoczność, ale też wystąpi zagrożenie hipotermią. W takim przypadku należy powstrzymać się od jazdy na nartach.

Jak bezpiecznie jeździć na nartach po lodzie?

Podczas jazdy po oblodzonych powierzchniach ważne jest połączenie nacisku na krawędź i nacisku na całej długości, aby uzyskać dobrą „przyczepność” do podłoża i zachować stabilność. Każdy, kto nie opanował tej techniki, powinien unikać oblodzonych stoków.

Dlaczego trudniej jest jeździć na nartach w ziarnistym śniegu niż w puchu?

Ziarnisty śnieg jest ciężki i mokry, więc narty trzymają się go stosunkowo mocno. Puszysty śnieg jest natomiast bardzo miękki i lekki, a także suchy. Dla amatorów sportów zimowych oznacza to, że w miękkim śniegu muszą się mniej natrudzić podczas jazdy na nartach — daje to uczucie beztroskiego ślizgania się. Jazda przez ziarnisty śnieg wymaga większej siły i dlatego jest postrzegana jako bardziej uciążliwa.

12 nadzwyczajnych faktów na temat śniegu

Jest biały, składa się z kryształków, nie posiada smaku i jest zimny – to ...

Statystyki śniegu: Gdzie we Włoszech pada najwięcej śniegu?

Włochy mają o wiele więcej do zaoferowania poza pizzą i makaronem, zwłaszcza ...

$stickyFooter