Sztuka w ośrodkach narciarskich: Ekspozycje na śniegu

25/09/2022 - SnowTrex

Sporty zimowe i kultura wspaniale się uzupełniają. Dowodem na to są różne imprezy artystyczne w ośrodkach narciarskich, które w wielu miejscach gromadzą artystów, których miejscowi urlopowicze narciarscy nie powinni przegapić.

Sztuka w ośrodkach narciarskich: Ekspozycje na śniegu.

Fantastic Gondolas: Sztuka multimedialna między piekłem a niebem

Na Arlberg zachwycają się także narciarze lubiący kulturę. Każdej zimy w Lech panuje atmosfera sztuki pod nazwą „Fantastic Gondolas”. Nie chodzi tu o obrazy, ale o wyszukane instalacje artystyczne, przestrzenne i dźwiękowe autorstwa międzynarodowych artystów. Podczas wjazdu gondolą kinową można podziwiać gigantyczne projekcje na górach i budynkach autorstwa łącznie 20 artystów. W gondolach, restauracjach i na górnej stacji kolejki górskiej Rüfi na gości czekają DJ-e, którzy zapewniają imprezową atmosferę do białego rana.

Art on Snow: tydzień festiwalu sztuki

Raz w roku w Bad Gastein odbywa się „Art on Snow” (sztuka na śniegu), największy festiwal sztuki w Alpach. Każdego roku powstają imponujące dzieła sztuki lodowej. Znani artyści lodowi szlifują i rzeźbią filigranowe rzeźby ze śniegu lub brył lodu, na żywo w ośrodku narciarskim. Zwieńczeniem tego pełnego wrażeń tygodnia jest impreza „Art of(f) Party”.

Jedno z pięknych śnieżnych zdjęć autorstwa Simona Becka.

Galeria na stokach: Sztuka w plenerze na Schmitten

Na wzgórzu Schmittenhöhe nad Zell am See regularnie wznoszą się w niebo ogromne rzeźby. Przykładem może być ponadwymiarowy stół lub symetrycznie ułożone stosy kamieni, które wspaniale wkomponowują się w krajobraz, a jednocześnie przyciągają wzrok. Są one częścią projektu artystycznego, który rozpoczął się w 1995 roku na miejscowej górze Zell. Od 2013 roku stała się ona stałą „galerią na stoku”. Na całej górze ustawiono ponad 30 rzeźb. Przedmioty te zostały zaprojektowane przez artystów z naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień, aby podkreślić harmonię natury i kultury. Instalacje stały się jedną z największych plenerowych przestrzeni artystycznych w Europie i należą do Schmitten jak śnieg do zimy. Dzieła sztuki znajdują się bezpośrednio przy ośrodku narciarskim i są widoczne ze stoku.

Kształty w bieli: rzeźby w śniegu

Każdej zimy w Ischgl artyści lodowi tworzą „kształty w bieli” ( w oryg. „Formen in Weiß”), które są wystawiane na terenie narciarskim Silvretta Arena. 10 międzynarodowych par artystów ma pięć dni na zrealizowanie tematu i stworzenie na stokach ogromnego świata scenicznego. Galeria na świeżym powietrzu ma co roku inny temat przewodni, oto kilka przykładów: „Casting Shows”, „Superbohaterowie”, „Cyrk” i „Hollywood”. W finale konkursu „Kształty w bieli” najlepsze prace zostają nagrodzone. Wszystkie rzeźby lodowe można podziwiać w ośrodku narciarskim do początku maja.

Rzeźba „Batman vs. Joker” na terenie narciarskim Silvretta Arena.

Włoski Festiwal Rzeźby Śnieżnej: zimowe arcydzieła

27-metrowe bryły śniegu, łopaty i piły to jedyne materiały i narzędzia dla dziesięciu zespołów biorących udział w Festiwalu Rzeźby ze Śniegu. Zgodnie z tematem przewodnim w ciągu trzech dni mają powstać wyjątkowe rzeźby, które zostaną umieszczone w różnych miejscach Innichen. Gotowe dzieła sztuki mogą być nie tylko podziwiane przez mieszkańców i gości, ale także oceniane. Po dokonaniu oceny zostanie wyłoniony zwycięzca, a rzeźby pozostaną do wiosny, aż pierwsze promienie słońca roztopią śnieg.

Niemiecki Festiwal Rzeźby Śnieżnej: śnieg zmienia się w sztukę

Na początku roku zespoły twórcze artystów z różnych krajów przyjeżdżają do Bernau. Na Festiwalu Rzeźby ze Śniegu tworzą fantazyjne dzieła sztuki z ogromnych brył śniegu. Artyści nie mają żadnych ograniczeń, zarówno, jeśli chodzi o znane postacie, takie jak Sfinks, jak i abstrakcyjne dzieła sztuki. W ciągu tych czterech dni do Schwarzwaldu ściągają tysiące turystów. Poza niezwykłą galerią pod gołym niebem urozmaicony program rozrywkowy zapewniają między innymi ekscytujące pokazy narciarskie, parada Pistenbully, zjazd z pochodniami oraz pokazy sztucznych ogni.

Messner Mountain Museums: projekt muzeum w Południowym Tyrolu

W zestawieniu wydarzeń związanych ze sztuką alpejską nie może zabraknąć muzeum górskiego ekstremalnego alpinisty Reinholda Messnera. „Messner Mountain Museums” (w skrócie MMM) to sześć muzeów w sześciu miejscach we włoskim Południowym Tyrolu i Belluno. Siedziba projektu muzealnego, MMM Firmian, znajduje się w zamku Sigmundskron koło Bolzano. Inne miejsca to zamek Juval koło Naturno, Dolomity na Monte Rite, Ortles w Sulden, Ripa przy zamku Bruneck i Corones na płaskowyżu Kronplatz. Każde miejsce skupia się na jednym aspekcie świata gór: micie gór, związku człowieka z górą, skale, lodzie i dziedzictwie kulturowym ludów górskich. W tym celu wykorzystuje się różne formy sztuki, takie jak wspaniałe platformy widokowe, z których można podziwiać piękno gór, fotografie, obrazy olejne, dzieła sztuki czy przedmioty użytkowe. W każdym razie, warto odwiedzić to miejsce! Natomiast w miesiącach zimowych czynne są tylko Ortles w Sulden am Ortler, Ripa w Bruneck w dolinie Pustertal i Corones w Enneberg na Kronplatz.

  • niedziela, 25. września 2022
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Eventy
Na narty latem (część 1/3) – alpejskie tereny narciarskie na lodowcach

Sezon narciarski dobiegł końca? Nie wszędzie!
Ta informacja zainteresuje ...

Praktyka czyni mistrza: tak dzieci uczą się jazdy na nartach

Jeśli jesteś entuzjastą narciarstwa, z pewnością będziesz chciał zabrać swoje ...

$stickyFooter