Funslope – stok z wyjątkowym czynnikiem zabawy

02/05/2024 - SnowTrex

Wyglądają jak snowparki, ale są zaprojektowane jako urozmaicone stoki dla całej rodziny. Funslopes są integralną częścią ośrodków narciarskich już od kilku lat. Na czym polega ich atrakcyjność?

Odważni odważą się na mały skok

Funslope – zabawa na stoku dla każdego

Czym dokładnie jest Funslope? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: Funslope to wyznaczone obszary stoków w ośrodku narciarskim, które są wyposażone w tematyczne przeszkody. Jak dotąd, definicja ta jest bardzo podobna do snowparku. Wbrew powszechnemu przekonaniu jest jednak jasne, że funslopes nie są snowparkami. Snowparki są specjalnie zaprojektowane dla freestylowców, a opanowanie przeszkód wymaga praktyki i umiejętności. Chociaż na funslope’ach można znaleźć elementy, które występują również w snowparkach – na przykład mniejsze kickery przypominają snowpark dla początkujących – to funslope jest czymś więcej, a mianowicie hybrydą stoku, funparku i boardercrossu. I: powinien być dostępny dla każdego bez żadnych problemów.

Zakręty zapewniają różnorodność

Czynnik zabawy

Celem dobrej zabawy na stoku jest zawsze – kto by nie zgadł – zabawa. Nie chodzi tu o prędkość czy określony styl, ale o dobrą zabawę. Zazwyczaj istnieje jedna „linia”, która prowadzi przez trasę po czymś w rodzaju idealnej linii. Czasami są też dwie linie, które biegną równolegle do siebie. Jeśli trasa jest wystarczająco szeroka, kilku riderów może jechać obok siebie, tak jak na normalnym stoku. Obowiązują te same zasady zachowania, co na normalnych trasach zjazdowych.

W zakręcie przez tunel – to świetna zabawa

Konstrukcja

Repertuar Funslope obejmuje zmiany kierunku na stromych lub szerszych zakrętach, mosty i tunele, takie jak „ślimak”, który jest szczególnie popularny wśród dzieci. Czasami dodawany jest także jeden lub więcej płaskich kickerów. Jednak celem jest zawsze zapewnienie, aby każdy narciarz, duży czy mały, mógł przejść z normalnej trasy na tę urozmaiconą trasę i ją opanować. Ta koncepcja urozmaica stok i przemawia do prawie każdego narciarza i snowboardzisty, od dzieci ze szkółki narciarskiej po najlepszych nastolatków. To również sprawia, że Funslopes jest atrakcyjny dla operatorów ośrodków narciarskich.

Firmy takie jak Young Mountain Marketing GmbH z Grazu, które projektują funslope’y i realizują je w całych Alpach, mają pełne ręce roboty, ponieważ coraz więcej operatorów chce mieć funslope w swoim ośrodku narciarskim. Istnieją już różne funslopes w ośrodkach narciarskich w Niemczech, Austrii, Włoszech i Szwajcarii, w tym Oberstdorf, Mayrhofen, Warth-Schröcken, Lenzerheide, Zell am See, Rauris, Sölden, Nassfeld, Alta Badia, Serfaus-Fiss-Ladis i Turracher Höhe.

Ważne cechy w skrócie

  • Celem Funslope jest maksymalizacja przyjemności z jazdy na nartach.
  • Nachylenie stoku jest płaskie, porównywalne z niebieską trasą.
  • Wszystkie przeszkody muszą być odpowiednie dla początkujących, aby mogły być używane przez jak najszersze grono odbiorców.
  • Długość stoku Funslope jest ważniejsza niż jego szerokość, ponieważ celem jest zmaksymalizowanie długości jazdy.
  • Do budowy funslope potrzeba znacznie mniej śniegu niż do budowy snowparku.
  • W zależności od orientacji terenu narciarskiego stosuje się takie elementy jak kolorowe figury lub rzeźby lodowe.
Nawet najmłodsi mogą jeździć na torach z falami

Jeśli spojrzysz na te cechy, różnice między parkiem rozrywki a funslope stają się jasne. Z drugiej strony, pokazują one również, dokąd zmierza przyszłość stoków narciarskich: Stok, który jest łatwy w prowadzeniu i wyposażony w elementy rozrywkowe, jest tym, czego pragną dzieci, młodzież, a nawet dorośli. Nic dziwnego, że koncepcja Funslope działa tak dobrze. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, gdzie zostaną otwarte kolejne fajne stoki. Z pewnością planowane są już kolejne projekty.

Entuzjaści sportów zimowych szukający dużych skoków i emocji powinni zaplanować wizytę w funparku.

Saneczkarstwo w Alpach: Najlepsze tory saneczkowe do jazdy na sankach

Saneczkarstwo polega na tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzimy z domu z ...

100 najpopularniejszych schronisk górskich w Alpach

Chaty górskie, znane również jako schroniska, to znacznie więcej niż tylko ...

$stickyFooter