Zasady zdrowotne podczas jazdy na nartach: W ten sposób będziesz w szczytowej formie na stokach!

20/01/2021 - SnowTrex

Jazda na nartach to nie tylko zabawa, ale i zdrowie. Sport ten wspiera kondycję fizyczną, jest dobry dla krążenia, a także poprawia ogólne samopoczucie. Aby jednak w pełni wykorzystać te korzyści i uniknąć ewentualnych urazów, należy być przygotowanym do wyjazdu na stoki. Dlatego też Niemiecki Związek Narciarski (DSV) opracował dziesięć podstawowych zasad dotyczących zdrowia, aby pomóc w tym miłośnikom sportów zimowych. Ci, którzy przestrzegają tych zasad, będą nie tylko bardziej cieszyć się jazdą na nartach, ale także będą zdrowi i unikną wypadków, jeżeli będzie to tylko możliwe.

Te dziesięć zasad dotyczących zdrowia pomoże ci utrzymać sprawność fizyczną.


Bycie w dobrej formie to konieczność

Jazda na nartach nie jest „tylko zjazdem z góry”. Wymaga to koncentracji i podstawowego poziomu sprawności fizycznej. Dlatego Niemiecki Związek Narciarski zaleca, aby każdy narciarz regularnie trenował swój układ krążenia.

Nie oznacza to, że codziennie trzeba biegać pięć kilometrów, ale zaleca się regularne ćwiczenia fizyczne. Może to być pływanie, joga, jazda na rowerze, a nawet po prostu spacer. Ważna jest nie intensywność sportu, a jedynie regularność ćwiczeń.

Jazda na nartach wymaga podstawowego poziomu sprawności fizycznej. Ci, którzy regularnie uprawiają jogę, również czerpią korzyści z tego hobby na stokach.

Wiek nie jest problemem podczas jazdy na nartach – zły stan zdrowia już tak

Błędnie, niektórzy uważają, że narciarstwo jest tylko dla młodych ludzi. To nie jest jednak prawdą. Wiek nie ma nic wspólnego z umiejętnością jazdy na nartach. Wręcz przeciwnie: zwłaszcza dla starszego pokolenia, jazda na nartach jest bardzo korzystna dla zdrowia. Zapobiega na przykład osteoporozie, wzmacnia masę mięśniową, poprawia koordynację i równowagę oraz ma pozytywny wpływ na psychikę.

Ale co dotyczy zarówno młodych jak i starszych: słaba kondycja i zdrowie są problemem podczas jazdy na nartach. Każdy, kto nie może nadążyć fizycznie lub z powodów zdrowotnych nie może jeździć na nartach, naraża przede wszystkim siebie, ale także innych miłośników sportów zimowych.

Na stoku powinieneś być w dobrym stanie zdrowia.

Skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania porady medycznej dotyczącej tych dolegliwości

Jazda na nartach wpływa korzystnie na układu sercowo-naczyniowy. Jednak w przypadku niektórych problemów zdrowotnych może to być również czynnik ryzyka: Należą do nich wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, problemy z sercem i otyłość. Jazda na nartach może również stanowić ryzyko dla organizmu przy przyjmowaniu silnych leków, ale żaden z tych czynników nie oznacza automatycznie, że nie można lub nie wolno jeździć na nartach. Ponieważ jednak istnieje zagrożenie dla zdrowia, ważne jest, aby w takich przypadkach wcześniej zasięgnąć porady lekarza (specjalisty).

W przypadku niektórych dolegliwości fizycznych, przed rozpoczęciem urlopu narciarskiego zaleca się konsultację z lekarzem.

Nie zapomnij o przerwach

Większość wypadków i urazów jest spowodowana nieuwagą podczas jazdy na nartach. Szczególnie późnym popołudniem, gdy miłośnicy sportów zimowych stają się zmęczeni, ich uwaga słabnie. Aby tego uniknąć, należy robić regularne przerwy, zwłaszcza po długim zjeździe.

Wskazane jest również, aby w ciągu pierwszych kilku dni zachować spokój. Czas na stoku nie powinien być zbyt długi, zwłaszcza na początku, ale raczej powinien być stale wydłużany.

A kto nie lubi zatrzymywać się w rustykalnej chacie, aby naładować baterie i rozkoszować się słońcem? Ważne: Pomyśl o ochronie przeciwsłonecznej!

W przypadku niektórych dolegliwości fizycznych, przed rozpoczęciem urlopu narciarskiego zaleca się konsultację z lekarzem.

Brak snu jest niebezpieczny

Jazda na nartach to sport pełen wyzwań. Dlatego ważne są nie tylko regularne przerwy, ale także wystarczający wypoczynek wieczorem i przede wszystkim odpowiednia ilość snu. Jeśli w nocy dasz swojemu ciału wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i powrót do zdrowia, następnego dnia będziesz znowu sprawny.

