Na narty latem (część 1/3) – alpejskie tereny narciarskie na lodowcach

07/06/2022 - SnowTrex


Sezon narciarski dobiegł końca? Nie wszędzie!

Ta informacja zainteresuje wszystkich, którzy nawet latem nie chcą odstawić nart w kąt i wciąż wypatrują nowego śniegu. Na całym świecie dostępne są tereny narciarskie, które na turystów czekają również podczas wakacyjnych miesięcy. Zarówno w Alpach, Północnej i Południowej Ameryce, a nawet w Nowej Zelandii czy Australii dostępne są atrakcyjne nartostrady tego typu, które na pewno warto zobaczyć. Poniżej przedstawiamy wybrane tereny narciarskie otwarte również latem. Pierwszą część tekstu poświęcamy terenom narciarskim położonym na alpejskich lodowcach.

Alpejskie tereny narciarskie na lodowcach

Francja, Austria, Szwajcaria – te trzy alpejskie kraje różnią się od siebie pod wieloma względami. Łączy je natomiast możliwość jazdy na nartach również latem.

Francja

Tignes to perełka francuskich Alp. Teren narciarski Espace Killy jest atrakcyjny nie tylko dla trenujących tu profesjonalnych sportowców. Możliwość uprawiania  sportów zimowych przez niemal 10 miesięcy w roku sprawia, iż teren na masywie Vanoise jest lubiany przez wielu fanów zimowego szaleństwa. Dzięki wysokości do 3456 m panują tu doskonałe warunki śniegowe. Nartostrady na lodowcu Grande Motte są czynne od 15.07 do 04.08.2013 w godz.: 07:15 – 13:00. Do wyboru są zarówno niebieskie, czerwone, jak i czarne trasy. Również snowboardziści i fani freestyl’u znajdą tutaj coś dla siebie. Snowpark na lodowcu ma do dyspozycji halfpipe, poręcze i wiele innych elementów parku, które sprawią, że nikt nie będzie się tutaj nudzić. Niezapomnianym przeżyciem będzie również przejazd podziemną kolejką linową.

Również w Les Deux Alpes od 22. lipca do 31. sierpnia można jeszcze poszaleć na nartach. W jednym z największych letnich ośrodków narciarskich w Europie wyciągi są czynne codziennie od 07:15 do 12:30 i dowożą turystów na zbocza lodowca Mont-de-Lans. Na słonecznych nartostradach położonych na wysokości do 3566 m można w tej chwili rozkoszować się 245 cm białego puchu! Obok doskonałych tras sportowcy mają tu do dyspozycji jeden z najlepszych snowparków w Europie. Fanów adrenaliny i podniebnych akrobacji z pewnością przekonają 120-metrowy i wysoki na 4,5 m halfpipe, różne poręcze i specjalna cool zone.

Szwajcaria

Również Szwajcaria ma do zaoferowania letnie tereny narciarskie. Dwa z nich – Saas Fee i Zermatt leżą w kantonie Valais.

Dolina Saastal w otoczeniu osiemnastu 4-tysięczników – takiego widoku nie można sobie odmówić! Na jeden ze szczytów – Lodowiec Allalin można wjechać w terminie od 27. lipca do końca października 2013 kolejką „Metro Alpin Tunnelbahn”. Narciarze powinni wziąć sobie tutaj do serca przyłowie o porannym wstawaniu. Co prawda, wyciągi są czynne od 07:30 do 13:00, jednak już sam wjazd kolejką na górę trwa ok. godziny, dlatego warto wszystko dobrze zaplanować, aby zdążyć nacieszyć się białym puchem. Wynagrodzeniem będzie z pewnością 20 km czerwonych nartostrad i doskonale przygotowany snowpark. Dla tych, którzy nie chcę spróbować swoich sił na halfpipe, poręczach czy boxach, przygotowana jest obszerna strefa chill-out, w której można relaksować się przy muzyce oraz restauracja.

