10 największych terenów narciarskich w Austrii

20/07/2021 - SnowTrex

Długość tras narciarskich ma co prawda nie zawsze decydujące znaczenie, jednak kiedy mowa o austriackich terenach narciarskich liczy się każdy metr. Poniżej przyjrzymy się bliżej 10 największym terenom narciarskim w Austrii.

Ski Arlberg jest największym terenem narciarskim w Austrii.

O zaszczytny tytuł największego terenu narciarskiego walczy wiele zimowych destynacji, operatorzy wyciągów prześcigają się natomiast w coraz to większych projektach. Teren Ski Arlberg z 305 km tras jest począwszy od sezonu 2016/17 niekwestionowanym zwycięzcą w kategorii największych karuzeli narciarskich w Austrii. Na kolejnych pozycjach znajdują się Skiwelt Wilder Kaiser oraz Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn. Ostatni z wymienionych oferuje dostęp do 270 km tras, zgodnie z najnowszą techniką pomiaru. Liczby nie obrazują jednak w pełni wyjątkowego charakteru tych terenów, które łączą bogatą ofertę aktywności w czasie wolnym z najnowocześniejszą infrastrukturą narciarską.

1. Ski Arlberg

Liczba tras: 305 km

Arlberg jest, począwszy od sezonu zimowego 2016/2017, największym połączonym terenem narciarskim w Austrii. W samym sercu tego regionu znajduje się nowa kolejka Flexenbahn, łącząca Lech-Zürs ze Stuben/Alpe Rauz. Łącznie cztery nowe wyciągi (Flexenbahn, Trittkopfbahn I + II i Albonabahn II) umożliwiły połączenie oddzielonych do tej pory terenów St. Anton/St. Christoph/Stuben oraz Lech-Zürs/Warth-Schröcken. Cała inwestycja pochłonęła aż 45 milionów euro, dzięki nie powstał jednak gigantyczny region narciarski z dostępem do 305 km tras.

Malownicze trasy do jazdy w głębokim śniegu przy Warth-Schröcken.

2. SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental

Liczba tras: 280 km

SkiWelt jest nie tylko największym terenem narciarskim w Tyrolu, ale również drugim pod względem wielkości połączonym terenem narciarskim w Austrii. 280 km tras narciarskich, 90 wyciągów, liczne parki dla dzieci, snowparki dla miłośników freestyle, trasy dla fanów jazdy w głębokim śniegu oraz nowoczesne urządzenia naśnieżające – to wszystko składa się na sukces tego terenu narciarskiego. Wzdłuż obu dolin rozciąga się wiele znanych ośrodków narciarskich, jak np. Brixen im Thale i Westendorf. Po stronie północnej nie brakuje natomiast licznych stacji narciarskich w takich ośrodkach jak Going, Ellmau, Scheffau, Söll oraz Itter.

SkiWelt Scheffau przy Wilder Kaiser.

3. Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

Liczba tras: 270 km

W sezonie 2015/16 nastąpiło scalenie terenu Skicircus Saalbach Hinterglemm z Fieberbunn. Dzięki połączeniu dwóch dolin – Glemm i Pillersee, teren ten oferuje obecnie dostęp do 270 km tras, będąc jednocześnie największym w Ziemi Salzburskiej. Miłośników białego szaleństwa przyciągają tu przede wszystkim atrakcyjne karuzele narciarskie, jak np. 40-kilometrowa karuzela Skicircus, przebiegająca wzdłuż najważniejszych stacji widokowych. Bezpośredni dostęp do terenu narciarskiego gwarantują miejscowości Saalbach, Hinterglemm, Leogang oraz Fieberbrunn.

Hinterglemm jest jednym z głównych ośrodków połączonego terenu Skicircus.

4. Silvretta Arena Ischgl-Samnaun

Liczba tras: 238 km

Ischgl gwarantuje nie tylko dostęp do ogromnego terenu narciarskiego, ale także bogatą ofertę après-ski. Miejscowość położona jest na wysokości 1400 m, natomiast wyciągiem wznieść się można na maksymalnie 2900 m. Niemal 238 km tras rozciąga się od Doliny Paznaun, przez granicę, aż po szwajcarskie Samnaun. Na przełęczy górskiej na wysokości 2756 m znajduje się ponadto najwyżej położony w Europie urząd celny. W miasteczku Samnaun odwiedzający mają do dyspozycji niemal 50 sklepów bezcłowych, warto jednak pamiętać, że kontrole celne, nawet bezpośrednio na stoku, są na porządku dziennym.

Ischgl wyróżnia dobra zabawa i wyśmienita stoki.

5. Serfaus-Fiss-Ladis

Liczba tras: 196 km

W Dolinie Oberinntal mile widziane są przede wszystkim rodziny z dziećmi. Oferta terenów narciarskich wokół ośrodków Serfaus, Fiss i Ladis jest wyjątkowo bogata – począwszy od kinderlandów, aż po wypożyczalnię elektrycznych wózków dla dzieci.  Nieco starsi miłośnicy białego szaleństwa również nie będą rozczarowani: atrakcje zapewnią liczne snowparki i malownicze trasy z widokiem panoramicznym. Łącznie jest tu do dyspozycji 196 km tras, z czego większość oznaczonych jako niebieska i czerwona.

