Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

14/03/2023 - SnowTrex

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto miałby ochotę na wchodzenie na górę po udanym zjeździe? Ale jakie są właściwie typy wyciągów? Jaka jest przykładowo różnica między gondolą a wyciągiem Funitel? Przedstawiamy mały przegląd typów wyciągów:

Bez wyciągów jazda na nartach nie byłaby tak przyjemna.

Podstawowe informacje na temat wyciągów

Są one niezbędne do uprawiania sportów alpejskich: kolejki linowe. Potoczny termin „wyciąg narciarski” jest często używany dla każdego rodzaju wyciągu, który przewozi narciarzy w górę. Ale za tym prostym terminem kryje się obszerna nauka. Im większa kolejka, tym bardziej skomplikowana technologia za nią stoi. Niewiele osób, na przykład, potrafi wyjaśnić różnicę między podwójną i potrójną kolejką linową. Jednak poniższy przegląd najpopularniejszych wariantów kolejek linowych wyraźnie pokazuje, że typy wyciągów nie są zazwyczaj tak skomplikowane.

Zasadniczo istnieją trzy rodzaje kolejek linowych:

  • wyciąg orczykowy
  • kolejka linowa
  • kolejka linowo-terenowa

Wszystkie są poruszane za pomocą liny podnoszącej, która jest prowadzona przez wciągarkę. W przypadku wyciągów narciarskich, płyty lub wsporniki są zawieszone na urządzeniu zaciskowym. W fotelach i kabinach zaciski są stałe lub zdejmowane.

Klasyczny wyciąg krzesełkowy dla dwóch osób.

Przymocowane na stałe czy ruchome?

Istnieją znaczne różnice pomiędzy różnymi typami wyciągów, jeśli chodzi o zawieszenie na linie. Wyciągi orczykowe i niektóre typy wyciągów krzesełkowych są mocowane do liny za pomocą zacisku, są one „mocowane na stałe”. Wyciągi krzesełkowe i kolejki linowe z możliwością łączenia są również przymocowane do liny, ale mogą być odłączone od liny w stacji. W tym celu do każdego zacisku mocowanych jest kilka rolek, które toczą się na szynie nośnej w stacji. Technologia ta ma decydującą zaletę: wyciąg może być hamowany po przejechaniu i przejeżdżać przez stację wolniej, co sprawia, że wsiadanie i wysiadanie staje się wygodniejsze dla gości i szybsze w obsłudze. Ponieważ prędkość jazdy zmniejsza się tylko na stacji, wyciąg może jechać znacznie szybciej, jadąc z prędkością do 6 m na sekundę. Dzięki takiemu połączeniu prędkości i komfortu, wyciągi odłączane są uważane za „najnowocześniejsze” w branży. Ale zacznijmy od najprostszych modeli:

1 rodzaj wyciągu: wyciąg orczykowy

1. Wyciąg talerzowy

Wyciąg talerzowy jest często określany jako „baby lift”. Jednak ten wyciąg z jednym miejscem wymaga pewnej równowagi na nartach i musi być użytkowany samodzielnie. Tak więc termin „baby” w ogóle nie ma zastosowania do jego pasażerów. Pomimo to wyciągi talerzowe znajdują się zazwyczaj tylko na płaskich wzgórzach dla początkujących. Większe dzieci i dorośli jeżdżą stosunkowo bezpiecznie stojąc i mocno przytwierdzeni do podłoża.

Wyciągiem talerzowym wjeżdżamy pojedynczo.

2. Wyciąg w kształcie kotwicy

W wielu ośrodkach narciarskich już zastąpiony bardziej komfortowymi wyciągami krzesełkowymi. Ponieważ najwygodniej jest jeździć nim w parach, ten typ windy jest uważany za świetną okazję do krótkiej rozmowy lub nawet flirtu. Jednak dłuższy podjazd tym typem wyciągu nie jest szczególnie przyjemny, ponieważ lekko pochylona pozycja w butach narciarskich może na dłuższą metę stać się uciążliwy i ostatecznie prowadzić do bólu nóg. Zaletą tego wyciągu jest to, że możesz wyjść z niego w każdej chwili, jeśli jazda staje się zbyt uciążliwa.

