Największe tereny narciarskie: karuzele narciarskie w Alpach

02/11/2020 - SnowTrex

Berg-Hopping, czyli odwiedzenie za jednym zamachem tak wielu terenów narciarskich, ile tylko możliwe, jeszcze nigdy nie był tak popularny. Proporcjonalnie rośnie również popularność łączonych ośrodków narciarskich. SnowTrex przedstawia największe połączone alpejskie tereny narciarskie.

Niekończące się widoki na terenie narciarskim Arosa-Lenzerheide.

Przegląd największych karuzel narciarskich w Alpach

Karuzela narciarskaTrasy narciarskie w kmKraj
Arosa-Lenzerheide225 kmSzwajcaria
Tignes-Val d´Isère300 kmFrancja
Paradiski425 kmFrancja
Les 3 Vallées600 kmFrancja
Arlberg305 kmAustria
Ski Amadé115 kmAustria
Schladming-Dachstein185 kmAustria
Skijuwel Alpbachtal-Wildschönau145 kmAustria
Dolomiti Superski1.200 kmWłochy

1. Karuzela narciarska Arosa-Lenzerheide/Szwajcaria

Szwajcarzy także zaczęli łączyć tereny narciarskie. Jedną z atrakcji jest na przykład połączony teren narciarski Arosa-Lenzerheide. Ten ogromny region narciarski w Gryzonii dysponuje łącznie 225 kilometrami tras narciarskich. Między Hörnli (2.511 m) nad Arosa a Urdenfürggli (2.546 m) kursują dwie linie kolejek górskich. Również tutaj szczególną uwagę zwrócono na przyrodę. Projekt został stworzony tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w środowisko naturalne, co udało się operatorom. Dwie jednotorowe kolejki kursują niezależnie od siebie na jednym odcinku, zapewniając ekonomiczne oraz ekologiczne korzystanie.

2. Karuzela narciarska Tignes-Val d’Isère/Francja

Francja słynie ze swoich mega terenów narciarskich z licznymi kilometrami tras narciarskich, które nie sposób objechać w ciągu jednego tygodnia urlopu. Na terenie narciarskim Tignes-Val d’Isère nie jest aż tak szalenie, ale i tutaj znajduje się spora ilość tras narciarskich. Kilka wyciągów łączy przepiękny Val d’Isère z pobliskim terenem narciarskim Tignes. Razem liczą one około 300 kilometrów obejmując trzy góry oraz obejmują dodatkwo 20 kilometrów szlaków, co czyni ten ogromny obszar jednym z największych we Francji. Wszystko jest tu dostępne, od nieskończenie długich tras carvingowych i olimpijskiego zjazdu aż po głęboki, śnieżny raj dla freeriderów.

W ośrodku narciarskim Tignes-Val d’Isère znajdują się niekończące się trasy zjazdowe.

3. Karuzela narciarska Paradiski/Francja

Jeszcze większym skupiskiem terenów narciarskich jest Paradiski, gigantyczny obszar we francuskiej Sabaudii z 425 km nartostrad. Teren składa się z trzech ośrodków: większych – La Plagne oraz Les Arcs, jak również mniejszego terenu – Peysey Vallandry. Tereny Les Arcs oraz La Plagne połączone są ze sobą koleją linową Vanoise Express. Obejmują one dwa lodowce: Aiguille Rouge (3226 m) na terenie Les Arcs oraz Bellecôte (3417 m) – po stronie La Plagne. Oferta nartostrad szeroka i dostosowana do wszystkich poziomów zaawansowania. Czy to oświetlona halfpipe, liczne snowparki, trasy do jazdy w głębokim śniegu, czy 15-kilometrowa trasa do doliny, prowadząca do miejscowości Montchavin – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie!

4. Karuzela narciarska Les Trois Vallées/Francja

Ci, którzy uważają, że wspomniane francuskie tereny są już ogromne, powinni udać się do prawdopodobnie najbardziej legendarnego obszaru narciarskiego, czyli do „Trzech Dolin” Les Trois Vallées w Alpach Sabaudzkich. W skład gigantycznego skupiska terenów narciarskiech wchodzą ośrodki narciarskie Courchevel, Méribel, Val Thorens/Orelle i Les Menuires/Saint Martin, z których każdy ma do zaoferowania najwyższej jakości teren narciarski. Narciarze mogą więc płynnie szusować po trzech dolinach Courchevel, Méribel i Vallée des Belleville. Z 600 km plus 50 km tras narciarskich dla freeriderów, ten mega obszar jest największym połączonym obszarem narciarskim na świecie!

Miłośnicy sportów zimowych znajdą na terenie narciarskim Trois Vallées niezliczone kilometry tras narciarskich.

