Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

16/08/2022 - SnowTrex

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach śnieżnych są częścią obowiązkowego repertuaru wielu filmów Jamesa Bonda. Unikalna panorama imponujących Alp w Austrii, Francji, Włoszech i Szwajcarii tworzą idealne tło dla specjalnych scen akcji.

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach.

Spectre (2015)

Lokalizacja: Sölden

Daniel Craig jako James Bond w „Spectre”.

Wiele scen z 24. filmu o Jamesie Bondzie zostało nakręconych w Ötztalu, a dokładniej w ośrodku narciarskim i imprezowym Sölden. Na Gaislachkogl w środku terenu narciarskiego, ale także na lodowcowej drodze z najwyższym tunelem drogowym w Europie, ekipa filmowa znalazła idealne miejsca do przeprowadzenia dramatycznych pojedynków i pełnych akcji pościgów. „Tyrol miał wszystko, czego nam trzeba, by nakręcić takie sekwencje”, zachwycił się współproducent Gregg Wilson jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć w Ötztal. Dyrektor Sam Mendes nazwał Sölden „fantastycznym miejscem”.

Amerykanie byli szczególnie pod wrażeniem centralnie położonej restauracji na szczycie Ice Q na wysokości 3000 m nad Sölden. Futurystyczny budynek pełni funkcję kliniki Franza Oberhausera (w tej roli Christoph Waltz). Dzięki swojej purystycznej architekturze, chłodny sześcian z przeszklonymi frontami tworzy idealną oprawę. „Co byłoby bardziej ekscytujące niż bycie na szczycie świata”, mówi Dennis Gassner, poszukiwacz lokalizacji.

Restauracja Ice Q na Gaislachkogl.

Imitacja restauracji Ice Q została nawet zbudowana w Londynie, aby możliwe było nakręcenie kilku scen akcji. Jednak w gotowym filmie nie da się odróżnić dublera od oryginału. Również w małym Obertilliach we wschodnim Tyrolu kręcono kilka scen. Mały kościółek otoczony starymi domami gospodarczymi, dodatkowo mały stok narciarski z garstką wyciągów. To tyrolski urok w najczystszej formie. Autentyczne tło pierwotnej wioski stanowi ostry kontrast w stosunku do nowoczesnego szklanego budynku na Gaislachkogel i po raz kolejny pokazuje bogatą różnorodność austriackich lokalizacji.

Świat to za mało (1999)

Lokalizacja: Chamonix

To trzeci film Jamesa Bonda, w którym Pierce Brosnan wciela się w główną postać: Świat to za mało. W Chamonix we Francji nakręcił ją obok Sophie Marceau, która gra Elektrę. Bohaterowie są tu atakowani z powietrza przez cztery paralotnie. Sceny akcji zapierają dech w piersiach!

W obliczu śmierci (1986)

Lokalizacja: Weißensee

Szczególnie idyllicznie położona jest gmina z małym jeziorem na północ od Hermagor w Karyntii. Obszar wokół jeziora staje się niemal mistyczny w swoim białym płaszczu zimowym. Zamarznięte jezioro służyło tu m.in. jako miejsce filmowania scen pościgu 007. James Bond, grany przez Timothy’ego Daltona, zostaje odkryty i przechwycony przez policję graniczną podczas próby przebrnięcia przez przełęcz.

Tylko dla Twoich oczu (1981)

Lokalizacja: Cortina d’Ampezzo

W nakręconym w 1981 roku filmie Roger Moore brał udział w dzikich pościgach na nartach i motocyklach. Wyrafinowana Cortina d’Ampezzo z jej wspaniałym terenem narciarskim i otoczona majestatycznymi 3000-metrowymi szczytami stworzyła do tego idealne tło. Sceny były kręcone w kilku miejscach, w tym na lodowisku, na torze bobslejowym, w obserwatorium i we wspaniałym Grand Hotelu Miramonti Majestic. W związku z tym miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem wśród fanów agenta 007.

Szpieg, który mnie kochał (1977)

Lokalizacja: St. Moritz

Engadyna, wysoka dolina w Gryzonii zapewnia idealne warunki narciarskie i jest bardzo zróżnicowana ze względu na krajobraz jezior, lodowców i lasów. Idealne miejsce na sceny akcji w alpejskim klimacie. Scena otwarcia filmu z 1977 roku została nakręcona bardzo blisko wyrafinowanego hotspotu narciarskiego St. Moritz. James Bond jest śledzony – po raz kolejny – i ucieka na nartach nad ośnieżonymi stokami. Sceny narciarskie powstały pod kierunkiem monachijskiego przedsiębiorcy Willy’ego Bognera. Były narciarz brał już udział w kilku filmach Bonda za kamerą, ponieważ był w stanie wyreżyserować akcję w śniegu jak żaden inny.

W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości (1969)

Lokalizacja: Mürren

Kolejny punkt orientacyjny Bonda, który do dziś przyciąga wielu turystów i fanów, znajduje się w pobliżu Mürren w regionie Jungfrau – dokładnie na szczycie wysokiego na 2970 m Schilthorn. W filmie płaskowyż jest siedzibą i instytutem badawczym czarnego charakteru Blofelda. W rzeczywistości fikcyjna forteca jest nowoczesną restauracją z obrotową głowicą 360°, w której obecnie mieści się małe muzeum Bonda z interaktywną wystawą. W tym miejscu zwiedzający mogą wziąć lekcję lotu w symulatorze śmigłowca lub obejrzeć fragmenty filmu w muzeum we własnym kinie. Wszędzie w restauracji umieszczono logo 007, a w menu znajdują się: „Cappuccino 007”, „Spaghetti James Bond”, desery lodowe „Coupe 007” i oczywiście „Martini 007”.

Inne lokalizacje w Szwajcarii

Region Jungfrau wydaje się być szczególnie popularnym miejscem dla reżyserów Bonda. Na przykład w Grindelwaldzie na nartach kręcono scenę ucieczki w szybkim tempie. Między Stechlebergiem i Lauterbrunnen na Eisring, na przełęczy Furka i w Andermatt odbywają się również wyścigi samochodowe.

Scena akcji w Obertilliach.
18 popularnych destynacji na urlop narciarski na Boże Narodzenie

Kto nie marzy o białych świętach Bożego Narodzenia? SnowTrex wybrał jedne z ...

Jak powstaje sztuczny śnieg?

Miłośnicy sportów zimowych mogą się spodziewać perfekcyjnie przygotowanych tras ...

$stickyFooter