Wyciągiem w kształcie kotwicy możemy wygodnie wjechać we dwójkę.

3. Czarodziejski dywan

Specjalnym rodzajem wyciągu blisko ziemi jest tzw. czarodziejski dywan, czyli przenośnik taśmowy, który jest stosowany głównie na płaskim terenie dla początkujących i bardzo często na terenach do ćwiczeń dla dzieci. Aby sama nazwa wyciągu nie wzbudzała u maluchów strachu, producent „Sunkid” stworzył pomysłową nazwę czarodziejski dywan. Te popularne wyciągi dostępne są niemal w każdym parku dla dzieci.

Czarodziejski dywan jest idealny dla dzieci.

2 rodzaj wyciągu: powietrzna kolejka linowa

Większe warianty kolejek linowych są połączone z ziemią tylko za pomocą podpór i transportują znacznie więcej osób w tym samym czasie. Kolejki linowe obejmują wyciągi krzesełkowe, kolejki kabinowe i gondole. Zasadnicza różnica polega na tym, że na wyciągu krzesełkowym nie ma konieczności odpinania nart lub snowboardu, natomiast w kolejce kabinowej trzeba je koniecznie zdjąć. Różnic jest jednak znacznie więcej. Kolejki linowe, na przykład, działają w trybie wahadłowym lub cyrkulacyjnym.

Widok na kolejkę kabinową.

1. Powietrzna kolejka linowa

Kolejki linowe kursują zawsze tą samą trasą między górną a dolną stacją. W transporcie wahadłowym znajdują się dwie duże gondole o dużej pojemności, z których każda może pomieścić jednocześnie do 200 osób. Są one bardzo stabilne nawet przy wietrznej pogodzie i idealne na nierównym terenie i na dużych wysokościach. Vanoise Express we francuskim regionie narciarskim Paradiski jest znanym przykładem tego rodzaju wyciągu. Każda z dwóch dwupiętrowych kabin może pomieścić 200 entuzjastów sportów zimowych wraz ze sprzętem, a nawet w pełni załadowana potrzebuje zaledwie 4 minuty na pokonanie 2 km.

Słynna kolejka „Vanoise Express“.

2. Orbita

Wyciąg typu orbita jest zawieszony na linie wyciągowej, do której przymocowane są gondole lub krzesełka. Poruszają się one zawsze do przodu lub w jednym kierunku  i zakręcają w stacji dolnej lub górnej. w tym przypadku również wyróżniamy kilka rodzajów wyciągów:

Wyciąg krzesełkowy

Wyciąg krzesełkowy jest zdecydowanie najczęściej używanym typem kolejki linowej w ośrodkach narciarskich. Ma stosunkowo niskie koszty inwestycyjne i obecnie oferuje szeroki komfort dzięki ogrzewaniu siedzeń, osłonom i elektronicznym uchwytom z zabezpieczeniem dla dzieci. Nowoczesne wyciągi mogą przewozić do 10 osób na jednym krześle i mają bardzo dużą pojemność. Mniejsze wyciągi krzesełkowe dla dwóch lub czterech osób są przymocowane na stałe, większe z ośmioma lub dziesięcioma miejscami siedzącymi są ruchome i w ten sposób stworzyć większą pojemność transportową.

Najczęściej spotykany wyciąg: wyciąg krzesełkowy.

