10 największych terenów narciarskich w Austrii

07/11/2023 - SnowTrex

Długość tras narciarskich ma co prawda nie zawsze decydujące znaczenie, jednak kiedy mowa o austriackich terenach narciarskich liczy się każdy metr. Poniżej przyjrzymy się bliżej 10 największym terenom narciarskim w Austrii.

Dziesięć największych ośrodków narciarskich w Austrii, takich jak Sölden, oferuje entuzjastom sportów zimowych doskonałe wrażenia z jazdy na nartach.

O zaszczytny tytuł największego terenu narciarskiego walczy wiele zimowych destynacji, operatorzy wyciągów prześcigają się natomiast w coraz to większych projektach. Teren Ski Arlberg z 305 km tras jest począwszy od sezonu 2016/17 niekwestionowanym zwycięzcą w kategorii największych karuzeli narciarskich w Austrii. Na kolejnych pozycjach znajdują się Skiwelt Wilder Kaiser oraz Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn. Ostatni z wymienionych oferuje dostęp do 270 km tras, zgodnie z najnowszą techniką pomiaru. Liczby nie obrazują jednak w pełni wyjątkowego charakteru tych terenów, które łączą bogatą ofertę aktywności w czasie wolnym z najnowocześniejszą infrastrukturą narciarską.

1. Ski Arlberg

Liczba tras: 302 km

Arlberg jest, począwszy od sezonu zimowego 2016/2017, największym połączonym terenem narciarskim w Austrii. W samym sercu tego regionu znajduje się nowa kolejka Flexenbahn, łącząca Lech-Zürs ze Stuben/Alpe Rauz. Łącznie cztery nowe wyciągi (Flexenbahn, Trittkopfbahn I + II i Albonabahn II) umożliwiły połączenie oddzielonych do tej pory terenów St. Anton/St. Christoph/Stuben oraz Lech-Zürs/Warth-Schröcken. Cała inwestycja pochłonęła aż 45 milionów euro, dzięki nie powstał jednak gigantyczny region narciarski z dostępem do 302 km tras.

Oprócz fantastycznych tras narciarskich, St. Anton am Arlberg wyróżnia się także obszarami z głębokim śniegiem.

2. Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

Liczba tras: 270 km

W sezonie 2015/16 nastąpiło scalenie terenu Skicircus Saalbach Hinterglemm z Fieberbunn. Dzięki połączeniu dwóch dolin – Glemm i Pillersee, teren ten oferuje obecnie dostęp do 270 km tras, będąc jednocześnie największym w Ziemi Salzburskiej. Miłośników białego szaleństwa przyciągają tu przede wszystkim atrakcyjne karuzele narciarskie, jak np. 40-kilometrowa karuzela Skicircus, przebiegająca wzdłuż najważniejszych stacji widokowych. Bezpośredni dostęp do terenu narciarskiego gwarantują miejscowości Saalbach, Hinterglemm, Leogang oraz Fieberbrunn.

3. SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental

Liczba tras: 244 km

SkiWelt jest nie tylko największym terenem narciarskim w Tyrolu, ale również drugim pod względem wielkości połączonym terenem narciarskim w Austrii. 244 km tras narciarskich, 90 wyciągów, liczne parki dla dzieci, snowparki dla miłośników freestyle, trasy dla fanów jazdy w głębokim śniegu oraz nowoczesne urządzenia naśnieżające – to wszystko składa się na sukces tego terenu narciarskiego. Wzdłuż obu dolin rozciąga się wiele znanych ośrodków narciarskich, jak np. Brixen im Thale i Westendorf. Po stronie północnej nie brakuje natomiast licznych stacji narciarskich w takich ośrodkach jak Going, Ellmau, Scheffau, Söll oraz Itter.

W ośrodku narciarskim SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental entuzjaści sportów zimowych mogą zrelaksować się na 244 kilometrach tras zjazdowych.

4. Silvretta Arena Ischgl-Samnaun

Liczba tras: 239 km

Ischgl gwarantuje nie tylko dostęp do ogromnego terenu narciarskiego, ale także bogatą ofertę après-ski. Miejscowość położona jest na wysokości 1400 m, natomiast wyciągiem wznieść się można na maksymalnie 2900 m. Niemal 239 km tras rozciąga się od Doliny Paznaun, przez granicę, aż po szwajcarskie Samnaun. Na przełęczy górskiej na wysokości 2756 m znajduje się ponadto najwyżej położony w Europie urząd celny. W miasteczku Samnaun odwiedzający mają do dyspozycji niemal 50 sklepów bezcłowych, warto jednak pamiętać, że kontrole celne, nawet bezpośrednio na stoku, są na porządku dziennym.