Najmłodsi są na terenie Serfaus-Fiss-Ladis otoczeni troskliwą opieką.

6. Kitzbühel

Liczba tras: 173 km

Renomowany ośrodek Kitzbühel, znany również jako miejsce rozgrywek legendarnego wyścigu Hahnenkamm, położony jest w samym centrum Alp Kitzbühelskich. Dostępne w tym regionie 173 km tras narciarskich przebiega pomiędzy szczytami Kitzbüheler Horn, Resterhöhe, Pengelstein oraz Hahnenkamm, przy którym znajduje się znana na całym świecie trasa Streif. Wyciąg narciarski łączący Kitzbühel z Westendorf nie przypadkiem został nazwany „Streifzug“.

Także wieczorem można liczyć w Kitzbühel na wiele atrakcji.

7. Sölden

Liczba tras: 144 km

Sölden nie dysponuje co prawda największym terenem narciarskim, umożliwia jednak dostęp do dwóch lodowców, gwarantując tym samym wyśmienite warunki narciarskie na wysokości do 3340 m. Atrakcji nie zabraknie tu dla nikogo – odcinki wyścigowe, funparki, restauracje panoramiczne i bezpłatne Wi-Fi to tylko niektóre z licznych zalet tego terenu narciarskiego. Tamtejsza karuzela narciarska „Big3-Rallye“, prowadząca przez Gaislachkogl (3058 m), Tiefenbachkogl (3250 m) oraz Schwarze Schneid (3340 m) to wyzwanie przede wszystkim dla zaawansowanych narciarzy. Wysiłek zostanie jednak w pełni nagrodzony, górskie widoki są tu bowiem jedyne w swoim rodzaju!

Przy Giggijoch powyżej ośrodka Sölden zawsze można liczyć na dobrą zabawę.

8. Zillertal Arena

Liczba tras: 143 km

W pierwszej dziesiątce nie mogło oczywiście zabraknąć kolejnego terenu narciarskiego dla rodzin: Zillertal Arena w Dolinie Ziller ilością tras niemal dorównuje Sölden, jednak w przeciwieństwie do terenu narciarskiego w Dolinie Ötztal jest on przystosowany głównie do potrzeb rodzin z dziećmi. Każdy z członków rodziny znajdzie tu coś dla siebie: rodzice mogą oddać swoje pociechy pod opiekę w przedszkolu dla gości lub szkółce narciarskiej, by potem skorzystać m.in. z najdłuższej trasy narciarskiej w Austrii. Kontakt z bliskimi podczas aktywnego dnia na stoku możliwy jest dzięki bezpłatnemu Wi-Fi na terenie narciarskim.

Niekończące się nartostrady wokół ośrodka Zell am Ziller.

9. Mayrhofen

Liczba tras: 136 km

136 km tras w Mayrhofen przypada na dwa tereny narciarskie: przy Penken dla zaawansowanych oraz przy Ahorn dla narciarzy rekreacyjnych. Jedną z licznych zalet tamtejszego regionu jest nowa kolejka 3S-Penkenbahn, dzięki której sam dojazd na Penken stał się jeszcze bardziej komfortowy. Na samym szczycie czekają na odważnych czarne trasy Harakiri (nr 34) oraz Devil’s Run (nr 12), a także snowpark Vans Penken Park. Po przeciwnej stronie przy Ahorn nie zabraknie natomiast szerokich tras dla całej rodziny i licznych lokali, w których można wypocząć po aktywnym dniu na stoku.

Mayrhofen oferuje wiele atrakcji także dla snowboardzistów.

10. Vier-Berge-Skischaukel Schladming-Planai

Liczba tras: 123 km

Region narciarski Schladming-Dachstein składa się z 8 terenów narciarskich z dostępem do 232 km tras. Do najbardziej znanych elementów tego regionu należy karuzela narciarska Vier-Berge-Skischaukel pomiędzy Hauser Kaibling i Reiteralm, łącząca bezpośrednio aż 123 km tras. Liczba ta robi wrażenie, biorąc pod uwagę położenie i charakter tamtejszych stoków. Każdy z czterech największych styryjskich szczytów oferuje jedyne w swoim rodzaju widoki i bogatą ofertę w dziedzinie sportów zimowych, na którą składają się między innymi parki dla dzieci, funparki, photo point, odcinek z pomiarem prędkości i liczne trasy prowadzące do doliny.

Schladming znane jest między innymi jako miejsce rozgrywek Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim 2013.
Od sprintu po start masowy: dyscypliny w narciarstwie biegowym i biathlonie

Narciarstwo biegowe jest jednym z najstarszych sportów zimowych. I do dziś fascynuje ...

Dreszczyk emocji: 5 spektakularnych wiszących mostów w Alpach

Zapierające dech w piersiach widoki na wietrznych wysokościach: wiszące mosty to ...

$stickyFooter