Do otoczonego 38 czterotysięcznikami regionu Zermatt-Matterhon, położonego w sercu Alp Walijski można wybrać się nie tylko zimą. Również w letnich miesiącach, od 29.06 do 08.09.2013 turystów przyciąga tutaj możliwość jazdy na nartach. Z Zermatt/Winkelmatten gondolą można dojechać bezpośrednio do grzbietu górskiego Trockener Steg, a stamtąd kolejką kabinową aż na wysokość 3820 m do najwyżej położonej europejskiej stacji narciarskiej. Tam czeka na narciarzy 25 km tras w białym puchu z wspaniałym widokiem na najpiękniejszy alpejski szczyt – Matterhorn. Wyciągi są czynne od godz. 07:00, a narciarze mają również możliwość skorzystania z trasy prowadzącej do włoskiej Cervinii. Przy aktualnych 5 cm świeżego puchu to bez wątpienia czysta przyjemność!

Austria

Ziemia Salzburska, Styria czy Tyrol – także w Austrii można odwiedzić tereny narciarskie, które czynne są 365 dni w roku! Taka oferta nie trafia się zbyt często…

Przy Kitzsteinhorn, powyżej miejscowości Kaprun, na malowniczej Ziemi Salzburskiej nic nie stoi na przeszkodzie, aby aż do 22. czerwca 2013 korzystać z nartostrad. Po tym terminie wyciągi są nieczynne do ok. połowy września. Kaprun zyskał sobie sławę jako pierwszy austriacki teren narciarski na lodowcu. Jest on przede wszystkim lubiany przez narciarzy i snowboardzistów, którzy cenią sobie spokojną jazdę. Jednak wobec 20 cm świeżego puchu o tej porze roku nikt nie powinien pozostać obojętny! Snowpark mimo, iż nie jest czynny przez cały rok, do końca maja i od połowy października jest utrzymywany w idealnej formie.

Na lodowcu Hintertux, w znanej Dolinie Ziller można cieszyć się sportami zimowymi 365 dni w roku. Ten lodowiec jest jedynym austriackim ośrodkiem narciarskim, który czeka na turystów przez cały rok. 22 nartostrady na wysokości do 3200 m sprawią, że serce niejednego narciarza zabije tutaj mocniej. Szczególnie zwolennicy stromych tras będą zachwyceni. Przy obecnych warunkach pogodowych (305 cm śniegu) można zjechać na nartach aż do restauracji Tuxer Fernerhaus. Natomiast Betterpark to propozycja dla fanów jazdy freestyle. Halfpipe, liczne boxy, table-tops i poręcze gwarantują odpowiednią prędkość i niezapomniane wrażenia.

Lodowiec Dachstein w Styrii co prawda nie zalicza się do ośrodków otwartych 365 dni w roku, mimo to czeka na turystów aż przez 11 miesięcy. Dzięki ponownemu uruchomieniu gondoli Dachstein-Panorama-Gondel, sezon w Ramsau am Dachstein 18. maja 2013 rozpoczął się na nowo. W godz.: 07:50 – 16:50 można skorzystać zarówno z 18 km dobrze przygotowanych nartostrad, jak i z parku Horsefeather Superpark. 270 cm śniegu sprawia, że jazda na nartach lub na snowboardzie możliwa jest tutaj przez cały dzień. Tutejsze centrum treningowe w zakresie biatlonu i narciarstwa biegowego jest popularne wśród wielu sportowców znanych na arenie międzynarodowej. Dlatego też, warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte, gdyż tutaj można minąć na nartach kogoś znanego dotychczas tylko z mediów. Alternatywą dla nart z pewnością będą: Dachstein Skywalk (jedyna w swoim rodzaju platforma widokowa), Dachstein Eispalast (pałac z lodu i śniegu wewnątrz lodowca) i lokalna restauracja na lodowcu. Te miejsca musisz zobaczyć!

CDN

Jazda na nartach z Jamesem Bondem: agent 007 w Alpach

Pogoń w głębokim śniegu i spektakularne akrobacje na nartach lub skuterach ...

Od sprintu po start masowy: dyscypliny w narciarstwie biegowym i biathlonie

Narciarstwo biegowe jest jednym z najstarszych sportów zimowych. I do dziś fascynuje ...

$stickyFooter