Urlop narciarski z rodziną: tereny narciarskie przyjazne dla rodzin

10/01/2023 - SnowTrex

Wolne stoki, wspaniałe panoramy, rozsądne ceny i dzieci zawsze w zasiągu wzroku – w takich ośrodkach narciarskich można naprawdę cieszyć się rodzinnym urlopem na śniegu. SnowTrex zna rodzinne ośrodki narciarskie, w których urlop narciarski jest czystą przyjemnością.

Urlop na nartach z rodziną – na przyjaznych dla rodzin terenach narciarskich to dużo zabawy!

Rodzinne tereny narciarskie: Zalety

Spokojne centrum miejscowości, kameralna atmosfera i serdeczna gościnność to plusy, które sprawiają, że rodzinne tereny narciarskie są tak przyjemne. Nie ma tu żadnego zgiełku, a jednak nigdy nie jest nudno – wręcz przeciwnie. Mniejsze ośrodki narciarskie często mają wielu stałych gości, którzy ciągle się tam spotykają. O wiele szybciej niż gdzie indziej można wejść w rozmowę, nawiązać kontakty lub nawet nowe znajomości. Wiele osób docenia właśnie tę rodzinną atmosferę i dlatego rodzice z dziećmi szczególnie lubią przyjeżdżać do rodzinnych terenów narciarskich. Czują się mile widziani jako rodzina, szybko poznają inne rodziny, pozwalają małym narciarzom bawić się razem i mają szansę na wymianę doświadczeń z innymi rodzicami. Ponadto, w ofercie znajdują się drobne niuanse, które są doceniane przez rodziców. Istnieją na przykład:

  • nadzorowane zimowe place zabaw,
  • dania dla dzieci w menu,
  • przewijaki dla niemowląt w gospodach,
  • niewielkie odległości między zakwaterowaniem, wyciągiem, szkółką narciarską, stokiem saneczkowym i wieczorną rozrywką w miejscowości oraz
  • szeroki zakres możliwości spędzania czasu wolnego, takich jak saneczkarstwo, kuligi lub jazda na łyżwach

Klasa zamiast tłumu: W mniejszych ośrodkach narciarskich często znajdują się przejrzyste tereny narciarskie, które czasami mają tylko kilka kilometrów tras zjazdowych, ale za to są doskonale przygotowane. Ponadto, mniejsze ośrodki narciarskie są zbawieniem, zwłaszcza dla rodziców. Stok do ćwiczeń jest dobrze widoczny, a nieco większe dzieci mogą spokojnie jeździć na nartach na własnym stoku. Można spotykać się bez większych problemów na końcu trasy, przy wejściu do wyciągu lub w gospodzie, bez konieczności szukania siebie nawzajem. Mniej popularne miejscowości są również atrakcyjne dla rodzin, które chcą oszczędzić trochę pieniędzy. Ponieważ mniej kilometrów tras narciarskich oznacza również niższe ceny.

Kolejną zaletą są przejrzyste rodzinne tereny narciarskie: Rodziny i narciarze rozkoszujący się jazdą na nartach spotykają się tu razem. Wieczorem oferta après-ski skupia się na czynnościach relaksacyjnych, takich jak wspólne siedzenie przy kominku, a nie na wielkich nocnych imprezach. W ten sposób rodzice z małymi dziećmi i ci, którzy szukają ciszy i spokoju, znajdują dokładnie taką spokojną atmosferę, jakiej pragną.

Przyjazne rodzinom tereny narciarskie w Austrii

Teren narciarski Hochzillertal-Hochfügen-Spieljoch

Miejscowość Kaltenbach z dzielnicami Ried i Stumm ma około 1200 mieszkańców i znajduje się na wysokości 558 m n.p.m. Przynależący do niej teren narciarski Hochzillertal-Hochfügen-Spieljoch (2.378 m) jest uważany za jeden z najlepszych terenów narciarskich na świecie. Rodzinny teren narciarski posiada 102 km tras zjazdowych, do których prowadzi 49 wyciągów. Z Kaltenbach dwie 8-miejscowe gondole zabierają narciarzy najpierw do głównej stacji kolejki na terenie Hochzillertal. Tutaj znajduje się duży teren narciarski dla początkujących, szkoły narciarskie i klub dla dzieci z całodzienną opieką (od 3 miesięca życia). Kolejne wyciągi zabierają gości na sam szczyt. Niebieskie i czerwone trasy prowadzą z powrotem do głównej stacji. Zaawansowani narciarze mogą zjechać na nartach do Hochfügen przez „The best connection” na wysokości 2 501 m n.p.m. i zwiedzić drugi obszar resortu narciarskiego.

Na terenie narciarskim Hochfügen-Hochzillertal najmłodsi są witani przez maskotkę.

Rodziny, które potrzebują urozmaicenia po dniu na stoku i śniegu, SnowTrex poleca zróżnicowaną ofertę kulturalną Kaltenbach i jego regionu. W pobliskiej miejscwości Fügen (7 km) można odwiedzić pokazową serownię i tradycyjną wędzarnię bekonu Zillertaler Speckstube – włącznie z degustacją. Informacyjnym przeżyciem rodzinnym jest wizyta w elektrociepłowni na biomasę „FeuerWerk”. Naturalny produkt jakim jest drewno jest przedstawiane rodzicom i dzieciom na wiele różnych sposobów. Muzeum w Widumspfiste zaprasza w historyczną podróż w czasie o kulturze ludowej i zwyczajach Zillertal. W niektóre dni kolejka Zillertalbahn w swojej nostalgicznej wersji kursuje również między Jenbach a Mayrhofen. Oczywiście istnieją również „normalne” sportowe możliwości spędzania wolnego czasu, takie jak łyżwiarstwo, saneczkarstwo, wędrówki zimowe i wędrówki w rakietach śnieżnych, narciarstwo biegowe, curling i wiele innych. W oddalonej o 25 km stolicy powiatu Schwaz znajduje się również kopalnia srebra i planetarium.

Teren narciarski Wildkogel-Arena

Wildkogel Arena (2.150 m) znajduje się w pobliżu Bramberg i Neukirchen am Großvenediger w Ziemii Salzburskiej, w regionie wypoczynkowym „Hohe Tauern National Park”. Z 75 kilometrów tras narciarskich, całe 85 procent to trasy łatwe do pokonania i średnio trudne. Dzięki temu ten teren narciarski jest idealny dla rodzin z dziećmi do wykonywania pierwszych zjazdów na śniegu. Szczególnie stoki wokół wyciągu Preimislift w Neukirchen i wyciągu Wennsergletscher w Brambergu cieszą się dużą popularnością wśród rodzin. Także snowpark „Family Fun Arena” w Wildkogel Arena jest również idealny dla początkujących i zachęca m.in. z kickerami, falami śnieżnymi i boksami.

Teren dla dzieci „Kogel-Mogel” gwarantuje, że małym narciarzom niczego nie zabraknie. Tutaj dzieci znajdą pomoce do nauki na nartach i magiczne dywany, a także restaurację dla dzieci. Poza atrakcjami na nartach znajduje się tu również profesjonalna opieka nad dziećmi z malowaniem, rękodziełem, puzzlami i wycieczkami dla małych miłośników śniegu.

Wildkogel-Arena przy Bramberg.

Dzięki dobrej opiece nad dziećmi, rodzice mogą na przykład bez obaw poświęcić się bardziej wymagającym stokom, albo sami wziąć udział w kursie narciarskim, aby nauczyć się jeździć na nartach lub doskonalić własną technikę. Na wysokości 2100 m miłośnicy sportów zimowych mogą również zrelaksować się i podziwiać panoramę górską z górskich chatek.

Zamiast jeździć na nartach, w Wildkogel Arena można alternatywnie wyruszyć na stoki z sankami. Tutaj znajduje się najdłuższy oświetlony tor saneczkowy na świecie o długości 14 km. Z dala od stoków narciarskich urlopowicze mogą wziąć udział w kuligach konnych lub obserwować karmienie dzikich zwierząt podczas pokazu.

SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental

Dzięki bliskości granicy z Niemcami (24 km) do SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental można dojechać bez winiety z opłatą za przejazd autostradą. Wioska Ellmau jest szczególnie polecana dla rodzin. Idyllicznie położona wieś ma 2600 mieszkańców i znajduje się na wysokości 820 m n.p.m. Dzięki karnetowi narciarskiemu SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental mają Państwo do dyspozycji niesamowite 279 km tras zjazdowych i 91 wyciągów. Przy takim bogactwie tras zaleca się najpierw ograniczyć zakres szusowania do Astberg i Hartkaiser: u stóp Astberg, pomiędzy Ellmau i Going, znajduje się kilka wyciągów treningowych z szerokimi, idealnymi trasami dla początkujących i powracających do jazdy na nartach. Znajdują się tu również szkoły narciarskie, tor snowtubingowy i strefa dla dzieci Going-Ellmau, prawdziwy raj z wyciągami taśmowymi, karuzela z snowtubami, tor slalomowy, dmuchany zamek do skakania i wiele innych. Zaawansowani narciarze mogą dotrzeć na szczyt Astbergu za pomocą 3 wyciągów krzesełkowych, skąd przez zalesiony teren prowadzi 10 łatwych i średniozaawansowanych tras zjazdowych. Przy okazji, na Astberg znajduje się również tor saneczkowy o długości 4,5 km, z których część jest oświetlona do godziny 2.00 w nocy.

Przejazd wyciągiem na terenie narciarskim SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental.

Drugą opcją jest przejazd kolejką linową do Hartkaiser. Również stamtąd zjeżdża się ponownie po niebieskich i czerwonych stokach, ale z możliwością zwiedzania całego terenu narciarskiego Wilder Kaiser-Brixental. Tak więc miejscowości Scheffau, Söll, Itter, Hopfgarten i Brixen mogą być odwiedzane przez narciarzy. Atrakcją Hartkaiser jest ponad 4-kilometrowy zjazd w dolinie!

Ci, którzy czują chęć spędzenia dnia bez nart, znajdą szeroki wachlarz zajęć poza trasą, takich jak: curling, ice stock, wędrówki zimowe i wędrówki w rakietach śnieżnych, kuligi, paralotniarstwo tandemowe, zimowe przejażdżki konne i wiele innych. Ellmauer KaiserBad jest wspaniałym miejscem do relaksu, z szybkimi zjeżdżalniami przygodowymi i piękną strefą wellness oraz sauną.