5. Karuzela narciarska Arlberg/Austria

Francja posiada największe pod względem powierzchni tereny narciarskie, Austria natomiast może poszczycić się najwyższej jakości terenami narciarskimi z nowoczesnymi wyciągami oraz dużą ilością nartostrad również poza wytyczonym stokiem. Tym samym teren narciarski Ski Arlberg jest największym połączonym terenem narciarskim w Austrii! Czy to Zürs, Lech, Stuben, St. Anton, St. Christoph, Oberlech, Schröcken czy Warth – miłośnicy sportów zimowych mogą wejść na teren narciarski w każdym z tych miejsc i dotrzeć do każdego z nich na nartach lub desce. Przyjemność z jazdy na nartach na stokach wynosi więc łącznie 305 km tras! Niesamowite!

6. Karuzela narciarska Ski Amadé/Austria

Również teren narciarski Wagrain może poszczycić się gigantycznym, łączonym projektem. Gondola „G-Link” łączy obszary narciarskie Grafenberg oraz Grießenkareck, tworząc teren narciarski Ski Amadé. Kolejka linowa rozciągająca się na 2 km przewożąc 130 pasażerów na raz. Ogromna gondola wznosi się ponad stacją „Flying Mozart“ (1233 m) na stoku Grießenkareck oraz miastem Wagrain aż do stacji Grafenberg Express 1 + 2 (1240 m). Od sezonu zimowego 2013 gondola G-Link umożliwia jazdę pomiędzy trzema dolinami Flachau, Wagrain oraz St. Johann/Alpendorf umożliwiając turystom korzystanie ze 115 km nartostrad.

7. Karuzela narciarska 4-Berge-Skischaukel/Austria

W odległości pół godziny jazdy samochodem na wschód od Wagrain czeka na narciarzy kolejna, interesująca karuzela narciarska. W pobliżu miejscowości Dachstein na terenie narciarskim Schladming-Dachstein znajduje się jedna z najbardziej rozległych karuzeli narciarskich w Austrii. Miasto Schladming cieszyło się ogromnym zainteresowaniem szczególnie w 2013 r., podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim FIS. Obszary tworzą teren narciarski na miarę światową. Karuzela narciarska 4-Berge-Skischaukel łączy cztery góry: Kaibling (2015 m), Planai (1906 m), Hochwurzen (1850 m) oraz Reiteralm (1860 m), dając w sumie 185 km nartostrad połączonych 44 wyciągami narciarskimi.

Niesamowity widok z Dachsteinu.

8. Karuzela narciarska Skijuwel Alpbachtal-Wildschönau/Austria

Dwie doliny, sześć miejscowości, jeden teren narciarski. Tereny narciarskie Alpbachtal i Wildschönau w Alpach Kitzbühelskich zostały połączone w 2012 r. w jeden teren Alpbachtal-Wildschönau. Region zaliczany jest do najpiękniejszych w Alpach, natomiast Alpbach do najpiękniejszych miejscowości, co sprawia, iż teren uznawany jest za prawdziwy klejnot narciarski. Nowa, 8-osobowa gondola „Alpbach – Wildschönau” przejeżdża w dwóch etapach od Inneralpbach, aż na Schatzberg, ponad miejscowością Wildschönau. Dzięki temu połączeniu mogą Państwo korzystać ze 145 km nartostrad oraz 47 wyciągów naraz. Różnorodne trasy obejmują szerokie stoki przystosowane dla rodzin z dziećmi, czerwone oraz czarne nartostrady dla wymagających, również miłośnicy freeride’u znajdą tu dla siebie 16 km tras.

9. Karuzela narciarska Dolomiti Superski/Włochy

Jedna z najbardziej znanych karuzeli narciarskich położona jest w regionie narciarskim Dolomiti Superski w Dolomitach Tyrolu Południowego. Tutejsza karuzela to znana Sella-Ronda. Była ona pierwszym tego typu połączeniem. Turyści mogą pokonać trasę w ciągu jednego dnia, jeżdżąc na wielu mniejszych, połączonych terenach narciarskich wokół masywu Sella, wchodzących w składa karuzeli. W ten sposób, na tej trasie narciarze mogą przemierzyć 4 doliny Val Gardena, Alta Badia, Arabba i Fassa Carezza. Przeciętny narciarz potrzebuje łącznie 2 godziny by pokonać 26 km zjazdów (bez liczenia czasu spędzonego na wyciągu). Fani Sella Rondy mogą skorzystać z niej również następnego dnia! Tym razem jednak w odwrotnym kierunku, ponieważ trasę tę można przejechać zgodnie jak i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Najlepsze destynacje do jazdy na nartach na wiosnę i Wielkanoc

Dużo śniegu, słońca, dobra widoczność, przyjemna temperatura: jazda na nartach ...

Regiony do narciarstwa biegowego: najlepsze destynacje dla fanów biegówek

Jest to nieco spokojniejszy rodzaj sportów zimowych. Zamiast zjeżdżać po górskich ...

$stickyFooter