Na narty latem (część 2/3) – the american way of skiing

25/07/2013 - SnowTrex

Pierwsza część naszego artykułu poświęcona była europejskim terenom narciarskim czynnym latem. Tym razem trzeba będzie przygotować się na długą podróż. W drugim odcinku pragniemy zaprezentować nartostrady za „wielką wodą” – w Ameryce Północnej i Południowej. Tamtejsze tereny narciarskie różnią się od alpejskich nie tylko pod względem stoków i wyciągów, ale również, oczywiście pozytywnie, pod względem kulturowym.

Zanim przejdziemy do narciarskich możliwości południa – Chile i Argentyny, pragniemy skoncentrować się na Ameryce Północnej i przedstawić po jednym terenie narciarskim Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Whistler, miasto w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska przyciąga zarówno fanów sportów letnich, jak i zimowych. W terminie od 22. czerwca do 28 lipca czynne są wyciągi na lodowcu Horstman Glacier. Ofertę dla fanów białego puchu uzupełnia snowpark na lodowcu. Podczas podniebnych akrobacji warto zwrócić uwagę na przepiękną panoramę doliny Whistler Valley. Doskonały widok rozpościera się również ze szczytu Blackcomb Moutain. Warto na nim odpocząć przed kolejnym wyzwaniem, np. wycieczką po okolicy na rowerach górskich. Połączenie jazdy na nartach i rowerach górskich to tutaj oczywiście żaden problem!

Spośród północno-amerykańskich terenów narciarskich czynnych latem najdłużej sezon trwa w Timberline Lodge, w pobliżu Portland. Wyciągi czynne są codziennie od 01. czerwca 2013. Teren ten jest wykorzystywane głównie jako miejsce do ćwiczeń dla zawodowych sportowców. Mimo to przynajmniej jedna z nartostrad jest dostępna codziennie w godz.: 07:00 – 13:00 dla „zwykłych śmiertelników”. Ośrodek narciarski obejmuje Palmer Snowfield na południowym zboczu Mt. Hood, na wysokości do 2600 m.

Ameryka Południowa o wiele częściej kojarzy nam się ze słońcem, plażą i morzem, niż z zimowym wypoczynkiem na śniegu. Jednak tutaj również nie zabraknie okazji, aby poszusować na nartach czy na desce. Największy wybór czeka na turystów w Chile i w Argentynie.

Ski Portillo w Chile, na granicy z Argentyną to hotel na wysokości 2880 m, mogący pomieścić aż 400 turystów! Nic szczególnego? A jednak! 45 km nartostrad, liczne tereny do freeride’u, heli-skiing i organizowane wyprawy na nartach sprawiają, że jest to niezwykle atrakcyjne miejsce dla fanów sportów zimowych. W okresie od 22. czerwca do 05. października 2013 trwa tutaj sezon narciarski. Tłoku na stokach i kolejek do wyciągów nie trzeba się obawiać. Dziennie sprzedawanych jest tylko 450 wejściówek, więc każdy może cieszyć sę nieskrępowaną jazdą na tym egzotycznym terenie narciarskim.

Teren narciarski Valle Nevado, w pobliżu Santiago jest czynny od 28. czerwca 2013. Do dyspozycji turystów jest 37 km nartostrad i nowoczesne wyciągi, a także jeden z najlepszych snowparków Ameryki Południowej. To również tutaj powstała pierwsza gondola na terenie Chile.  Valle Nevado tworzy wraz z miejscowościami El Colorado i La Parva „3 Doliny” a Andach. Czy mogą równać się one z francuskimi „Trois Valées”? Niekoniecznie! Ale 127 km tras na terenie Chile z pewnością warto zobaczyć!

Na zakończenie naszej podróży pragniemy zaprezentować Cerro Catedral – teren narciarski położony w Argentynie, ok. 20 km od miasta Bariloche. Sezon rozpoczyna się tutaj 18. czerwca i trwa w tym roku do 10. października. 103 km nartostrad i 40 wyciągów sprawia, iż teren ten może mierzyć się z europejskimi stacjami narciarskimi. Dostępny jest nawet nowoczesny 6-osobowy wyciąg krzesełkowy z osłonami od wiatru. Snowpark natomiast zaprasza wszystkich fanów freeride’u. Liczne eventy takie jak np. Big Air Reef lub Rip Curl Winter Search sprawiają, że pobyt w Valle Nevado będzie jeszcze bardziej atrakcyjny.

CDN

 

SnowTrex-Award 2019 – najpopularniejsze tereny narciarskie & obiekty w sezonie

W tym roku 64 obiekty i 66 terenów narciarskich zostało wyróżnionych ...

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...