Teren narciarski Serfaus-Fiss-Ladis

Około 125.000 m² powierzchni terenu narciarskiego Serfaus-Fiss-Ladis jest zarezerwowane wyłącznie dla dzieci. 80 procent z 198 km tras zjazdowych jest oznaczonych na niebiesko lub czerwono. Idealne warunki do spędzenia urlopu narciarskiego z całą rodziną. Centralnym punktem tego rodzinnego terenu narciarskiego jest Kinderschneealm przy górnej stacji wyciągu rodzinnego Gampen oraz Komperdellbahn w Serfaus. 45.000 m² powierzchni śnieżnej, przeznaczonej wyłącznie dla przyjemności – i oczywiście nauczania – najmłodszych gości. Koncepcja: wprowadzenie dzieci do jazdy na nartach w zabawny sposób. Nikt nie musi tu znosić 4 godzin męczących ćwiczeń na dwóch deskach. W międzyczasie, dzieci mogą być dziećmi – i bawić się do woli. Są tu różne tory z figurkami naturalnej wielkości, ale jest też plac zabaw i tor saneczkowy. W porze obiadu wyciągi taśmowe prowadzą małych gości do restauracji dziecięcych Murmlirest i Starrest – dla dzieci do 6 roku życia. Mali miłośnicy śniegu znajdą tu nie tylko ekscytujące sale tematyczne, ale także jedzenie, które zostało przetestowane i wybrane przez dzieci dla dzieci. Przy okazji, rodzice i dziadkowie mogą się zrelaksować, podczas gdy ich dzieci bawią się dobrze. Na przykład w pobliskiej strefie relaksu z hamakami i leżakami plażowymi. Mogą też wybrać się na spacer wzdłuż 1,5 km alpejskiej promenady, która prowadzi ich z Kinderschneealm wokół pobliskiego zbiornika wodnego.

W pobliżu Kinderschneealm czekają na dzieci również inne atrakcje. Na przykład Murmlitrail, interaktywny szlak przygód, który odsłania tajemnicę miejsca zamieszkania maskotki Murmli. Albo stok narciarski Bärenpiste, rodzinna trasa zjazdowa biegnąca od górnej stacji kolejki Alpkopfbahn do Kinderschneealm. Jeszcze więcej przygód czeka na dzieci w snowparku Beginner Circus, z małymi kickerami, torami wave i boksami. I oczywiście na kursie skuterów śnieżnych, specjalnie dla dzieci.

Na rodzinnym terenie narciarskim Serfaus-Fiss-Ladis nie pozostają niespełnione żadne życzenia dzieci.

Kinderschneealm to dopiero początek przygód. Dwa kolejne obszary przeznaczone są w całości dla małych miłośników sportów zimowych. Przede wszystkim jest tam Murmlipark w samym sercu Serfaus. Na tym terenie o powierzchni 10.000 m² wszyscy goście mogą się bezpłatnie bawić. Na lekko nachylonej łące czekają na przykład dwa wyciągi taśmowe, karuzela, igloo i wiele figur do zabawy. Wszystko to jest szczególnie atrakcyjne dla dzieci w wieku pomiędzy 3 i 4 rokiem życia. To właśnie dla dzieci z tej grupy wiekowej szkółka narciarska Serfaus opracowała specjalną koncepcję nauczania pod nazwą „Łagodne narodziny małych narciarzy”. Wreszcie na stacji środkowej kolejki Sonnenbahn w Fiss-Ladis do dyspozycji najmłodszych jest park dla dzieci Berta’s Kinderland. Czy to na wyciągach taśmowych, przy wyciągu talerzykowym do ćwiczeń, w lisiej norze, w lesie dźwiękowym Berta, na placu zabaw, torze wyścigowym, torze rurowym, czy też na poszczególnych obszarach przeznaczonych do nauki. A postępy w nauce najmłodszych można sprawdzić na ścieżce edukacyjnej Bertas Lerntrail.

Oprócz nauki, zabawa jest oczywiście priorytetem w Ski School Fiss-Ladis. To dlatego też zespół jest znany z animacji dla dzieci. Najważniejsze wydarzenia to na przykład teatr pacynkowy, wyścig narciarski lub Dzień Indian. Berta prowadzi również przedszkole: od 3 miesiąca życia dzieci są pod opieką w przestronnych pokojach z wieżą wspinaczkową, kącikiem do spania, kinem dziecięcym i mini parkiem śnieżnym.

Jest też dodatkowy obszar dla dzieci, które nie chcą szusować na nartach, ale na snowboardzie. Berta’s Boarderclub przy Möseralmbahn w Fiss jest miejscem treningowym tylko dla snowboardzistów. Od 6 roku życia dzieci mogą tutaj jeździć na boardercross, torze falowym i różnych specjalnych szlakach. Pierwsze skoki są testowane na poduszce powietrznej.

Jeśli myślisz, że rodzinna zabawa kończy się po dotarciu do doliny, to się mylisz. Z dala od stoków, zabawa trwa w najlepsze. Na przykład dostępne są dwa tory saneczkowe. Na jednym z nich można regularnie jeździć nawet wieczorami. Zespoły demonstracyjne ze szkoły narciarskiej prezentują swoje akrobatyczne umiejętności, są też fajerwerki.

Teren narciarski Hohentauern

„O krok bliżej nieba” to nie bez przyczyny motto wioski sportowej Hohentauern. Teren narciarski Hohentauern oferuje prawdziwie niebiańską przyjemność z jazdy na nartach dla całej rodziny. Zwłaszcza maluchy bawią się wspaniale w przedszkolu narciarskim z karuzelą narciarską i magicznym dywanem. Dzieci do szóstego roku życia jeżdżą bezpłatnie wyciągiem w towarzystwie rodziców. Przyjazne dla rodzin stoki z ok. 10 kilometrami nartostrad są oznaczone styryjskim znakiem jakości.

Zatrzymaj się na terenie narciarskim Hohentauern.

Teren narciarski Zillertal Arena

Mimo że płaskowyż Gerlosplatte w pobliżu Krimml został przyłączony już w 1962 r. i od 10 lat należy do Zillertal Areny (143 km tras narciarskich), to jednak nadal jest sekretną wskazówką. To właśnie tutaj przybywają stali goście i młode rodziny, a czas upływa w sposób zrelaksowany. Tylko nieliczni snowboardziści i śmiałkowie szukają na stokach przygód. Gerlosplatte gwarantuje czystą zabawę na nartach – każdy gość znajdzie stok idealnie dla siebie. Kilka wyciągów krzesełkowych zabiera narciarzy na szczyt góry. Dopiero na szczycie ujawnia się całe piękno Gerlosplatte – panorama 360 stopni jak z obrazka. Dla rodzin z dziećmi ten rodzinny teren narciarski jest idealny, ponieważ Hochkrimml oferuje odpowiedni poziom trudności dla każdego poziomu umiejętności. Aby dzieci od samego początku uczyły się prawidłowego sposobu obchodzenia się z nartami, ale również zachowania na stoku, szkółka narciarska jest szczególnie polecana. W Arena FUNtasyland maluchy ruszają na magiczny dywan i wyciąg linowy, między chatą trapera a namiotami Indian. Zaraz potem dzieci wyruszają na wycieczkę na stok dla początkujących przed Filzsteinalm i na stoki Gerlosplatte.

Dolina Ziller ma odpowiednie nachylenie dla wszystkich poziomów umiejętności.

Wieczorem można jedźić na sankach na Filzstein. Najlepszym miejscem na relaks dla mięśni i zmysłów jest Kristallbad w Wald (Pinzgau), niedaleko Krimml. Szklana architektura pozwala na swobodny widok na panoramę gór. Jest tu duża zjeżdżalnia, brodzik dla małych dzieci, leżaki, masaże i restauracja.

Teren narciarski Trins

Położony spokojnie w Gschnitztal, bocznej dolinie Wipptal, Trins oferuje dobrą mieszankę ciszy i spokoju, a także dostępu do stoków. Trins oddalony jest od Innsbrucku zaledwie o około 30 kilometrów, a więc niedaleko od kilku większych terenów narciarskich. Jednocześnie w nieco oddalonej dolinie jest spokojnie. Szczególną cechą terenu narciarskiego Trins (1 km tras zjazdowych) są tarasowe stoki na trasie zjazdowej. To sprawia, że są one szczególnie przejrzyste i przyjemne do jazdy na nartach. Dla najmłodszych przygotowano zjeżdżalnię, plac zabaw dla dzieci i pokój rozgrzewający z opieką.

Przytulny teren narciarski Trins.

Teren narciarski Brunnalm

Tereny narciarskie w Tyrolu Wschodnim są w zasięgu ręki. Fantastyczne trasy zjazdowe, doskonała opieka nad dziećmi i wiele możliwości spędzania wolnego czasu obok stoków czekają na Ciebie na przykład w spokojnym Defereggental. W samym środku doliny znajduje się teren narciarski Brunnalm z 17 km rodzinnych tras narciarskich. Wejście do kolejki Brunnalm-Bahn znajduje się na obrzeżach miejscowości St. Jakob. Poniżej gondoli najmłodsi mogą się uczyć jazdy na nartach w dziecięcym parku narciarskim z wyciągiem orczykowym i stokiem do ćwiczeń. Na szczycie stoku znajdują się szeroko rozgałęzione rekreacyjne trasy zjazdowe i kilka rustykalnych chatek. Bezkonkurencyjnym argumentem dla rodzin są stosunkowo niskie ceny w Defereggental.

Narciarska przyjemność w St. Jakob.

Teren narciarski Grünberg

Mały, piękny Obsteig znajduje się w powiecie Imst, na wspaniałym, słonecznym płaskowyżu. Dumą i radością miejscowości jest obszar dziecięcy u podnóża miejscowej góry Obsteiger, Grünberg (1.102 m). Łagodna trasa zjazdowa o długości 1 km jest idealna do pierwszych prób jazdy na nartach dla dzieci i początkujących, a jednocześnie przejrzysta dla rodziców. Duży, płaski, zimowy plac zabaw czeka na początkujących, którzy kilkoma magicznymi dywanami zabierani są na górę stoku, aby spróbować swoich sił na wielu kolorowych przeszkodach. Wyciąg orczykowy Grünberg przy głównej trasie prowadzi nieco wyżej, gdzie na dorosłych początkujących i średniozaawansowanych narciarzy i snowboardzistów czeka niebieska trasa o długości 700 m.

Park dla dzieci na Grünberg.

Teren narciarski Buchensteinwand/Pillersee

W samym środku Alp Kitzbühelskich, pomiędzy znanymi ośrodkami narciarskimi Leogang i Fieberbrunn, leży mały Hochfilzen i jego teren narciarski Buchensteinwand/Pillersee (22 km tras narciarskich). Miejscowość w dolinie Pillerseetal jest doskonale położona przy wejściu na teren narciarski, a jednocześnie jest tak spokojna i kontemplacyjna jak wioska alpejska. Szkółka narciarska w Hochfilzen oferuje specjalną opiekę nad dziećmi z placem zabaw dla małych narciarzy, przedszkolem narciarskim i opieką nad małymi dziećmi, zorganizowane w „przyjazny dla dzieci” program dzienny. Kwalifikowane lekcje z wyszkolonymi instruktorami narciarstwa dla dzieci uzupełniają ofertę przyjazną dla rodziny.

Przyjazne dla rodzin tereny narciarskie we Francji

Teren narciarski Chamrousse

Mała gmina Chamrousse, licząca około 400 mieszkańców, położona jest na wysokości od 1 400 do 2 250 m n.p.m. w Alpach Francuskich. Ze szczytów 90 km tras zjazdowych w ośrodku narciarskim Chamrousse rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na pobliskie miasto Grenoble.