5. Serfaus-Fiss-Ladis

Liczba tras: 214 km

W Dolinie Oberinntal mile widziane są przede wszystkim rodziny z dziećmi. Oferta terenów narciarskich wokół ośrodków Serfaus, Fiss i Ladis jest wyjątkowo bogata – począwszy od kinderlandów, aż po wypożyczalnię elektrycznych wózków dla dzieci.  Nieco starsi miłośnicy białego szaleństwa również nie będą rozczarowani: atrakcje zapewnią liczne snowparki i malownicze trasy z widokiem panoramicznym. Łącznie jest tu do dyspozycji 214 km tras, z czego większość oznaczonych jako niebieska i czerwona.

W Serfaus-Fiss-Ladis młodzi i starsi mogą cieszyć się doskonale przygotowanymi stokami i imponującą górską panoramą.

6. Kitzbühel

Liczba tras: 188 km

Renomowany ośrodek Kitzbühel, znany również jako miejsce rozgrywek legendarnego wyścigu Hahnenkamm, położony jest w samym centrum Alp Kitzbühelskich. Dostępne w tym regionie 188 km tras narciarskich przebiega pomiędzy szczytami Kitzbüheler Horn, Resterhöhe, Pengelstein oraz Hahnenkamm, przy którym znajduje się znana na całym świecie trasa Streif. Wyciąg narciarski łączący Kitzbühel z Westendorf nie przypadkiem został nazwany „Streifzug“.

7. Zillertal Arena

Liczba tras: 150 km

W pierwszej dziesiątce nie mogło oczywiście zabraknąć kolejnego terenu narciarskiego dla rodzin: Zillertal Arena w Dolinie Ziller ilością tras niemal dorównuje Sölden, jednak w przeciwieństwie do terenu narciarskiego w Dolinie Ötztal jest on przystosowany głównie do potrzeb rodzin z dziećmi. Każdy z członków rodziny znajdzie tu coś dla siebie: rodzice mogą oddać swoje pociechy pod opiekę w przedszkolu dla gości lub szkółce narciarskiej, by potem skorzystać m.in. z najdłuższej trasy narciarskiej w Austrii. Kontakt z bliskimi podczas aktywnego dnia na stoku możliwy jest dzięki bezpłatnemu Wi-Fi na terenie narciarskim.

8. Sölden

Liczba tras: 143 km

Sölden nie dysponuje co prawda największym terenem narciarskim, umożliwia jednak dostęp do dwóch lodowców, gwarantując tym samym wyśmienite warunki narciarskie na wysokości do 3340 m. Atrakcji nie zabraknie tu dla nikogo – odcinki wyścigowe, funparki, restauracje panoramiczne i bezpłatne Wi-Fi to tylko niektóre z licznych zalet tego terenu narciarskiego. Tamtejsza karuzela narciarska „Big3-Rallye“, prowadząca przez Gaislachkogl (3058 m), Tiefenbachkogl (3250 m) oraz Schwarze Schneid (3340 m) to wyzwanie przede wszystkim dla zaawansowanych narciarzy. Wysiłek zostanie jednak w pełni nagrodzony, górskie widoki są tu bowiem jedyne w swoim rodzaju!

Land Rover z filmu o Jamesie Bondzie „Spectre” w Sölden przypomina o kręconych tam scenach.

9. Mayrhofen

Liczba tras: 142 km

142 km tras w Mayrhofen przypada na dwa tereny narciarskie: przy Penken dla zaawansowanych oraz przy Ahorn dla narciarzy rekreacyjnych. Jedną z licznych zalet tamtejszego regionu jest nowa kolejka 3S-Penkenbahn, dzięki której sam dojazd na Penken stał się jeszcze bardziej komfortowy. Na samym szczycie czekają na odważnych czarne trasy Harakiri (nr 34) oraz Devil’s Run (nr 12), a także snowpark Vans Penken Park. Po przeciwnej stronie przy Ahorn nie zabraknie natomiast szerokich tras dla całej rodziny i licznych lokali, w których można wypocząć po aktywnym dniu na stoku.

10. Vier-Berge-Skischaukel Schladming-Planai

Liczba tras: 123 km

Region narciarski Schladming-Dachstein składa się z 8 terenów narciarskich z dostępem do 232 km tras. Do najbardziej znanych elementów tego regionu należy karuzela narciarska Vier-Berge-Skischaukel pomiędzy Hauser Kaibling i Reiteralm, łącząca bezpośrednio aż 123 km tras. Liczba ta robi wrażenie, biorąc pod uwagę położenie i charakter tamtejszych stoków. Każdy z czterech największych styryjskich szczytów oferuje jedyne w swoim rodzaju widoki i bogatą ofertę w dziedzinie sportów zimowych, na którą składają się między innymi parki dla dzieci, funparki, photo point, odcinek z pomiarem prędkości i liczne trasy prowadzące do doliny.

Schladming i Planai są również znane jako miejsce Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim 2013.
Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter