Lodowe obiekty zakwaterowania: Igloo hotele

20/01/2021 - SnowTrex

Jeśli szukasz wyjątkowego przeżycia w górach, powinieneś przeżyć niezwykłą noc na śniegu. Noclegi w hotelach igloo to spory trend, który obecnie można znaleźć w wielu regionach narciarskich w Alpach. SnowTrex prezentuje wybór niezwykłych miejsc noclegowych na śniegu.

Lodowe obiekty zakwaterowania: Igloo hotele

Czym są hotele igloo?

Dwucyfrowe, minusowe temperatury, łóżka z krystalicznie czystego lodu, skóry reniferów, które służą jako materace i dwa grube śpiwory termiczne – witamy w lodowym hotelu! Dla tych, którzy kochają chłód i tęsknią za niezwykłymi urlopowymi przeżyciami, takie niezwykłe zakwaterowanie jest właśnie właściwym wyborem. Różnorodność jest gwarantowana, ponieważ lodowe hotele wyglądają inaczej każdego roku. Każdej jesieni tysiące ton lodu muszą być wbudowane w lśniący biały pałac. Wymaga to dziesiątek tysięcy ton śniegu i lodu z sąsiednich rzek. Za pomocą ładowarek kołowych i armatek śnieżnych śnieg jest nanoszony na stalowe konstrukcje, które mogą zostać usunięte po dwóch dniach. Dzięki tej metodzie budowy obok siebie powstaje kilka tunelowych sklepień, z których rozgałęziają się poszczególne pomieszczenia. Otwarcie lodowych hoteli następuje zazwyczaj około 1 grudnia. Pokoje nadają się do zamieszkania tylko do kwietnia, zaraz po tym jak hotel się rozmrozi z powodu zbyt wysokich temperatur zewnętrznych. Pokoje są wykańczane przez artystów specjalizujących się w pracy z lodem – dekoracje fioletowo-niebieskie, mieniące się kryształami lodu rzeźby sprawiają, że senna zimowa atmosfera w lodowatych pokojach hotelowych jest wspaniała. Najstarszy znany lodowy hotel, położony około 200 km na północ od koła podbiegunowego w Szwecji, oferuje swoim gościom nawet lodowy kościół. Ale również w niektórych znanych miejscach w Alpach można znaleźć te wyjątkowe hotele.

Restauracja-igloo w wiosce Alpeniglu w Hochbrixen.

Alpejska wioska igloo w Dolinie Brixental

W SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental narciarze mogą spędzić noc w 5-gwiazdkowym hotelu igloo bezpośrednio na stoku. Tutaj goście mogą skorzystać z aperitifu w dużym lodowym barze przed przejściem do wieczornego programu z posiłkami fondue lub krótką wycieczką po wystawie sztuki lodowej Ice Land na stoku. Wielką zaletą wisoki Igloo jest to, że znajduje się niedaleko stacji gondoli Hochbrixen pośrodku terenu narciarskiego.

Alpejska wioska igloo w Hochbrixen.

Iglu-Lodge w Allgäu

Matthias Lenz i jego załoga Iglu-Lodge, niedaleko Oberstdorfu obiecują „przygodę na łonie natury”. Nazywają siebie „igluitami”, któryz tworzą igloo w klasycznej konstrukcji blokowej Eskimosów. W rustykalnych budynkach mieszkalnych można zakwaterować do 30 osób. Każdy sezon ma również swoje motto, zgodnie z którym igloo jest wyryte z lodu. Dla gości dostępne są różne pakiety np. dla grup czteroosobowych, par oraz zajęć dodatkowych, takich jak skifoxing czy Flying Penguin.

White Lounge Iglu-Hotel w Mayrhofen

Na górze Ahorn nad Mayrhofen, na wysokości 2000 m n.p.m., leży luksusowa wersja hotelu igloo. „White Lounge” to oficjalna strefa relaksu na płaskowyżu Ahorn, do której można dotrzeć jedynie  gondolą, a następnie wędrować po panoramicznym szlaku. Dzięki położeniu lounge, goście mogą cieszyć się wspaniałym widokiem, słonecznymi godzinami na leżaku i napojami z Igloo Baru. Na noclegi dostępnych jest siedem apartamentów igloo, od „Basic” po „Romantic”. Gościom oferowany jest pełny program z wycieczką po igloo, kolacją, wędrówką z pochodniami i ogniskiem, obserwacją gwiazd i drinkiem w barze śnieżnym.