Teren narciarski Chamrousse otrzymał odznaczenie przyjazności dla rodzin i nie bez powodu: Chamrousse oferuje opiekę nad najmłodszymi dziećmi od pierwszego roku życia. A w wieku trzech lat dzieci mogą nauczyć się jeździć na nartach w szkółce narciarskiej w zabawny sposób. Jest też snowpark dla dzieci dla pierwszej zabawy freestyle’owej. Kolejną zaletą dla rodzin jest to, że kompleksy apartamentów w Chamrousse znajdują się w bliskiej odległości od stoków. Dzięki temu wejście na teren narciarski jest łatwe i nieskomplikowane dla dzieci. 16 wyciągów szybko i wygodnie zabierze rodziny na pokryte śniegiem szczyty.

Szkółka narciarska w Chamrousse w drodze.

Urozmaicenie od jazdy na nartach rodziny znajdą na przykład na łyżwach lub na dwóch pełnych atrakcji torach saneczkowych. Na pobliskim basenie przygodowym „Center aquatique Flottibulle” miłośnicy przygód mogą dać upust swojej energii m.in.  na wodnej zjeżdżalni. Także pracownicy SnowTrex na miejscu zapraszają na fascynujący program z wieczorkiem powitalnym i wspólnym posiłkiem z raclette lub fondue.

Teren narciarski Le Grand Domaine

Czy widziałeś kiedyś śnieżną dziurę w Sabaudii? To określenie dla przyjaznego rodzinie Valmorel w Alpach Sabaudzkich. Miejscowość znajduje się 35 km na południe od olimpijskiego miasta Albertville, na wysokości 1400 m n.p.m. i jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej przytulnych miejscowości narciarskich we Francji. Centrum miejscowości składa się głównie z chaletów i zostało zbudowane w typowym regionalnym stylu z drewna i naturalnego kamienia. Małe butiki, przytulne restauracje, ładne sklepy, a także miejsca noclegowe znajdują się bezpośrednio na stokach. Teren narciarski nosi nazwę „Le Grand Domaine” (2.550 m) i zasługuje na swoją nazwę. Do wyboru jest 165 km tras zjazdowych.

Promienie słońca nad Valmorel.

Bezpośrednio przy miejscowości znajdują się szerokie i płaskie stoki dla początkujących z wyjątkowo wolnojadącymi wyciągami. Pomiędzy nimi znajdują się ufromowane na kształt gwiazdy, głównie zielone i niebieskie stoki dla początkujących. Na tych terenach znajdują się również szkółki narciarskie i przedszkola narciarskie. Ze względu na swoje położenie, ale także ze względu na wyposażenie w 350 nowoczesnych armatek śnieżnych, w Valmorel można być pewnym śniegu do połowy kwietnia.

W sezonie zimowym miasto oferuje urozmaicony program sportowy, zabawy i pokazy. W dolinie w Aigueblanche (12 km) znajduje się na przykład duży basen rodzinny z dwoma krytymi basenami, olbrzymią zjeżdżalnią i innymi atrakcjami.

Przyjazne dla rodzin tereny narciarskie w Niemczech

Teren narciarski Söllereck

Oberstdorf jest najbardziej wysuniętą na południe gminą w Niemczech i leży na wysokości 813 m n.p.m. Uzdrowisko z wyjątkowo czystym powietrzem ma około 9.900 mieszkańców i jest jednym z najpopularniejszych miejsc urlopowych w Niemczech. Ten prestiżowy ośrodek sportów zimowych posiada jedną z najnowocześniejszych i największych skoczni narciarskich na świecie i jest miejscem rozgrywania znanych na całym świecie zawodów narciarskich. Dla miłośników sportów zimowych jest oczywiście bezpłatny autobus dla narciarzy, który regularnie kursuje do terenu narciarskiego Ski Oberstdorf Kleinwalsertal. Rodzinom z małymi dziećmi, początkującym i powracającym do narciarstwa zaleca się start w okolicy Söllereck (1.450 m). Znajduje się tu 12 km tras zjazdowych, z czego 5 km to trasy łatwe, a 5 to trasy z pomocami do nauki. Söllereck został oznaczony certyfikatem przez Kinderland Bayern® jako szczególnie przyjazny dla rodziny. Na przykład, znajduje się tu wolna przestrzeń do ćwiczeń z karuzelą narciarską, igloo, wyciągiem taśmowym i magicznym dywanem, gdzie dzieci są wprowadzane do jazdy na nartach w zabawny sposób przez zaangażowanych instruktorów narciarskich. Pełną akcji zabawę gwarantuje Alpine Coaster, wyścigowy tor saneczkowy o długości 850 metrów, na którym można osiągnąć prędkość do 40 km/h. Rowery śnieżne można również wypożyczyć na stacji dolnej Söllereck.

Panorama nad Oberstdorf.

Oberstdorf oferuje również szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu. A może na przykład wspólna budowa igloo? Miłośników szybszego tempa, rozpieszcza wybór między jazdą na sankach, snowboardzie, rowerze śnieżnym, skuterze śnieżnym, zorbingu itd. Curling, łyżwy, psie zaprzęgi i rakiety śnieżne są nieco spokojniejszymi atrakcjami. Piękny deptak z atrakcyjnymi sklepami do spacerowania oraz restauracjami wszystkich kategorii dopełniają doskonałą ofertę rodzinną.

Teren narciarski Großer Arber i teren narciarski Silberberg

Miejscowość Bodenmais z 3.300 mieszkańcami leży na wysokości 689 m u podnóża najwyższej góry Lasu Bawarskiego, Großer Arber (1.456 m). Przytulne, klimatyczne uzdrowisko jest idealnym miejscem dla urozmaiconego urlopu zimowego z rodziną. Do wyboru są dwa rodzinne tereny narciarskie: „Großer Arber” i „Silberberg„.

Teren narciarski Silberberg (do 955 m) zachwyca przejrzystymi i przyjaznymi dla rodzin trasami zjazdowymi. Łącznie dostępne są 2 km dobrze przygotowanych tras zjazdowych. W parku dla dzieci z magicznym dywanem, karuzelą narciarską i opieką, najmłodsi goście w zabawny sposób uczą się ABC sportów zimowych. Ci, którzy mają już dość jazdy na nartach, mogą skorzystać z ponad 500-metrowego zimowego toru saneczkowego lub odwiedzić kopalnię pokazową znajdującą się w samym sercu terenu narciarskiego. Ponieważ Silberberg o wysokości 955 m nie jest nazywany tak na darmo. Jego kopalniach było wydobywane srebro i inne minerały już około 500 lat temu. Wiekowe tunele, podziemne jezioro i wiele ciekawych eksponatów wskrzeszają przeszłość.

Teren narciarski Großer Arber (do 1.456 m) może zachwycić zdecydowanie większą różnorodnością, np. bardzo wymagającym alpejskim torzem Pucharu Świata Skiilandesleistungszentrum. Do dyspozycji jest łącznie 6 wyciągów i 10 km tras zjazdowych, z naciskiem na niebieskie i czerwone stoki. Arber jest uważany za najbardziej pewny śniegu niemiecki szczyt górski, ale mimo to poczyniono inwestycje w nowoczesny sprzęt naśnieżający, dzięki czemu jazda na nartach jest możliwa zazwyczaj do połowy kwietnia. Rodziny cieszą się z 6-osobowych wyciągów, które w ciągu kilku minut docierają do najwyższego punktu terenu narciarskiego. Z tego miejsca roztacza się fantastyczny widok na Las Bawarski i Szumawy. Szczególnym przeżyciem jest z pewnością 8-kilometrowa trasa zjazdowa z Großer Arber do krytego basenu w Bodenmais. Stopień trudności jest od łatwego do średniego.

Na Arber narciarzy wita ArBär.

Popularny park dla dzieci ArBär-Kinderland z 4 magicznymi dywanami  o różnej długości oraz karuzelą narciarską oferują dzieciom i początkującym idealne warunki do zapoznania się ze sportami zimowymi. Znajduje się tu również pokój rozgrzewający i toalety przyjazne dla dzieci. Dzieci biorące udział w kursach otrzymują w porze lunchu przekąskę i napój. Coś bardzo wyjątkowego to Family Cross Park na zboczu Thurnhof. Składa się z mniejszych fal, wzgórz i kilku stromych zakrętów. Tutaj każdy może spróbować swoich sił w skokach – frajda z jazdy gwarantowana! Wieczorami lub w dzień wolny od nart Bodenmais i jego okolice oferują wiele różnorodnych możliwości: lodowisko, curling, duża sieć zimowych szlaków turystycznych, Silberbergbad ze strefą saun oraz park zoologiczny Bayerwald-Tierpark w pobliskim Lohbergu z miejscową fauną. Godna polecenia jest również wizyta w hucie szkła JOSKA w Bodenmais.

Teren narciarski Unternberg

Miejscowość Ruhpolding w Górnej Bawarii znany jest przede wszystkim jako ośrodek narciarstwa biegowego i odbywającego się tam co roku Pucharu Świata w biathlonie. Ale poza sportowcami biegowymi, również narciarze znajdą tutaj coś dla siebie. Dzięki 2,5 kilometrom tras zjazdowych, teren narciarski Unternberg jest doskonały dla rodzin, uczących się dzieci i narciarzy rekreacyjnych. Pomimo niewielkich rozmiarów tego terenu, Unternberg posiada wszystkie udogodnienia dużego terenu narciarskiego, od sztucznego śniegu i kilku schronisk alpejskich po oświetlenie wieczorne. Plusem tego małego miejsca jest głębokie nachylenie stoku. Tutaj doświadczeni freeriderzy mogą wjechać wyciągiem krzesełkowym na górę Unternberg Alm i skorzystać z 3,6 km trasy narciarskiej.

Mali narciarze w Ruhpolding.

Teren narciarski Nesselwang

Niewielka miejscowość Nesselwang położona jest w najprawdopodobniej najbardziej nienaruszonej części Allgäu u podnóża Alpspitze (1.575 m n.p.m.), gdzie wzdłuż idyllicznych wiosek wiją się szerokie drogi i małe rzeki. Teren narciarski Nesselwang można opisać jako dość płaskie przedgórze Alp. 8 km niebieskich i czerwonych tras zjazdowych jest łatwo przejrzystych, dzięki temu rodziny mogą cieszyć się spokojnym zjazdem. Aby rodzice i starsze dzieci nie nudziły się, czarna trasa o długości 700 m, prak narciarski 5ive Alpspitzpark i oświetlona 2 km nocna trasa są częścią tego wspaniałego obszaru. Przy okazji, Nesselwang w Allgäu nie należy mylić z austriacką Nesselwängle, która znajduje się w oddalonym o około 40 km Tannheimer Tal i do której przyłączony jest również niewielki teren narciarski.

Trasa w Nesselwang.

Teren narciarski Bocksberg

Miasto Goslar w Dolnej Saksonii znajduje się na północno-wschodnim skraju Gór Harzu, a tym samym w jednym z najpiękniejszych regionów sportów zimowych w Niemczech. W dzielnicy Hahnenklee-Bocksberg znajduje się wejście do kolejki linowej Bocksberg, która prowadzi do terenu narciarskiego o tej samej nazwie. Tutaj na miłośników sportów zimowych czeka pięć tras narciarskich o łącznej długości 4,3 km. Sześć wyciągów prowadzi na stoki góry Bocksberg (726 m). Dla początkujących przygotowano wyciąg dla dzieci ze zjazdem na 200 m, gdzie pierwsze zakręty można ćwiczyć w relaksujący sposób. Tor saneczkowy o długości 1,5 km jest oświetlony wieczorem na ostatnich 400 m.

Kurs narciarski na rodzinnym terenie narciarskim Bocksberg.

Przyjazne dla rodzin tereny narciarskie we Włoszech

Teren narciarski Alpe di Siusi

Miejscowość Castelrotto znajduje się w Południowym Tyrolu (Włochy), dokładnie pomiędzy Bressanone i Bolzano, i tylko 100 km od Innsbrucku. Ładne miasteczko targowe ma około 6.500 mieszkańców i jest położone na wysokości 1.060 m n.p.m. Wiele domów w tradycyjnej wiosce jest ozdobionych misternymi muralami. Siusi allo Sciliar i Alpe di Siusi, największe wysokogórski obszar w Europie o powierzchni 52 km², również należą do tej okolicy. Alpe di Siusi jest w większości wyłączone z ruchu kołowego, dlatego też polecamy bezpłatny autobus dla narciarzy z Castelrotto do dolnej stacji kolejki w Siusi (ok. 3 km). Kolejka linowa zabierze narciarzy na wysokość do 1.800 m, gdzie idylliczny płaskowyż czeka na odkrycie. Alpe di Siusi fascynuje wyzwalającą przestrzenią i zapierającą dech w piersiach scenerią. 60 doskonale przygotowanych kilometrów tras zjazdowych udostępnionych jest przez 22 nowoczesne wyciągi i jest w 100% pokrytych śniegiem. Stoki podzielone są na 30 km niebieskich, 29 km czerwonych i 1 km czarnych tras, idealnych dla całej rodziny.

Kurs narciarski dla dzieci na Alpe di Siusi

Do dyspozycji gości jest kilka przedszkoli narciarskich i snowparków dla dzieci, które zachęcają do rozpoczęcia przygody ze sportami zimowymi. Są tu tunele, magiczne dywany, dmuchane zamki, a nawet mini pociąg ekspresowy. Na dzień bez nart miłośnicy wody mają dwie opcje: Acquarena w Brixen (27 km) i Mardolomit w Ortisei (11 km). W obu parkach wodnych znajduje się kilka basenów, zjeżdżalnie wodne, baseny solankowe, kilka saun, łaźnie parowe i gastronomia. Ci, którzy chcieliby poświęcić się innym sportom lub po prostu cieszyć się bajkowym krajobrazem mają do wyboru: wędrówki z rakietami śnieżnymi, piesze wędrówki, biegi narciarskie, wycieczki narciarskie, saneczkarstwo, paralotniarstwo i jazdę na łyżwach. W odległości możliwej do przejścia pieszo od Castelrotto znajduje się mały ośrodek narciarski Marinzen, gdzie we wtorki i czwartki w godzinach 19-22 na 2,3 km oferowane jest nocne narciarstwo.

Teren narciarski Meran 2000

We włoskim rodzinnym ośrodku narciarskim Meran 2000, opieka nad dziećmi jest napisana wielkimi literami. Pomimo 40 km tras narciarskich, rodzice mogą mieć swoje dzieci stale na oku. „Luckis Kinderland” to nowy park zabaw na wolnym powietrzu i zimowy park rozrywki dla dzieci. Naturalnej wielkości koń Haflinger Lucki służy tutaj jako pomoc orientacyjna i towarzyszy dzieciom na stoku i poza nim. Plac zabaw znajduje się bezpośrednio przy górnej stacji kolejki górskiej Meran 2000, dzięki czemu rodzice zawsze mają swoje dzieci na widoku. Atrakcją dla całej rodziny jest „Alpine Bob”. Najdłuższy szynowy tor saneczkowy we Włoszech biegnie 1,1 km w dół góry i bez wysiadania zabiera bobberów z powrotem w górę. To jest to, co nazywamy dobrym serwisem!

Przyjazne dla rodzin tereny narciarskie w Szwajcarii

Teren narciarski Arosa-Lenzerheide

Rodzinna miejscowość wypoczynkowa Arosa w Szwajcarii ma około 3.100 mieszkańców i położona jest na wysokości 1.775 m n.p.m. w dolinie Schanfigger. Od czasu połączenia z Lenzerheide w celu utworzenia regionu narciarskiego Arosa-Lenzerheide na miłośników sportów zimowych czeka całe 225 kilometrów ośnieżonych tras narciarskich i 50 wyciągów. Na 110 km niebieskich tras zjazdowych znajdują się głównie łatwe, przyjazne dla rodzin trasy. Oprócz tych przyjaznych dla rodzin tras zjazdowych, rodziny mogą spodziewać się także kilku parków dziecięcych, takich jak „Arosa Junior Club”, „Honigland”, „Kinderland Auarara” i „Snowli-Kinderland” z opieką nad dziećmi i pomieszczeniami wewnętrznymi. Ofertę uzupełniają przedszkola i szkółki narciarskie, a także wyciągi dla dzieci, magiczne dywany, karuzela dla dzieci i place zabaw na śniegu. Dlatego też najmłodsze dzieci są w dobrych rękach na terenie narciarskim Arosa-Lenzerheide i mogą nauczyć się jeździć na nartach w zabawny sposób, podczas gdy rodzice wyruszają na bardziej wymagające stoki, takie jak trasa zjazdowa FIS czy Gipfelstürmertour. Albo mogą usiąść i zrelaksować się w jednym z niezliczonych przytulnych chat górskich i cieszyć się pełnymi słońca tarasami. Na koniec udanego dnia narciarskiego cała rodzina może zebrać się na 3-kilometrowym torze saneczkowym „Pradaschier” i wspólnie pokonać 480 metrów wysokości z niezliczonymi zakrętami.

Bajeczna panorama na terenie narciarskim Arosa-Lenzerheide.

Specjalną ofertą w Arosa jest również „Eichhörnliweg” (Wiewiórcza trasa). Na szlaku tematycznym, zarówno młodzi jak i starzy mogą znaleźć ciekawe informacje o wiewiórkach na tablicach informacyjnych. Małe zwierzątka jedzą nawet prosto z rąk zwiedzających.

Innym bardzo szczególnym przeżyciem jest „Märligondel”. W niektóre dni w styczniu i lutym dzieci mogą wieczorem wsiąść do kolejki linowej Arosa-Weisshorn i w tajemniczej atmosferze posłuchać wspaniałych bajek szwajcarskich gór.

Przyjazne dla rodzin tereny narciarskie w Czechach

Teren narciarski Špičák Železná Ruda

Czeska wieś Železná Ruda leży na wysokości 750 m n.p.m. i tylko około 3 km od granicy niemieckiej w pobliżu Bayerisch Eisenstein. Ośrodek narciarski Špičák z 8,5 km tras zjazdowych jest jednym z ośrodków sportów zimowych na Szumawie. Obszar ten jest naprawdę optymalnie wykorzystany. U stóp Špičáku (1.202 m n.p.m.) kraj pingwinów wita początkujących narciarzy, dalej czekają na nich niebieskie i czerwone stoki, a dla zaawansowanych nawet czarna trasa. Dodano także snowpark i oświetlony stok. Dodatkowym atutem jest bliskość terenu narciarskiego Arber tuż za granicą niemiecką. Dla osób chcących podróżować samochodem, ale tylko w niewielkiej odległości, już po 10 km dotrą Państwo do 15-kilometrowego zjazdu na Großer Arber.

Teren narciarski Zadov-Churáňov

Po czeskiej stronie Szumawy leży spokojna miejscowość Stachy. Przyłączony rodzinny ośrodek narciarski Zadov-Churáňov tworzy największą możliwą różnorodność na 5 kilometrach tras zjazdowych. Łącznie dwa wyciągi krzesełkowe i sześć wyciągów orczykowych otwierają teren narciarski, który składa się z łatwych i średnio trudnych tras i dlatego jest idealny dla początkujących. Niebieskie trasy zjazdowe są w większości płaskie, przejrzyste i dlatego bardzo praktyczne dla rodziców, którzy chcą mieć swoje dzieci na widoku. Czerwona trasa zjazdowa Rukáv jest najdłuższą trasą zjazdową w okolicy o dość wymagającej długości 1,3 km. Wyjście z najwyższej stacji wyciągowej znajduje się na Churáňovie (1 118 m).

Przyjazne dla rodzin tereny narciarskie w Polsce

Teren narciarski SKI & SUN Świeradów-Zdrój

Polska miejscowość wypoczynkowa Świeradów-Zdrój znana jest nie tylko z wody leczniczej, ale także z intensywnych opadów śniegu i pięknego, spokojnego terenu narciarskiego. 2,5 km tras zjazdowych dzieli się na niebieskie i czerwone, które wiją się przez leśne korytarze w kierunku doliny. Oprócz wyciągów orczykowych, gondola „Heufuder” obraca również nowoczesny system wyciągów, a dziesiątki armatek śnieżnych podtrzymują i tak już obfite, naturalne opady śniegu. Można tu również uprawiać popularną nocną jazdę na nartach.

W polskim ośrodku narciarskim Świerdaów Zdrój rodziny również znajdą coś dla siebie, jeśli chodzi o narciarstwo.

Przyjazne dla rodzin tereny narciarskie na Słowacji

Teren narciarski Tatranská Lomnica

Zaśnieżona miejscowość Tatrzańska Łomnica jest turystycznym centrum Tatr Wysokich. W ośrodku narciarskim o tej samej nazwie można jeździć na nartach na szczycie Łomnicy (2 634 m), drugim co do wysokości szczycie na Słowacji. Na 12 kilometrach tras zjazdowych jest coś dla miłośników sportów zimowych w każdym wieku: tutaj na przykład można zjechać po najdłuższym i najbardziej stromym stoku w kraju, w specjalnej strefie freeride’owej można zjechać poza stokiem po zabezpieczonych torach, a dzieci mogą zjeżdżać po torze snowtubingowym na ogromnych oponach. Myślimy o tej słowackiej perle narciarskiej: Mały, ale potężny!

Wysyłaj zdjęcia z wakacji i duże pliki za darmo

Ci, którzy wyjeżdżają na wakacje, zazwyczaj wracają z mnóstwem zdjęć i filmów ...

Rodzaje wyciągów – od orczyka do kolejki 3S

Bez wyciągów narciarstwo z pewnością nie byłoby tak przyjemne. W końcu, kto ...

$stickyFooter