Z drugiej strony, jazda na nartach, gdy jesteś przemęczony jest niebezpieczna. Ci, którzy nie mają wystarczająco dużo snu, mają zmniejszoną uwagę i koncentrację, są mniej zdolni do działania, a tym samym narażają siebie i innych.

Szczególnie podczas après-ski może to trwać dłużej. Niemniej jednak ważne jest, aby sportowcy zimowi mogli spać tak dobrze, jak to możliwe.

W przypadku bólu: skonsultuj się z lekarzem

Każdy, kto mimo wszelkiej ostrożności zauważy, że przecenił swoje możliwości, powinien słuchać swojego ciała i nie ignorować sygnałów alarmowych. Nikomu nie pomoże, jeśli narciarze będą oczekiwać od siebie zbyt wiele lub przeceniać siebie i swoje ciało.

Szczególnie w przypadku bólu serca, zawrotów głowy, kołatania serca lub duszności nie należy kontynuować jazdy na nartach, lecz natychmiast zatrzymać się i skonsultować z lekarzem.

Jeśli ból pojawia się po upadku, nie należy go ignorować.

Wybór odpowiedniej odzieży

Odpowiednia odzież jest niezbędna do bezpiecznego uprawiania narciarstwa. Ponieważ narciarzom naturalnie robi się ciepło na stoku, wielu z nich nie ubiera się wystarczająco ciepło. To duży błąd. Mroźne temperatury zewnętrzne i częste przerwy, podczas których nie tylko odpoczywasz, ale także odświeżasz się, mogą szybko doprowadzić do wychłodzenia.

Jeśli chodzi o odzież do sportów zimowych, eksperci zalecają „zasadę ubierania na cebulkę” – oprócz odzieży specjalnej, takiej jak bielizna termiczna lub koszulek z oddychających włókien funkcjonalnych i wodoodpornych warstw zewnętrznych. Przy tym nosi się kilka warstw, jedna na drugiej, co szczególnie dobrze magazynuje ciepło i tym samym zapobiega hipotermii. Oznacza to również, że możesz zdjąć ubranie, jak tylko zaczniesz się pocić, nie nosząc zbyt mało.

Ważne jest również, aby unikać zbyt ciasnej odzieży, ponieważ może to ograniczyć krążenie krwi. Dotyczy to zwłaszcza butów.

Ponadto wyposażenie techniczne, zwłaszcza obuwie i wiązania, powinno zawsze odpowiadać najnowszym normom bezpieczeństwa.

Ważna reguła zdrowotna: Odpowiednia odzież jest niezbędna.

Ostrożność zamiast zbytniej pewności siebie

Szybkie zjazdy na stokach to oczywiście dużo zabawy. Ale ponieważ rzadko jesteś sam na stoku, taka żywiołowość może szybko doprowadzić do kolizji i niezamierzonych obrażeń. Jeśli jeździsz zbyt szybko, możesz łatwo przeoczyć innych narciarzy i nie zareagować w porę w niebezpiecznej sytuacji. Wybiegająca w przyszłość, ostrożna i rozważna jazda pozwala uniknąć wypadków.

Narciarze powinni również zwracać uwagę na znaki i oznaczenia. Jest tak dlatego, że tzw. „freeriding” poza trasą wiąże się z nieoczekiwanymi zagrożeniami, takimi jak ukryte skały lub pnie drzew, które mogą prowadzić do poważnych upadków i urazów. Istnieje również zwiększone zagrożenie lawinowe w głębi obszaru. Jeśli coś się tu wydarzy, ekipy ratownicze będą potrzebowały więcej czasu, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Ponadto istnieje również możliwość wypadków narciarskich, upadków w szczelinach lub sztolniach.

Jazda poza trasą jest możliwa przy odpowiednim wyposażeniu, doświadczeniu i ostrożności, ale jazda na nartach na zamkniętych stokach lub przez obszary o z zagrożeniem lawinowym jest wykluczona.

Również podczas skoków, miłośnicy sportów zimowych nie powinni być nierozsądni i powinni powoli podchodzić do większych skoków w parku rozrywki lub poza trasą, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Nigdy nie jeździć z pełnym żołądkiem

Nawet jeśli jazda na nartach sprawia, że jest się głodnym, należy unikać nadmiernego jedzenia przed i w trakcie jazdy. Mocne posiłki są również ciężkie dla żołądka i muszą być przez długi czas trawione. To czyni cię ospałym i osłabia twoją uwagę. Ponadto, aktywność sportowa może prowadzić do zgagi po ciężkim posiłku.

Ważna zasada zdrowotna: Wzmocnienie jest konieczne, ale nie należy go przesadzać.

