Wkrótce startuje kolejny Turniej Czterech Skoczni

28/11/2013 - SnowTrex

Czy Austriakom uda się zwyciężyć po raz szósty z rzędu? Czy Gregorowi Schlierenzauer uda się przejść do historii zdobywając po raz 3. zwycięstwo w punktacji ogólnej? Jak poradzą sobie takie niemieckie talenty jak Severin Freund, Richard Freitag i Andreas Wellinger, a przede wszystkim Polak – Kamil Stoch? Na te pytania już wkrótce poznamy odpowiedź. Za blisko 4 tygodnie rozpocznie się 62. Turniej Czterech Skoczni. Zawody, odbywające się w okresie Nowego Roku, od 1953 roku przyciągają do Oberstdorfu, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucka i Bischofshofen nie tylko elitę skoczków narciarskich, ale również tysiące miłośników sportów zimowych.


Śladami takich legend jak Norweg Björn Wikola, który z 10 zwycięstwami pojedynczymi i 3 zwycięstwami w punktacji ogólnej cały czas prowadzi na liście najlepszych skoczków na świecie, bedą mierzyć się ze sobą sportowcy już od 29 grudnia. Pierwszy przystanek to tradycyjnie Oberstdorf. Następnie noworoczny konkurs w Garmisch-Partenkirchen. 4 stycznia Innsbruck, finał natomiast odbędzie się 6 stycznia w Bischofshofen.

Dla miłośników sportów zimowych wszystkie 4 stacje Turnieju Czterech Skoczni są wręcz idealne. Obok niesamowitych wrażeń związanych z konkursem, otwiera się przed nimi w każdym z miejsc wydarzeń przynajmniej jeden topowy ośrodek narciarski.

© Oberstdorf Skisport- und Veranstaltungs GmbH

Oberstdorf

Skocznia na Górze Cieni (Große Schattenbergschanze) należy do jednej z najbardziej znaczących skoczni na świecie, od 1973 roku jest jedną z 5 skoczni Pucharu Świata, na której regularnie odbywają się mistrzostwa świata. Rekordzistą skoczni od lutego 2009 niezmiennie jest pochodzący z Finlandii Harri Olli z wynikiem 225,5 m. Co roku, pod koniec grudnia ponad 30 tysięcy fanów gromadzi się w Erdinger Arena na otwarciu Turnieju Czterech Skoczni. Dane skoczni: 140 m wysokości, 105,5 m długości rozbiegu. Oberstdorf jest nie tylko znany dzięki swojej skoczni, ale również jako jedno z najbardziej znaczących niemieckich centrum sportów zimowych. Przy „najbardziej na południe położonym zakątku Niemiec” jest zgrupowanych kilka ośrodków narciarskich. Region narciarski Oberstdorf-Kleinwalsertal, położony na granicy dwóch państw, posiada łącznie 128 km nartostrad. Do niego należą tereny narciarskie: Fellhorn-Kanzelwand, Söllereck, Walmendingerhorn, Ifen i Heuberg Arena. Przy szczycie Nebelhorn znajduje się również najdłuższa niemiecka nartostrada o długości 7,5 km.

© Markt Garmisch-Partenkirchen

Garmisch-Partenkirchen

Jest piękna, elegancka i stała się nowym symbolem miasta: na przełomie zimy 2007/2008 nowoczesna, nowo wybudowana skocznia Große Olympiaschanze zastąpiła dotychczasową skocznię olimpijską, która została zbudowana na samym początku Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku w Garmisch-Partenkirchen. Rekordzistą skoczni od 2010 roku jest szwajcar Simon Amman. Jego wynik to imponujące 143,5 m. Noworoczne zawody przyciągają corocznie około 30 tysięcy widzów. Dane skoczni: 149 m wysokości, 103,5 m długości rozbiegu. Dzięki położeniu u podnoża najwyższego szczytu Niemiec, Zugspitze (2962 m), Garmisch-Partenkirchen jest numerem 1 wśród niemieckich miejscowości zimowych. Oprócz Turnieju Czterech Skoczni odbywały się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata w Narciarstwie (2011). Miłośnicy sportów zimowych mają wybór pomiędzy terenem narciarskim na lodowcu przy Zugspitze i terenem narciarskim „Garmisch-Classic”, rozmieszczonym na górach Kreuzeck i Alpspitze. Szczególną atrakcją jest legendarny zjazd Kandahar przy Kreuzeck.

© Innsbruck Tourismus

Innsbruck

Skocznia Bergisel z futurystyczną wieżą rozbiegową od czasu modernizacji w 2002 roku jeszcze bardziej przyciąga wzrok wszystkich odwiedzających. Szczególnie istotne jest bliskie sąsiedztwo miasta, ale przede wszystkim widok na Innsbruck i okoliczne góry. Dane: 130 m wysokości, 98 m długości wybiegu. Rekord skoczni ustanowił Sven Hannawald z wynikiem 134,5 m w 2002 roku. Innsbruck jest nazywany „stolicą Alp” i jest jedynym miastem, w którym trzy razy były organizowane Zimowe Igrzyska Olimpijskie (1964, 1976 i Młodzieżowe Igrzyska w 2012). 9 terenów narciarskich tworzy Olympia SkiWorld Innsbruck. Do każdego z nich można dojechać szybko bezpłatnym autobusem dla narciarzy z Innsbrucka. Wyciągi Nordkettenbahn i Patscherkofel z olimpijską trasą zjazdową są położone bezpośrednio w pobliżu miasta. Region obejmuje również tereny narciarskie Axamer Lizum, Muttereralm, Kühtai, Rangger Köpfl, Glungezer, Schlick 2000 oraz Stubaier Gletscher, największy teren narciarski na lodowcu w Austrii.

Bischofshofen

Skocznia im. Paula Außerleinera jest nazwana na cześć austriackiego skoczka, który w 1952 roku uległ tu śmiertelnemu wypadkowi. Jest to jedna z największych skoczni w zawodach Pucharu Świata. Jej dane: 132,5 m wysokości i 125 m długości rozbiegu. Rekordzistą jest japończyk Daiki Itō, który 6.01 2005 oddał skok o długości 143 m. Bischofshofen, tzw. „miasto z rozmachem”, leży pośrodku regionu Ski amadé. Oddalone o kilka kilometrów od St. Johann/Alpendorf i Mühlbach am Hochkönig. Przy dobrych warunkach atmosferycznych można dojechać 8-kilometrową nartostradą „Knappensteig” aż do Bischofshofen. Również do Flachau czy Großarl nie jest daleko.

Pozostaje jedynie dodać: W drogę!

 

  • czwartek, 28. listopada 2013
  • Autor: SnowTrex
  • Kategorie: Eventy
Urlop narciarski w obliczu koronawirusa: zimowy wypoczynek jest możliwy

Obecnie w czasach koronawirusa pojawia się wiele niepewności związanych z ...

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...