Wyciąg jednolinowy

Jak sama nazwa wskazuje, wyciąg ten posiada tylko jedną linę, która służy jednocześnie jako lina nośna i ciągnąca. Często są to kolejki linowe z wąskimi krzesełkami dla sześciu do dziesięciu osób. Większość ruchomych wyciągów krzesełkowych to kolejki jednolinowe, ale są też kolejki kabinowe, które mogą dowozić narciarzy do terenów narciarskich lub stacji pośrednich.

Gondola z górskim krajobrazem w tle.

Wyciąg dwulinowy

Istotną cechą dwulinowych kolejek jest to, że są one wyposażone w kabel nośny i kabel trakcyjny. W przypadku tzw. 2S-railway, oprócz liny wyciągowej, druga nieruchoma lina nośna przejmuje zadanie przenoszenia części ciężaru kabin. Zaletą kolejki linowej 2S są duże pola napinające, dzięki czemu potrzeba mniej filarów nośnych. Liny z podwójnymi kablami są prawie zawsze gondolami, które mogą pomieścić od dziesięciu do 15 osób, dzięki czemu pojemność transportowa jest również większa.

Wyciąg trzylinowy

Tak zwana kolejka 3S należy do gondoli o dużej pojemności. Posiada dwie liny nośne i linę trakcyjną, co czyni ją szczególnie bezpieczną w obsłudze i odporną na wiatr. Posiada również największą przepustowość transportową (do 5000 osób na godzinę) i ogromną rozpiętość, co sprawia, że potrzeba jeszcze mniej filarów nośnych. Wszystko to sprawia, że są one bardzo atrakcyjne dla dużych i wysokogórskich ośrodków narciarskich. Najwyższym wyciągiem 3S na świecie jest „Matterhorn Icecier ride” w Zermatt.

Najwyżej położona kolejka 3s na świecie w Zermatt.

Funitel

Funitel jest specjalną formą wyciągu dwulinowego. Szczególną cechą tego typu kolejki są równolegle prowadzone liny nośne i bardzo krótkie zawieszenie gondoli. Dzięki podwójnemu sprzężeniu są bardzo odporne na wiatr i poruszają się bardzo cicho. Ze względu na wysoki komfort jazdy na dłuższych dystansach oraz wysoką wydajność (ok. 4.000 osób na godzinę) funitel sprawdza się bardzo dobrze na terenie narciarskim. Pierwszy funitel został uruchomiony na początku lat 90-tych w Val Thorens we Francji, gdzie jest nadal używany.

Funitel w Val Thorens.

Wyciąg łączony

W niektórych miejscach z kolejek linowych i wyciągów krzesełkowych powstają wyciągi łączone. W przypadku tzw. telemixu, kabina i fotel są naprzemiennie mocowane do liny. Na stacji pasażer może wybrać, czy woli siedzieć na fotelu, czy w kabinie. Ten wariant jest szczególnie praktyczny, gdy wielu pieszych lub początkujących wsiada korzysta z wyciągu. W ośrodkach narciarskich, jednak, telemix jest raczej rzadki. Przykładem może być teren narciarski Mayrhofen-Hippach.

3 rodzaj wyciągu: kolejka linowo-terenowa

Kolejka linowa, która jest prowadzona po szynach i jest mocno połączona z liną stalową, która jest prowadzona przez koło pasowe na stacji górskiej, wyłoniła się z klasycznej kolei zębatej. Główną cechą charakterystyczną jest struktura wózka, która jest dostosowana do nachylenia. Ponieważ często istnieje tylko jedna prowadnica kolejowa, oba wagony spotykają się na środku odcinka, na którym znajduje się alternatywny punkt w drodze w górę lub w dół.

Kolejka górska na Wurzelalm.
10 powodów, dla których warto jeździć na nartach w Les Portes du Soleil

Francuskie i szwajcarskie ośrodki narciarskie należą do najpopularniejszych w ...

Funslope – stok z wyjątkowym czynnikiem zabawy

Wyglądają jak snowparki, ale są zaprojektowane jako urozmaicone stoki dla całej ...

$stickyFooter