Nie zaleca się jednak jazdy na nartach na pusty żołądek. Jak to często bywa, ważne jest, aby utrzymać prawidłową równowagę. Podczas jazdy na nartach, małe przekąski ze zdrowymi węglowodanami są dobrym pomysłem. W schronisku narciarskim można rozkoszować się świeżą zupą ziemniaczaną lub chrupiącą sałatką z paskami piersi indyczej zamiast potężnej pieczeni z knedlami lub makaronem serowym. Przekąski, takie jak chleby razowe, suszone owoce lub ciastka razowe, są odpowiednie dla małego głodu pomiędzy posiłkami.

Alkohol jest tematem tabu

Zarówno przed, jak i podczas jazdy na nartach, nigdy nie należy spożywać alkoholu. Podobnie jak podczas jazdy samochodem, alkohol w sportach zimowych zakłóca nasze postrzeganie i koncentrację oraz zmniejsza naszą zdolność do reagowania. Wypadki są nieuniknione.

Istnieją dwa dodatkowe czynniki, które utrudniają jazdę na nartach: wysokość i chłód.

Nie jest prawdą, że alkohol działa szybciej na wyższych wysokościach. Ale na dużych wysokościach zawartość tlenu jest mniejsza, co prowadzi do zmniejszenia czujności i szybszego zmęczenia. Alkohol nie zwiększa tego efektu znacząco, ale kombinacja ta nie jest wcale korzystna w sportach zimowych, ale stanowi poważne zagrożenie.

Alkohol i zimno również nie są dobrymi czynnikami warunkującymi: Bo podczas gdy alkohol cię rozgrzewa, w rzeczywistości w organizmie dzieje się odwrotnie. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co powoduje, że organizm szybciej traci ciepło. Co więcej, pod wpływem alkoholu nie zauważasz bezpośrednio zimna i myślisz, że jest cieplej niż jest w rzeczywistości. To z kolei może szybko doprowadzić do niebezpiecznej hipotermii.

Ważna zasada zdrowotna: Na stoku nie należy spożywać alkoholu.

Ci, którzy chcieliby wypić jedną lub dwie szklanki mocniejszych trunków wieczorem, oczywiście mogą to zrobić. Najlepiej w ciepłej atmosferze podczas après-ski – ale narty lepiej potem odpiąć.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zasad zdrowotnych podczas jazdy na nartach

Czy jazda na nartach jest niebezpieczna?

Nie! Sama w sobie jazda na nartach nie jest bardziej niebezpieczna niż inne sporty. Jeśli jesteście w dobrej kondycji fizycznej, jeździsz na nartach ostrożnie i z rozwagą oraz przestrzegasz określonych zasad zdrowotnych, to na stokach jesteś bezpieczny.

Jaka jest najczęstsza przyczyna wypadków w sportach zimowych?

Nieuwaga jest najczęstszą przyczyną wypadków i urazów podczas uprawiania sportów zimowych. Jeśli jesteś nieostrożny i jeździsz niedbale, narażasz na niebezpieczeństwo siebie i innych.

Czy starsi ludzie też mogą jeździć na nartach?

Tak, narciarstwo jest tak samo odpowiednie dla osób starszych jak i młodszych. Jest to nawet zalecane. Bo to nie wiek jest ważny dla jazdy na nartach, ale odpowiedni stan zdrowia i trening.

Czy muszę uprawiać sporty wyczynowe, żeby jeździć na nartach?

Nie. Narciarstwo wymaga jednak pewnej ogólnej sprawności fizycznej i kondycji. Dlatego też wskazane jest uprawianie umiarkowanych, ale regularnych sportów poza sezonem narciarskim.

Czy mogę jeździć na nartach, jeśli mam problemy z sercem i krążeniem?

Problemy z sercem i krążeniem mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia podczas jazdy na nartach. Chociaż większość osób może jeszcze jeździć na nartach, należy wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Jaki jest odpowiedni strój do uprawiania sportów zimowych?

Oprócz specjalnej odzieży zimowej, eksperci zalecają wiele warstw zgodnie z „zasadą na cebulkę”, aby uniknąć hipotermii. Ważne jest, aby ubranie nie było zbyt ciasne i aby sprzęt narciarski spełniał aktualne normy bezpieczeństwa.

Jaki wpływ na jazdę na nartach ma brak snu?

Brak snu pogarsza własną wydajność, a także prowadzi do zmniejszenia uwagi na stoku. Zwiększa to ryzyko wypadków i urazów.

Dlaczego zabronione jest picie alkoholu podczas jazdy na nartach?

Alkohol obniża koncentrację, zdolność do postrzegania i reagowania. Wszystko to może prowadzić do zwiększonego ryzyka wypadków i urazów. Ponadto wpływ alkoholu powoduje, iż jesteś mniej wrażliwy na zimno, a tym samym możesz szybciej wyziębić organizm.

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Hotele wysokogórskie w Alpach

Urlop pomiędzy najwyższymi szczytami Alp i w samym środku terenu narciarskiego ...

$stickyFooter