Jazda ratrakiem – atrakcja dla każdego!

25/04/2023 - SnowTrex

Każdego wieczora ogromne ratraki przekształcają zjeżdżone w ciągu dnia trasy w nieskazitelny biały dywan. Na niektórych terenach narciarskich można jako pasażer tego pojazdu o mocy nawet do 500 koni mechanicznych podziwiać z bliska pracę „bohaterów nocy“. W nielicznych ośrodkach dozwolone jest nawet kierowanie ratrakiem! Z reguły pojazdy wyruszają na stok po oficjalnym zamknięciu wyciągów w godz. 16:00-17:00, z przejażdżki można zatem bez problemu skorzystać zaraz po zakończeniu dnia na stoku. Niewątpliwą zaletą dla gości jest fakt, że żadne wcześniejsze przygotowanie nie jest wymagane. W przypadku dzieci konieczny jest jedynie odpowiedni wzrost, dorośli mogą natomiast w niektórych ośrodkach i za odpowiednią dopłatą sami usiąść za kierownicą. Także w tym przypadku nie są wymagane dodatkowe kwalifikacje – poza prawem jazdy – wszelkie wskazówki są bowiem udzielane przez kierowcę. Ochota na zjazd ze stoku w zupełnie innym stylu? Poniżej zestawiliśmy kilka propozycji.

Jazda ratrakiem – atrakcja dla każdego!

Zillertal Arena

Z dolnej stacji wyciągu Gerlosstein wyruszyć można na teren narciarski, gdzie na samej górze czeka na gości ratrak. Cały przejazd trwa 1,5 h, przed powrotem gondolą do doliny (ostatni zjazd o 21:15). Alternatywą dla miłośników sanek może być powrót 7-kilometrowym oświetlonym torem. Koszt przejazdu gondolą i ratrakiem: 59 €.

Po zamknięciu wyciągów ratraki wyruszają na stoki.

Serfaus i Fiss

Nieco tańszą alternatywą jest 2-godzinna przejażdżka na terenie narciarskim Serfaus-Fiss-Ladis (46 € za osobę dorosłą, 28 € za dziecko). W Serfaus atrakcja zaczyna się o 16:15 przy restauracji panoramicznej środkowej stacji wyciągu Komperdell, w Fiss natomiast ratrak wyrusza bezpośrednio spod dolnej stacji wyciągu Schönjochbahn. W każdym przypadku oprócz kierowcy w kabinie zmieszczą się 2-3 osoby dorosłe oraz jedno dziecko.

Zugspitzarena

Przejazd ratrakiem w stosunkowo niskiej cenie oferują również wyciągi Langes w Lermoos. Trasa wokół Grubigstein, podczas której pasażerowie poznają tajniki tego typu pracy, trwa niemal dwie godziny. Dla osoby dorosłej to koszt 40 €, dla dzieci powyżej 15. roku życia 25 €. Warunkiem jest posiadanie ważnego karnetu na kolejkę Grubigbahn.

Hochschwarzwald

Na szczycie Feldberg można liczyć na prywatny przejazd, bowiem każdy ratrak zabiera wyłącznie jednego pasażera. Od godz. 17:00 można wyruszyć na najwyższy szczyt niemieckich Gór Środkowych. Na tym terenie wprowadzono rozróżnienie na zwykły przejazd i taki połączony z preparowaniem tras. Ten pierwszy to koszt 59 €.w drugim przypadku zapłacimy 79 €.

Hochzeiger

40 km tras na terenie Hochzeiger w Dolinie Pitztal jest regularnie preparowanych przez 6 ratraków. Za 40-minutowy przejazd należy zapłacić 40 € w przypadku dorosłych oraz 20 € za dziecko. Kto ma ochotę na tego typu atrakcje, powinien zameldować się odpowiednio wcześnie, bowiem miejsca szybko zostają wyprzedane.

Saalbach

Na terenie narciarskim Saalbach Hinterglemm odważni mogą spróbować swoich sił w kierowaniu ratrakiem. Przyznać trzeba, że jest to jednak dość kosztowna atrakcja: 25 minut jazdy wraz ze wskazówkami i nadzorem, to koszt 109 €. Z atrakcji mogą skorzystać również dzieci powyżej 1,4 m, koszt wyniesie wówczas 45 € za 15 minut. Za przejażdżkę na miejscu pasażera zapłacimy 35 € za 10 minut.

Montafon

Jazda ratrakiem na własną rękę to również dość spora inwestycja w St. Gallenkirch w Montafon – atrakcja ta kosztuje tu 177 €. Kierowanie pojazdem możliwe jest wyłącznie dla osób pełnoletnich, pasażerem może być osoba powyżej 10. roku życia. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym przy Valisera Hüsli rozpoczyna się godzinny przejazd trasami na terenie Silvretta-Montafon. 63 €, które należy zapłacić jako pasażer, obejmuje również zjazd i wjazd wyciągiem Valisera. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymuje prawo jazdy na ratrak oraz specjalny T-shirt.

Na wielu terenach narciarskich przejażdżki w najpopularniejszych terminach są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem. W razie zainteresowania warto zatem odpowiednio wcześnie dokonać rezerwacji – najlepiej od razu wraz z urlopem narciarskim.

Wskazówka: ceny mogą ulec zmianie.

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter