Urlop narciarski z rodziną: tereny narciarskie przyjazne rodzinom

30/01/2023 - SnowTrex

Puste trasy, wspaniałe widoki, niskie ceny i dzieci zawsze w zasięgu wzroku – na takich terenach narciarskich można naprawdę cieszyć się rodzinnym urlopem na śniegu. SnowTrex przedstawia tereny narciarskie przyjazne rodzinom, w których urlop narciarski jest w pełni udany.

Ferie narciarskie z rodziną – świetna zabawa na terenach narciarskich przyjaznych rodzinie!

Tereny narciarskie przyjazne rodzinom: zalety

Spokojne centrum miejscowości, swojska atmosfera i autentyczna gościnność to zalety, które sprawiają, że rodzinne tereny narciarskie są tak przyjemne. Nie ma tu zgiełku, a jednak nigdy nie jest nudno – wręcz przeciwnie. Mniejsze tereny narciarskie mają wielu stałych bywalców, którzy spotykają się tam regularnie. Znacznie szybciej niż gdzie indziej miłośnicy sportów zimowych mogą tu porozmawiać z innymi, nawiązać kontakty, a nawet nowe przyjaźnie. Wiele osób docenia właśnie tę rodzinną więź, dlatego do rodzinnych ośrodków narciarskich chętnie przyjeżdżają głównie rodzice z dziećmi. Czują się tam mile widziani jako rodzina, szybko poznają inne rodziny, pozwalają maluchom na wspólną zabawę i mogą wymieniać się pomysłami z innymi rodzicami. Są też subtelne szczegóły w ofercie, które rodzice doceniają. Są to na przykład:

  • nadzorowane zimowe place zabaw,
  • menu dla dzieci,
  • przewijaki w restauracjach,
  • niewielkie odległości między zakwaterowaniem, wyciągami, szkółką narciarską, stokiem saneczkowym i wieczornymi atrakcjami w miejscowości, oraz
  • szeroki wybór zajęć, takich jak saneczkarstwo, kuligi z zaprzęgiem konnym czy jazda na łyżwach.

Spokój zamiast tłoku: mniejsze ośrodki narciarskie często obejmują niewielkie tereny narciarskie, które czasami mają tylko kilka kilometrów tras, ale są świetnie przygotowane. Ponadto mniejsze tereny narciarskie to błogosławieństwo, zwłaszcza dla rodziców. Stoki treningowe są widoczne, a nieco starsze dzieci mogą śmiało zjeżdżać samodzielnie. Ostatecznie narciarze zawsze spotykają się na końcu stoku, przy wejściu do wyciągu lub w bacówce bez konieczności szukania się nawzajem. Mniej znane ośrodki są również atrakcyjne dla rodzin, które chcą zaoszczędzić pieniądze. Mniejsza liczba kilometrów tras narciarskich oznacza bowiem także niższe ceny.

Kolejna zaleta rodzinnych ośrodków narciarskich: tutaj spotykają się głównie rodziny i narciarze rekreacyjni. Wieczorna oferta après-ski koncentruje się na relaksujących zajęciach, takich jak wspólne siedzenie przy kominku, a nie na hucznych imprezach. Rodzice z małymi dziećmi i osoby szukające ciszy i spokoju znajdą tu dokładnie taką atmosferę, jakiej pragną.

Tereny narciarskie przyjazne rodzinom w Austrii

Teren narciarski Hochzillertal-Hochfügen-Spieljoch

Gmina Kaltenbach z miejscowościami Ried i Stumm liczy około 1200 mieszkańców i jest położona na wysokości 558 m. Należący do niej teren narciarski Hochzillertal-Hochfügen-Spieljoch (2378 m) jest uważany za jeden z najlepszych terenów narciarskich na świecie. Ten rodzinny teren narciarski ma 102 km tras, do których prowadzi 49 wyciągów. Z Kaltenbach miłośnicy sportów zimowych docierają najpierw dwoma 8-osobowymi wyciągami gondolowymi do stacji głównej na terenie Hochzillertal. Tutaj znajduje się duży teren narciarski dla początkujących, szkółki narciarskie i klub Zwergerl z całodzienną opieką (od 3 miesięcy). Kolejne wyciągi prowadzą na górę. Niebieskie i czerwone trasy zawsze prowadzą z powrotem do stacji głównej. Zaawansowani narciarze mogą pojechać na nartach do Hochfügen przez „The best connection” na wysokości 2501 m i odkryć drugi obszar ośrodka narciarskiego.

Tereny narciarskie w Zillertal i okolicach uważane są za bardzo przyjazne rodzinom dzięki doskonałej infrastrukturze wyciągów i dużej liczbie szkółek narciarskich.

Dla rodzin, które chcą czegoś zupełnie innego po tak dużej ilości tras narciarskich i śniegu, SnowTrex poleca zróżnicowaną ofertę kulturalną Kaltenbach i jego regionu. W pobliskim Fügen (7 km) możesz odwiedzić pokazową mleczarnię i Zillertaler Speckstube – z degustacją. Ciekawym doświadczeniem dla całej rodziny jest wizyta w elektrociepłowni na biomasę „FeuerWerk”. Naturalny produkt, jakim jest drewno, jest przedstawiany rodzicom i dzieciom na różne sposoby.

Muzeum w Widumspfiste zaprasza na historyczną podróż w czasie o kulturze i zwyczajach ludowych Zillertal. W niektóre dni między Jenbach a Mayrhofen kursuje nostalgiczna wersja kolejki Zillertal. Oczywiście są też „normalne” zajęcia sportowe, takie jak łyżwiarstwo, saneczkarstwo, wędrówki w rakietach zimowych i śnieżnych, narciarstwo biegowe, curling i wiele innych. W stolicy powiatu Schwaz, oddalonej o 25 km, znajduje się także pokazowa kopalnia srebra i planetarium.

Teren narciarski Wildkogel Arena

Wildkogel Arena (2150 m) znajduje się w pobliżu Bramberg i Neukirchen am Großvenediger w prowincji Salzburg, w regionie wypoczynkowym „Nationalpark Hohe Tauern”. Z 75 kilometrów tras zjazdowych 85 procent stanowią trasy łatwe i średnie. Dzięki temu teren narciarski jest idealny dla rodzin z dziećmi, które mogą tu ćwiczyć swoje pierwsze szusy na śniegu. Szczególnie popularne wśród rodzin są trasy wokół wyciągu Preimislift w Neukirchen i Wennsergletscher w Bramberg. Dla początkujących idealny jest też funpark „Family Fun Arena” w Wildkogel Arena z kickerami, snow waves i boxami.

Strefa dla dzieci „Kogel-Mogel” gwarantuje, że młodzi narciarze nie będą się nudzić. Dzieci znajdą tu pomoce naukowe i czarodziejskie dywany, a także restaurację dla dzieci. Poza zabawą na nartach na dzieci czeka profesjonalna opieka z malowaniem, rękodziełem, puzzlami i wycieczkami.

Mając dzieci pod dobrą opieką, rodzice mogą cieszyć się trudniejszymi trasami zjazdowymi lub wziąć udział w kursie narciarskim, aby nauczyć się jeździć na nartach lub doskonalić własną technikę. Na wysokości 2100 m miłośnicy sportów zimowych mogą również zrelaksować się i podziwiać górską panoramę w chatkach górskich.

Zamiast nart, miłośnicy sportów zimowych mogą alternatywnie wyruszyć na stoki Wildkogel Arena na sankach. Znajduje się tu najdłuższy na świecie oświetlony tor saneczkowy o długości 14 km. Z dala od stoków urlopowicze mogą wziąć udział w kuligach z zaprzęgiem konnym lub obserwować dzikie zwierzęta podczas karmienia.

SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental

Dzięki bliskości granicy z Niemcami (24 km), do SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental można dotrzeć bez winiety autostradowej. Miejscowość Ellmau jest szczególnie polecana dla rodzin. Ta idyllicznie położona miejscowość liczy 2600 mieszkańców i znajduje się na wysokości 820 m. Karnet narciarski SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental oferuje aż 279 kilometrów tras i 91 wyciągów. Przy takiej skali warto początkowo ograniczyć obszar działania do Astberg i Hartkaiser: u podnóża Astberg, między Ellmau a Going, znajduje się kilka wyciągów ćwiczeniowych z szerokimi, idealnymi trasami dla początkujących narciarzy.

Znajdują się tu również szkółki narciarskie, tor do snowtubingu oraz Kinderland Going-Ellmau, prawdziwy raj z czarodziejskimi dywanami, karuzelą ze snowtubami, torem slalomowym, zamkiem dmuchanym i innymi atrakcjami. Zaawansowani narciarze dostaną się na szczyt Astberg za pomocą 3 wyciągów krzesełkowych, skąd dziesięć łatwych i średnich tras zjazdowych prowadzi z powrotem do doliny przez zalesiony teren. Nawiasem mówiąc, na Astberg znajduje się również tor saneczkowy o długości 4,5 km, którego część jest oświetlona do drugiej w nocy.

W SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental rodziny mogą również cieszyć się wspaniałą górską panoramą.

Druga opcja to wjazd kolejką linową na górę Hartkaiser. Stamtąd narciarze i snowboardziści mogą wrócić na dół niebieskimi i czerwonymi trasami, ale z możliwością zwiedzania pozostałych terenów narciarskich Wilder Kaiser-Brixental. Na nartach można więc odwiedzić miejscowości Scheffau, Söll, Itter, Hopfgarten i Brixen. Atrakcją na Hartkaiser jest ponad 4-kilometrowy zjazd do doliny!

Jeśli masz ochotę spędzić dzień poza stokiem, znajdziesz tu wiele różnych zajęć, takich jak curling, curling, wędrówki w rakietach zimowych i śnieżnych, kuligi, paralotniarstwo w tandemie, zimowa jazda konna i wiele innych. Relaksować można się w Ellmauer KaiserBad, który oprócz szybkich zjeżdżalni oferuje doskonałe zaplecze wellness i saunę.

Teren narciarski Serfaus-Fiss-Ladis

Na terenie narciarskim Serfaus-Fiss-Ladis około 125000 m² powierzchni jest zarezerwowane wyłącznie dla dzieci. Osiemdziesiąt procent z 198 kilometrów tras zjazdowych jest oznaczonych kolorem niebieskim lub czerwonym. Idealne warunki do spędzenia urlopu narciarskiego z całą rodziną. Centralnym punktem tego rodzinnego terenu narciarskiego jest Kinderschneealm przy górnej stacji wyciągu Gampen i wyciągu Komperdell w Serfaus. 45000 m² powierzchni śnieżnej przeznaczonej wyłącznie do zabawy – i oczywiście nauki – najmniejszych gości. Koncepcja: zapoznaj dzieci z narciarstwem w zabawny sposób. Tutaj nikt nie musi znosić 4 godzin nudnych ćwiczeń na nartach. W międzyczasie dzieci mogą nadal być dziećmi i bawić się do woli. Są różne trasy z figurami naturalnej wielkości, ale jest też plac zabaw i tor saneczkowy. W porze obiadowej dwie restauracje dla dzieci, Murmlirest i Starrest, są otwarte dla dzieci do 6 lat.

Dzieci znajdą tu nie tylko ekscytujące sale tematyczne, ale także serwowane jest jedzenie, które zostało przetestowane i wybrane przez dzieci dla dzieci. Rodzice i dziadkowie mogą się zrelaksować, podczas gdy ich dzieci się bawią. Na przykład w pobliskiej strefie relaksu z hamakami i leżakami. Mogą też wybrać się na spacer po 1,5-kilometrowej promenadzie górskiej, która prowadzi od Kinderschneealm wokół pobliskiego zbiornika wodnego.

W pobliżu Kinderschneealm na dzieci czekają też inne atrakcje. Na przykład Murmlitrail, interaktywny szlak przygodowy, który odkrywa tajemnicę miejsca, w którym mieszka maskotka Murmli. Albo Bärenpiste, rodzinny zjazd ze stacji Alpkopfbahn do Kinderschneealm. Jeszcze więcej przygód czeka w Beginner Circus, funparku dla młodych freestylerów z małymi kickerami, wave trackami i boxami. I oczywiście na torze dla skuterów śnieżnych, pierwszym przeznaczonym tylko dla dzieci.

Ale Kindererschneealm to nie koniec atrakcji. Dwa inne obszary są w całości przeznaczone dla małych miłośników sportów zimowych. Pierwszym z nich jest Murmli Park w centrum Serfaus. Wszyscy goście mogą bezpłatnie bawić się na tym terenie o powierzchni 10000 m². Na przykład na łące o lekkim nachyleniu czekają dwa czarodziejskie dywany, karuzela, igloo i wiele figur do zabawy. Wszystko to jest przeznaczone przede wszystkim dla dzieci w wieku od 3 do 4 lat. To właśnie dla tej grupy Szkółka Narciarska Serfaus opracowała specjalną koncepcję nauki pod nazwą „Łagodne narodziny małych narciarzy”. Przedszkole Berta czeka na środkowej stacji kolejki Sonnenbahn w Fiss-Ladis. Czy to na czarodziejskich dywanach, na wyciągu talerzykowym, w lisiej norze, w lesie dźwięków Berty, na placu zabaw, na torze wyścigowym, na torze tubingowym lub w poszczególnych strefach nauki. A mali goście mogą sprawdzić, jak daleko zaszli na ścieżce edukacyjnej Berty.

Poza nauką, priorytetem w szkółce narciarskiej Fiss-Ladis jest oczywiście zabawa. Dlatego też szkółka jest znana ze swoich programów rozrywkowych dla dzieci. Do najważniejszych wydarzeń należy teatr lalek, zawody narciarskie i dzień indiański. Berta prowadzi również przedszkole: od 3 miesiąca życia dzieci są pod opieką w przestronnych pomieszczeniach z wieżą wspinaczkową, kącikiem do spania, kinem dla dzieci i mini krainą śniegu Berta.

Jest też dodatkowa strefa dla dzieci, które chcą zjeżdżać z góry na jednej desce zamiast na dwóch. Berta’s Boarderclub przy Möseralmbahn w Fiss to miejsce do ćwiczeń dla snowboardzistów. Od 6 roku życia mogą się tu wyszaleć na boardercrossie, torze wave i różnych specjalnych trasach. Pierwsze skoki są testowane na airbagu.

Jeśli myślisz, że rodzinna zabawa kończy się po dotarciu do doliny, to jesteś w błędzie, bo poza stokami jest jeszcze wiele do zobaczenia. Na przykład są tu dwa tory saneczkowe. Na jednym z nich zabawa trwa regularnie nawet wieczorem. Zespoły pokazowe ze szkółki narciarskiej prezentują wtedy różne akrobacje, organizowany jest też pokaz fajerwerków.

Teren narciarski Hohentauern

„Trochę bliżej nieba” to motto wioski sportowej Hohentauern – i słusznie. Teren narciarski Hohentauern zapewnia prawdziwie niebiańską przyjemność z jazdy na nartach dla całej rodziny. Szczególnie najmłodsi będą mogli skorzystać z przedszkola narciarskiego z karuzelą narciarską i czarodziejskim dywanem. Dzieci do szóstego roku życia jeżdżą wyciągiem bezpłatnie w towarzystwie rodziców. Przyjazne dla rodzin stoki o długości około 10 kilometrów posiadają styryjski znak jakości.

Teren narciarski Zillertal Arena

Mimo że został otwarty w 1962 roku i od 10 lat jest „małżeństwem” z Zillertal Arena (143 km tras), płaskowyż Gerlosplatte w pobliżu Krimml nadal jest miejscem, które nie jest znane. Obszar ten jest odwiedzany głównie przez stałych gości i młode rodziny, a tempo jest bardziej rekreacyjne niż szybkie. Tylko nieliczni snowboardziści i śmiałkowie szukają przygód na stokach. Jednak Gerlosplatte gwarantuje czystą przyjemność z jazdy na nartach, ponieważ każdy gość znajdzie tu swój idealny stok. Kilka wyciągów krzesełkowych zawiezie narciarzy na szczyt góry. Na szczycie odsłania się całe piękno Gerlosplatte – 360-stopniowa panorama jak z książki z obrazkami.

Jeśli masz dzieci, rodzinny teren narciarski jest dla ciebie idealny, bo Hochkrimml oferuje trasy o odpowiednim stopniu trudności dla każdego poziomu umiejętności. Nie sposób ominąć szkółki narciarskiej, dzięki której dzieci od samego początku uczą się, jak prawidłowo poruszać się na nartach, ale także jak radzić sobie na stoku. W Arenie FUNtasyland maluchy zaczynają na czarodziejskim dywanie i wyciągu linowym, między chatką trapera a indiańskimi namiotami. Następnie szybko przechodzą na stok dla początkujących przed Filzsteinalm i wkraczają w świat tras na Gerlosplatte.

W Zillertal, po wjechaniu wyciągiem na górę, znajdują się stoki dla wszystkich poziomów umiejętności.

Wieczorem możesz pojeździć na sankach w Filzstein. Zrelaksować mięśnie i zmysły najlepiej jest także w Kristallbad w Wald (Pinzgau), który znajduje się niedaleko Krimml. Szklana architektura zapewnia niezakłócony widok na panoramę gór. Jest tam duża zjeżdżalnia, brodzik dla małych dzieci, leżaki, masaże i restauracja.

Ośrodek narciarski Trins

Cicho położony w Gschnitztal, bocznej dolinie Wipptal, Trins oferuje dobre połączenie spokoju i dostępu do stoków. Trins znajduje się około 30 kilometrów od Innsbrucka, a więc niedaleko kilku większych terenów narciarskich. Jednocześnie w nieco oddalonej dolinie panuje spokój. Szczególną cechą terenu narciarskiego Trins (1 kilometr tras) są trasy, które układają się w stopnie na zboczu. Dzięki temu są wyjątkowo przejrzyste i przyjemne. Dla najmłodszych przygotowano zjeżdżalnię, plac zabaw dla dzieci oraz salę rozgrzewkową z opiekunami.

Teren narciarski Brunnalm

Tereny narciarskie we Wschodnim Tyrolu to wciąż miejsca godne uwagi. Fantastyczne trasy zjazdowe, doskonała opieka nad dziećmi i wiele możliwości spędzania wolnego czasu poza stokiem czekają na Ciebie na przykład w spokojnej dolinie Defereggen. W środku doliny leży teren narciarski Brunnalm z 17 km rodzinnych tras. Wejście na kolejkę Brunnalm znajduje się na obrzeżach St. Jakob. Poniżej gondoli najmłodsi mogą uczyć się w parku narciarskim dla dzieci na wyciągu orczykowym i stoku treningowym. Na szczycie stoku czekają na nich rozległe trasy rekreacyjne i kilka alpejskich chatek. Bezkonkurencyjnym argumentem dla rodzin jest stosunkowo niski poziom cen w dolinie Defereggen.

Teren narciarski Grünberg

Mała, malownicza miejscowość Obsteig położona jest w powiecie Imst na wspaniałym słonecznym płaskowyżu. Dumą miejscowości jest Kinderland u stóp lokalnej góry Obsteig, Grünberg (1102 m). Łagodny stok o długości 1 km jest idealny do pierwszych prób narciarskich dla dzieci i początkujących, a jednocześnie łatwy do opanowania dla rodziców. Duży, płaski zimowy plac zabaw czeka na początkujących narciarzy, którzy od razu są transportowani w górę stoku na kilku czarodziejskich dywanach, aby spróbować swoich sił na wielu kolorowych przeszkodach. Wyciąg orczykowy Grünberg obok głównego stoku prowadzi nieco wyżej, gdzie 700-metrowa niebieska trasa czeka na dorosłych początkujących i nieco bardziej zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

Teren narciarski Buchensteinwand/Pillersee

W samym środku Alp Kitzbühelskich, pomiędzy znanymi ośrodkami narciarskimi Leogang i Fieberbrunn, leży małe miasteczko Hochfilzen i jego teren narciarski Buchensteinwand/Pillersee (22 km tras). Miejscowość w Pillerseetal ma idealne położenie, aby dotrzeć do terenu narciarskiego, a jednocześnie jest tak cicha i spokojna, jak tylko może być alpejska wioska. Szkółka narciarska w Hochfilzen oferuje specjalną opiekę nad najmłodszymi: plac zabaw dla dzieci, przedszkole narciarskie i opiekę nad maluchami. Dopełnieniem oferty przyjaznej rodzinie są wykwalifikowane lekcje prowadzone przez wyszkolonych instruktorów narciarskich dla dzieci.

Tereny narciarskie przyjazne rodzinom we Francji

Teren narciarski Chamrousse

Mała gmina Chamrousse z 400 mieszkańcami jest położona między 1400 a 2250 m n.p.m. we francuskich Alpach. Ze szczytów górskich 90-kilometrowego terenu narciarskiego Chamrousse goście mają zapierający dech w piersiach widok na pobliskie miasto Grenoble.

Teren narciarski Chamrousse został wyróżniony znakiem „Przyjazny dla rodzin” nie bez powodu: Chamrousse oferuje opiekę nad najmłodszymi dziećmi już od pierwszego roku życia. A w wieku od trzech lat dzieci mogą uczyć się jazdy na nartach w formie zabawy w szkółce narciarskiej. Znajduje się tu również Kids Fun Park dla pierwszych freestyle’owych zabaw. Kolejną zaletą dla rodzin jest to, że kompleksy apartamentów w Chamrousse są położone tuż przy stokach. Dzięki temu można łatwo i bez problemów dostać się z dziećmi na teren narciarski. 16 wyciągów przewozi rodziny szybko i wygodnie na ośnieżone szczyty.

Szkółka narciarska na trasie na terenie narciarskim Chamrousse.

Dla odmiany od jazdy na nartach rodziny mogą pojeździć na łyżwach lub skorzystać z dwóch pełnych akcji torów saneczkowych. W pobliskim aquaparku „Center aquatique Flottibulle” miłośnicy wodnych szaleństw mogą m.in. wyszaleć się na zjeżdżalni wodnej. Rezydent SnowTrex oferuje zaprasza na powitalny wieczorny program ze wspólnym posiłkiem raclette lub fondue.

Ośrodek narciarski Le Grand Domaine

Czy znasz już „śniegowe zagłębie” w Savoie? Taką nazwę nosi przyjazny dla rodzin ośrodek Valmorel w Alpach Sabaudzkich. Położona 35 km na południe od olimpijskiego miasta Albertville, na wysokości 1400 m, jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej przytulnych wiosek narciarskich we Francji. Centrum miejscowości, składające się głównie z domków typu chalet, zostało zbudowane w typowym dla regionu stylu z drewna i kamienia naturalnego. Małe butiki, przytulne restauracje, ładne sklepy i miejsca noclegowe znajdują się bezpośrednio przy stokach. Teren narciarski nosi nazwę „Le Grand Domaine” (2550 m) i odzwierciedla swoją nazwę. Do wyboru jest 165 kilometrów tras narciarskich.

Bezpośrednio w miejscowości znajdują się szerokie i płaskie stoki dla początkujących z wyjątkowo wolno jeżdżącymi wyciągami. Pomiędzy nimi znajdują się głównie zielone i niebieskie trasy dla początkujących, które układają się w kształt gwiazdy. Szkółki narciarskie i przedszkola narciarskie również znajdują się na tych obszarach. W Valmorel znajduje się rónież jedyna niemiecka szkółka narciarska we Francji. Ze względu na swoje położenie, ale także dlatego, że jest wyposażona w 350 nowoczesnych armatek śnieżnych, uważa się, że Valmorel oferuje pewność śniegową do połowy kwietnia.

W sezonie zimowym ośrodek oferuje zróżnicowany program sportów, gier i pokazów. W dolinie w Aigueblanche (12 km) odwiedzających przyciąga duży rodzinny basen z dwoma krytymi basenami, gigantyczną zjeżdżalnią i innymi atrakcjami.

Tereny narciarskie przyjazne rodzinom w Niemczech

Teren narciarski Söllereck

Oberstdorf to najbardziej wysunięta na południe gmina w Niemczech, położona na wysokości 813 m. To miasto uzdrowiskowe z wyjątkowo czystym powietrzem ma około 9900 mieszkańców i jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w Niemczech. Prestiżowy ośrodek sportów zimowych ma jedną z najnowocześniejszych i największych skoczni narciarskich na świecie i jest miejscem, gdzie odbywają się zawody narciarskie o międzynarodowej renomie. Dla miłośników sportów zimowych dostępny jest bezpłatny autobus dla narciarzy, który regularnie kursuje na teren narciarski Ski Oberstdorf Kleinwalsertal.

Rodziny z małymi dziećmi, początkujący i powracający narciarze powinni zacząć od terenu przy Söllereck (1450 m). Znajduje się tu 12 km tras, z czego 5 km to trasy łatwe, oraz pięć wyciągów. Söllereck został uznany przez Kinderland Bayern® za szczególnie przyjazny dla rodzin. Znajduje się tu na przykład bezpłatny plac ćwiczeń z karuzelą narciarską, igloo i czarodziejskim dywanem, gdzie dzieci są poprzez zabawę zapoznawane z jazdą na nartach przez instruktorów. Świetną zabawę gwarantuje Alpine Coaster – szybki tor saneczkowy o długości 850 m, na którym można osiągnąć prędkość do 40 km/h. W dolnej stacji Söllereck można też wypożyczyć rowery śnieżne.

Oberstdorf oferuje także wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Co powiesz na przykład na wspólne budowanie igloo? Zwolennicy szybkiej jazdy mają do wyboru saneczkarstwo, airboarding, kolarstwo śnieżne, snowcootering, zorbing i inne atrakcje. Nieco spokojniejsze są: curling, łyżwiarstwo, psie zaprzęgi i rakiety śnieżne. Piękny deptak z atrakcyjnymi sklepami oraz różnorodne restauracje dopełniają idealnej oferty dla rodzin.

Teren narciarski Großer Arber i teren narciarski Silberberg

Bodenmais, liczące 3300 mieszkańców, leży na wysokości 689 m n.p.m. u stóp najwyższej góry Lasu Bawarskiego, Großer Arber (1456 m). To przytulne uzdrowisko jest idealną bazą wypadową dla urozmaiconych zimowych wakacji z rodziną. Do wyboru są dwa rodzinne tereny narciarskie: „Großer Arber” i „Silberberg”.

Teren narciarski Silberberg (do 955 m) zachwyca przestronnymi i przyjaznymi dla rodzin stokami. Łącznie jest tu 2 km dobrze przygotowanych stoków. W parku dla dzieci z czarodziejskim dywanem, karuzelą narciarską i opiekunami, młodsi goście w zabawny sposób poznają ABC sportów zimowych. Ci, którzy mają już dość jazdy na nartach, mogą wypróbować zimowy tor saneczkowy o długości ponad 500 m lub odwiedzić kopalnię pokazową znajdującą się w środku terenu narciarskiego. Silberberg o wysokości 955 m nie nazywa się tak bez powodu, ponieważ srebro i inne minerały wydobywano w jego kopalniach już 500 lat temu. Wielowiekowe tunele, podziemne jezioro i wiele interesujących eksponatów przywracają przeszłość do życia.

Teren narciarski Großer Arber (do 1456 m) oferuje znacznie większą różnorodność, na przykład bardzo wymagającą trasę alpejskiego Pucharu Świata w Skilandesleistungszentrum. Znajduje się tam 6 wyciągów i 10 km tras zjazdowych, z naciskiem na trasy niebieskie i czerwone. Arber jest uważany za najbardziej pewny śniegowo niski szczyt górski w Niemczech, ale również tutaj zainwestowano w nowoczesny system naśnieżania, dzięki czemu jazda na nartach jest zwykle możliwa do połowy kwietnia. Rodziny chętnie korzystają z 6-osobowych wyciągów, dzięki którym każdy może w ciągu kilku minut dotrzeć na najwyższy punkt terenu narciarskiego. Rozciąga się stąd fantastyczny widok na Las Bawarski i Szumawę. Wyjątkowym przeżyciem jest z pewnością 8-kilometrowa trasa zjazdowa z Großer Arber do krytego basenu w Bodenmais. Poziom trudności jest od łatwego do średniego.

Popularny ArBär Kinderland z czterema czarodziejskimi dywanami o różnych długościach oraz karuzelą narciarską oferuje dzieciom i początkującym idealne warunki do zapoznania się ze sportami zimowymi. Znajduje się tam również sala rozgrzewkowa i toalety przyjazne dzieciom. Dzieci biorące udział w kursach otrzymują w porze obiadowej przekąskę i napój. Wyjątkowym miejscem jest rodzinny cross park na stoku Thurnhof. Składa się on z mniejszych fal, wzniesień i kilku stromych zakrętów. Tutaj każdy może spróbować swoich sił w skokach – zabawa na stoku gwarantowana! Bodenmais i okolice oferują wiele urozmaiconych atrakcji na wieczory lub dni wolne od jazdy na nartach: lodowisko, curling, duża sieć zimowych szlaków turystycznych, Silberbergbad z sauną oraz Bayerwald-Tierpark w pobliskim Lohberg z rodzimą fauną. Godna polecenia jest również wizyta w hucie szkła JOSKA w Bodenmais.

Teren narciarski Unternberg

Ruhpolding w Górnej Bawarii jest najbardziej znany jako miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego oraz z Pucharu Świata w biathlonie, który odbywa się tam co roku. Ale oprócz sportowców nordyckich także narciarze mają tu co robić. Teren narciarski Unternberg o długości 2,5 km jest odpowiedni dla rodzin, dzieci uczących się i narciarzy rekreacyjnych. Pomimo niewielkich rozmiarów terenu, Unternberg posiada wszystkie udogodnienia dużego ośrodka narciarskiego, od sztucznego naśnieżania i kilku chatek alpejskich po wieczorne oświetlenie. Zaletą tego małego miejsca jest głęboko zaśnieżony stok nad trasą. Doświadczeni freeriderzy mogą tu wjechać wyciągiem krzesełkowym na górę Unternberg Alm i cieszyć się trasą narciarską o długości 3,6 km.

Teren narciarski Nesselwang

Mała miejscowość Nesselwang leży w prawdopodobnie najbardziej dziewiczej części Allgäu, u podnóża Alpspitze (1575 m), gdzie szerokie wiejskie drogi i małe rzeki wiją się wzdłuż idyllicznych wiosek. Teren narciarski Nesselwang jest imponujący na płaskim terenie u podnóża Alp. 8 km niebieskich i czerwonych stoków jest łatwych do opanowania, a rodziny mogą spokojnie zjeżdżać na nartach. Aby rodzice i starsze dzieci nie nudzili się, na tym pięknym terenie znajduje się czarna trasa o długości 700 m, 5ive Alpspitzpark i oświetlona trasa nocna o długości 2 km. Nawiasem mówiąc, Nesselwang w Allgäu nie należy mylić z austriackim Nesselwängle, które znajduje się niecałe 40 km dalej w dolinie Tannheim i również posiada mały teren narciarski.

Teren narciarski Bocksberg

Miasto Goslar w Dolnej Saksonii znajduje się na północno-wschodnim skraju gór Harz, a tym samym w jednym z najpiękniejszych regionów sportów zimowych w Niemczech. W dzielnicy Hahnenklee-Bocksberg znajduje się wejście do kolejki Bocksberg, która prowadzi do terenu narciarskiego o tej samej nazwie. Czeka tu na Ciebie pięć tras zjazdowych o łącznej długości 4,3 km. Sześć wyciągów zabierze Cię na stoki Bocksberg (726 m). Dla początkujących narciarzy przygotowano wyciąg dla dzieci z 200-metrową trasą, na której można spokojnie ćwiczyć pierwsze szusy. Tor saneczkowy o długości 1,5 km jest oświetlony wieczorem na ostatnich 400 m.

Tereny narciarskie przyjazne rodzinom we Włoszech

Teren narciarski Alpe di Siusi

Castelrotto znajduje się w Południowym Tyrolu (Włochy), tuż między Bressanone i Bolzano, i tylko 100 km od Innsbrucka. To ładne miasteczko ma około 6500 mieszkańców i jest położone na wysokości 1060 m. Wiele domów w tej tradycyjnej wiosce jest ozdobionych wyszukanymi malowidłami. Obszar wioski obejmuje również Siusi i Alpe di Siusi, największe wysokogórskie pastwisko w Europie o powierzchni 52 km². Alpe di Siusi jest w większości wolne od ruchu kołowego, dlatego polecamy skorzystanie z darmowego autobusu dla narciarzy z Castelrotto do stacji dolnej w Siusi (ok. 3 km). Kolejka linowa szybko zabierze Cię na wysokość 1800 m, gdzie idylliczny płaskowyż czeka na odkrycie. Alpe di Siusi fascynuje wyzwalającą przestrzenią i zapierającą dech w piersiach scenerią. 60 kilometrów tras narciarskich jest dostępnych za pośrednictwem 22 wyciągów i jest w 100% pokryte śniegiem. Stoki są podzielone na 30 km niebieskich, 29 km czerwonych i 1 km czarnych tras, co czyni je idealnymi do zabawy z całą rodziną.

Do dyspozycji jest kilka przedszkoli narciarskich i funparków dla dzieci, które zaostrzają apetyt na uprawianie sportów zimowych. Są tu tunele, czarodziejskie dywany, zamki dmuchane, a nawet mini kolejka ekspresowa. Na dzień wolny od jazdy na nartach miłośnicy sportów wodnych mają do wyboru dwie opcje: Acquarena w Brixen (27 km) i Mardolomit w Ortisei (11 km). Oba kąpieliska mają kilka basenów, zjeżdżalnie wodne, baseny solankowe, kilka saun, łaźnie parowe i punkty gastronomiczne. Ci, którzy chcą uprawiać inne sporty lub po prostu cieszyć się bajkowym krajobrazem, mają do wyboru rakiety śnieżne, wędrówki, narty biegowe, wycieczki narciarskie, jazdę na sankach, paralotniarstwo i łyżwiarstwo. Praktycznie w odległości spaceru od Castelrotto znajduje się mały teren narciarski Marinzen, gdzie we wtorki i czwartki od 19:00 do 22:00 można jeździć na nartach nocą na odcinku 2,3 km.

Teren narciarski Merano 2000

Na włoskim rodzinnym terenie narciarskim Merano 2000 opieka nad dziećmi ma najwyższy priorytet. Pomimo 40 km tras zjazdowych, rodzice mają dobry widok na najważniejsze miejsca. „Luckis Kinderland” to nowy zewnętrzny plac zabaw i zimowy funpark dla dzieci. Naturalnej wielkości koń rasy haflinger Lucki służy jako pomoc w orientacji i towarzyszy dzieciom na stokach i poza nimi. Plac zabaw znajduje się bezpośrednio przy górnej stacji kolejki linowej Merano 2000, więc rodzice mogą zawsze mieć oko na swoje pociechy. Atrakcją dla całej rodziny jest „Alpine Bob”. Najdłuższy szynowy tor saneczkowy we Włoszech prowadzi 1,1 km w dół góry i bez wysiadania zabiera bobsleistów z powrotem na górę. To się nazywa obsługa!

Tereny narciarskie przyjazne rodzinom w Szwajcarii

Teren narciarski Arosa-Lenzerheide

Rodzinny ośrodek wypoczynkowy Arosa w Szwajcarii ma około 3100 mieszkańców i jest położony na wysokości 1775 m w dolinie Schanfigger. Od czasu połączenia z Lenzerheide w teren narciarski Arosa-Lenzerheide na rodziny kochające sporty zimowe czeka tu 225 kilometrów tras z pewnością śniegową i 50 wyciągów. 110 km niebieskich tras zjazdowych to głównie łatwe, przyjazne rodzinom zjazdy. Oprócz tych przyjaznych dla rodzin stoków, rodziny mogą liczyć na kilka stref dla dzieci, takich jak „Arosa Junior Club”, „Honigland”, „Kinderland Auarara” i „Snowli-Kinderland” z opieką nad dziećmi i krytymi pomieszczeniami. Ofertę uzupełniają przedszkola i szkółki narciarskie, a także wyciągi dla dzieci, czarodziejskie dywany, karuzele dla dzieci i place zabaw na śniegu.

Na terenie narciarskim Arosa-Lenzerheide najmłodsi są w dobrych rękach i mogą uczyć się jazdy na nartach poprzez zabawę, podczas gdy ich rodzice wyruszają na bardziej wymagające stoki, takie jak na przykład trasa zjazdowa FIS lub trasa Gipfelstürmer. Mogą też odpocząć w jednym z wielu przytulnych bacówek i cieszyć się tarasami skąpanymi w słońcu. Na koniec udanego dnia na nartach cała rodzina może się spotkać na 3-kilometrowym torze saneczkowym „Pradaschier” i wspólnie pokonać 480 m wysokości z niezliczonymi zakrętami.

Fantastyczna panorama w Arosa-Lenzerheide.

Specjalną ofertą w Arosie jest także „Eichhörnliweg”. Na ścieżce tematycznej tablice informacyjne opowiadają małym i dużym ciekawe fakty o wiewiórkach. Te niewielkie zwierzątka jedzą nawet bezpośrednio z rąk zwiedzających.

Kolejnym wyjątkowym przeżyciem jest „bajkowa gondola”, bowiem w niektóre dni stycznia i lutego dzieci mogą wieczorem wsiąść na pokład kolejki linowej Arosa-Weisshorn. Tam mogą posłuchać wspaniałych bajek o szwajcarskich górach w tajemniczej atmosferze.

Tereny narciarskie przyjazne rodzinom w Czechach

Teren narciarski Špičák Železná Ruda

Czeska wieś Železná Ruda (Markt Eisenstein) leży na wysokości 750 m n.p.m., około 3 km od granicy z Niemcami w pobliżu Bayrisch Eisenstein. Teren narciarski Špičák z 8,5 km tras zjazdowych jest jednym z centrów sportów zimowych na Szumawie. Teren ten jest naprawdę optymalnie wykorzystany. U podnóża Špičáka (1202 m n.p.m.) na początkujących czeka Pinguinland, a dalej na zaawansowanych narciarzy niebieskie i czerwone trasy, a nawet czarna trasa. Jest też snowpark i oświetlony stok. Dodatkowym atutem jest bliskość terenu narciarskiego Arber tuż za niemiecką granicą. Jeżeli chcesz wybrać się z dziećmi na krótką przejażdżkę, to już po 10 km możesz dotrzeć do 15-kilometrowej trasy zjazdowej w Großer Arber.

Teren narciarski Zadov-Churáňov

Po czeskiej stronie Szumawy leży spokojna miejscowość Stachy. Połączony rodzinny teren narciarski Zadov-Churáňov zapewnia optymalną różnorodność na 5 kilometrach tras. Do terenu narciarskiego, który składa się z łatwych i średnich tras, a więc jest idealny dla początkujących, prowadzą dwa wyciągi krzesełkowe i sześć wyciągów orczykowych. Niebieskie trasy są głównie płaskie, dobrze rozplanowane i bardzo praktyczne dla rodziców, którzy chcą mieć swoje dzieci na oku. Czerwona trasa Rukáv jest najdłuższą trasą w okolicy, o dość wymagającej długości 1,3 km. Zjazd z najwyżej położonej stacji wyciągu znajduje się na Churáňovie (1118 m n.p.m.).

Tereny narciarskie przyjazne rodzinom w Polsce

Teren narciarski SKI & SUN Świeradów-Zdrój

Polskie uzdrowisko Świeradów-Zdrój jest znane nie tylko z wód leczniczych, ale także z obfitych opadów śniegu i pięknego, spokojnego terenu narciarskiego. Trasy o długości 2,5 kilometra są podzielone na niebieskie i czerwone, które wiją się przez leśne ścieżki w kierunku doliny. Oprócz wyciągów orczykowych nowoczesnym systemem wyciągów jest 8-osobowa kolejka gondolowa Heufuder. Dodatkowo dziesiątki armatek śnieżnych wspomagają i tak już obfity naturalny śnieg. Można tu również uprawiać popularną jazdę nocną.

Tereny narciarskie przyjazne rodzinom na Słowacji

Teren narciarski Tatrzańska Łomnica

Ośnieżona miejscowość Tatrzańska Łomnica jest turystycznym centrum Tatr Wysokich. Na terenie narciarskim o tej samej nazwie pojeździsz na nartach na szczycie Łomnicy (2634 m), drugim co do wysokości szczycie na Słowacji. Na 12 kilometrach tras zjazdowych jest coś dla miłośników sportów zimowych w każdym wieku, ponieważ przebiega tu między innymi najdłuższa i najbardziej stroma trasa zjazdowa w kraju. Jest też specjalna strefa freeride’u, w której można poszaleć poza trasą na zabezpieczonych torach, a dzieci mogą zjeżdżać na torze snowtubingowym w dużych oponach. Naszym zdaniem ta słowacka perła narciarska jest mała, ale imponująca!

Bez hałasu i spalin: 10 ośrodków wyłączonych z ruchu kołowego

Zapinamy narty i wyłączamy silniki: poniżej znajdą Państwo 10 ośrodków ...

Hotele wysokogórskie w Alpach

Urlop pomiędzy najwyższymi szczytami Alp i w samym środku terenu narciarskiego ...

$stickyFooter