White Lounge przy Ahornie w Mayrhofen.

Wioska śnieżna (Schneedorf) w Hochötz

Pierwsza austriacka wioska igloo znajduje się w regionie narciarskim Hochötz w Ötztalu na wysokości 2000 m n.p.m. Osada przypomina ogromne śnieżne wzgórza, ale jest samodzielnym dziełem sztuki wykonanym ze śniegu i lodu. Wioska składa się z sześciu igloo dla czterech osób i ośmiu apartamentów dla dwóch osób każdy. Dla małego luksusu w tej górskiej idylli dostępny jest pokój rozgrzewający i sauna. Na próżno będziecie szukać tu światła elektrycznego, świece tworzą niezwykłą atmosferę. Noc przy świecach, warsztaty budowania igloo oraz lounge dla narciarzy, którzy w ciągu dnia mogą szusować i odpocząć na futrach sprawiają, że oferta w śnieżnej wiosce jest bardzo atrakcyjna.

W Schneedorf można wybierać spośród różnych opcji zakwaterowania. Na przykład do wyboru jest warsztat budowy igloo z noclegiem w 4-osobowym igloo lub event przy świecach z romantyczną kolacją i nocą w 2-osobowym igloo. Możliwe są również wyjazdy pracowników lub wycieczki grupowe. Oczywiście można też jeździć na nartach w terenie narciarskim Hochötz lub przechadzać się na dużej wysokości wzdłuż Ötztal.

Wioski Igloo na Zugspitze itp.

Trend na wioski igloo jest tak duży, że obecnie organizatorzy zakładają lodowate osady w różnych ośrodkach narciarskich w okresie „sezonu igloo” od grudnia do marca. Jeden z nich znajduje się na najwyższej górze Niemiec, Zugspitze. W środku terenu narciarskiego Zugspitzplatt powstaje 20 igloo, w których można przenocować. Sypialniane igloo, jak również inne „pomieszczenia”, takie jak kuchnia i bar, zostają zaprojektowane zgodnie z określonym tematem sztuki. Luksusowymi atrakcjami są wanny z hydromasażem oraz sauna, która zostanie umieszczona w lodowych ścianach igloo. Poza Niemcami, szwajcarskie ośrodki narciarskie, takie jak Zermatt i Davos-Klosters, znajdują się w programie igloo tour.

Igloo-Village Kühtai

Wioska Igloo w Kühtai obiecuje romantyczną atmosferę, fascynację, relaks i imprezy w samym środku terenu narciarskiego. Położona jest na wysokości 2.020 m n.p.m. w najwyższym austriackim ośrodku sportów zimowych. Noclegi w tym miejscu są przeżyciem samym w sobie. W małej wiosce z lodem i śniegiem dostępnych jest 12 apartamentów igloo. Ponadto znajduje się tu jadalnia-igloo, wielofunkcyjne igloo oraz budynek gospodarczy, w którym znajdują się ogrzewane pomieszczenia sanitarne z prysznicami. Lodowe mieszkania są pięknie zaprojektowane od wewnątrz: Każde pojedyncze igloo zostało wyposażone w piękne rzeźby w śniegu, które – podświetlone kolorowymi lampami LED – tworzą szczególnie romantyczną atmosferę. Aby nikt nie musiał marznąć, łóżka zostały wyposażone w izolowane, wodoodporne materace i prawdziwe skóry owcze. Każdy gość otrzymuje świeżo wyprany śpiwór wewnętrzny do ciepłego puchowego śpiwora. W „pokoju hotelowym” jest stała temperatura od 0 do 1 stopnia Celsjusza. Przejazd gondolą nie jest absolutnie konieczny po przyjeździe – do wioski można łatwo dotrzeć samochodem lub środkami transportu publicznego.

Dodatkowego ciepła od wewnątrz dostarczają nie tylko sznapsy jako napój powitalny, ale także obfite serowe fondue, które podawane jest wieczorem w jadalni Igloo. Przed pójściem spać wypija się likier w barze Igloo. Na miejscu zespół Igloo Village organizuje również zajęcia rekreacyjne, takie jak wieczorna wędrówka w rakietach śnieżnych z przewodnikiem, a także tor saneczkowy lub nawet warsztat budowy igloo.

Po nocy pośród lodu i śniegu, następnego ranka gości rozgrzeje obfite śniadanie. Odbywa się to w ciepłych pomieszczeniach sąsiedniego 4-gwiazdkowego hotelu „Alpenrose”. Idealny początek pełnego wrażeń dnia w górach – czy to na pobliskim terenie narciarskim z 44 kilometrami nartostrad, w oddalonej o 35 km metropolii Innsbrucku, na trasach biegowych w Kühtai, czy na zimowych szlakach turystycznych w okolicy. Dzięki swojemu centralnemu położeniu, wioska jest idealnym punktem wyjścia dla dowolnej ilości wycieczek krajoznawczych.

Nocleg w drewnianych beczkach

Nie chcesz, żeby to było lodowate igloo? Jako mniej mroźna alternatywa, kemping zimowy stał się popularny w czasie ferii narciarskich. W wielu ośrodkach narciarskich znajdują się kempingi w pobliżu stacji wyciągów. Ci, którzy nie chcą przyjeżdżać z własnym vanem lub nie mają go wcale, znajdą odpowiednie zakwaterowanie w „Camping Resort Zugspitze” w Grainau. Na 5-gwiazdkowym polu biwakowym Wernera Wilhelma znajdują się drewniane beczki sypialne. W specjalnie przygotowanych kwaterach znajdują się wygodne koje z podwójnym łóżkiem, rozkładanym stołem i ławkami, elektrycznością i ogrzewaniem. Kemping oferuje również stosunkowo duży luksus z restauracją, bistro, spa alpejskim, sauną, winoteką i tarasem słonecznym.

Beczka sypialna w Grainau.

Zazwyczaj pobyt w lodowym hotelu nie trwa dłużej niż 1-2 noce. I to nie tylko z powodu stosunkowo wysokich kosztów za jedną noc w lodzie. Prawdopodobnie większość gości będzie tęsknić za miękkim łóżkiem najpóźniej po drugiej nocy.

Zbuduj swoje własne igloo

Jeśli mieszkasz w zaśnieżonej okolicy lub jeśli tym razem pieniędzy wystarczyło tylko na karnet narciarski, możesz zbudować własne igloo.

Pierwsza opcja to solidna konstrukcja. Aby igloo było stabilne, potrzebne są najpierw bloki śniegowe. Bloki powinny mieć z grubsza następujące wymiary: 40 cm wysokości, 60 cm szerokości, 50 cm głębokości i być fazowane poza tym, ponieważ w ten sposób pierścienie bloków śniegu stają się coraz węższe w kierunku wierzchołka i tworzą kopułę. Cięcia najlepiej regulować nożem do śniegu. Okna mogą być wykonane z płyt lodowych – być może w pobliżu znajduje się jezioro, z którego można uzyskać lód. Po zakończeniu igloo, obszar wejściowy jest wykopany jako pułapka na zimno i wiatr oraz sklepiony z bloków śniegu.

Budowa igloo szalunkowego rozpoczyna się od spiętrzenia kopca śnieżnego. Następnie wykopuje się dwa otwory ok. 20 cm powyżej bioder i buduje się tunel łączący, który później służy jako wejście. Następnie trzy do pięciu osób stoi w jednym z dwóch otworów z wodoszczelną plandeką trzymaną nad ich głowami. Jednocześnie dociskają swoje pośladki do wewnętrznej ściany otworu. Z boków więcej śniegu spada na igloo i na plandece i jest zagęszczany. Odbywa się to do momentu, gdy pokrywa śnieżna igloo jest samowystarczalna. Następnie plandeka może zostać zdjęta i ludzie mogą się wyczołgać z wnętrza igloo przez tunel na zewnątrz. Na koniec, wnętrze igloo jest rozebrane. W ten sposób ściany osiągają grubość od 80 do 150 cm.

Jeszcze lepiej spać w samodzielnie wybudowanym igloo.

Konstrukcja spirali jest stosowana, gdy liczy się szybkość. W przypadku tego igloo wystarczająca musi być grubość bloku ok. 20 cm. Tutaj płyty śnieżne są nachylone względem siebie w spirali wznoszącej się. Należy zauważyć, że dwa dolne narożniki spoczywają na rzędzie poniżej, a górne narożniki na poprzednim rzędzie płyt śniegowych. Na koniec, nad otworem kładzie się płytę i przycina na wymiar – igloo jest gotowe.

Co zrobić ze starymi nartami i deskami snowboardowymi?

Każdy entuzjasta sportów zimowych marzy o posiadaniu własnego sprzętu, który ...

Saneczkarstwo w Alpach: Najlepsze tory saneczkowe do jazdy na sankach

Saneczkarstwo polega na tym, że gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzimy z domu z ...

$stickyFooter